Wędki karpiowe jako gruntówki?

/ 18 odpowiedzi
Witam serdecznie wszystkich. mam pytanie czy wędki typowo karpiowe dł 3.9 nadają się do połowu innych ryb na grunt i czy można stosować je tak jak typowe gruntówki? Proszę o odpowiedź
u?ytkownik32263


Kolego wędziska karpiowe w szczególności te mocne 3-3,5 lbs są świetnymi wędkami do połowów sumów zarówno jako gruntówka jak i na zestaw ze zrywką. Poza tym te delikatniejsze 2-2,5 lbs można używać na morze. A jak się uprzesz to i będzie z tego dobra dalekosiężna żywcówka. (2011/07/28 23:25)

ryukon1975


Oczywiście.Możesz takie wędki stosować do połowu innych ryb.
Nie rozumie tylko dlaczego jako główny parametr wędki karpiowej podajesz długość 3,9 m.? (2011/07/28 23:29)

ekoenergia


Dziękuję ci bardzo za odpowiedź, a tak przy okazji do takiego połowu stosować można ten sam osprzęt co na karpia? czyli te sygnalizatory i cała reszta?, bo kupiłem sobie cały zestaw na karpia ale słabo mi idzie to łapanie i przyznam że nie znam żadnego karpiarza od którego mógł bym zasięgnąć rady a na łowiskach trochę głupio pytać bo sprzęt mam ponoć bardzo dobry a doświadczenia 0 (2011/07/28 23:36)

u?ytkownik32263


Dziękuję ci bardzo za odpowiedź, a tak przy okazji do takiego połowu stosować można ten sam osprzęt co na karpia? czyli te sygnalizatory i cała reszta?, bo kupiłem sobie cały zestaw na karpia ale słabo mi idzie to łapanie i przyznam że nie znam żadnego karpiarza od którego mógł bym zasięgnąć rady a na łowiskach trochę głupio pytać bo sprzęt mam ponoć bardzo dobry a doświadczenia 0

Nie ma za co;)
Co do rybek to możesz łapać praktycznie wszystko co się łapie na grunt czyli węgorz, sum, szczupak, sandacz, lin, amur, brzana itp. A i te sygnalizatory się Tobie przydadzą:) Natomiast co do samej techniki i tworzenia zestawów to zasięgnij języka u jakiegoś karpiarza, ja jestem zatwardziałym spinningistą;) (2011/07/28 23:44)

ekoenergia


przepraszam Cię kolego a co to jest zestaw ze zrywką  (2011/07/28 23:48)

ekoenergia


Myślałem że to istotne. Wędki są firmy Colmic 3lbs albo 3,5 lbs (2011/07/28 23:50)

ryukon1975


Zestaw ze zrywką?Nie wiem co to jest.kije karpiowe używałem do połowu szczupaka na żywca.Można też ich użyć do zwykłego połowu z grutu na stojącej wodzie bo w rzece to raczej feeder. (2011/07/28 23:57)

ekoenergia


super , dziękuję ale odpisz mi jeszcze czy ta cała reszta na karpia też się nadaje? mam podpórki z sygnalizatorami czy lepiej stosować dzwoneczki ze świetlikiem? (2011/07/29 00:05)

u?ytkownik32263


Zrywka to zestaw żywcowy ze spławikiem-bojką na dużeee sumy. Wyglądem przypomina pater-noster ale w powiększeniu a żywczyk powinien zaczynać się od 30 cm w górę:))) (2011/07/29 00:11)

ryukon1975


Reszta czyli wspomniane sygnalizatory i i inne drobiazgi też nadają sę do połowu innych ryb.Połowisz.Połamania. (2011/07/29 00:24)

ekoenergia


Dziękuję za info. Dobranoc 
Reszta czyli wspomniane sygnalizatory i i inne drobiazgi też nadają sę do połowu innych ryb.Połowisz.Połamania.
(2011/07/29 01:08)

tomiczek22


Zestaw ze zrywką można zamontować na spławik czy na grunt, obojętnie. W obu przypadkach zasada jest ta sama. Do zestawu dowiązany jest kamień na cienkiej żyłce( na sandacza daję 0,12). W zestawie spławikowym kamień na żyłce dowiązujesz do kotwiczki. W zestawie gruntowym do rurki antysplątaniowej przyklejasz styropian by cała żyłka i rurka pływała nad dnem. Do rurki dowiązujemy kamień na żyłce. Po zacięciu sandacza czy chociażby braniu suma zrywka (kamień na żyłce) się zrywa i bezpiecznie holujemy rybę na gołym zestawie bez obaw że zdobycz wpłynie nam w karcze. W razie potrzeb mogę zrobić rysunki. (2011/07/29 07:44)

ryukon1975


Wiem już o co chodzi.Widziałem coś takiego w prasie do łowienia sumów.Tylko tam wiązało się zestaw do czegoś na brzegu.Zmyliła mnie tylko ta nazwa lub się z nią po prostu nie spotkałem. (2011/07/29 07:51)

tomiczek22


Mój opisany gruntowy zestaw to coś a'la podwodny spławik. (2011/07/29 10:28)

szymon888


Zestaw na zrywek nie wiąże się do żadnego kamienia, tylko do boiki lub czegoś na stałe zamontowanego w wodzie lub na lądzie. Polega to na tym że zestaw na żywca z drugiej strony jest przywiązany żyłka np do gałęzi. Gdy sum weźmie to zrywa żyłkę, tylko używając tej motety trzeba porostu mieć sprzęt na suma, a nie karpiówkę Bo do zrywki używa się żyłek na zrywkę od 30 milimetrów w górę. Tak wiec jak by wzioł sum to by wędka szczytówką sięgała lustra. Jeśli jest żyłka uwiązana do kamienia to znaczy że to jest podwodny spławik a nie zrywka ale to działa na tej samej zasadzie (2011/07/29 19:04)

u?ytkownik32263


Zestaw na zrywek nie wiąże się do żadnego kamienia, tylko do boiki lub czegoś na stałe zamontowanego w wodzie lub na lądzie. Polega to na tym że zestaw na żywca z drugiej strony jest przywiązany żyłka np do gałęzi. Gdy sum weźmie to zrywa żyłkę, tylko używając tej motety trzeba porostu mieć sprzęt na suma, a nie karpiówkę Bo do zrywki używa się żyłek na zrywkę od 30 milimetrów w górę. Tak wiec jak by wzioł sum to by wędka szczytówką sięgała lustra. Jeśli jest żyłka uwiązana do kamienia to znaczy że to jest podwodny spławik a nie zrywka ale to działa na tej samej zasadzie


Co Ty Kolego za bzdury piszesz i zaśmiecasz forum?! Żyłka do zrywki jest NAJCZĘŚCIEJ wiązana do haka lub kotwiczki a na końcu jest kamień a grubość samej zrywki to max żyłka 0,2 mm i to na największe sumy a nie jak ty piszesz min. 0,3 mm . Owszem zrywkę można dowiązać do jakiegoś drzewa lub pala w wodzie ale jest to bardzo rzadko stosowane. Poza tym mocne wędziska karpiowe są wręcz świetnymi wędkami na sumy bo są najczęściej o charakterystyce pół paraboli lub nawet paraboli co bardzo ułatwia hol tej ryby ze względu na "strzelanie" ogonem po lince. Jak się nie znasz to nie pisz bzdur. (2011/07/29 20:06)

LukaszTR


Ja używam karpiówki do połowu na trupka z gruntu. Ponadto jeśli łowię na Wiśle na opasce. Także spokojnie możesz stosować je przy różnych metodach.  (2011/07/29 20:54)