Wędki z włókna węglowego IM9+

/ 4 odpowiedzi
Jak wiadomo materiał z jakiego jest zrobione wędzisko ma wpływ na jego pracę i wytrzymałość, jak też posiada określone właściwości użytkowe.
Ostatnio znalazłem w internecie, dość ciekawy produkt.
Piszą że wędka jest zrobiona z włókna węglowego IM9+
i że
Charakteryzuje się wybitnie szczytową akcją oraz bardzo małym ugięciem.

Ale jest to opis sprzedawcy, który często okazuje się daleki od rzeczywistości.

Dlatego mam do was takie ptyanko:
Kto ma wędziska z tego włókna, i jak one się spisują?
metelik


Mam morskiego 4m beach-castera na ołszyn. Fajna akcja szczytowa wspanialy kij na grunt. Ze 100m po szczytowce mozna wywnioskowac branie sledzia, a nawet tego malenstwa co mam na avatarze.
Kij bardzo wrazliwy na upadki na twarde niestety - trzeba uwazac :( Mialem 2 ostal sie jeden - nieuwaga moja...

Pozdrawiam serdecznie
    Tomasz (2015/06/03 22:15)

Artur z Ketrzyna


To znaczy że może być fajny, ale znów zbyt delikatny ;-(

Przeczytałem coś takiego:
http://skot.fishingcafe.pl/2013/01/31/material-blanku-czyli-co-nam-daja-te-wszystkie-miliony-psi/#comment-21

I dalej uważam że nie za bardzo się w tym orientuję.

Ne ma to jak wziąć w rękę kija i go wypróbować. Ale to przez ekran monitora jest nie możliwe :-(... (2015/06/03 23:02)

JKarp


Nie delikatny a wrażliwy na uderzenia o twarde przedmioty ;-)Nie wiem z czego są zrobione moje karpiówki ale gdybyś miał okazję i rzucać oraz holować nimi ryby myślę, że spodobałyby Ci się te kije. 
Nie wierz tak za bardzo w opisy - musisz sam pomacać i porównać ( a najlepiej połowić ) kilka wędek żeby mieć jakieś porównanie odnośnie zachowania się w typowych sytuacjach.
JK (2015/06/04 10:09)

aldente


Jak wiadomo materiał z jakiego jest zrobione wędzisko ma wpływ na jego pracę i wytrzymałość, jak też posiada określone właściwości użytkowe.
Ostatnio znalazłem w internecie, dość ciekawy produkt.
Piszą że wędka jest zrobiona z włókna węglowego IM9+
i że
Charakteryzuje się wybitnie szczytową akcją oraz bardzo małym ugięciem.

Ale jest to opis sprzedawcy, który często okazuje się daleki od rzeczywistości.

Dlatego mam do was takie ptyanko:
Kto ma wędziska z tego włókna, i jak one się spisują?



Każde wędzisko z włókna węglowego posiada jakiś parametr IM. Oznacza on, że maty (włókna karbonu) użyte do budowy blanku są ułożone w odpowiedniej technologii, sklejone żywicą epoxydową i poddane pewnej sile nacisku. Tę siłę nacisku charakteryzuje liczba za symbolem IM. Im wyższa jest ta liczba, tym więcej włókien węglowych użyto, ale również tym większemu naciskowi poddano carbon, aby wycisnąć z niego jak najwięcej żywicy epoksydowej.
Można więc powiedzieć, że im wyższa liczba za literkami IM, tym więcej włókien posiada wędzisko (jest wyżej modulowane) i ma tym mniej żywicy epoksydowej. Jest przez to bardziej sztywne ale za razem bardziej wrażliwe na mechaniczne bodźce. Łatwiej jest je np. przez uderzenie w blank uszkodzić. Tym samym blank IM 9 jest bardziej sztywny niż IM 6. Biorąc przykładowo pod uwagę dwa blanki wymiarowo identyczne , ale o dwóch różnych IM, to ten z większą liczbą będzie cechował się mniejszym ugięciem. Tym samym akcję szczytową będzie miał blank IM9 a akcja blanku IM 6 bądzie bardziej "miękka".....To tak na chłopski rozum, aby można sobie to wyobrazić...
Blanki wysoko modułowane są droższe ( technologia ich produkcji jest droższa) , ale nie znaczy przez to, że są lepsze od tych niżej modułowanych. Wszystko zależy od tego, do jakiej techniki wędkarskiej  potrzebny nam dany blank! I od tego uzależniamy nasz zakup! (2015/06/04 13:06)