Zaloguj się do konta

Wielkość ryby a jej wiek

utworzono: 2013/02/21 21:31
Ptaku86

Rekordy ,wielkość ryby ,a wiek ... Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć ,a to ciekawe ...
Interesują mnie poniższe ryby ...
Są ryby które rosną szybko ,a są takie które rosną bardzo wolno ... 
Np.
Okoń ( nie wiem czy to prawda ,tylko słyszałem by urósł do rozmiaru 2,5 kg musiałby mieć ok. albo ponad 40 lat ... ) Sporo ...
Amur : Boleń : Brzana : Certa : Jaź : Karaś : Karp : Kleń : Krąp : Leszcz : Lin : Lipień : Łosoś : Miętus : Okoń : ( 2.5 kg - 40 lat ) - przykład  Płoć : Pstrąg potokowy : Pstrąg tęczowy : Sandacz : Sum : Szczupak : Świnka : Tołpyga : Troć : Ukleja : Węgorz : Wzdręga :
Jeśli jakąś rybkę  ominąłem proszę ,o uzupełnienie ... 
Jeśli wędkarze zdadzą sobie sprawę ile lat potrzeba ,by dana ryba urosła do takich rozmiarów ,będzie im łatwiej darować im ,życie ...

[2013-02-21 21:31]

Draq

Tempo przyrostu ryb zależy od warunków z zbiorniku. W niektórych jeziorach szczupak osiąga masę 1,5kg po zaledwie 3latach.
[2013-02-21 21:38]

grzesiu92

Zaledwie? :P  Jak wpuscilismy do wujka do stawu 3 szt po 40 cm w latoto na nastepnej jesieni mial ponad 4 kg ale wszystko co bylo w stawie wycial...  Nawet zaby zaczal juz haratac.
[2013-02-21 21:45]

grzeweg

Półżartem.  Wiek rybki sprawdza się tak.  Im oko dalej od ogona tym rybka starsza:D [2013-02-21 21:50]

Ptaku86

Wiadomo im więcej pożywienia ty szybciej rosną ... Ale + - :D:D:D [2013-02-21 21:57]

ryukon1975

Rekordy ,wielkość ryby ,a wiek ... Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć ,a to ciekawe ...
Np.
Okoń ( nie wiem czy to prawda ,tylko słyszałem by urósł do rozmiaru 2,5 kg musiałby mieć ok. albo ponad 40 lat ... ) Sporo ...
Amur : Boleń : Brzana : 1,5 kg w wieku 12/13 lat (rośnie wolno)
Certa : 0,5 kg w wieku7/8 lat (rośnie wolno)
Jaź : 0,5 kg w wieku 6/7 lat (rośnie wolno)
Karaś : Karp : Kleń : Krąp : Leszcz : Lin : Lipień : Łosoś : Miętus : dorasta średnio do + 2kg ,rośnie wolno potrzebuje na to kilkanaście lat (w Polsce)
Okoń : ( 2.5 kg - 40 lat ) - przykład  Płoć : Pstrąg potokowy : Pstrąg tęczowy : Sandacz : Sum : Szczupak : Świnka : Tołpyga : Troć : Ukleja : Węgorz : Wzdręga :
Jeśli wędkarze zdadzą sobie sprawę ile lat potrzeba ,by dana ryba urosła do takich rozmiarów ,będzie im łatwiej darować im ,życie ...

[2013-02-21 22:05]

Iras1975

..."Okoń ( nie wiem czy to prawda ,tylko słyszałem by urósł do rozmiaru 2,5 kg musiałby mieć ok. albo ponad 40 lat ... ) Sporo ..."     Nie pierwszy raz czytam takie bzdury.. 2,5kg w 40 lat? Chyba w 50l akwarium karmiony tic tac`ami(po 2 kalorie):))) Kiedyś też czytałem, że przyrasta 1cm na rok :) nie bierz na serio takich danych, może w niektórych zbiornikach rośnie wolno, ale w jeziorach zasobnych w pokarm, osiąga normy medalowe zaledwie w kilka lat. Zdarzają się jednak dwie odmiany okonia w tym samym jeziorze, jedna trzyma się strefy przybrzeżnej i odżywia głównie robactwem, rakami itp.. a druga trzyma się wody otwartej i poluje prawie wyłącznie na ryby. Ta druga odmiana okonia przyrasta bardzo szybko i osiąga dużo większe rozmiary. To tyle o jeziorach, a w rzekach, stawach itd.. może rosnąć wolniej.   Duże(raczej głębokie), zasobne w pokarm jezioro = duże, szybko przyrastające okonie. [2013-02-21 22:06]

grzeweg

Miałem okonka w akwarium i dobrze go żywiłam. W Ciągu roku z długości 5cm. urósł do 18cm. Nie wiem ile ważył bo go wypuściłem. Jedna tylko uwaga, kiedy przerósł rybki z którymi mieszkał o długość płetwy ogonowej to wtedy je zjadł. Zastanawiałem się jak on to zrobił bo nigdy nie widziałem jak pożerał te największe. [2013-02-21 22:17]

Roxola

Polecam w takim razie ...jest tam dużo gatunków, a co najważniejsze, to można się dowiedzieć jak określić wiek ryby.

http://www.orybach.piwko.pl/wzrost/wzrostryb.htm [2013-02-21 22:18]

Bernard51

Tak jak drzewo można określić ile lat już roslo po ilości słoi.Tak i rybie można policzyć ile ma lat z łuski na której sa paski po przyroście każdego roku.
A przyrost ryby w dużym stopniu zalezy od warunków panujacych dla określonego gatunku,
ilości pożywienia ,temperatura wody, i ilość danego gatunku w zbiorniku.
[2013-02-21 22:20]

Ptaku86

Wiadomo ilość pokarmu ,warunki panujące w danym łowisku pomagają w osiągnięciu masy ...Ale przyznacie chyba ,że gatunek gatunkowi nie równy ... Są ryby które z łatwością przybierają na masie ,a są takie ,że ciężko utuczyć ..
Dajmy na to :
Sum : w 2 lata osiąga limit ( 70 cm )  Prawda to ?? ... Czy mam złe informacje ....Lin ( Jedna z wolniej rosnących ryb słodkowodnych ... ) [2013-02-21 22:32]

ryukon1975

Tak jak drzewo można określić ile lat już roslo po ilości słoi.Tak i rybie można policzyć ile ma lat z łuski na której sa paski po przyroście każdego roku.
A przyrost ryby w dużym stopniu zalezy od warunków panujacych dla określonego gatunku,
ilości pożywienia ,temperatura wody, i ilość danego gatunku w zbiorniku.

Oczywiście dane które wpisałem dotyczące brzany,certy,jazia i miętusa są tylko średnie i orientacyjne.
Tak jak i z człowiekiem w wieku 20 l,jeden ma 164 cm i waży 54 kg a drugi 190 i waży 150 kg.
[2013-02-21 22:34]

egzekutor

Wiadomo ilość pokarmu ,warunki panujące w danym łowisku pomagają w osiągnięciu masy ...Ale przyznacie chyba ,że gatunek gatunkowi nie równy ... Są ryby które z łatwością przybierają na masie ,a są takie ,że ciężko utuczyć ..
Dajmy na to :
Sum : w 2 lata osiąga limit ( 70 cm )  Prawda to ?? ... Czy mam złe informacje ....Lin ( Jedna z wolniej rosnących ryb słodkowodnych ... )

sum przy dobrych warunkach 100 cm przez dwa lata.Widzialem program o sumach w tv i tam własnie pokazali takie rybki.szczupak przez trzy lata 50-60 cm wagi nie pamiętam(oczywiście gdy maja dobre lub bardzo dobre warunki) [2013-02-21 23:19]

ryukon1975

Np.
Amur : Boleń : Brzana : 1,5 kg w wieku 12/13 lat (rośnie wolno)
Certa : 0,5 kg w wieku7/8 lat (rośnie wolno)
Jaź : 0,5 kg w wieku 6/7 lat (rośnie wolno)
Karaś : Karp : Kleń : Krąp : Leszcz : Lin : Lipień : Łosoś : Miętus : dorasta średnio do + 2kg ,rośnie wolno potrzebuje na to kilkanaście lat (w Polsce)
Okoń : ( 2.5 kg - 40 lat ) - przykład  Płoć : Pstrąg potokowy : Pstrąg tęczowy : Sandacz : Sum : Szczupak : Świnka : 0,5 kg osiąga w wieku około 8 lat (rośnie wolno)
Tołpyga : Troć : Ukleja : Węgorz : Wzdręga :

[2013-02-22 08:48]

Bernard51

Oczywiście dane które wpisałem dotyczące brzany,certy,jazia i miętusa są tylko średnie i orientacyjne.
Tak jak i z człowiekiem w wieku 20 l,jeden ma 164 cm i waży 54 kg a drugi 190 i waży 150 kg.

Napewno masz rację Krzychu , tylko jeszcze co Irek pisze okoń po paru latach może osiągnąć
dobry wymiar, ale nie wierze czy ktoreś z gatunków w naszych wodach jest w stanie osiagnąc wiek 20- lat.
[2013-02-22 11:46]

ryukon1975

Napewno masz rację Krzychu , tylko jeszcze co Irek pisze okoń po paru latach może osiągnąć
dobry wymiar, ale nie wierze czy ktoreś z gatunków w naszych wodach jest w stanie osiagnąc wiek 20- lat.

Oczywiście Bernardzie.Ryby które wymieniłem brzana,świnka,certa,jaź miętus określane mianem ryb długowiecznych mogą żyć ponad 20 lat."Mogą" czyli jest jasne że znaczna większość z nich nie dożywa takiego wieku a 40 lat to czysta fantazja.Choć piszą że jesiotr osiaga dojrzałośc w wieku około 18 lat tylko że naszego jesiotra już nie ma.

[2013-02-22 12:14]

swierku

a ile żyje łosoś lub ile kiedyś żyły, obojętnie który gatunek  byle nie z chodowli [2013-05-31 13:31]

notaki

Zdziwiłem się przyrostem brzany . Moja  największa miał  80 cm i wazyła ponad 5 kg.
Ale.. byc moze ...

Madra zasada , którą kupę lat temu przekazał mi  pewien dziadek nad rzeką...
"Zanim weźmiesz rybę zastanów się czy zdązyła już się przynajmniej raz wytrzeć i w związku z tym, czy zabijając ją nie ograniczasz populacji w danym zbiorniku."

I tą myśl dedykuję kolegom po kiju :-)

[2013-05-31 20:28]