Wędkarstwo dla obcokrajowców

/ 13 odpowiedzi
Mieszkam w USA, mam starą kartę wędkarską sprzed 32 lat. W lipcu wybieram się do Polski i chciaľbym troszkę powędkowa ć. Czy mogę kupic licencję czasową np na okres dwóch tygodni? \r\n
aldente


Jako obcokrajowiec nie musisz posiadać karty wędkarskiej, aby w Polsce wędkować. U gospodarza wody wykupujesz zezwolenie na okres, który cię interesuje i...wędkujesz. Może to być urząd pocztowy, sklep wędkarski, filia pzw itp. Dowiesz się na miejscu. (2019/05/13 23:58)

osa12


Nie jestem pewien czy "obcokrajowiec" ?

Jak ma obywatelstwo polskie to na wodach publicznych musi posiadać kartę wędkarską.

Z tego co wiem, karty wędkarskie nigdy nie straciły ważności ? Ale trzeba to sprawdzić.

Są wody gdzie nie potrzeba posiadać karty wędkarskiej. (2019/05/14 09:10)

Sith


Mieszkam w USA, mam starą kartę wędkarską sprzed 32 lat. W lipcu wybieram się do Polski i chciaľbym troszkę powędkowa ć. Czy mogę kupic licencję czasową np na okres dwóch tygodni?
Tak możesz. Najlepiej zorientuj się gdzie mieści się koło PZW najbliżej Twojego miejsca pobytu, tam dowiesz się wszystkiego. Jak napisał @Aldente, bardzo często można czasówkę wykupić w sklepie wędkarskim.
Połamania... :))
 (2019/05/14 10:00)

z@mela


Karte jeśli wydało koło wędkarskie to jest ona juz nie ważna i należy wymienić na nową w odp wydziale starostwa powiatowego to jeśli ma się obywatelstwo PL , bez ważnej karty chyba nie ma możliwościa wykupienia znaczków. (2019/05/14 15:17)

wozniakr


Dziękuję wszystkim za pomoc. Czy w Polsce można łowić na żywca, słyszałem ze przepisy UE zabraniają tej metody. (2019/05/14 16:17)

z@mela


w jeszcze Polsce można łowić metodą na żywca i nie ma co się sugerować eurokołchozem bandą "Arbuzów" :) (2019/05/14 21:06)

aldente


Nie jestem pewien czy "obcokrajowiec" ?

Jak ma obywatelstwo polskie to na wodach publicznych musi posiadać kartę wędkarską.

Z tego co wiem, karty wędkarskie nigdy nie straciły ważności ? Ale trzeba to sprawdzić.

Są wody gdzie nie potrzeba posiadać karty wędkarskiej.



Karta wędkarska jest związana ze stałym zameldowaniem w Polsce. Jeśli nie masz zameldowania stałego, to urząd danego miasta karty wędkarskiej ci nie wyda. Nie mylić z legitymacją członowską PZW. Tę możesz mieć, opłacać składkę na wody PZW i łowić.
W legitymacji wtedy widnieje wpis "obcokrajowiec" i...w "swoim" okręgu łowisz bez ograniczeń, a gdzie indziej wykupujesz zezwolenie. Jeśli jednak nie masz żadnych polskich dokumentów wędkarskich, to na podstawie statusu "obcokrajowca" wykupujesz zezwolenie i też łowisz.
Wiem to z własnego doświadczenia. (2019/05/14 22:26)

osa12


Karta wędkarska jest wydawana ze względu na "zamieszkanie" a nie zameldowanie !

To dwa różne pojęcia.

Cudzoziemiec w prawie polskim to według ustawy "o cudzoziemcach" :
Art. 3 ust 2.:
2) cudzoziemiec – każdego, kto nie posiada obywatelstwa polskiego;

Więc jak ktoś posiada obywatelstwo polskie nie jest cudzoziemcem.

Dodatkowo zwolnienie cudzoziemców z posiadania karty wędkarskiej to kuriozum prawne.

W imię jakich zasad zmusza się obywateli polskich do poznania prawa Amatorskiego Połowu Ryb a cudzoziemców zwalnia się z jego znajomości ?

(2019/05/17 07:57)

aldente


To dziwne, osa, co piszesz.....w urzędzie miasta, twierdzą, że trzeba mieć w Polsce stałe zameldowanie jeśli chcę uzyskać kartę wędkarską. i nie interesowało ich to, że mieszkam w dwóch krajach.Liczy się meldunek głównego mieszkania.
Poza tym w temacie powyżej chodzi o "wędkarstwo dla obcokrajowców". Możesz być Polakiem, mieszkać na stałe poza granicami Polski i karty wędkarskiej też nie dostaniesz.
Obywateli polskich nikt nie zmusza do poznania prawa amtorskiego połowu ryb. Wcale nie musisz ich łowić! Kto ci każe być wędkarzem? Jednak jeśli decydujesz się nim zostać, to chyba zrozumiałe, że chcesz poznać podstawy prawne. Holender i Niemiec też zdają egzamin ze znajomości wędkarskich przepisów w swoich krajach. Poza tym polski obywatel może pojechać sobie na urlop do obojętnie jakiego kraju Europy, wykupić licencję i może łowić. Nikt go też nie pyta, czy ma uprawnienia. To działa w dwie strony. Nie rozumiem więc twojego "oburzenia" (2019/05/19 23:36)

osa12


No cóż, "urzędasy" często nie znają prawa.
Ustawa określa jasno:
5. Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a.

Znajdę chwilę czasu podejdę do swojego urzędu.

W większości krajów Europy nie istnieje pojęcie "karty wędkarskiej".

I ma to sens.

Kupuję pozwolenie, czytam co wolno co nie i po sprawie.

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania.

Jak widać "karta wędkarska" nie jest jakimś "ważnym" dokumentem.
Jak widać państwo pozwala sobie aby "cudzoziemcy" karty nie posiadali.

Po co więc ta biurokratyczna procedura, egzamin, papiery,...? - strata czasu .
Dodatkowo w PRL-u wszystko zależało od PZW. (W całym kraju obowiązywał RAPR)

W tej chwili nic wiele od PZW nie zależy.
RAPR PZW to wewnętrzny regulamin stowarzyszenia jakich setki, dodatkowo PZW tak miesza iż na każdej wodzie obowiązuje inny regulamin.

Dodatkowo "Regulaminów Amatorskiego Połowu Ryb" jest setki różnych tworów zajmujących się wędkarstwem.

I tak na każdej wodzie trzeba zaznajamiać się na nowo z zasadami wędkowania.

Karta Wędkarska nic nie znaczy i nic nie mówi o jego posiadaczu.

W dzisiejszej organizacji Amatorskiego Połowu Ryb na publicznych wodach państwa polskiego to relikt PRL-u.

(2019/05/20 07:17)

kaptur0


No mnie np. Um Czestochowa nie wydał karty wędkarskie i musiałem udać się w miejsce zameldowania. Pomimo że egzamin był w tym że mieście. (2019/05/20 18:24)

bojanek123


Wejdz na e-okoń i kupisz przez internet zezwolenie, na dni ktore cie interesuja (2019/05/20 19:11)

Artur z Ketrzyna


Mieszkam w USA, mam starą kartę wędkarską sprzed 32 lat. W lipcu wybieram się do Polski i chciaľbym troszkę powędkowa ć. Czy mogę kupic licencję czasową np na okres dwóch tygodni?

Możesz.
A co do karty, jak masz ta z przed 30 lat. To ona może być jako zaświadczenie że zdałeś egzamin i w starostwie wydadzą Tobie nową.

(2019/05/20 23:04)