Wklejanka vs klasyczny spinning-opinie

/ 20 odpowiedzi
Ze względu na to, że przymierzam się do kupna kija na okonia chciałbym poznać różnice pomiędzy wklejankami o cw do 10g i klasycznymi spinningami o tej samej gramaturze. Podczas łowienie główką 3g z twisterkiem:Będą różniły się akcją i tu przewagę będzie miała wklejanka, mam racje? Jak wpłynie na pracę przynęty miękka szczytówka a jak przynęta będzie się zachowywała na klasycznym wędzisku oraz jak to się odbije na jej atrakcyjności dla ryb?Czy czucie przynęty, opadu będzie takie samo w obu przypadkach?Na którym kiju brania będą bardziej czytelne? Czy na wklejce bede widział branie na szczytówce a nie będe go czuł na dłoni? Czy klasyczny kij powoli mi poczuć delikatne skubanie okoni bez ciągłego wpatrywania się w szczytówkę?Pod uwagę weźmy polecany model mikado lexus sapphire do 13g i shimano catana dx 1-11g. Wędki z tego samego przedziału cenowego.




SebekKry


Uważam że C.W. powinno dobierać się pod głębokość łowiska. Miałem ten kij mikado i na moim łowisku się nie spisywał bo jest bardzo głęboko i trzeba stosować dosyć ciężkie główki jak szukamy ryb przy dnie a ta mikado ma szczytówkę cienką jak włosek i przy główce 7-8g plus guma łowienie na głębokości przekraczającej 10 metrów już nie jest komfortowe. miałem też tą Catanę było lepiej przy prowadzeniu przynęty ale jak brania były delikatne to słabo było widać i czuć. Teraz mam Inazumę Flash Pearch do 20g i dopiero jestem zadowolony. Tak że zadaj sobie pytanie na jakich głębokich łowiskach będziesz łowił - jeśli na takich do 4-5m to bierz Sapphira jeśli na głębszych to polecam Inazume do 18-20g. Pozdrawiam. (2015/12/27 17:59)

MARCIN CK


a cały czas myślałem że dobiera się wędkę pod przynęty a tu jednak do głębokości łowiska (2015/12/27 18:36)

ostry4td


Marcin wędke do przynęty a przynęte do głębokości czyli na jedno wychodzi, ale w pierwszym poście napisałem że wędka będzie do przynęt z 3-5 gramową główką
Sebek zdecydowanie na takich do 4-5m, często łowię w miejscach gdzie jest 1,5-2m w najdalszym punkcie od brzegu i musze mieć małe główki żeby nie ciągnąć ich po dnie. Zastanawiam się czy lepsza będzie do takich główek wklejakna czy klasyk. Niby cw te same ale nie wiem jak zachowuje sie jedna a jak druga bo nie miałem okazji żeby je porównać. (2015/12/27 18:38)

SebekKry


Ją miałem jedną i drugą. Na takie płytkie łowiska lepiej Sapphir. Chyba że nie lubisz wklejki. Łowiac okonie trzeba często patrzeć na szczytowke bo one nie biorą tak jak pstragi czy szczupaki agresywnie że od razu czuć rybę na kiju. (2015/12/27 20:48)

wirefree


Po pierwsze inna akcja przynety po drugie inna akcia kija przy zacieciu . Wklejka jest miekka  klen sandacz spada z kija. (2015/12/28 00:09)

Tomas81


Po pierwsze inna akcja przynety po drugie inna akcia kija przy zacieciu . Wklejka jest miekka  klen sandacz spada z kija.


A miałeś ty kiedykolwiek w ręki lepszą wklejkę?! Bo ja tak. Bodaj 3 lata używałem takiego TD 2,45m który był naprawdę dobrym kijem na sandacze i nie tylko. W tej cenie oczywiście. Świetnie ciął i ryb specjalnie nie gubił. Zresztą ten model był chyba najbardziej udanym z całej pierwszej serii Team Dragon. A to że obecnie nie używam wklejek jest podyktowane innymi rzeczami.
(2015/12/28 00:35)

Sith


W pełni Cię popieram Tomku.
Michał, miałem Lexusa Sapphire do 10g, zupełnie mi nie leżał, to chyba nie tylko mi się przydarzyło, ten kijek ma w sobie coś nieporęcznego.
Zerknij na wędeczkę http://allegro.pl/wedka-dragon-viper-sl-senso-7-2-75-m-1-7g-i5359123113.html na prawdę super kijek, wart swojej ceny.
(2015/12/28 05:38)

ostry4td


Tak czy siak Sith też polecasz mi wklejanke, tylko że z o połowę mniejszym ciężarem wyrzutu (2015/12/28 17:18)

luxxxis


Jeśli kupisz zwykłego kijka do 10 gr to będzie on jak guma od kaleson i do tego skrajnie awaryjny,pusta szczytóweczka o przekroju zapałki i to cienkiej... Porządna wklejka jaką proponuje ci Sith i Tomas to jest kijek jakiego szukasz,to już inny wymiar wędkarstwa niż gumowaty parabolik.Ładnie podasz nim wszystko.ładnie to zaprezentujesz rybom,świetnie trafisz z zacięciem i nie zgubisz ryby,w razie sporego przyłowu z kija nie zostaną drzazgi...Masz okazję nauczyć się czegoś na błędach innych,wykorzystaj to :)
Dodatkowo wklejka wklejce nierówna,to co łączy tego mikadowskiego coś tam i dragonowskiego vipera  to tylko nazwa,uwierz na słowo:) nawet postawienie ich obok siebie jest krzywdzące dla vipera. (2015/12/28 18:28)

Tomas81


Mój post akurat się odnosił do mocnej wklejki TD 2,45m do 28g którego z premedytacją używałem na Wiśle na sandacze oraz na jeziora na szczupaki. Ale też miałem dłuższego TDka 2,7m do 3-12g i ten również bez problemów radził sobie z przyłowami szczupaków do +7 dych choć jego głównym zadaniem były drwęckie i wiślane klenie. Ale i z nim łaziłem czasem specjalnie za zębaczem, gdy chciało mi sie je łowić na mniejsze i lekkie przynęty. Dawał radę :-)

A co lepsze, wklejka czy pełen patyk? Niestety moich zwolenników zaskoczę gdyż wklejki nie wezmę do ręki ;-) Jednak wolę pełne konstrukcje od protez. Ale są one zupełnie inne niż to co jest w sklepach. Bo kije sam sobie buduję na mi odpowiadających blankach, w dużo większym budżecie niż tu założony. Za to mogę śmiało stwierdzić  iż w sklepowych patykach do tych 10-12g wklejka, ale dobra a nie jakiś papierowy chłam, będzie lepszym wyborem. Lite patyki o takim CW są najczęściej strasznie lejące i wolne. Wbrew pozorom wielką sztuką jest budowa tak lekkiego pełnego blanku, który by by szybki i nie ugiął się po rękojeść pod ledwie wymiarowym szczupakiem. Z wklejką problem jest dużo mniejszy. Najwyżej będzie przesztywnienie pomiędzy wklejoną szczytówką a stosunkowo mocnym blankiem.
  (2015/12/29 00:31)

Sith


Tak czy siak Sith też polecasz mi wklejanke, tylko że z o połowę mniejszym ciężarem wyrzutu

No cóż, poleciłbym Ci http://bass-sklep.pl/wedka-dragon-moderate-spin-221-12g-duplikat-1-10094.html ale niestety jest to już dość droga zabawka. Poczytaj mój wpis o tym kijku Dragon Moderate 305 może jednak Cię skusi. (2015/12/29 05:12)

ostry4td


Sith fajna wędka i recenzja, ale mi jest potrzebna wędka która komfortowo obsłuży główki poniżej 4g.
Tomas może kiedyś, gdy na prawdę będę wiedział czego chce i będe chciał przeznaczyć znacznie większą kwote na wędke złoże u Ciebie zamówienie ;)
TD mi się spodobał, widziałem gdzieś na yt ten kijek w akcji i rzeczywiście może być dobrym wyborem dla mnie ;)  (2015/12/29 20:00)

Sith


No to zdecyduj się, najpierw piszesz, że polecam Ci kijek o dwukrotnie mniejszym CW (podlinkowany Viper), a teraz z kolei nie pasuje Ci CW 3-15g (Moderate) bo chcesz, żeby ten kijek obsłużył Ci komfortowo główki poniżej 4g. Kolego, coś za coś. Jeśli znajdziesz wędzisko które obsłuży KOMFORTOWO takie główki, a jednocześnie będzie sygnowane przez dystrybutora górną granicą CW 15g, to dokonasz cudu. Chyba, że mamy inne pojęcie KOMFORTU.

Ps
Przy okazji poczytaj równoległy temat http://forum.wedkuje.pl/post/lekki-spinning-do-320-zl/846406 na pewno też będzie Ci pomocny.
(2015/12/30 05:55)

czaro93


Jeśli potrzebny Ci jest kij do obsługi przynęt poniżej 4 g to czemu szukasz kija o c.w. do 15 g? Kije z c.w. do 15 g swoją dolną granicę wyrzutu mają najczęściej od 3/4 g czasami nawet 5 g, więc ciężko będzie pogodzić to czego faktycznie potrzebujesz z tym co byś chciał. Jeśli będziesz używał tak jak napisałeś przynęt na główkach poniżej 4 g to moim zdaniem najodpowiedniejszym kijem będzie jakiś od 0 lub 1 gram wyrzutu do 7-10. (2015/12/30 08:27)

ostry4td


Sith, cw 3-15 a w recenzji napisałeś ze jest zaniżone i komfortowo mówi sie dopiero 4g główkami. W swoim pierwszym poście napisałem na co będę mowil a Ty wyskakujesz mi z taka propozycja. To ze napisałem ze polecasz mi wędkę o cw o polowe mniejszym to były moje głośne myśli. Nie negowałem Twojej propozycji. Szukam tutaj porady, napisałem w pierwszym poście dość jasno czego szukam. Nie wiem skąd wzięliście te 15 gr. Czaro przeczytaj watek od poczatku i wtedy odpowiedz, bo nie szukam wędki do 15g. (2015/12/30 09:04)

sicina


Polecam Tobie na okonie wklejanke Fishmaker II z brzegu 2.6m 1-7gr.Z lodzi 2.13 1-7gr.Wedeczka dostarczy Ci wielu wrazen i emocjonujacych holi.Lowie nim od momentu,kiedy go testowalem wiec moge go polecic ze spokojnym sumieniem.Daje rade z okoniami30-40 cm jak rowniez wyciagalem na przylowie szczupaki do 60 cm.Jezeli bedziesz uwazal,ze za delikatny dla Ciebie wybierz w tych samych dlugosciach model 2-12gr.Pozdrawiam. (2015/12/30 09:10)

tripod


 Czy na wklejce bede widział branie na szczytówce a nie będe go czuł na dłoni? Czy klasyczny kij powoli mi poczuć delikatne skubanie okoni bez ciągłego wpatrywania się w szczytówkę?





Wklejam foto Nano Lite, świetny spinning.

Na klasycznej wędce i owszem, odczujesz branie, polecam Nano Lite Spin 10 lub Spinn 14 (na nieco większe okonie łowione głębiej lub w płynącej wodzie).

Na cokolwiek teraz się zdecydujesz, musisz to przed zapłaceniem sprzedawcy wziąć do ręki.

I co by nie pisać porównując te wędziska, wklejanka to inna bajka, a klasyczne - inna bajka. To inny styl łowienia. najlepiej mieć oba wędziska :)
(2015/12/30 12:32)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sith


@ostry4td, najpierw napisałeś cyt.:
"(...) chciałbym poznać różnice pomiędzy wklejankami o cw do 10g i klasycznymi spinningami o tej samej gramaturze (...)"
później cyt.:
"(...)w pierwszym poście napisałem że wędka będzie do przynęt z 3-5 gramową główką (...)"
więc zaproponowałem Ci Vipera CW 1-7g (z pewnością obsłuży przynęty od 1 do 10g).
W odpowiedzi napisałeś cyt.:
"Tak czy siak Sith też polecasz mi wklejanke, tylko że z o połowę mniejszym ciężarem wyrzutu."
Zrozumiałem tę "połowę", że poszukujesz wędziska o górnej granicy ok. 15g i wnioskując z poprzednich postów zaproponowałem Moderate 3-15g. Fakt, że Moderate najlepiej obsługuje przynęty (nie główki) od 4g, ale nie bierzesz pod uwagę, że tę główkę 3-gramową jaką chcesz stosować dociążasz gumą, która będzie ważyła ok 1g, co daje Ci w sumie te 4g.
Też Ci to nie odpowiada. Sorry Kolego, ale zdecyduj się w końcu jakie przynęty ma obsługiwać Twoje wymarzone wędzisko?

Może przypasuje Ci wreszcie zaproponowany przez @tripoda Nano Lite - z tego co pisał swego czasu @w6i6e6 http://forum.wedkuje.pl/post/lekki-spinning-nano-lite/769213 to tradycyjne wędziska z pustą szczytówką.
Teraz tylko decyzja i kupuj. (2015/12/30 14:29)

luxxxis


Uparciuszek:) Tylko napisz co wybrałeś bo każdy się naprodukował.Nano lite to dobre kije,niedługo dostanę go i ja w swoje ręce,zobaczymy co i jak z nim na kropkowanych torpedach. (2015/12/30 15:55)

ostry4td


Kupiłem lexusa, zobaczymy ;p Byłem z nim raz na rybach. teraz są już mrozy i można u mnie już iść na lód więc nie natestowałem się zbyt mocno. Co mogę powiedzieć? Zadecydowało bardzo dużo pozytywnych opinii w internecie, cena i dostępność od ręki w moim sklepie (gwarancja ma dla mnie znaczenie). Pierwsze odczucia były takie że ma bardzo cieniutki przelotki, zamarzały przy przymrozku dość szybko. Co do wykonania nie mam zastrzeżeń. Kilka rybek udało mi się wyholować 1 okoń 2 małe szczupaczki, 2 ryby spadły ale to z mojej winy. Zassały z dna po opadzie i nie zaciąłem jak należy. Myślałem że będzie gorzej z tym czuciem brań na dłoni ale jest dobrze. Łowiłem 3gr główką z keitechem swing impact. Przy bezwietrznej pogodzie wszystko było ładnie widać na szczytówce, opad, glony które zawiesiły się na główce nawet te malutkie. Z mniejszymi ciężarami będzie ciężko. Jak mi nie podpasuje to sprzedam, kupie tego dragona 1-7. 
Dziękuje za rady i podpowiedzi, sorry jeżeli ktoś tu się przeze mnie denerwował ;) (2016/01/02 11:54)