Wklejanka Mikado Lexus Sapphire Spin c.w. do 13g

/ 3 odpowiedzi
Witam wszystkich. Kupiłem dziś wklejanke Mikado lexus sapphire spin c.w. do 13g http://www.splawik.com.pl/index.php?showtopic=15789 Kupiłem ja głównie do połowu okoni. Łowie głównie na Wiśle. Prędzej łowiłem na zupełnie inny kij i nie miałem nigdy wcześniej doświadczenia z tak lekkim sprzętem. W zwiazku z tym mam do Was kilka pytań:

1. Co jeśli trafi sie jakiś większy przyłów np. szczypak koło 5kg? Czy wędka to wytrzyma??

2. Czy gdy są to normalnej wielkości okonie ok. 25-30cm można je wyjmować "na kiju" czy tak delikatna szczytówka nie pęknie??

3. Co z "zaczepami"?? Również zależy mi na tym żeby nie "pęknąć" kija.

z góry dziękuje za odpowiedzi ludzi którzy mieli już z takim sprzętem jakieś doświadczenia :)
u?ytkownik22572

1. Jeśli trafi Ci się szczupak to wędka to wytrzyma. Nie wytrzyma żyłka bo będzie cienka, do połowu okoni lub szczupak przetnie ją bo nie będzie przyponu. Do tego w kołowrotku masz hamulec - zacznij go używać. Może też szczupak po kilku młynkach wyczepić się , ponieważ wklejanką trudniej go zaciąć i wbić hak - miękka szczytówka zamortyzuje część użytej siły. Mam wklejankę Konger Champion i trochę na nią wyholowałem przypadkowych szczupaków.
2. Do wyjmowania ryb z wody służą podbieraki lub chwytaki. Można też lądować ryby wyślizgiem, lub podbierać dłonią. Szczytówka nie powinna pęknąć (ugnie się mocno) ale jeśli okoń będzie złapany za wargę, to może pęknąć jego warka. Okoń ok 30 cm ma ok 400 gram a wargi kruche.
3. Do odchaczania zaczepów nie służy wędka. Możesz go tylko wędką mocniej zaciąć. Zaczepy uwalnia się "strzelając" żyłką, puszczając po niej odczepiacz lub jeśli jest płytko to dłuższym kijem lub rurą od podbieraka. Nawet jak szarpiąc wędką uda Ci się uwolnić zaczep i nie złamać jej, gwałtownie uwolniona z zaczepu może uderzyć o zwisające nad głową gałęzie i załamiesz delikatną wędkę. Jak masz jeszcze jakieś pytania to wyślij na priv. Pozdrawiam. (2009/09/16 21:33)

jurexxx

ok dzięki bardzo za rady :) (2009/09/18 11:00)

jurexxx

a jeśli jest jeszcze coś co wiecie o wędkowaniu na tego typu kijek (jakieś inne porady) to chętnie wysłucham :) (2009/09/18 16:49)