Zaloguj się do konta

Własne gliny i ziemie do zanęty

utworzono: 2020/05/04 11:21
Igorkurek

Siema. Wczoraj na rybkach pierwszy raz użyłem własnej ziemii do zanęty. Nie miałem możliwości odwiedzenia sklepu, a mój zapas gliny i ziemi się skończył. Postanowiłem więc że sam coś wykombinuję. Poczytałem trochę wziąłem łopatę i wyruszyłem na poszukiwania kretowisk. Zebrałem 6kg ziemii i kilkakrotnie przesiałem przez sito 2mm. Ziemię zbierałem po deszczu i miała odpowiednią wilgotność - nie była mokra, ale nie była też sucha jak pył. Gdy wrzuciłem do testów kulę do akwarium przyjemnie smużyła ale kula rozpadała się dosyć wolno co myśle będzie dużą zaletą przy łowieniu leszczy na moim dość płytkim łowisku(średnio 2 m).Zapakowałem w woreczki strunowe po 2kg i ruszyłem nad wodę. Ryby nie zauważyły żadnej różnicy między kupną gliną a ziemią z pobliskiego kretowiska, a brań było nawet leciutko więcej (ale mogło to być spowodowane ciemniejszym odcieniem mieszanki). Postanowiłem pójść za ciosem i wykopać trochę gliny. Znalazłem niedaleko miejsce gdzie była fajna glina i wykopałem 10kg. Była dosyć wilgotna (na tyle że bez domoczenia mogłem formować kule) i miałem lekki problem z przetarciem przez sito. Podobnie jak ziemię spakowałem ją do woreczków strunowych. Obawiam się jednak że może ona, ze względu na zbyt wysoką wilgotność, spleśnieć. Poza tym myślę, że lepiej wysuszyć ją a potem dopiero namaczać wodą z łowiska aby Ph było zgodne. Myślę więc o uprażeniu w piekarniku ale nie wiem za bardzo jak się za to zabrać. Podzielcie się ze mną swoimi doświadczeniami, może ktoś z was próbował już z gliną i ziemią własnej produkcji. Uważam że to ciekawa alternatywa i sposób na oszczędność(co dla mnie początkującego feederowca jest dość ważnym aspektem). Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) [2020-05-04 11:21]

janglazik1947

Ziemia OK , ale po co Ci glina skoro łowisz na głębokości 2m. [2020-05-04 11:54]

Igorkurek

Glinka w przypadku jakbym pojechał na rzekę którą również mam niedaleko :) [2020-05-04 11:55]

bartosz-gruz

od dłuższego czasu stosuje ziemię czy glinę znalezioną w pobliżu łowisk radzę zbierać jak jest sucha łatwo się przeciera a z mokrą to istna mordęga,pozatym suchą możesz trzymać latami, a mokrą tak jak sam podejrzewasz [2020-05-04 18:06]

coolio143

Powiem Ci ze ja stosuje ziemię do kwiatów z Biedronki uprzednio przesiane przez sito 😜😁.Glinę też pozyskuje gdzieś z wykopów lub x byłych cegielni, umieszczam ja w starej ocynkowanej wannie i zalewam woda na 24h, po upływie czasu biorę mieszadło i dokładnie ja mieszam aż powstanie maselko i dodaje żwir lub żółty piasek by nie była tłusta zwykle 1:1. Odrazu mówię że Glina glinie nie jest równa czasami przed namoczenie już ja trzeba przesiać bo ms pełno nieczystości korzeni dużych kamieni itd 😊 [2020-05-05 00:06]

coolio143

[2020-05-05 00:08]

coolio143

Tak wygląda po przesianiu przez sito z groby i oczkami 😁 [2020-05-05 00:09]