Wędkowanie na żywca

/ 36 odpowiedzi
Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy dozwolone jest wędkowanie uzbrojonego żywca na dwa haki ? Jeśli tak to jak go uzbroić ?
Mam również pytanie dotyczące spinningu na wobler, a dokładnie ile można mieć haków ? słyszałem coś o 2 a posiadam takie z 3 hakami, i mam ściągać ??
JKarp


  • o sobie : Jestem doswiadczonym wędkarzem,
JK (2014/04/29 08:10)

Jakub Woś


Przynęty naturalne w tym żywiec - 1 hak
Przynęty sztuczne max 2 haki (2014/04/29 08:12)

zetnet2


Bardzo często spotykam się z podwójnymi hakami, czy mam rozumieć to jako kłusownictwo ? (2014/04/29 08:25)

Bernard51


o sobie : Jestem doswiadczonym wędkarzem,

Adept za kierownicą po pół roku mówi "jestem doświadczonym kierowcą i nikt mi nie powie"? (2014/04/29 09:14)

Bernard51


Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy dozwolone jest wędkowanie uzbrojonego żywca na dwa haki ? Jeśli tak to jak go uzbroić ?
Mam również pytanie dotyczące spinningu na wobler, a dokładnie ile można mieć haków ? słyszałem coś o 2 a posiadam takie z 3 hakami, i mam ściągać ??

Może masz uzbrojone w kotwiczkę z trzema grotami? a żywca w kotwiczkę z dwoma grotami? taki sposób jaest dozwolony (2014/04/29 09:16)

zetnet2


Mam rozumieć że można mieć tylko jedną kotwicę z 3 grotami na przynęcie sztucznej a z 2 na żywcu ? a nie można mieć 2 kotwic w żadnym sposobie  ? (2014/04/29 09:31)

89krzysztof


Mam rozumieć że można mieć tylko jedną kotwicę z 3 grotami na przynęcie sztucznej a z 2 na żywcu ? a nie można mieć 2 kotwic w żadnym sposobie  ?


Łowiąc na żywca możesz używać jednej kotwicy, przy spinningu dwóch. (2014/04/29 09:38)

zetnet2


Czyli mogę dozbroić gumę w taki sposób ? (2014/04/29 09:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

s4mo


a g prawda nie wiecie a sie madrujecie ... przyneta spiningowa nie moze zawierac wiecej niz 9hakow czyli max 3 kotwice (2014/04/29 10:23)

Jakub Woś


a g prawda nie wiecie a sie madrujecie ... przyneta spiningowa nie moze zawierac wiecej niz 9hakow czyli max 3 kotwice

c) w metodzie spinningowej i trolingowej,
sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej
niż dwa haczyki; (2014/04/29 10:28)

zetnet2


Widzę każdy ma odmienne info  (2014/04/29 10:38)

Jakub Woś


Widzę każdy ma odmienne info 

Jakie odmienne info? Info jest tylko jedno - RAPR. przeczytaj a bedziesz wiedział (2014/04/29 11:00)

patryk-kociemba


Widzę każdy ma odmienne info 

Jakie odmienne info? Info jest tylko jedno - RAPR. przeczytaj a bedziesz wiedział



Jak kolega napisał nie ma odmiennych zdań, jest jedno- to przepisy które jednoznacznie określają ile haków można stosować przy róznych metodach, s4mo robi ci wodę z mózgu.

(2014/04/29 11:37)

osa12


Wszystko zależy na jakich wodach łowicie. RAPR to nie źródło, to przetworzony przez PZW regulamin częściowo oparty na odpowiednim rozporządzeniu ministra. Źródłem prawa w Polsce są Ustawy i Rozporządzenia. 
Tylko na wodach należących do PZW (własność) lub na wodach obwodów rybackich użytkowanych przez PZW obowiązują zapisy RAPR dotyczące żywca i przynęt sztucznych. Na pozostałych wodach publicznych użytkowanych przez PZW obowiązuje zarządzenie ministra:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011381559
(2014/04/29 11:41)

Jacoslaw


Wszystko zależy na jakich wodach łowicie. RAPR to nie źródło, to przetworzony przez PZW regulamin częściowo oparty na odpowiednim rozporządzeniu ministra. Źródłem prawa w Polsce są Ustawy i Rozporządzenia. 
Tylko na wodach należących do PZW (własność) lub na wodach obwodów rybackich użytkowanych przez PZW obowiązują zapisy RAPR dotyczące żywca i przynęt sztucznych. Na pozostałych wodach publicznych użytkowanych przez PZW obowiązuje zarządzenie ministra:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011381559

Ten temat był wałkowany już po tysiąckroć i pomimo, że wszystko jest jasne to zawsze znajdzie się ktoś kto stanie okoniem i będzie szukał dziury w całym. Najzabawniejsze jest to, ze taką dziurę znajdzie :)

Pytanie dotyczyło zbrojenia przynęty a wątek zszedł ( jak zwykle ) na manowce.
Pisanie, że RAPR to nie źródło jest nieodpowiedzialne. RAPR jest źródłem i wyznacznikiem, niezależnie od tego jak bardzo ktoś lubi czy nie lubi PZW.
Już samo słowo REGULAMIN jednoznacznie to określa. Regulamin zaś jest źródłem prawa :) w Polsce też :)

Pozdrawiam
Jacek

(2014/04/29 19:02)

osa12


Prawo stanowią organy państwowe. Źródła prawa to akty prawne stanowione przez organy państwowe. PZW nie stanowi żadnego prawa. Cały regulamin PZW musi być zgodny ze źródłami prawa. Jak już to regulaminy nie są źródłem prawa powszechnego, tylko wewnętrznego. Prawa wewnętrzne nie mogą łamać praw powszechnych(dlatego nie są źródłem prawa).RAPR to zbiór praw wewnętrznych, tym prawom podlegają członkowie PZW, części także mogą podlegać niezrzeszeni łowiących na wodach użytkowanych przez PZW. (tylko części bo niektóre zapisy RAPR łamią prawa powszechne) (2014/04/29 19:56)

u?ytkownik32263


@Osa to wyjaśnij możliwość łowienia "na żywca" na wodach dzierżawionych przez PZW bo zarządzeniu przytoczonym przez Ciebie jest jak byk jego zakaz...

2. Amatorski poΠów ryb wędką uprawia się:
  3) bez użycia żywej ryby jako przynęty.

Poza tym w RAPR są inne możliwości zbrojenia przynęt i to niekoniecznie zaostrzone, np. przynęt naturalnych. (2014/04/29 20:27)

osa12


Czytaj akty zmieniające. Zakaz połowu na żywca trwał krótko.  (2014/04/29 20:44)

osa12


Zresztą RAPR już nie obowiązuje na egzaminie na kartę wędkarską, komunikat PZW:
http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/94650/67/wzorcowy_zestaw_pytan_dla_komisji_egzaminacyjnych_na_karte_wedka (2014/04/29 20:47)

micho


po co meczyc rybke...można lapac na trupka i tez sa efekty,powinno to być zabronione w każdym kraju (2014/04/29 20:50)

Artur z Ketrzyna


Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy dozwolone jest wędkowanie uzbrojonego żywca na dwa haki ? Jeśli tak to jak go uzbroić ?
Mam również pytanie dotyczące spinningu na wobler, a dokładnie ile można mieć haków ? słyszałem coś o 2 a posiadam takie z 3 hakami, i mam ściągać ??

Wędkujesz na wodach PZW?
To proszę zapoznać się z RAPR, tam masz wszystko co wolno i czego nie wolno na wodach użytkowanych przez PZW.

Jak napisał Ras al Ghul Przynęty naturalne w tym żywiec - 1 hak. Przynęty sztuczne max 2 haki

Bardzo często spotykam się z podwójnymi hakami, czy mam rozumieć to jako kłusownictwo ?

Możesz to bardziej sprecyzować?
Jeśli ci chodzi o kotwiczki z 2 lub trzema ostrzami. To jedna kotwica jest liczona jako jeden hak, a rozstaw jej ostrzy nie może przekraczać 30 mm. (to ez pisze w RAPR)

Mam rozumieć że można mieć tylko jedną kotwicę z 3 grotami na przynęcie sztucznej a z 2 na żywcu ? a nie można mieć 2 kotwic w żadnym sposobie  ?

Kolega Ras al Ghul już ci wcześniej odpisał. Czy nie umiesz czytać?
Żywiec i martwa ryba, są to naruralne przynęty. Czyli zbroimy je w 1hach (kotwiczkę lub pojedynczy hak)
Przynęty sztuczne; gumy, plachy, woblery. Mozemy mieć uzbrojone max w 2 haki (kotwiczki lub pojedyncze haki, lub pojedynczy hak i kotwiczka).
Tak więc pokazane przez ciebie dozbrojenie gumy jest zgodne z RAPR.


(2014/04/29 21:58)

Artur z Ketrzyna


Co do wód państwowych to jak osa powiedział obowiązuje tam rozpowiedzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001roku, z próżniejszymi zmianami...

I tu masz taki zapis;
§ 2
1. Amatorski połów ryb wędką może uprawiać osoba posiadająca kartę wędkarską, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia MRiRW z dnia 12 list. 2001r..
2. Amatorski połów ryb wędką uprawia się:
1) bez stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb,
2) za pomocą wędziska o długości co najmniej 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
a) jednym haczykiem z przynętą albo;
b) nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą imitującą owada lub jego stadia rozwojowe przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c) sztuczną przynęta wyposażoną w nie więcej niż trzy haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.

Każdy uprawniony do rybactwa. Może ustalić regulamin połowu ryb na wodach które użytkuje rybacko. I wędkarz musi się do niego zastosować. W innym przypadku jest to uznane co najmniej za wykroczenie...
Regulaminowi łowiska który ustalił na wodach przez siebie użytkowanych uprawniony do rybactwa, ma moc prawną nadaną przez ustawę o rybactwie śródlądowym. Tak więc nie przestrzeganie jego jest równoznaczne z łamaniem prawa. I ustawa ta też przewiduje za to kary...


Tak więc osa nie przedabrzaj...

Jak by nie było tu i tu przynęty naturalne zbroimy w 1 hak. (2014/04/29 22:11)

osa12


Panie Arturze.Uprawniony do rybactwa ma prawo określić warunki Amatorskiego Połowu Ryb na wodach publicznych tylko w obwodach rybackich - art 7. ust. 2a ustawy o rybactwie śródlądowym. W dodatku może zmienić tylko to co wpływa na prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej.
Na pozostałych wodach publicznych uprawniony do rybactwa nie posiada żadnych ustawowych upoważnień do zmiany rozporządzeń ministra państwa polskiego w kwestii Amatorskiego Połowu Ryb.PZW łamie prawo w tej materii:
1. Na wodach publicznych w obwodach rybackich RAPR wychodzi poza dozwolone zmiany (np zapis  jak przetrzymujemy żywe ryby, zapisy o odległościach od wędkujących, itp...)2. Na wodach publicznych poza obwodami rybackimi RAPR nie ma prawa bytu mimo użytkowania ich przez PZW.3. Na wodach będących własnością PZW nie można mówić o Amatorskim Połowie Ryb (to łapanie ryb na własności prywatnej, tu własności stowarzyszenia) i na tej wodzie RAPR ma sens poza zapisami łamiącymi źródła prawa polskiego (np. zapis dyskryminujący młodych obywateli RP dotyczący zakazu połowu w nocy bez opieki) (2014/04/30 07:55)

89krzysztof


Jeśli jest to jawne łamanie prawa to dlaczego nikt z tym nic nie zrobi? Czemu najwięcej wojujesz na forum, uważasz się za wszystko wiedzącego, a nie interweniujesz u odpowiednich służb? Takich jak Ty jest wielu, szczekać, szczekać, a zero konkretów. (2014/04/30 08:24)

osa12


Nic Kolega nie wie co ja robię ?Samo łamanie prawa się nie naprawi.PZW od wielu lat łamie prawo przy ogólnej niewiedzy społeczeństwa.Walka o przestrzeganie prawa dotyczącego Amatorskiego Połowu Ryb jest trudna a PZW ma to w nosie. Trzeba oddziaływać przez organy wyższe. W wielu sprawach się już udało, wiele spraw jest w trakcie.Jeśli Kolega twierdzi, iż to co piszę jest nieprawdziwe, zawsze Kolega może wskazać poprawne wersje. Prawo jest dostępne dla wszystkich i każdy może je interpretować. Jednak każda interpretacja wymaga podanie źródeł prawa, ja takie podaję.
Dla przykładu walka o prawne przeprowadzanie egzaminów na Kartę Wędkarską przez PZW trwała ok 2 lat. Udało się, już nie można zadawać pytań ze Statutu czy historii PZW czy też z RAPR PZW. 2 lata, a było to jak Kolega pisze jawne łamanie prawa.
I trochę kultury Kolego. (2014/04/30 11:35)