Wędkuję po 10 latach przerwy. Wasze rady.

/ 10 odpowiedzi
10 lat nie miałem czasu powędkować (czekałem aż ryby podrosną). Dekadę wstecz do gruntówki czepiało się mosiężny dzwoneczek (i wszyscy w nocy wiedzieli że nie są sami nad wodą - jest na wodnym pastwisku jeszcze jeden baran). Poradźcie rozsądny zestaw gruntowy (karpiowo - leszczowy) na dzień. Kupiłem trochę zabawek ale średnio się to sprawdza, zwłaszcza sygnalizator brań ze świetlikiem przyczepiany do przelotki i żyłki (plącze się przy wyrzucie i szlag trafia) A może elektroniczny, jeśli tak to jaki i jak to działa ?
Pozdro.
adakus1979


a gdzie masz zamiar wedkowac jezioro rzeka (2011/06/14 19:41)

Artur z Ketrzyna


Ja przy gruntówce używam podobnego (prawdopodobnie) i się nie plącze, pewnie źle go montujesz.
Co do sygnalizatora elektronicznych to i tak musisz użyć jakiegoś wskaźnika brań, bojki lub podobnego co masz obecnie. Ponieważ sygnalizator działa na zasadzie przesuwania się żyłki po ronce w nim zamontowanej do tyłu i do przodu. Przesunięcie żyłki powoduje obrut rolki która uruchamia sygnał świetlny i dźwiękowy.
Ostatnio modne są federki, mają drgającą szczytówkę która zastępuje wskaźnik brań (wygina się, drga podczas brania ryby), dlatego do niej nie potrzebujesz wskaźnika.
No i teraz zazwyczaj używa się kołowrotków z wolnym biegiem szpuli.
Reszta działa podobnie jak kiedyś. (2011/06/14 19:42)

trebort


Ja podobnie jak Artur używam sygnalizatora brań+bojka+wolny bieg.bardzo dobrze się sprawdza.Jakieś 80% skuteczności(w moim przypadku) :).Próbowałem tez na drgającą szczytówkę,ale nie jest mi to pisane :).Zdecydowanie polecam pierwszy sposób.
Powodzenia ! (2011/06/14 19:56)

suchy1965


wędkuję na starym wyrobisku pożwirowym. Bojka to znaczy taka niby bombka przyczepiana do żyłki ? a jak działa wolny bieg ? kołowrotki mam stare, sprawne ale bez tego cuda ? Acha a to podpowiedz jak prawidłowo założyć sygnalizator (ze świtlikiem) typu szczytówka - żyłka główna żeby nie plątał żyłki przy wyrzucie. Z góry dzięki za podpowiedzi
(2011/06/14 20:14)

adakus1979


kupujac swietlik nie ktore firmy dodaja w komplecie specjalny klips w ktory wkladamy swietlik i zaczepiamy go na szczytowke, sa jeszcze sygnalizatory ktore montujemy na przelotke i przeciagamy zylke tzw. policjant .do niego mozna wlozyc swietlik ma on taka zalete ze nie placze sie nam zylka mam troszke za malo czasu dzis bo wyslal by ci link jakby co wysle jutro .wolny bieg w kolowrotku to taka dodatkowa przekladnia ktora luzuje calkowicie szpule w kolowrotku dzieki czemu pozwala zylce wysnuwac sie bez zadnego oporu . (2011/06/14 21:36)