Zaloguj się do konta

Wędka uniwersalna 6-21 cw

utworzono: 2013/03/28 18:27
woyt

Mam do kupienia wedke o parametrach 6-21 cw 230 cm czy polowie nia okonia + sandacza? Glownie gumy? i nauka kogutem jakie max glowki urzywac? [2013-03-28 18:27]

karateka994

Bez większego problemu. Używaj główek maksymalnie, dwudziesto gramowych, stosuj się do ciężaru wyrzutowego wędki. Jednak by zauważyć delikatne brania sandacza, potrzebne by były nawet jeszcze większe główki i delikatna wędka oczywiście. Nie wiem jaka jest twoja ;). [2013-03-28 19:03]

woyt

Jeszcze nie moja ale to okuma inspira jig21 delikatna wedka.pozdr. [2013-03-28 19:45]

Artur z Ketrzyna

Bez większego problemu. Używaj główek maksymalnie, dwudziesto gramowych, stosuj się do ciężaru wyrzutowego wędki. Jednak by zauważyć delikatne brania sandacza, potrzebne by były nawet jeszcze większe główki i delikatna wędka oczywiście. Nie wiem jaka jest twoja ;).

kolego, nie wiem skąd mas takie spostrzeżenia.
Wędzisko o cw 6-21g, a ty proponujesz przynęty sztuczne z główkami 20 g lub nawet cięższe?
Ciężar wyrzutu wędziska mówi jakimi przynętami powinien kolega operować by wędzisko odpowiednio pracowało podczas wyrzutu. Znaczne przekroczenie tych wytycznych, może spowodować złamanie wędziska podczas wyrzutu!
Ciężar przynęty/zestawu, czyli całkowita waga, a nie jej elementu. Główka 20 g + guma o wadze 5-7 g już przekracza sugerowaną wagę przynęty/zestawu przez producenta wędziska.

Już nie wspomnę o twojej propozycji użycia cięższej przynęty i delikatniejszego wędziska... przy poderwaniu cięższej przynęty wędzisko o delikatniejszych parametrach, będzie się znacznie wyginać pod samym oporem przynęty.... nie wspominam o wleczeniu przynety (smużenie) po dnie z delikatnymi podbiciami, poprostu nie będzie mozliwe.

Wędzisko o cw 6-21 będzie dobre na okonia i nie dużego szczupaka. Gorzej z sandaczem, gdyż on ma twardszą gębę i trzeba go solidniej zaciąć, by wbić hak.
Według wytartych wytycznych, wędziska na poszczególne drapieżniki powinny mieć odpowiednią moc, i przyjmuje się że powinno je się odpowiednio dobierać. I tak; na okonia wędzisko o cw do 20 (niektórzy proponują nawet do 15g), na szczupaka do 30 g (n. p do 25g), na sandacza do 40-45g (n.p. do 35g).Niektórzy to ci co są zwolennikami bardziej finezyjnego, delikatniejszego wędkowania.

Sporo tu jest opisane co i na jaką rybkę. Wystarczy poszukać odpowiednich grup tematycznych, jak i skorzystać z wyszukiwarki na głównej stronie...


[2013-03-28 21:44]

Artur - to wrzuć kol. parę ustaw regulujących prawidłowość łowienia taką wędką :) [2013-03-28 21:52]

Artur z Ketrzyna

Artur - to wrzuć kol. parę ustaw regulujących prawidłowość łowienia taką wędką :)

Możesz sam jak masz chęć.;-)

[2013-03-28 23:47]

woyt

Czyli drogi kolego glowka maxymalnie 12g + guma nie za duza i powinno byc ok? Wedka raczej ma moc ze by zaciac sandacza. Pozdr. [2013-03-29 01:10]