Wiosenna płoć, a dobór zanęty

/ 29 odpowiedzi

Koledzy jestem początkującym wędkarzem dlatego chcę się poradzić Fachowców. W kwietniu pierwszy raz będą uczestniczył w zawodach wędkarskich, aby się nie zbłaźnić chcę dowiedzieć się jaką zanętę stosować do połowu faderkiem z gruntu. Łowisko na jakim odbędą się zawody jest dość ubogie. Występuje głównie płoć, jaź i niewielki karp. Będę wdzięczny za wszelkie rady.

pstrag222


Żaneta do federa. Jakąś firmowa np. Trapera. Leciutki koszyk zylka główną 16 przypom 10. Hak 16 do zamętw dodalbym pinki bardzo dozo. No i na hak pinka (2011/02/07 19:10)

Widz


Hak 16-stka nie będzie zbyt mały ? Do tej pory stosowałem co najmniej 12-stkę ? (2011/02/07 19:17)

pstrag222


Niby czemu ma być mały ją czasami schodzę na 18 lub 20. Zależy od bran jak są dobre możesz zwiększyć do 12 np. A 16 wydaje mi się uniwersalna (2011/02/07 19:23)

minus


może być 12 ale wiosną płoć jest delikatna

zależy jaki sa płocie i jak będą brały

jeżeli bedziesz mial brania delikatne i trudne do zacięcia to znak ze musisz zmienic hak na mniejszy (2011/02/07 19:24)

Rocky27pl


A ja bym ci kolego taką zanęte polecił:

1kg.TRAPER Concours Gold Series

200 gram konopie prażone Traper Gold Series

80 gram Sensas Gardonix (drogawe ale skuteczne)

porcja pinki do zanęty i pinka na haczyk

pinke kup sobie pare dni wcześniej przesyp do większego pudełka i zasyp zanętą  z Gardonixem 

zanęta 

 wymieszaj  dolewając wody ale tak żeby zanęta była wilgotna lecz nie zbyt mokra bo nie będzie pracowac odczekaj tak z godzinke zeby wszystkie składniki dobrze się nawilżyły przetrzyj przez sito i jak okaże się ze będzie za sucha a tak może byc  dolej jescze troche wody wymieszaj ale już nie przecieraj  zanęta ma się lepic ale nie moze robic się jak kamień na koniec dodaj pinke do zanęty i delikatnie wymieszaj (podejrzewam że będziesz miał czas przed zawodami na zrobienie zanęty) a jak nie zrób w domu Połamania kija na zawodach

(2011/02/07 20:16)

Rocky27pl


A jeśli chodzi o haczyk to 12 14 myśle że będzie oki i przypon  25 cm  (2011/02/07 20:21)

u?ytkownik57785


A ja bym ci kolego taką zanęte polecił:

1kg.TRAPER Concours Gold Series

200 gram konopie prażone Traper Gold Series

80 gram Sensas Gardonix (drogawe ale skuteczne)

porcja pinki do zanęty i pinka na haczyk

pinke kup sobie pare dni wcześniej przesyp do większego pudełka i zasyp zanętą  z Gardonixem 

zanęta 

 wymieszaj  dolewając wody ale tak żeby zanęta była wilgotna lecz nie zbyt mokra bo nie będzie pracowac odczekaj tak z godzinke zeby wszystkie składniki dobrze się nawilżyły przetrzyj przez sito i jak okaże się ze będzie za sucha a tak może byc  dolej jescze troche wody wymieszaj ale już nie przecieraj  zanęta ma się lepic ale nie moze robic się jak kamień na koniec dodaj pinke do zanęty i delikatnie wymieszaj (podejrzewam że będziesz miał czas przed zawodami na zrobienie zanęty) a jak nie zrób w domu Połamania kija na zawodach




Kompozycja dobra, ale ze względu na 200 gramów konopii na 1 kg bazy Trapera, zubożyłbym mieszankę gliną lub ziemią, a urozmaicił chlebkiem fluo. 




(2011/02/07 20:24)

pstrag222


Nom z ta ziemia to by było dobre posunięcie. Ale jakoś nie widzę chleba wiosną w zanecie (2011/02/07 20:30)

Rocky27pl


Nom z ta ziemia to by było dobre posunięcie. Ale jakoś nie widzę chleba wiosną w zanecie


No moze i racja z tą ziemią czy gliną ale do federa bo ja wiem dużo tej zanęty się nie podaje chyba że w łowisko dorzucimy pare kul dodatkowo to wypadało by dodac ziemi czy gliny jak najbardziej dzięki za uwage ja chlebka fluo nie stosowałem nie wypowiem się

(2011/02/07 20:36)

pstrag222


Możemy posłać parę koszyków z żaneta w łowisko zamiast kul (2011/02/07 20:43)

u?ytkownik57785


Nom z ta ziemia to by było dobre posunięcie. Ale jakoś nie widzę chleba wiosną w zanecie


No moze i racja z tą ziemią czy gliną ale do federa bo ja wiem dużo tej zanęty się nie podaje chyba że w łowisko dorzucimy pare kul dodatkowo to wypadało by dodac ziemi czy gliny jak najbardziej dzięki za uwage ja chlebka fluo nie stosowałem nie wypowiem się




No właśnie dlatego powinieneś zubożyć zanętę gliną lub ziemią, żeby nie przesycić ryby na starcie. Pamiętaj, że nie tylko Ty na zawodach nęcisz i karmisz ryby. One dostaną całe setki kilogramów karmy naraz i nie może być ona syta, bo żerowanie Ci skończą po pół godziny na miejscówce. A co do chlebka fluo, to on uskutecznia wiosenne żerowanie ryb, wabiąc je właśnie jaskrawym kolorem. Poza tym, zawsze skuteczne są kule gliny lub ziemi z jokiem.

(2011/02/07 20:45)

Rocky27pl


Możemy posłać parę koszyków z żaneta w łowisko zamiast kul


Tak czemu by nie można i tak zrobic wiadomo wiosną z zanętą trzeba ostrożnie  chyba że w kwietniu będzi 20 stopni :) i ryba będzie dobrze żerowac

(2011/02/07 20:48)

u?ytkownik57785


Na zawody masz trzy godziny, to mimo zanęty w koszyku, musisz donęcić kulami, nie masz czasu na czekanie.  (2011/02/07 20:49)

Rocky27pl


Nom z ta ziemia to by było dobre posunięcie. Ale jakoś nie widzę chleba wiosną w zanecie


No moze i racja z tą ziemią czy gliną ale do federa bo ja wiem dużo tej zanęty się nie podaje chyba że w łowisko dorzucimy pare kul dodatkowo to wypadało by dodac ziemi czy gliny jak najbardziej dzięki za uwage ja chlebka fluo nie stosowałem nie wypowiem się




No właśnie dlatego powinieneś zubożyć zanętę gliną lub ziemią, żeby nie przesycić ryby na starcie. Pamiętaj, że nie tylko Ty na zawodach nęcisz i karmisz ryby. One dostaną całe setki kilogramów karmy naraz i nie może być ona syta, bo żerowanie Ci skończą po pół godziny na miejscówce. A co do chlebka fluo, to on uskutecznia wiosenne żerowanie ryb, wabiąc je właśnie jaskrawym kolorem. Poza tym, zawsze skuteczne są kule gliny lub ziemi z jokiem.


dzięki za wyjaśnienie chlebka fluo a ziemia z jokiem pierwsza klasa wiadomo a jakby tak zanęcił samą ziemią z jokiem i do tego dorzucił ze dwie kule zanęty??



(2011/02/07 20:52)

u?ytkownik57785


Dwie kule to mało. Na 4 kule zanęty na starcie, po 15 minutach dwie mniejsze gliny z jokiem. Potem mniejsze trzy zanęty i jedna joka. Kolejne dwa joki po poł godziny. (2011/02/07 20:56)

grzesiek35


Mastiff,że tobie ta matematyka sie nie popierd...li. (2011/02/07 20:58)

u?ytkownik57785


I nie rzucaj joka odrazu na dywan z zanęty, tylko po chwili, bo joka osłabisz solą z niej.  (2011/02/07 20:58)

u?ytkownik57785


Mastiff,że tobie ta matematyka sie nie popierd...li.




No, a nienawidzę matmy od dziecka :)

(2011/02/07 20:59)

Rocky27pl


Dwie kule to mało. Na 4 kule zanęty na starcie, po 15 minutach dwie mniejsze gliny z jokiem. Potem mniejsze trzy zanęty i jedna joka. Kolejne dwa joki po poł godziny.

O ciekawa propozycja nęcenia musze sam spróbowac na jakiś zawodach. A co byś kolego polecił na karpia taki od 1.2 do 1.5 kg w maju zawody zbiornik troche zarośniety i dno zamulone

(2011/02/07 21:01)

Rocky27pl


I nie rzucaj joka odrazu na dywan z zanęty, tylko po chwili, bo joka osłabisz solą z niej. 


jok w zanęcie śmierc i to szybka zgadza się w 100%

(2011/02/07 21:03)

u?ytkownik57785


Dwie kule to mało. Na 4 kule zanęty na starcie, po 15 minutach dwie mniejsze gliny z jokiem. Potem mniejsze trzy zanęty i jedna joka. Kolejne dwa joki po poł godziny.

O ciekawa propozycja nęcenia musze sam spróbowac na jakiś zawodach. A co byś kolego polecił na karpia taki od 1.2 do 1.5 kg w maju zawody zbiornik troche zarośniety i dno zamulone




Nie jestem wprawdzie karpiarzem, ale na taką wodę z takim dnem zanęcałbym napewno lekką kompozycją zanęt z gruba granulacją, moze pellet. Karpiarze nasi Ci w tym pomogą, ja wymyślał nie będę, bo nie znam zbiornika. Nie wiadomo tez jaka będzie temperatura wody, a to też ma znaczenie w doborze zanęty.

(2011/02/07 21:06)

Rocky27pl


Dzięki za odpowiedź ja też karpiarzem nie jestem dlatego pytam no nic dzięki życze powodzenia w sezonie 2011  (2011/02/07 21:10)

cromwell


Ja gdzieś kiedyś coś ... czytałem na temat konopi że działa na płoć jak waleriana na kota. Nie mówię tu o profesjonalnym łowieniu jak koledzy co podają co do grama przepisy, tylko o tak... że płotki za konopiom szaleją. Ja to chyba ją parzyłem wrzątkiem , nie pamiętam w sumie jak przygotować konopie :D natomiast można ją kupić za niewielkie pieniądze w sklepach z ziarnami i orzechami. (2011/02/08 17:06)

Kacpeer113


Ponieważ zblirza się jesień i ja też zamierzam wybrać się na wiosenne płocie i zamierzam je łowić na pinki i na jekką płociową zanęte myślę, że to będzie dobry sposób. (2011/02/08 17:28)