Węgorz w stawie

/ 8 odpowiedzi
witam mam staw 110x65 i chcę wpuścić tam węgorze Dno jest muliste i trochę gliniaste. Głębokość koło 1,5 m. z jednej i drugiej strony sa przepusty. Czy węgorz ucieknie z takiego stawu?
u?ytkownik7474


jeśli tylko znajdzie lepsze warunki to na pewno ucieknie. a co jest za tymi przepustami? (2009/02/23 21:54)

Przemek238


No wiesz tam są rowy melioracyjne. Mi się wydaje że on szuka wyjścia dopiero wtedy jak już jest gotowy na tarło. ale jak bym wpuścił takie sznurówki to chyba przez 5 - 6 lat by były. później bym je odłowił. co o tymmyślisz (2009/02/23 21:59)

u?ytkownik7474


jak są tylko rowy to nie ucieknie bo i po co ma w rowie siedzieć a jak wylezie to i wróci. trochę płytkawo jak na węgorza czy suma ale jest szansa że się uda no i musisz go karmić jak nie ma tam zbyt dużo drobnicy bo będzie karłowaciał w tak niewielkim zbiorniku. no i nie wpuść zbyt dużo ich aby nie były sobie konkurencją. (2009/02/23 22:04)

u?ytkownik7474


dobrze by było jak byś w jednym miejscu trochę pogłębił np do 2.5 albo 3 metrów bo jak wiadomo węgorz nie przepada za jasnym światłem i lubi się chować w dołki pod pnie drzew w roślinności i wszelkich osłonach (2009/02/23 22:06)

Przemek238


Według Ciebie ile mozna wpuścić ich do stawu 110x65. apropo sumów. sumy wpuściłem takie 15 cm. Po roku miały 1kg i brały na żywca (2009/02/23 22:20)

u?ytkownik7474


oj to trudno powiedzieć. zależy od narybku jaki wiek czy nie zestresowany bardzo ile drapieżnika w stawie, chociaż węgorz chyba rzadko jest na widelcu drapieżników bo to bardzo kryjąca się ryba. zależy jak się przyjmie. Dlatego ja polecam robić to dwa razy np za rok jak zauważysz, ze mało poprawić i wtedy będzie ok. wiedz że sum i węgorz z punktu widzenia żerowania i zachowania to prawie to samo. Choć rozmiary zupełnie inne, będą sobie konkurencją (2009/02/23 22:31)

u?ytkownik7474


ale skoro piszesz że sum się utrzymał to i węgorz będzie pływał (2009/02/23 22:32)

u?ytkownik1805


Węgorz jest w zasadzie rybą dwu środowiskową. Część życia spędza w wodach słodkich,a tarło odbywa w morzu Sargasowym po drugiej stronie Atlantyku. Po tarle dorosłe osobniki gina.W wodach słodkich węgorz przebywa ok 6-10 lat.Częś populacji nie wchodzi do rzek tylko żyje w morzu u ujścia rzek wpadających do Bałtyku.Więc jak nadejdze jego "pora"nie zatrzymają go żadne przeszkody. Musowo wyjdzie.Dawniej uważano,że węgorze wychodzą na pola zasiane grochem.Węgorz potrafi po rosie przenieść się z jednego zbiornika do drugiego,jeżeli odległość jest niewielka.Uważam że wpuszczanie węgorza do stawu to nie bardzo dobry pomysł.Ijeszcze koszty. Narybek węgorza czyli larwy montee,pewnie nie są zbyt tanie. (2009/02/24 09:17)