Wędki teleskopowe na spławik

/ 34 odpowiedzi / 2 zdjęć
Cześć, szukam sobie wędek teleskopowych, na spławik.
Interesuje mnie bat 7m, cw do 20-25g, będę go używał na zawodach wędkarskich. Tak więc szukam coś dobrego, interesuje mnie by był dość sztywny, akcja szczytowa, na ryby średniej wielkości, z możliwością złapania większych sztuk. Proszę wziąć pod uwagę że jestem początkującym wędkarzem, tak więc ten bacik nie może być zbyt delikatny, bym go zaraz nie złamał.

Druga wędka to teleskopowa wyrzutka na spławik, tak samo cw 20-25g. długość 3,6 m akcja szczytowa. Będę na niego łowił głównie płocie i leszcze, jak też lin i karaś.
Łowiska to jeziora i kanały.
Na razie znalazłem coś takiego.
http://www.fishpoint.pl/mikado-wedka-x-plode-light-float-360-5-28g-p-18195.html

http://takaryba.com/140,mikado-tournament-pole-700.html
Ładnie wygląda, tyle że nie widzę jaki ma cw.

Czekam na wasze sugestie i propozycje. Oczywiście interesują mnie tylko wędziska teleskopowe.
Jakub Woś


Napisz do Rogerosa, On łowi batami i sie na tym zna, coś doradzi. (2015/03/18 21:46)

Zielan


Są lepsi ode mnie tu na forum :) 
Odpowiem krótko:
Bat: Siódemka VDE-R Team HMC Dynamic Pole TX  - około 500 zł - waga 222-224 gramy. Wędzisko świetne z wysokomodułowego węgla. Są naprawdę mocne. Minusem jest to, że na dzień dzisiejszy są trudno dostępne, pierwsza partia poszła jak świeże bułeczki. W drugiej połowie kwietnia powinny być już w sklepach.
Jeżeli nie masz tyle kasy to bat, który sobie upatrzyłeś jest w porządku :) (2015/03/19 08:44)

Artur z Ketrzyna


Na stronie:
http://www.robinson.pl/wedka-vde-robinson-team-hmc-dynamic-pole,i309.html

są 3 serie tych wędzisk: seria TX, seria MX, seria  SX.
Wiesz czym się różnią? I też nie ma podanego cw.
 Mówisz że masz? Nie wiesz jaki może być cw.
seria TX, kosztuje tam 545 zl. (Tylko jak to tam kupić?, nie widzimy opcji kup).
No i szukamy wyrzutki, coś w stylu tego co wybraliśmy. dł 3,6 m i cw 20-25g.

Czekamy na inne propozycje. (2015/03/19 18:49)

Zielan


Nie ma CW podanego, ale wydaje się w okolicach 20-30 gram. Napisałem, że są trudno dostępne,  najprędzej dostaniesz je w sklepie lowisko.net. Robinson nie prowadzi detalicznej sprzedaży.
Różnica między serią TX, MX i SX jest w zastosowaniu węgla. Najlepszy, wysokomodułowy jest w serii TX. MX to typowy niskomodułowy węgiel to samo co w jaxonach mistrallach i kongerach w cenie 200-300 złotych za 7m. SX to najniższa seria.
Jak masz możliwość zerknij na siódemkę z serii MX. W rękach miałem  szóstkę MX i jest bardzo przyzwoita a kosztuje tylko 180 zł. Siódemka będzie oscylować w cenie około 220 zł. (2015/03/19 19:24)

Artur z Ketrzyna


No właśnie, nie mam jak luknąć w sklepach i nas nie ma sprzętu robinsona, tak więc nie mamy jak tego sprawdzić. A opcja jest taka że ma być to w sklepie internetowym :-(.

No i oczywiście jest to wędzisko dla Darka, by miał na zawody i do normalnego wędkowania (sponsorowane).

Powiedz jakiej wielkości rybki, takim kijkiem lądujesz prosto do dłoni? (2015/03/19 20:08)

u?ytkownik26223


http://profish24.pl/wedziska-wyczynowe/688-vde-r-team-wedka-hmc.htmlhttp://www.skleprekinek.pl/wedki/1291-wedka-robinson-vde-robinson-team-hmc-pole-6.html (2015/03/19 20:16)

Zielan


20 cm płotkę biorę na klatę (tx). Jestem w jego posiadaniu od jesieni i wtedy za dużo nim nie łowiłem. Obecnie byłem kilka razy z batem i trafiały się takie dwudziestki, które śmiało podnosiłem na kiju.  (2015/03/19 20:26)

Darek S


No dobra Bacika może wezmę tego co proponuje Pan Rogeros. Chyba że ktoś coś jeszcze zaproponuje?

A co do wyrzutki, macie jakieś propozycje?
Szukam teleskopik o dł 3,6 -3,3 m, ciężar wyrzutu 5-20-25g. Przelotki raczej większe, bo cieńszej żyłki niż 0,18mm nie użyję (jedynie na zawody, mogę zejść do 0,16mm). Kiedyś w sklepie widziałem wędkę Trabuko. Była świetna, ale nie pamiętam jak się nazywała.

Koledzy, mam dziś okazje mieć jakieś porządne kijeczki. Pomożecie?

Dobra spadam do szkoły, wieczorkiem zajrzę i czekam na wasze propozycje. (2015/03/20 07:41)

JKarp


Jeśli to nie lipa i jeśli te kije są dostępne polecam ciut droższy kijek YAD. Firma mało znana ale wędki są cymes :-) Mam karpiówki Yorkshire. Miałem w rękach bolonki, baty i jeszcze kilka innych wędek YAD. Jakość bije na głowę podobne wyroby "znanych firm" ;-)

http://fishkat.infowm.pl/main.php?fid=204&pg=2&kt=410&skt=665&pos=4277&sid=69f2a5a2cf9541a6b2fb2472e7c867e0#gora
JK
(2015/03/20 08:17)

Artur z Ketrzyna


Jeśli to nie lipa i jeśli te kije są dostępne polecam ciut droższy kijek YAD. Firma mało znana ale wędki są cymes :-) Mam karpiówki Yorkshire. Miałem w rękach bolonki, baty i jeszcze kilka innych wędek YAD. Jakość bije na głowę podobne wyroby "znanych firm" ;-)

http://fishkat.infowm.pl/main.php?fid=204&pg=2&kt=410&skt=665&pos=4277&sid=69f2a5a2cf9541a6b2fb2472e7c867e0#gora
JK


Janek, to nie jest lipa. Mam sponsora dla dzieciaków i szukam coś dla niego (szukamy razem).
Ten twój La Spezia 700 , 394g, nie za ciężki na zawody? )oplot z tytanu coś mówi że był by lepszy, ale ta waga. Ma byc mocny i wygody, by Darka nie zniechecić do łowienia im na zawodach i na łowiskach.
Na razie szukamy wyrzutki i bata 7 m, jak zostanie coś z budżetu (okrągła sumka), poszukamy coś jeszcze. (2015/03/20 08:43)

JKarp


Z tą lipą to chodzi o to czy kije są dostępne w tym sklepie.
Natomiast waga kija nie jest aż tak ważna jak jego wyważenie. W każdym razie ja jestem zwolennikiem teorii polegającej na tym, że dobra wędka musi ważyć bo nie jest zrobiona z papieru. Inna sprawa to taka, że nie za długi jest ten bat 7 metrów?
JK (2015/03/20 09:56)

Artur z Ketrzyna


Janek wystarczająca długość na kanały i jezioro.
Proszę o konkretne propozycje, i najlepiej jak ktoś by taką wędkę miał, i mógł o niej coś powiedzieć.
Zgodzę się że lepiej niech troszkę ona waży niż ma się mi złamać nad płotką 30 cm, czy przy walce z większym linem czy karasiem. (2015/03/20 19:06)

JKarp


Ja pytałem czy dla Darka wędka o długości 7 m nie jest za długa.
JK (2015/03/21 07:51)

Artur z Ketrzyna


Ja pytałem czy dla Darka wędka o długości 7 m nie jest za długa.
JK

Nie, syn już mnie przerósł i to kawałek chłopaka. I na zawody to optymalna długość, na rybki też. (2015/03/21 15:13)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Artur z Ketrzyna


I co, więcej "fachowców" nic nie doradzi?

(2015/03/22 09:43)

Artur z Ketrzyna


I co, więcej "fachowców" nic nie doradzi?



Tylu tu speców od bata, metod odległościowych, ze specjalizacją technik itd. A jakoś na forum, gdzie trzeba rzeczowo coś napisać, podzielić się konkretną wiedzą, brak... (2015/03/23 09:15)

JKarp


Artur a jak myślisz dlaczego tak jest ?
Ale jest rozwiązanie - przerzućcie się na karpiowanie. Chętnie udzielę wszelakich podpowiedzi o wędkach, zestawach itd ;-))))))))))))
JK (2015/03/23 09:31)

Jędrula


I co, więcej "fachowców" nic nie doradzi?







W życiu na spławik nie łowiłem :)))

(2015/03/23 10:39)

Romuald55


Wytłumacz mi jedno Kolego,dlaczego musi być ciężar wyrzutu 20-25 g? Zwłaszcza o bata chodzi. (2015/03/23 10:47)

Artur z Ketrzyna


Wytłumacz mi jedno Kolego,dlaczego musi być ciężar wyrzutu 20-25 g? Zwłaszcza o bata chodzi.

Bo te kije z cw do 15, są troszkę za delikatne. A szukamy coś w miarę mocnego, dlatego cw do 20-25 g. (taki do 20g to chyba minimum).
I jak pisałem płoteczki takie 25-30cm bardzo często się trafiają  nie chciał bym do nich używać podbieraka. Łowimy często w oczkach zielska i musimy szybko obłaskawić ładnego lina czy karasia. (2015/03/23 14:36)

Romuald55


Batem siedmiometrowym łowi się najczęściej spławikami 1-2,5 g,w zależności od sposobu łowienia,głębokości oraz siły i kierunku wiatru,czasem mniejszymi.Są to najczęściej,zwłaszcza na zawodach zestawy z żyłką główną 0,10 i przyponem 0,06-0,08.Haczyki 18-24.Przynęta jeden biały robak,dwie lub jedna pinka,kaster,dwie trzy ochotki lub nawet zakłada się jokersa.Czasem jednego.Jak ma się do tego c.w. 20-25 g? Na zawodach każdą rybę,poza ukleją bierze się do podbieraka.Nie można sobie pozwolić na utratę ryby. (2015/03/23 16:50)

Artur z Ketrzyna


Romuald, fakt.
Z tym wszytko zależy od łowisk i jakiej ryby można się spodziewać/łowi....
"Na zawodach każdą rybę,poza ukleją bierze się do podbieraka.Nie można sobie pozwolić na utratę ryby." To u nas by się nie sprawdziło, bo zamiast bata, w ręku cały czas trzymał bym podbierak....

Na początek szukamy o takim cw bacik, gdyż syn startuje w 1-2 zawodach w ciągu roku. A więcej wędkuje amatorsko. A tam delikatniejszym batem se nie poradzi. Dlatego te 20 g to chyba minimalna granica.
Jak zacznie być bardziej zaangażowany w takie zwody, i łowić zawodniczo. To pomyśli się o innym sprzęciku. ;-)
Uczestniczenie w zawodach dla nas jest bardziej urozmaiceniem wędkarstwa. A on ma se na co dzień radzić z płotkami i krasnopiórkami ponad 25 cm i karmi i linami ponad 1 kg i to w trudniejszych warunkach. (2015/03/23 18:14)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55


W takim przypadku jedynym, moim zdaniem,rozwiązaniem będzie 6-7 metrowa bolonka.Nie musi być z wyższej półki.Bolonka ze względu na kołowrotek pozwoli wyjąć większego "bonusa".Podbierak na 3-4 metrowej sztycy to jednak obowiązkowa rzecz.Kilogramowa ryba bez podbieraka to raczej trudna sprawa. (2015/03/23 18:48)

Artur z Ketrzyna


Przy takim jak piszę baciku, nie aż taka trudna. Nawet w oczkach zielska, zapewnia pewien komfort kontroli nad rybą. I do tej pory wystarczał mi podbierak 1,5 m. Ale faktycznie, dla syna też podbierak by się przydał taki 2,0-2,5 m z koszem 55-60 cm.
Dzięki. (2015/03/24 06:07)

Wachta2


Przy takim jak piszę baciku, nie aż taka trudna. Nawet w oczkach zielska, zapewnia pewien komfort kontroli nad rybą. I do tej pory wystarczał mi podbierak 1,5 m. Ale faktycznie, dla syna też podbierak by się przydał taki 2,0-2,5 m z koszem 55-60 cm.
Dzięki.

Romuald dobrze radzi, kup kolego 3 metrowy mi się zdecydowanie bardziej komfortowo podbiera rybki niż krótszym podbierakiem.. (2015/03/24 09:31)