Zaloguj się do konta

Wisła w Płocku nie dla wędkarzy ?

utworzono: 2013/12/04 19:28
jurzur3

Wana informacja! W styczniu 2014 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosi konkurs na użytkowanie 7 obwodów rybackich, które do końca ubiegłego roku były w użytkowaniuOkręgu Płocko-Włocławskiego, a wyniki konkursu przedstawi prawdopodobnie w czerwcu2014 r. Oto one: 1.Zbiornik Włocławski na rzece Wisła nr 5. 2.Rzeka Zgłowiączka nr 2. 3.Rzeka Skrwa Prawa nr 1. 4.Rzeka Skrwa Lewa nr 1. 5.Rzeka Mołtawa nr 1. 6.Jezioro Rybnica w zlewni rzeki Rybniczanka nr 3. 7.Jezioro Czarno – Czerskie na rzece Chełmiczanka nr3 Zarząd Okręgu Mazowieckiego PZW wystartuje w rozpisanym przez RZGW konkursie i w przypadku wygrania tego konkursu, wyda na wymienione obwody rybackie dodatkowe(uzupełniające) zezwolenia na wędkowanie. Zezwolenia te będą bezpłatne.
Info PZW okręg mazowiecki
[2013-12-04 19:28]

Mam nadzieję że okręg Mazowiecki wygra ten przetarg. [2013-12-04 20:34]

jurzur3

nawet jak wygra to dopiero w czerwcu -za czym woydadzą pozwolenia minie miesiąc tak że połowa sezonu przepadnie -a może jest tak że już dawno jest ustalone kto wygra i pewnie nie będzie to pzw
[2013-12-04 21:29]

duszek83

a to juz pewne ze nie bedzie mozna łowic/   super zostana same jeziora i plotki jak palec. a miało byc tak pieknie [2013-12-05 06:41]

jurzur3

dzwoniłem do pzw warszawa i potwierdzili że nie
[2013-12-05 07:58]

cierpliwy1

A czemu nie,przecież można opłacić w RZGW chyba 10zł dniówka i można łowić jestem bardziej zainteresowany obwodem Górskie i Ciechomickie . Trzeba szybciutko założyć stowarzyszenie i zacząć gospodarzyć jak prawdziwy gospodarz ,a nie rabować jak PZW. Takie małe stowarzyszenia to jedyna szansa dla nas wędkarzy. [2013-12-05 11:02]

duszek83

tylko zeby nie było tak ze co stowarzyszeni to oplata po 200 bo w koncu zeby połowic to bede musiał jechac 150 km.  [2013-12-05 15:18]

cierpliwy1

Zawsze możesz przystąpić do jakiegoś stowarzyszenia i przy odpowiedniej gospodarce nie musisz nigdzie jeździć poszukując ryb. [2013-12-06 09:37]

szyfrarz

A czemu nie,przecież można opłacić w RZGW chyba 10zł dniówka i można łowić jestem bardziej zainteresowany obwodem Górskie i Ciechomickie . Trzeba szybciutko założyć stowarzyszenie i zacząć gospodarzyć jak prawdziwy gospodarz ,a nie rabować jak PZW. Takie małe stowarzyszenia to jedyna szansa dla nas wędkarzy.



Z tego co się orientuje to RZGW Warszawa nie może wydawać zezwoleń ani zakazu wędkowania chociażby z tego względu że to nie ona zarybia te wód. Po drugie od 01.01.2014 staje się wodą państwową więc można będzie prawdopodobnie łowić na białą kartę do czasu ogłoszenia zwycięzcy przetargu, tak jak to było swego czasu na Drwęcy.  [2013-12-13 23:07]

tomsiek

Czemu nikt nic nam nie mówił jak opłacaliśmy karty?

Wstrzymałbym się do lipca, a tak to umoczyłem kasę za pół roku :(

[2014-01-16 19:59]

bluehornet

http://forum.wedkuje.pl/f,rzgw-oglosil-konkurs-na-pozostale-wody-dawnego-okr,719236,0.html [2014-01-16 20:05]

adik21

http://laprybe.pl/oplaty-za-wedkowanie-pomylka-czy-bezprawie/
 

proszę przeczytać znalazłem coś takiego i według tego RZGW niema prawa pobierać opłat. Prezes nasze koło też nam mowił żeby nie przyjmować mandatu od straży i że można łowić na kartę wędkarską . Wiec już sam nie wiem bo nigdzie niema oficjalnie napisane nic .
[2014-01-16 21:06]

cierpliwy1

Oficjalnie na stronie RZGW jest wszystko i nie pisz ,że nic nie ma .Dzwoniłem do PSR i będą nakładać mandaty jeżeli nie opłacisz w RZGW ,taka sytuacja jest na obecną chwile .Może coś się zmieni w najbliższym czasie ,ale wątpliwe . [2014-01-16 21:52]

gral

Czemu nikt nic nam nie mówił jak opłacaliśmy karty?

Wstrzymałbym się do lipca, a tak to umoczyłem kasę za pół roku :(


Na pól roku, to optymistyczna wersja, bo jak wieść niesie, na wygranie przetargu PZW ma niewielkie szanse, bo chętnych sporo [2014-01-16 22:47]

grzeweg

Czemu nikt nic nam nie mówił jak opłacaliśmy karty?

Wstrzymałbym się do lipca, a tak to umoczyłem kasę za pół roku :(


Na pól roku, to optymistyczna wersja, bo jak wieść niesie, na wygranie przetargu PZW ma niewielkie szanse, bo chętnych sporo

 




Faktycznie jest sporo chętnych. Ale trzeba dysponować jeszcze bardzo dużą gotówką żeby wziąć udział w przetargu. Jak się nie mylę to z uwzględnieniem operatu rybackiego to ponad milion złotych a mało kto ma taką kase [2014-01-17 07:37]

osa12




Z tego co się orientuje to RZGW Warszawa nie może wydawać zezwoleń ani zakazu wędkowania chociażby z tego względu że to nie ona zarybia te wód. Po drugie od 01.01.2014 staje się wodą państwową więc można będzie prawdopodobnie łowić na białą kartę do czasu ogłoszenia zwycięzcy przetargu, tak jak to było swego czasu na Drwęcy. 




Nie wiem co masz na myśli "woda państwowa". Każda woda śródlądowa danego państwa to woda państwowa (należąca do terytorium danego państwa).Wody dzieli się inaczej. Są wody płynące i stojące. Płynące należą do Skarbu Państwa, stojące mogą mieć różną postać własności - prywatne, jednostek samorządowych, Skarbu Państwa itd..Wody Skarbu Państwa i jednostek samorządowych to wody publiczne. Na wodach publicznych ma prawo uprawiać amatorski połów ryb każdy, kto posiada kartę wędkarską, a w wodach obwodów rybackich dodatkowo zezwolenie uprawnionego do rybactwa.Problem "wisły w Płocku" jest skomplikowany. To woda publiczna należąca do Skarbu Państwa, ale należąca do obwodów rybackich. Zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym, aby łowić na tej wodzie konieczne jest zezwolenie uprawnionego do rybactwa.Zachodzi pytanie:Czy RZGW jest uprawnionym do rybactwa ?Czy jeśli nie to można łowić bez zezwolenia ?To trudne pytania. Bez rozstrzygnięć sądowych nie ma jednoznacznych odpowiedzi.Na dzień dzisiejszy RZGW sprzedaje zezwolenia czując się uprawnionym do rybactwa.Ma za sobą aparat kontroli, więc sprawa jest bezprzedmiotowa. Na wodach publicznych, nie ma znaczenia kto zarybia, ryby należą do nas wszystkich, wszystkich obywateli państwa polskiego. [2014-01-17 08:48]

adamus1818

Czyli z tego co napisaleś osa12 to na każgej rzece np. Wiśle, Warcie itd. mogę łowić bez zezwolenia, gdyż jest to woda należąca do państwa? Dobrze to zrozumiałem? [2014-01-17 10:40]

duszek83

Czyli z tego co napisaleś osa12 to na każgej rzece np. Wiśle, Warcie itd. mogę łowić bez zezwolenia, gdyż jest to woda należąca do państwa? Dobrze to zrozumiałem?

kolego przepraszam ale przeczytaj to sobie jeszcze raz. 


[2014-01-17 15:00]

cyprinus m

Z tego co się orientuje to RZGW Warszawa nie może wydawać zezwoleń ani zakazu wędkowania chociażby z tego względu że to nie ona zarybia te wód. Po drugie od 01.01.2014 staje się wodą państwową więc można będzie prawdopodobnie łowić na białą kartę do czasu ogłoszenia zwycięzcy przetargu, tak jak to było swego czasu na Drwęcy. 

-----------------------------------------------------------------------------------------Ja tak to rozumiem 
Właścicielem wody płynącej jest skarb państwa.Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej jest Administratorem - Zarządcą nad tą wodą.Ustanawia "Obwody Rybackie" dla prowadzenia na nich racjonalnej gospodarki rybackiej (nie mylić wędkarskiej).W drodze konkursu ofert Wyłania użytkownika z najlepszym zaopiniowanym operatem  rybackim dla danego środowiska wodnego .  ( wcale nie musi wygrać ten kto więcej zaoferuje na zarybianie.)Następnie nadzoruje poprawność  wywiązywania się użytkownika z zawartych umów i operatu.Dla tego RZGW  morze więcej niż użytkownik rybacki.

RZGW jak i użytkownik obwodu rybackiego ma obowiązek udostępnić wodę dla  celów rekreacyjnych,  sportu i wędkarstwa . Co niniejszym czyni .
Każdy  z nich ustala swoje zasady i stawki  za wędkowanie.
Jeśli uzna że dobro użytkowanego akwenu wodnego wymaga zaostrzenia przepisów zawartych o ustawie o rybactwie, to ma prawo wprowadzić zmiany.
 Na przykład:-podnieć wymiar ochronny-zmniejszyć limit dzienny-wprowadzić górny wymiar-czasowo wyłączyć połów z środków pływających -wydłużyć  gatunkowe okresy ochronne. Wszystkie te zabiegi mają na celu poprawić zasobność naszych wód i oczywiście ochronić środowisko.A jak jest naprawdę z racjonalną gospodarką  rybacką  każdy widzi i wie.     [2014-01-17 19:39]

osa12

No nie takie to proste.Prawnie, w obwodzie rybackim zobowiązany jest wydać zezwolenie uprawniony do rybactwa.(nie zarządca). RZGW na podstawie ustaw i STATU nadanego przez Skarb Państwa ma podpisywać umowy z podmiotami o użytkowanie tych wód, czyniąc te podmioty uprawnionymi do rybactwa. Nic w ustawach oraz STATUCIE nie ma, aby sam mógł się uczynić uprawnionym do rybactwa?
A z tym uznaniowym zmienianiem zapisów ustaw i rozporządzeń, to w ustawie jest tylko wspomniane, iż uprawniony do rybactwa może wprowadzić warunki  aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką ? 

[2014-01-17 21:25]

cyprinus m

No nie takie to proste.Prawnie, w obwodzie rybackim zobowiązany jest wydać zezwolenie uprawniony do rybactwa.(nie zarządca). RZGW na podstawie ustaw i STATU nadanego przez Skarb Państwa ma podpisywać umowy z podmiotami o użytkowanie tych wód, czyniąc te podmioty uprawnionymi do rybactwa. Nic w ustawach oraz STATUCIE nie ma, aby sam mógł się uczynić uprawnionym do rybactwa?
A z tym uznaniowym zmienianiem zapisów ustaw i rozporządzeń, to w ustawie jest tylko wspomniane, iż uprawniony do rybactwa może wprowadzić warunki  aby prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką ? 

dyrektor RZGW na podstawie ustawy  o rybactwie śródlądowym jest uprawniony i morze wydawać rozporządzenia, nadał mu to organ ustawodawczy który wybraliśmy w wyborach powszechnych .....

[2014-01-20 21:58]

osa12

Samo mówienie, iż RZGW jest uprawniony do rybactwa na podstawie ustawy o rybactwie śródlądowym niewiele wnosi w dyskusję.
Jeśli faktycznie jest taki zapis czy Mógłbyś go przytoczyć. Ja czytałem wielokrotnie i dla mnie nie jest to takie jasne. [2014-01-21 08:26]

grzeweg

http://www.warszawa.rzgw.gov.pl/upload/browser/_MR/kasperek%2027-36.pdf

tu jest wszystko opisane na jakiej zasadzie RZGW może rządzić wodami  [2014-01-21 09:46]

danielkas

Jak byk napisano w ustawie o rybactwie śródlądowym (art. 4 ust 1 pkt 2) - do chowu, hodowli lub połowu ryb w obwodzie rybackim uprawniony jest organ administracji publicznej wykonujący uprawnienia właściciela wody w zakresie rybactwa śródlądowego... zwany dalej "uprawnionym do rybactwa". Z art. 11 i 13 Prawa wodnego wynika wprost, że uprawnienia właściciela wody pełni dyrektor RZGW. I co tu więcej dodawać. Sytuacja jest jednoznaczna i nie wiem, skąd wątpliwości. A konsekwencje łowienia bez zezwolenia określono w art. 27a ustawy o rybactwie śródlądowym.

Do 12 czerwca można łowić posiadając kartę wędkarską i wykupione w RZGW zezwolenie. Ale od 13 czerwca do momentu podpisania umowy ze zwycięzcą konkursu łowić nie można (taką odpowiedź na piśmie dostałem z RZGW Warszawa). Tragedia będzie, jak będą jakieś odwołania czy skargi do sądu - wtedy nie tylko ten sezon stracony.

Nie ma sensu wypisywać idiotyzmów w stylu "można łowić na samą kartę", bo część ludzi bezmyślnie tak zrobi i może mieć poważne problemy. Moim zdaniem trzeba spowodować, by RZGW do czasu rozstrzygnięcia konkursu wprowadziło jakieś korzystniejsze rozwiązania dla wędkarzy z byłego płocko-włocławskiego PZW. I tu zadanie dla "działaczy PZW" - w końcu reprezentują wędkarzy. Tylko że teraz nie mają z tego kasy, więc nic nie robią - wolą podburzać ludzi niż zrobić coś pożytecznego. Zamiast całej kupy wypowiedzi wędkarzy, które są ze sobą sprzeczne w tym miejscu powinna być jakaś wiarygodna wypowiedź kompetentnego przedstawiciela PZW i informacja, co robią i kiedy można oczekiwać rozstrzygnięć. Ciekawe, co na to PZW?!

[2014-01-21 09:53]

osa12

No faktycznie, RZGW jest z mocy ustawy uprawniony do rybactwa. Ale dalej mam wątpliwości o wydawanie zezwoleń i pobierania opłat za jego wydanie. RZGW jest uprawnionym na papierze, nie prowadzi rybactwa, chyba nie prowadzi zarybiania, nie sporządza operatu rybackiego itd.W takim razie za co pobiera opłatę za zezwolenie?Ta opłata powinna wynikać z ponoszonych kosztów. Ograniczenia praw powszechnych ( a każdy obywatel ma powszechne prawo prowadzić amatorski połów ryb na wodach publicznych) powinno mieć solidne podstawy. Kwota pobierana za wydanie zezwolenia to kwota z sufitu.Tak ustanowiona opłata ograniczająca prawa powszechne wynikające z Konstytucji to według mnie pomyłka. Jeśli RZGW czasowo posiada wody nie udostępnione żadnemu zewnętrznemu podmiotowi to na tych wodach powinno się bezpłatnie prowadzić amatorski połów ryb. Tego wymaga szacunek do Konstytucji i sprawiedliwość społeczna.Na co idą pobrane pieniądze, niech chociaż pójdą na zarybienie. [2014-01-21 10:56]

danielkas

To inna kwestia. Sprawdziłem - RZGW są państwowymi jednostkami budżetowymi, więc zgodnie z ustawą o finansach publicznych w całości dochody przekazują do budżetu państwa. Tak więc pieniądze te nie trafią na zarybienia. Obawiam się, że RZGW nie przeprowadzi też żadnych zarybień - bo pewnie żaden przepis bezpośrednio go do tego nie obliguje (w końcu nikt im nie odbierze Wisły).

Dobrze byłoby, żeby konkurs wygrał podmiot, który będzie uczciwie dbał o gospodarkę rybacką. Kiedyś już spółka "rybacka" miała Wisłę - i od tego czasu pogłowie ryb spadło drastycznie. Teraz też rybacy i byli rybacy dogadują się, by sytuację powtórzyć. Coś czuję, że wtedy sytuację z rybami w tym obwodzie należałoby nazwać "dramat na melinie"... "Osiągnięcia" upadłego płocko-włocławskiego PZW też nie są imponujące - hordy rybaków i kłusowników na wodzie - ale ich działania zostały przez rzeczywistość odpowiednio nagrodzone.

Zezwolenia trzeba kupować - rozmawiałem w włocławską PSR - nie będą pobłażliwi. I cieszcie się wędkarze, że PSR i inne służby będą pilnować - w innym przypadku kłusownicy bardzo szybko przetrzebiliby wody.

[2014-01-21 13:33]