Zaloguj się do konta

Wiązanie małych haczyków

utworzono: 2013/05/21 10:37
Kubaaa

Wiążąc duże haczyk (10 i większe) nie miałem problemy z tym aby żyłka wychodziła od wewnętrznej strony łopatki , natomiast wiążąc haczyki 18 i mniejsze mam spory z tym problem.W tym celu kupiłem wiązarkę do haczyków lecz zawsze żyłka wychodzi po zewnętrznej stronie.Spytałem się sprzedawcy w wędkarskim tak musi być.Powiedział że z której strony żyłka wychodzi znaczenia nie ma.Lecz w lekturach wędkarskich i na forum piszą by żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie. Jak to jest ?
[2013-05-21 10:37]

LYSY

Ma być po wewnętrznej stronie - zobacz jak się zachowuje haczyk przy symulowanym zacięciu. Łopatka haka przy zacięciu ma się oprzeć o żyłkę.
Co do wiązania małych haczyków - ja wiązarkę sobie odpuściłem bo za dużo marnowało mi się drogiej markowej żyłki. Jak masz taki problem z ustawieniem łopatki to po prostu nie zaciskaj węzła do końca tylko na tyle żeby się nie rozwijała żyłka i palcami dosuń oplot do łopatki jednocześnie ustawiając żyłkę tam gdzie ma być, a potem po zmoczeniu dociśnij węzeł do końca.
[2013-05-21 11:33]

Boolek

ja mam taką wiązarkę za 5 złoty z allegro i wtedy wiążę : ) [2013-05-21 11:41]

Czy żyłka wychodzi z wewnętrznej czy zewnętrznej strony to ma znaczenie, nie duże ale ma. Kiedy wychodzi z zewnętrznej strony łopatki haczyka, jest narażona na tarcie, szczególnie na łowiskach z twardym, kamienistym dnem. Co do wiązania haczyków bardzo małych, uwiązać potrafię ale bardzo rzadko takich malutkich haczyków używam (nie raz tylko kiedy muszę sobie nałowić żywca) więc wole kupić je z już gotowym przyponem. [2013-05-21 12:50]

lynx

Ja też mam wiązarkę i nie narzekam. Bardzo dobrze wiąże. Popatrz czy haczyk jest dobrze mocowany w wiązarce. Ważne jest aby żyłka nie przesuwała się na drugą stronę łopatki podczas nakładania zwojów bo wtedy będziesz miał żyłkę od zewnątrz a to bardzo często sie robi jak nie uważasz.
[2013-05-21 14:06]

expulso

ja mam haczyki z oczkiem latwiej sie wiaze byle jaki rozmiar [2013-05-21 15:07]

Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła.
[2013-05-21 15:39]

JKarp

"Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła."
Cześć Nie wmawiaj niedorzeczności. Najlepszym, najprostszym węzłem stosowanym do haczyków z oczkiem jest węzeł bez węzła. Wydaje się na początku, że to bardzo skomplikowana sprawa ale w rzeczywistości po kilku próbach w nocy o północy zwiążesz ten węzeł i zrobisz to szybciej i łatwiej niż węzłem do haków z łopatką. JK [2013-05-21 15:52]

Boolek

Całkowicie się zgadam z kolegą JK. [2013-05-21 15:58]

roman55

Wiążąc duże haczyk (10 i większe) nie miałem problemy z tym aby żyłka wychodziła od wewnętrznej strony łopatki , natomiast wiążąc haczyki 18 i mniejsze mam spory z tym problem.W tym celu kupiłem wiązarkę do haczyków lecz zawsze żyłka wychodzi po zewnętrznej stronie.Spytałem się sprzedawcy w wędkarskim tak musi być.Powiedział że z której strony żyłka wychodzi znaczenia nie ma.Lecz w lekturach wędkarskich i na forum piszą by żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie. Jak to jest ?


Witam

Kuba bardzo dobrze spostrzegłeś, że wyjście żyłki musi być po wewnętrznej stronie łopatki a sprzedający w sklepie prawdopodobnie nie jest wędkarzem i ci wciska kit.

Jeśli masz problemy z wiązaniem prawidło małych haczyków nawet wiązarką to nie jest żaden problem. Aby żyłka wychodziła od środka haczyka ( wewnętrzna strona) po łopatce i masz z tym problem to wystarczy tylko odwrotnie zamocować haczyk w wiązarce niż montowałeś do tej pory a wówczas wiązanie wyjdzie ci poprawnie. A jeśli będziesz miał nadal problemy pomimo mojej podpowiedzi to zapraszam cię do mego artykułu na temat między innymi wiązania właśnie wiązarkami równych przyponów pod wyczyn do portfeli.

Zamieszczam link do w/w artykułu: Statyw do budowy równych przyponów

Pozdrawiam

[2013-05-21 16:33]

Kubaaa

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)
No to teraz muszę ćwiczyć , próbować aż do skutku.Jak to mówią trening czyni mistrzem :)
[2013-05-21 16:44]

"Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła."
Cześć Nie wmawiaj niedorzeczności. Najlepszym, najprostszym węzłem stosowanym do haczyków z oczkiem jest węzeł bez węzła. Wydaje się na początku, że to bardzo skomplikowana sprawa ale w rzeczywistości po kilku próbach w nocy o północy zwiążesz ten węzeł i zrobisz to szybciej i łatwiej niż węzłem do haków z łopatką. JK

Najlepiej jest wiązać haczyki z oczkiem tak jak się wiąże haczyki z łopatką - powie to każdy doświadczony wędkarz, powtarzam wędkarz (zdarzają się bowiem wśród nas gadżeciarze).Jak się wiąże haczyki z łopatką to każdy wie, może karpiarze mogą mieć z tym problem , gdyż stosują oni "haczyki karpiowe" , ("królewskie" na "królewską rybę"). Poza tym można je wiązać (haczyki z uszkiem )   węzłem typu "Palomar" a także tak jak się wiąże błystki ( węzeł przedstawiony na ilustracji). Zapraszam do polemiki.
[2013-05-21 17:31]

"Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła."
Cześć Nie wmawiaj niedorzeczności. Najlepszym, najprostszym węzłem stosowanym do haczyków z oczkiem jest węzeł bez węzła. Wydaje się na początku, że to bardzo skomplikowana sprawa ale w rzeczywistości po kilku próbach w nocy o północy zwiążesz ten węzeł i zrobisz to szybciej i łatwiej niż węzłem do haków z łopatką. JK

Najlepiej jest wiązać haczyki z oczkiem tak jak się wiąże haczyki z łopatką - powie to każdy doświadczony wędkarz, powtarzam wędkarz (zdarzają się bowiem wśród nas gadżeciarze).Jak się wiąże haczyki z łopatką to każdy wie, może karpiarze mogą mieć z tym problem , gdyż stosują oni "haczyki karpiowe" , ("królewskie" na "królewską rybę"). Poza tym można je wiązać (haczyki z uszkiem )   węzłem typu "Palomar" a także tak jak się wiąże błystki ( węzeł przedstawiony na ilustracji). Zapraszam do polemiki.

Przecież metoda bezwzrokowa to również sposób wiązania haczyków z łopatką!
[2013-05-21 18:04]

JKarp

Czy Ty czytasz co piszesz czy tak klepiesz dla klepania?Kto tu mówi o karpiarzach i nie wyjeżdżaj mi tu z tym tematem !

Można wiązać jak pokazuje rysunek, można też użyć Palomar.Polemika z Tobą - po co ?JK
[2013-05-21 18:48]

A ja właśnie jem rabarbar z cukrem i mi się przypomniały młode lata  :)
[2013-05-21 19:07]

Całkowicie się zgadam z kolegą JK.


 No ja chyba też :) , palomar to bardzo mocny węzeł ale wezeł bez wezła to najprostszy i najmocniejszy węzeł  jaki istnieje.
[2013-05-21 19:14]

Czy Ty czytasz co piszesz czy tak klepiesz dla klepania?Kto tu mówi o karpiarzach i nie wyjeżdżaj mi tu z tym tematem !

Można wiązać jak pokazuje rysunek, można też użyć Palomar.Polemika z Tobą - po co ?JK

Moja wypowiedź jest jasna i klarowna, słowem: czytelna i chyba nikt nie powinien mieć zastrzeżeń... Natomiast Ty, wystosowałeś termin z ,którym być może niektórym wędkarzom nie dane było jeszcze się zetknąć - skutek to niezrozumienie i nieścisłości, gdyż początkującym należy tłumaczyć wszystko drobiazgowo a jednocześnie prosto , zamiast rzucać hasła w stylu "węzeł bez węzła " itp. Takie porady, zrozumie zarówno  doświadczony wędkarz jak i laik.
Napisałem jasno i bez kunsztownych dygresji.
Malkontentom dziękujemy.,
[2013-05-21 21:10]

A ja właśnie jem rabarbar z cukrem i mi się przypomniały młode lata :)


rozje**łeś mnie tym tekstem normalnie :))) śmiać mi się chce, że niewiem :))) [2013-05-21 21:17]

JKarp

"Moja wypowiedź jest jasna i klarowna, słowem: czytelna i chyba nikt nie powinien mieć zastrzeżeń... Natomiast Ty, wystosowałeś termin z ,którym być może niektórym wędkarzom nie dane było jeszcze się zetknąć - skutek to niezrozumienie i nieścisłości, gdyż początkującym należy tłumaczyć wszystko drobiazgowo a jednocześnie prosto , zamiast rzucać hasła w stylu "węzeł bez węzła " itp. Takie porady, zrozumie zarówno  doświadczony wędkarz jak i laik. Napisałem jasno i bez kunsztownych dygresji. Malkontentom dziękujemy.,"
Chyba żartujesz - powiedz, że żartujesz ;-)A od czego są Google?A od czego jest PW ?Zgadza się - malkontentom dziękujemy ;-)" malkontent człowiek niezadowolony ze wszystkiego, we wszystkim doszukujący się wad, niedostatków, ujemnych stron."JK
[2013-05-21 21:38]

A ja właśnie jem rabarbar z cukrem i mi się przypomniały młode lata :)


rozje**łeś mnie tym tekstem normalnie :))) śmiać mi się chce, że niewiem :)))


:)
[2013-05-21 21:55]

A ja właśnie jem rabarbar z cukrem i mi się przypomniały młode lata :)


rozje**łeś mnie tym tekstem normalnie :))) śmiać mi się chce, że niewiem :)))


:)

Rabarbar jest w m.in. w  Netto - po  2 zł za kilogram.Rabarbar+ cukierniczka = tania słodycz na morgi.
[2013-05-22 06:34]

Mija

Przepraszam ale może mi ktoś wyjaśnić co to " węzeł bez węzła"? :/
[2013-05-22 07:49]

[2013-05-22 15:16]

Jack14

 

[2013-05-22 15:29]

lynx

"Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła."
Cześć Nie wmawiaj niedorzeczności. Najlepszym, najprostszym węzłem stosowanym do haczyków z oczkiem jest węzeł bez węzła. Wydaje się na początku, że to bardzo skomplikowana sprawa ale w rzeczywistości po kilku próbach w nocy o północy zwiążesz ten węzeł i zrobisz to szybciej i łatwiej niż węzłem do haków z łopatką. JK

No tak ale czy są haczyki 14, 16 z oczkiem?
[2013-05-22 23:14]

"Bardzo ważne jest aby żyłka wychodziła po wewnętrznej stronie- ułożenie odwrotne żyłki, nie tylko powoduje poważne problemy z zacinaniem (haczyk działa wtedy jakby grot był odgięty w drugą stronę), ale również niesie ryzyko przecięcia żyłki o ostry kant łopatki. Ponadto warto zauważyć, że nawet haczyki z oczkiem (uszkiem) najlepiej jest wiązać  standardowym węzłem (tj. tak jak haki łopatkowe). Wiązanie małych haczyków może nastręczać pewnych trudności, bez względu jednak na wszelkie niedogodności związane z wiązaniem tak małych "precjozów" - zawsze należy zadbać o to prawidłowe tj. wewnętrzne ułożenie się żyłki wychodzącej z węzła."
Cześć Nie wmawiaj niedorzeczności. Najlepszym, najprostszym węzłem stosowanym do haczyków z oczkiem jest węzeł bez węzła. Wydaje się na początku, że to bardzo skomplikowana sprawa ale w rzeczywistości po kilku próbach w nocy o północy zwiążesz ten węzeł i zrobisz to szybciej i łatwiej niż węzłem do haków z łopatką. JK

No tak ale czy są haczyki 14, 16 z oczkiem?

Owszem, mam nawet takie na wyposażeniu ( nr 12, czerwone, z oczkiem) oraz srebrne 10 i 12 z uszkiem  - typowo na śledzia( do połowu "na choinkę"). Są również haczyki muchowe a na muszkę łowi się jak wiadomo nie tylko salmonidy ale i również  m.in. jelce, klenie, brzany, wzdręgi ... i o tym należy pamiętać.
[2013-05-23 21:52]