Wędka z włókna węglowego a prąd

/ 9 odpowiedzi
Witam, Chciałbym się dowiedzieć, czy łowienie na wędkę z kompozytów włókna węglowego, kilka metrów od drutów wysokiego napięcia jest niebezpieczne?Pozdrawiam
Jakub Woś


Pewnie nawet na wędkach masz odpowiednie oznaczenia. Dziesięć razy szybciej byś to wygooglał niż założyłeś nowy wątek. (2015/06/22 17:25)

Sith


Witam, Chciałbym się dowiedzieć, czy łowienie na wędkę z kompozytów włókna węglowego, kilka metrów od drutów wysokiego napięcia jest niebezpieczne?Pozdrawiam

Bardzo, nie radzę próbować! (2015/06/22 17:35)

Mawgano


Jeżeli nie zamierzasz stać na ziemi i jednocześnie dotknąć wędką tych przewodów to jest bezpieczne. To nie jest tak że to ściąga cały prąd z okolicy. 

Ale jeżeli już chodzi o burze, używanie wędek z włókna węglowego jest grą ze śmiercią jeśli jesteś na łodzi albo na otwartej przestrzeni. Najlepiej w tedy złożyć wędkę odłożyć na bok i przeczekać burze. Jeśli natomiast jesteś osłonięty wyższymi przeszkodami nie powinno nic się stać wedle fizyki piorun trafi w coś od ciebie wyższego.. Ale mimo wszystko producent odradza korzystanie z wędki podczas burzy, ja też odradzam ale beż przesadnych obaw.. Nie straszcie chłopaka przesadnie. Odłóż poczekaj aż burza przejdzie i idź łowić dalej.. Fizyka jak i chemia w dużej mierze rządzą swoimi nie przewidywalnymi czasem prawami. (2015/06/22 19:25)

lasvegas


Jest to bardzo niebezpieczne, przy średnim a tym bardziej wysokim napięciu (40.000 V i w górę, w PL 110.000, 220.000 i wyżej) łuk elektryczny potrafi osiągnąć zajebiste rozmiary! 50 metrów to minimum na jakie ja pozwoliłbym sobie. (2015/06/22 21:12)

lasvegas


Jeżeli nie zamierzasz stać na ziemi i jednocześnie dotknąć wędką tych przewodów to jest bezpieczne. To nie jest tak że to ściąga cały prąd z okolicy. 

Ale jeżeli już chodzi o burze, używanie wędek z włókna węglowego jest grą ze śmiercią jeśli jesteś na łodzi albo na otwartej przestrzeni. Najlepiej w tedy złożyć wędkę odłożyć na bok i przeczekać burze. Jeśli natomiast jesteś osłonięty wyższymi przeszkodami nie powinno nic się stać wedle fizyki piorun trafi w coś od ciebie wyższego.. Ale mimo wszystko producent odradza korzystanie z wędki podczas burzy, ja też odradzam ale beż przesadnych obaw.. Nie straszcie chłopaka przesadnie. Odłóż poczekaj aż burza przejdzie i idź łowić dalej.. Fizyka jak i chemia w dużej mierze rządzą swoimi nie przewidywalnymi czasem prawami.

No stary, w błędzie troszkę jesteś. Ładunek elektryczny, jak wszystko w przyrodzie, idzie po najmniejszej linii oporu. Wyładowanie atmosferyczne nie koniecznie pie*dolnie w najwyższy obiekt, kijek węglowy czy kompozytowy jest o wiele lepszym przewodnikiem od drzewa. Przeciętny opór elektryczny człowieka to 1000 ohm, przy czym wędka jest jeszcze lepszym przewodnikiem i stanowi swego rodzaju antenę. Podsumowując zwijać kije i do brzegu. (2015/06/22 21:25)

Sith


Jeżeli nie zamierzasz stać na ziemi i jednocześnie dotknąć wędką tych przewodów to jest bezpieczne. To nie jest tak że to ściąga cały prąd z okolicy. 

Ale jeżeli już chodzi o burze, używanie wędek z włókna węglowego jest grą ze śmiercią jeśli jesteś na łodzi albo na otwartej przestrzeni. Najlepiej w tedy złożyć wędkę odłożyć na bok i przeczekać burze. Jeśli natomiast jesteś osłonięty wyższymi przeszkodami nie powinno nic się stać wedle fizyki piorun trafi w coś od ciebie wyższego.. Ale mimo wszystko producent odradza korzystanie z wędki podczas burzy, ja też odradzam ale beż przesadnych obaw.. Nie straszcie chłopaka przesadnie. Odłóż poczekaj aż burza przejdzie i idź łowić dalej.. Fizyka jak i chemia w dużej mierze rządzą swoimi nie przewidywalnymi czasem prawami.


Proponuję jednak zapoznać się z prawami fizyki, a zwłaszcza z jej działem mówiącym o przewodnictwie prądu.
Używanie wędziska węglowego w pobliżu linni energetycznych jest bardzo niebezpieczne, a w czasie burzy, nawet w czasie pogody przedburzowej, gdy jeszcze nie grzmi, to wyzywanie losu! (2015/06/23 05:39)

fokejro


Dzięki wielkie;) w burzy wiem, że łowić się nie powinno. Natomiast, będę musiał zmienić miejscówkę, bo moja jest tuż pod drutami wysokiego napięcia.. (2015/06/24 15:06)

Jack14


Jeśli przewody wysokiego napięcia przebiegają nad twoją miejscówką to warto zmienić miejscówkę. Wielokrotnie pisaliśmy, że sprzyjające warunki (deszcz,mżawka,mgła) zmniejszają te odległości. Nie chcę straszyć tylko przestrzegać, było już na tym forum o tym, że ktoś "batem" machał pod linią i jeszcze stał na wałach. Została po nim .... i jego wędce wspomnienie. (2015/06/24 17:04)

Piotr 100574


http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/dolny-slask-wedkarz-porazony-pradem,538455.html (2015/06/24 18:07)