Zaloguj się do konta

Wędkowanie w czasie tarła ryb

utworzono: 2009/11/29 16:13
KYLON

Chciałbym poruszyć temat wędkowania na tarliskach.Uważam,że właśnie w tym czasie ryba bierze,ale sami sobie wędkarze bardzo szkodzą zabierając ze sobą tony przeważnie płoci,ale i nie tylko.Myślę,że zarządy kół powinny wprowadzać zakazy wędkowania na wlocie rzek do zbiorników,a uchroniło by to duża część ryb i jej naturalnego rozmnażania się.Chyba każdy wędkarz wie o co chodzi.Myślą przewodnią na tegorocznym zebraniu sprawozdawczym u mnie w kole nr 11 Opoczno będzie właśnie temat pt.,,CHROŃMY RYBY NA TARLISKACH" Co koledzy myślą o takiej ogólnopolskiej akcji. [2009-11-29 16:13]

slawomir66

Masz KYLON rację. Obecny okres to czas gromadzenia się ryb na tarliskach. I większość z nas wie gdzie na jego terenie są takie miejsca. Ale jest też grupa wędkarzy, którym gdzieś to lata, że jest to tarlisko, krześlisko, matecznik czy inne miejsce w którym ryby zbierają się do przezimowania i następnie rozrodu. Jasno określa to RAPRyb, który mówi, że widząc lub znając takie miejsca powinniśmy je opuścić.
Co z tego jeśli wspomniana już grupa wędkarzy chętnych do łatwego pozyskania mięsa właśnie tam upatrzyła sobie miejscówkę.
Dobrze się dzieje jeśli w zarządach kół są ludzie, którzy nie boją się presji i krytyki takich właśnie wędkarzy i wprowadzają strefy ochronne lub zakazy połowu w określonych miesiącach. Tak jest na jednym z niedużych łowisk w Tomaszowie Maz. Przy Pilicy jest miejsce zwane potocznie "Lodowiec". Tam właśnie gromadzi się biała ryba na przezimowanie. I tam właśnie były masy "wędkarzy tarliskowych" - tak ich nazwę. Mądrzy ludzie wprowadzili zakaz wędkowania w tym miejscu bodaj że od października do marca. Na zimochów wchodzą tam piękne płocie i jazie. Niech ta metoda ochrony sprawi, że wiosną i latem będziemy łowić te ryby w Pilicy.
Kylon pomysł wspaniały i trzeba mówić i tłumaczyć a efekty tej pracy będą widoczne za jakiś czas.
Wodom i rybom cześć. [2009-11-29 16:33]

dany21

Popieram takie akcje. Takie gatunki jak płoć, leszcz, okoń i inne też powinny mieć okresy ochronne podczas tarła. Przecież ilość tych ryb też się zmniejsza. [2009-11-29 16:36]

marcino

Witam. Na obrębie ochronnym ,,Lodowiec '' obowiązuje zakaz połowu ryb od 1.XI.do 31.III każdego roku . Oj presja wędkarska zawsze była na Lodowcu o tej poże ogromna. Mądra ta decyzja i oby więcej takich . [2009-11-30 23:10]

Z tego co zauważyłem to takie gatunki jak lin i szczupak podczas tarła kompletnie jedzeniem się nie interesują. Jednak część gatunków lubi sobie podjadać podczas "seksu" i te powinny być chronione. [2009-11-30 23:16]

SEBEK3

OSOBIŚCIE JESTEM ZA WPROWADZENIEM TAKIEGO ZAKAZU NA ROZLEWISKACH PILICY PRZY WLOCIE DO ZALEWU ( W NIEDZIELE JEST TAM SAMOCHODÓW JAK NA GIEŁDZIE ). RÓWNIEŻ POD NOWYM MIASTEM NA DRZEWICZCE CAŁĄ ZIMĘ I WIOSNĘ SĄ NĘKANE RYBY NA ZIMOWISKU. [2009-12-01 16:10]

pawelz

Tu nie chodzi tylko o tarliska. WG MNIE WSZYSTKIE RYBY KTORE SA W CZASIE TARLA LUB BEZPOSREDNIO PRZED NIM A NIE POSIADAJA USTAWOWEGO OKRESU OCHRONNEGO POWINNY BYC BEZWZGLEDNIE WYPUSZCZANE DO WODY.
Lodowiec jest przykladem raczej zimowiska ryb a nie tarliska. Tam ryby zaczynaja sie gromadzic w okresie zimowym, ale w czasie tarla jakos z niego znikaja. W kwietniu juz tam w zasadzie nikt nie lowi,
Ale to co sie dzialo na Pilicy ponizej zalewu w kwietniu to wola o pomste do nieba.
W tym roku pojawilo sie wyjatkowo duzo ladnych ploci. Na muchowke braly takie po 30 cm co w poprzednich latach raczej przypadkiem. Trudno nazwac tzw Szyne tarliskiem. Ale ludzie lowili "ostre" plotki calymi siatami. A ryba brala jak glupia.
Dlatego wg mnie to nie miejsce a "stan" ryby powinien ja chronic. Wiem ze to ciezki temat, bo od kiedy ma byc chroniony np. okon u ktorego ikra pojawia sie juz jesienia. Ale to juz inne zagadnienie. [2009-12-03 12:36]

Szczupaki nie zerują na tarle, ale mają inny bardzo poważny problem-widły.
Wiadomo że w czasie tarła wychodzą z rzeki na rozlewiska
[2010-01-03 17:58]

withanight88

Tu nie chodzi tylko o tarliska. WG MNIE WSZYSTKIE RYBY KTORE SA W CZASIE TARLA LUB BEZPOSREDNIO PRZED NIM A NIE POSIADAJA USTAWOWEGO OKRESU OCHRONNEGO POWINNY BYC BEZWZGLEDNIE WYPUSZCZANE DO WODY.

Kolego Troche mylne Twoje myslenie, "wedkarz" ktory bedzie mial zamiar zabrac rybe z tarliska i tak ja zabierze chocby mial by ja chowac po krzakach , Powinien byc kompletny zakaz wstąpu na naturalne tarliska ryb!

[2010-01-03 18:14]

pawelz

Jak chcesz rozpoznac w rzece naturalne tarlisko np. sandacza ?. Wogole ryb ktore tra sie na dnie rzeki na glebokosci pow 1m. A co z tarlem np. leszcza ktory np. na Pilicy trze sie na calej kilkukilometrowej dlugosci rzeki, ale w odstepach co 100, 200 m w zaleznosci od tego jak wysypala roslinnosc. Jak chcesz ograniczyc lowienie ?. Czy to jest tarlisko czy nie ?.
Jak tak to wylaczasz z lowienia kilka kilometrow rzeki dla spinningistow, muszkarzy itp.

[2010-01-04 12:09]

dany21

Według mnie mięso ryb w czasie tarła nie jest smaczne dlatego nie łowię ryb w czasie tarła bo po co je bez potrzeby męczyć. U mnie przy Pilicy też jest dołek w którym gromadzą się ryby na zimę, na szczęście po tym jak w każdą zimę była tam rzeźnia ryb wprowadzono zakaz połowu od listopada do marca.
[2010-01-04 13:30]

Tarliska powinne być oznakowane w odpowiedni sposób, tak jak to widziałem na zbiorniku PZW601 koła Rydułtowy. Tam jest zakaz przebywania w obrębie oznaczonych stref tarlisk. Niestety, motorowodniacy olewają ten zakaz i wpływają na płytkie tarliska niszcząc rybę i ikrę. Nikt tam nie ma siły z tym walczyć z tego co wiem. Jednak wędkarza tylko raz widziałem na tamtym tarlisku i od razu go opierdzieliłem na czym świat stoi. Nie moja woda - ale szanuję zakazy tego typu. Popieram Kylona w jego pomyśle.  [2010-01-04 14:17]

tomekd125

Witam .Fajnie KYLON że poruszyłeś ten temat.Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem takiego przepisu 3x TAK.Pozdrawiam.

[2010-01-04 14:33]

tomekd125

Teraz do kolegi GHOSMIR.Czy takie oznakowanie tarlisk nie ułatwi roboty kłusownikom i innym nie uczciwym wędkarzom. [2010-01-04 14:38]

Jeśli jest komu pilnować wody którą się opiekuje, wtedy nie ma możliwości by ktoś kłusowała na tarliskach. No ale u mnie zbiorniki maja od 3 - 100 ha powierzchni, więc można je upilnować. [2010-01-04 14:53]

*kłusował [2010-01-04 14:53]