Wklejanka czy nie oto jest pytanie!

/ 17 odpowiedzi
Czesc i tu mam kolejne pytanie.Łowiąc na Odrze i mając kijek Mistrall Tournament Spin 2-8g 270m czy da sobie rade np z 5g obrotowkami i głowkami 5g ? Nie przeciaze go? Dodam ze to wklejanka i czy bede czul widzial brania i komfortowo lowil ?Czy lepiej pomyslec o pelnym kiju mam z tym problem wiec prosze o wyjasnienie. Z góry dziękuje!
Sith

Wystarczy włączyć myślenie - jeśli CWwędziska określone jest na 2-8g, to nawet pierwszokalsista dostrzeże, że obrotówka 5g mieści się w tym zakresie.
Co innego z główką 5g, bo jeśli uzbroisz nią gumę 15-gramową, to na pewno takie wędzisko tego nie wytrzyma.
Wklejanka też wklejance nie równa. Jedna będzie pracowała jak marzenie (KONGER Ultris), inna będzie tylko z nazwy wklejanką (JAXON Extera). Osobiście mam ambiwalentny stosunek do wklejanek, preferuję wędziska o jednolitej konstrukcji blanku.
Ale jeden lubi ogórki, a drugi dróżnika córki... (2019/11/26 07:12)

WedkarzIncognito

Jeśli chodzi o wagę przynęt to jak najbardziej machanie zza głowy 5 gramowymi przynętami nie będzie stanowiło żadnego problemu w końcu c.w 2-8g do czegoś zobowiązuje, więc odpowiedź brzmi tak. Wędzisko poradzi sobie z przynętami 5 gramowymi, mowa tu oczywiście o łącznej wadze przynęty! W taki sposób nie ma mowy że przeciążysz wędzisko podczas oddawaniu rzutu. Co do pracy wędziska, wklejanki i używania obrotówek, wahadłówek, cykad, woblerów itp, to ważam że tak delikatne wędzisko, które podałeś (cw 2-8g) i do tego rzeka,(nie wiem tylko jaki uciąg ma Odra na odcinku na którym łowisz.) to może nie być szczyt komfortowego łowienia, już pędzę z wyjaśnieniem. Szczytówka przyjmuje na siebie drgania przynęty, plus obrotówki itd stawiają w wodzie opór co powoduje że delikatna szczytówka przestaje pełnić główną funkcję, czyli wskazywać te najdelikatniejsze puknięcia i brania. Ale jak wyżej wspomniał mój "przedmówca", co kto lubi.

(2019/11/26 08:45)

ryukon1975

Z wklejką i obrotówką sprawa ma się tak że nie jest problemem rzucanie tą przynętą tylko może być problem z prowadzeniem. Większa obrotówka stawia spory opór. Jeśli wklejka będzie miękka spowoduje to znaczne uginanie się szczytówki. Będzie ono dusiło pracę przynęty i stanowiło spory dyskomfort dla wędkarza. Oczywiście można to "zutylizować" poprzez prostowanie wędziska ale właśnie tu pojawia się ten dyskomfort. (2019/11/26 08:53)

Sith

Koledzy ujęli ten problem właściwie i nic dodać, nic ująć. Dla tego między innymi nie gustuję we wklejankach. (2019/11/26 12:20)

kaban

Jak dla mnie wklejka o takim wagomiarze to głównie niewielkie gumki na lekkich główkach i o ile małą obrotówką na zbiorniku jeszcze bym spróbował to rzeka o średnim uciągu już niweluje komfort łowienia. Choć jest jedna wklejanka z serii Invader firmy Dragon która zmieniła moje podejscie do tego typu wędzisk bo praca kija w szczególności szczytówki zdecydowanie różni się od typowej miękkiej wklejki i daje możliwość stosowania przynęt bardziej agresywnie pracujących przy zachowaniu odpowiedniego wagomiaru. (2019/11/26 16:18)

Dopierozaczynam

To jest wędka o akcji szczytowej ze średnim ugięciem OPIS:https://allegro.pl/oferta/spinning-mistrall-tournament-spin-2-70m-2-8g-6726453612?fromVariant=6726449090 (2019/11/26 18:47)

WedkarzIncognito

Opis z podanego wyżej linku : "Charakteryzuje się szczytową akcją i średnim ugięciem.ÂTournament toÂsolidnaÂi nowoczesna progresywna wklejanka zapewniająca bardzo przyjemne łowienie..." Ja przepraszam, ale się pogubiłem... "Szczytową akcją" to mam rozumieć pracą szczytową? bo akcja wędziska to kojarzy mi się z szybkością wędki. Moment tutaj coś jest napisane o średnim ugięciu, czyli mam rozumieć ugięcie półparaboliczne? A czytając dalej piszą coś o progresywności... To ja już sam nie wiem, a żeby było zabawniej jak można zacząć opis tekstem "Super lekki" gdy ten kij waży "około" 192 gramy?! Z tego bełkotu który jest w tym linku i został on bezmyślnie skopiowany przez autora tej aukcji, nie wywnioskowałem nic pożytecznego, ale moge tylko snuć podejrzenia żę wędzisko ma ugięcie progresywne, podczas prowadzenia przynęty, holowania mniejszych ryb pracuje część szczytowa, ale przy holu większej ryby praca przechodzi do ugięcia średniego (półparabolicznego). Osobiście odpuściłbym sobie taki kij (w dodatku mistrall ;/ za którym nie przepadam) i zdecydowałbym się na kij o jednolitym blanku. (2019/11/26 22:17)

Sith

"Na drewnianym kamieniu siedziała młoda staruszka..." Marketingowy bełkot! Tak opisanego wędziska nawet nie dotknąłbym! Zresztą firmę MISTRALL z doświadczenia kojarzę z bubli nie tylko w opisach, ale również w oferowanym asortymęcie. Twojm wędziskiem na pewno połowisz, bo nie wędka łowi, tylko wędkarz, ale na komfort w użytkowaniu nie licz.
@Kaban napisał o Invaderze firmy Dragon, ja poleciłem Ci Ultrisa firmy Konger, zerknij sobie na te wędziska i odpuść sobie Mistrale, z mojego doświadczenia togorszy szmelc niż najsłabszy asortyment Jaxona. (2019/11/27 07:41)

WedkarzIncognito

Dla tego ja po wpadce z kołowrotkiem spod znaku Mistrala, po pierwsze zacząłem się "edukować" w dziedzinie sprzętu wędkarskiego ;) , a dwa to nauczyłem się że lepiej nie być w gorącej wodzie kąpanym przy doborze sprzętu, bo później człowiek żałuje, wku...ia się itd. Dużo lepiej podejść do tematu z chłodną głową zakupić sprzęt rozważnie, który będzie nam służył, a przedewszystkim z którego będziemy zadowoleni pod każdym aspektem. Dla tego może faktycznie lepiej rozejrzeć się za innym kijkiem niż później żałować. Z wklejankami nie miałem w ogóle styczności i póki co jestem zadowolony z lekkich jednolitych blanków. Dla tego może warto roważyć wyżej wymienione propozycję od Sitha, o ile Invader to już troszkę większy wydatek, Ultris jest w podobnym przedziale cenowym co Mistral, pierwszym argumentem który by został wykorzystany przy wyborze Ultrisa zamiast Mistralla to WAGA!!! Kolejny plus to uchwyt, który ma "dziurkę" która odsłania blank przec co brania będą nie tylko widoczne dzięki szczytówce, będą też wyczuwalne pod ręką, minusem może być długość, ponieważ znalazłem Ultris Jig Micron o długości 232cm, co osobiście mi nie przeszkadza ale w przypadku mistrala mowa tu o długości 270, no chyba że są dłuższe wersje Ultrisa to proszę mnie poprawić ;) Więc ja podałem tylko suche fakty i teoretyczne arguemnty które by mnie (POWTARZAM MNIE!) skłoniły do wyboru Kongera zamiast Mistralla. (2019/11/27 08:32)

Sith

Ultris to wklejanka, ale o wyjątkowej konstrukcji, która eliminuje przesztywnienie w miejscu wklejenia, którym grzeszy większość wklejanek.
Co do długości to faktycznie nie ma zbytniego wyboru:
Micron i Perch max 232cm
Drop Shot max 244cm
Zander max 270cm
ale moim skromnym zdaniem w wyniku konstrukcji i dynamiki tych wędzisk, takie długości są w pełni wystarczające do celów jakim służą. (2019/11/27 10:59)

Dopierozaczynam

Ok fajnie dziękuje za tamto i po waszych opiniach stwierdzam że jednak wklejanki nie kupie!ÂÂÂ JAKIE JEDNOLITE KIJE POLECACIE? od 240-270 cw do 8/10g który będzie dobrze współgrał z OKUMA CEYMAR 25FDÂ bede chciał troche na twistery z główką troche na wirujące ogonki i na rippery z główkaÂÂ CENA TAK DO 160 ZŁ (2019/11/27 16:59)

WedkarzIncognito

https://allegro.pl/oferta/nowosc-dam-effzett-microflex-270-cm-2-10-2xgratis-8085557436
albo lżej
https://allegro.pl/oferta/nowosc-dam-effzett-microflex-270-cm-1-7-2xgratis-7694147528 (2019/11/28 08:20)

WedkarzIncognito

Chyba że ceny podanych wędzisk są za duże, to dyplomatycznie mogę tylko napisać "to se odłóż i se kup" ;) (2019/11/28 08:24)

kaban

Wracając do pytania to łowiąc w rzece jakiejkolwiek a nie szukajac tylko pasiaków wybrałbym normalny zwykły kijaszek bo czasami mamy a przynajmniej ja aktywne klenie i zakres stosowanych przynęt zmienia się diametrialnie to wklejka odpada. Wybierając się na tzw ryby mam w plecaku bądź bagażniku wszelaki zakres przynęt i to jest zawsze z myślą o rzece która jak u mnie na Podkarpaciu zmienia się charakterem na kilkudziesięciu metrach z bystrza na typowe zastoiska. (2019/11/28 16:04)

Dopierozaczynam

Przeszukując internet znalazłem kijek Berkley Fireflex 2-10g :Wędzisko spinningowe Berkley FireFlex Spin wykonane zostało z wysoko modułowego węgla nadającego wędce czułość i wytrzymałość. Uzbrojono je w gładkie przelotki LTS K. Dzieloną rękojeść wykonano z połączenia pianki EVA i korka. Całość wykonana została w klasycznym designie.
Parametry wędziska Berkley FireFlex Spin
Kod produktu: 1373401
Długość całkowita: 240cm
Długość transportowa: 124cm
Waga wędziska: 143 g
Ilość części: 2
C.W.: 2-10 g
Akcja wędziska: Fast
Produkt:Wędzisko
Rodzaj:Spinning
Długość:240cm
C.W.:2-10g
Sekcje:2
Dł.transp:124cm
Waga:143gÂ
Są osoby której mają tego kija ? Wydaje się ok ale na 100% nie mam do niego zaufania.Rozmyślałem nad kupnem Berkley E motion ale jest za krótkiÂ
Napiszecie mi coś o nim z góry dziękuje! (2019/11/30 11:10)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.