Wędzisko feeder a method feeder

/ 6 odpowiedzi
Jako, że jestem nowy na forum chciałbym się na wstępie przywitać. Moi drodzy mam pytanie, które mnie frapuje od kilku dni a odpowiedzi na nie nie znalazłem dotąd na forum. Chodzi mi mianowicie o różnice techniczne, parametryczne jeśli chodzi o wędkę typu feeder a wędkę przeznaczoną do method feeder. Przeglądając wędziska w sklepach internetowych zauważyłem, że producenci wypuszczają wędziska przeznaczone do metody jako wąsko wyspecjalizowane w przeciwieństwie do dość uniwersalnego feedera. Różnice cenowe też są zauważalne; zwróciło moją uwagę to, że przy wędziskach z niższej/średniej półki cenowej zdarzają się modele tańsze od feederów. Zastanawiam się więc nad zakupem wędki dedykowanej do metody (z racji niższej ceny choć łowię tradycyjnym koszykiem), ale chciałbym najpierw zasięgnąć porady bardziej doświadczonych kolegów. Jeśli jednak zdublowałem temat, który pojawił się wcześniej, to z góry przepraszam. Pozdrawiam, Michał
pmizera87

Nazywanie wędzisk Method Feeder to raczej chwyt marketingowy. Można łowić na methodę chyba każdym medium feederem o przeciętnym ciężarze wyrzutu 20 - 60 g i długości 3,30 m. (2019/07/01 06:16)

VanGreen

Witaj Pawle, dziękuję za odpowiedź. Widzisz tak też przypuszczałem, ale chciałem skonfrontować swoje przypuszczenia z kimś bardziej obytym w temacie. Ja docelowo szukam kija feederowego 3,30 - 3,60 cw. do 90 g myślę. Przeglądając oferty kijów raczej budżetowych spotkałem się z kilkoma ofertami wędek dedykowanych właśnie do metody. W prawdzie cw. był mniejszy i sięgał około 60 g., i były to kije tańsze od podobnych parametrami feederów o 20-30 zł. Aktualnie mam pewne trudności finansowe i taka nawet różnica jest zawsze jakąś oszczędnością. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. :) (2019/07/01 12:05)

patryk-kociemba

Wtrące swoje pare słów, ponieważ zauważyłem, że kije z opisem method feeder, zazwyczaj są dwu składowe i przewidziane( jak cześto piszą) na połów karpi na methode. Jak kolega pisze jest to tylko marketingowa nazwa, choć cw takich kijów zazwyczaj dobrane zostaję właśnie pod metodę.
Taka moja opinia jest . Ps. nazewnictwo pewnie przyszło z Anglii ,gdzie chyba cala zabawa z drgajacą szczytówka sie zaczeła. Tam też jak mozna zauważyc najczesciej łowia na komercjach, tak więc i postanowili produkować kije specialnie pod metode - jest popyt to trzeba go zaspokoic:) (2019/07/05 11:35)

VanGreen

Patryku, dzięki za odpowiedź. Wybacz, że tak późno się zorientowałem. Faktycznie, po przejrzeniu kilku wędzisk i przeczytaniu artykułów dochodzę do podobnych wniosków. Mówiąc wprost chwyt marketingowy... 😉 Pozdrawiam! (2019/07/09 12:23)

ryukon1975

Najlepiej popatrzeć w praktyce na jakie wędziska łowią wędkarze podczas zasiadek na method feeder. Wiedza której nic nie zastąpi. (2019/07/12 13:39)

krzysiek-rutka

Ja też dodam swoje dwa grosze.
Na metodę, czyli z podajnikiem, nie z koszykiem można łowić właściwie każdym kijaszkiem. Na typowy zestaw z koszyczkiem też. Nawet typowa karpiówka się nadaje w połączeniu np. z sygnalizatorem. Kijaszki w nazwie Method Feeder to nie tylko chwyt marketingowy ale w większości to kijki o parabolicznej charakterystyce przy cw. tak do 60g. Są też o charakterystyce progresywnej to takie w okolicach do 90g.
Ogólnie mówiąc, jeśli ogranicza Cię cena, to kup to co Ci odpowiada. Każdy feeder spełni potrzeby do metody jak i do tradycyjnego koszyczka. (2019/07/13 16:54)