Zaloguj się do konta

Wędka Daiwa Ballistic X Tele Spin

utworzono: 2022/06/22 20:56
Rybaker09


Cześć
Noszę się z zamiarem kupna wędki teleskopowej - głównym powodem którym się kieruje jest długość po złożeniu.
Znalazłem egzemplarz który wydaje się mieć dobre parametry i opinie sprzedawców.
Jest to Daiwa Ballistic X Tele Spin o długości 2,7m i cw 8-35 i zamierzam nią łapać z brzegu jezior, czasem dużych rzek głównie drapieżnika - szczupak i okoń, choć nastawiam się również na spławik. Nadmienię, że amatorem i w natłoku codziennych obowiązków nie znajdę czasu na cotygodniowe wypady, więc kupno 10 wędek z rożnym przeznaczeniem odpada i mam nadzieje, że wyżej wymieniona będzie dość uniwersalna.
Kołowrotek jaki zamierzam zamontować to Shimano Sedora 3000 z przełożeniem 5:1.
Proszę was o opinię jeśli ktoś korzystał z tego sprzętu czy jest warty tych pieniędzy i czy nada się do spinningu i czasem na spławik.
Dodatkowo - co sądzicie o plecionce w jaskrawozielonym kolorze? Plus jest taki, że jest łatwo zauważalna, ale mam obawy czy nie spłoszy ryby?
Dzięki z góry za odpowiedzi i wyrozumiałość [2022-06-22 20:56]

nielegalnewalkizuli

Moim zdaniem wędka spinningowa teleskopowa jest średnim wyborem ponieważ wędki takie zostały stworzone do tego aby łatwiej się je transportowało. Jednak są one mniej wytrzymale i szybciej się rozwalają .Jednak chce podkreślić ze wędki spinningowe są na tyle krótkie ze nawet jak są w dwóch składach nie przekraczają długości 160cm. Tym bardziej ze jeśli chcesz wędkę o długości 270 cm to będzie ona miała +-140cm. Jeszcze chciałbym dodać cos w sprawie tej plecionki. Sam na taka łowiłem i jakoś nie zauważyłem aby płoszyła mi ryby wiec możesz ja jak najbardziej kupować [2022-06-23 14:20]

Sith

Nie jestem zwolennikiem teleskopowych spinningów. Jak napisał kolega wyżej:
- są mniej trwałe, cięższe od dwuskładowych, nawet przy lekkim zabrudzeniu (upadek na piasek/ziemię) potrafią się niemal bezpowrotnie zaklinować;
- przyzwoita dwuskładowe wędzisko przy długości 270cm, po złożeniu nie przekroczy 150cm, więc bez przesady z trudnością w transporcie.
Odnosząc się do wymienionego przez Ciebie, to c.w. 8-35 będzie przydatne na szczupaki, natomiast łowienie nim okoni to mrzonka, chyba, że masz na myśli bassy wielkogębowe (też okoniowate). Kołowrotek w rozmiarze 3000 to nieco za mały do wędziska o takim c.w., przyjąłbym że 4000 byłaby stosowniejsza.
Wybierz jakiś "dwuskład" c.w. 4/5-20/25g i będziesz miał wędzisko pseudo uniwersalne, gdyż nie ma wędzisk uniwersalnych. Do takiego kołowrotek 3-tysiączka już jest w sam raz.
"Połamania". [2022-06-24 14:37]

ryukon1975

Wybrałeś najgorsze z złego. Jeśli spinning to dwuskład a wędzisko do spławika musi mieć minimum 3,6 m. Ten typ wędziska to zwykły zapychacz rynku kupowany tylko przez kompletnych laików w temacie. [2022-06-26 08:40]

WedkarzIncognito

Wszystko spoko, wszystko fajnie, ale uważam, że kupowanie wędziska, które ma być przeznaczone do metody spinningowej, a przy okazji do metody spławikowej to bezsens. W szczególności biorąc pod uwagę cenę tego zestawu, nasuwa mi się myśl, czy nie lepiej złożyć tańsze, ale dwa zestawy dedykowane danej metodzie.
Rozumiem autorze, że jesteś amatorem i nie masz mnóstwa czasu na wędkowanie, ale zachęcam Cię jednak do zakupu wędziska do spinningu i osobno wędziska do spławika. W cenie jednego Ballistica i Sedony spokojnie zakupisz dwa teleskopy (skoro już tak bardzo chcesz te teleskopy. Choć uważam jak inni, że do spinningu dwuskład jest lepszym wyborem) i dwa kołowrotki. Mniej więcej w cenie Sedony można zakupić dwie Okumy np. Jaw lub Altera. Do rekreacyjnego połowu niezbyt ciężkimi zestawami te kołowrotki sprawdzą się znakomicie.
W doborze teleskopowego wędziska na spławik to większość patyków w cenie od 100 do 150 zł są wykonane z identycznych komponentów oraz wykonanie takich wędzisk jest na podobnym poziomie. Osobiście używam teleskopowej bolonki Jaxon Zaffira Tx, której cena wacha się od 80 do 100 zł i uważam, że takie wędzisko jest w zupełności wystarczające dla amatora laika. Koszt zestawu spławikowego zamykałby się wtedy w około 250 zł (kij 100 zł, młynek 120 zł, żyłka 30 zł).
Kolejna kwestia to zestaw na spinning i tutaj trochę sprawa się komplikuje. Jeżeli w grę nie wchodzi dwuskład, a jedynie teleskop, to wolę nic nie pisać i zakończyć pisanie tego posta niż doradzić coś, z czym styczność miałem na początku swojej przygody ze spinningiem. Jeżeli jednak wędzisko dwuskładowe może być brane pod uwagę, to tutaj nie będę oryginalny i polecam sprawdzić wędzisko Jaxon Grey Stream lub Mikado Bixilte. Konstrukcje bliźniaczo podobne, wykonanie w tej cenie zadowalające, a cena znacznie niższa niż teleskopowy Ballistic. Ciężar wyrzutowy jednak bym zmniejszył. Podobnie jak @Sith celowałbym w c.w 5-20 / 5-25g. Długość też wybrałbym w miarę uniwersalną, czyli między 240-270cm. Kołowrotek w rozmiarze 3000 (jeżeli Okuma to 4000, ponieważ Okumy mają zawyżoną rozmiarówkę). Jakaś budżetowa plecionka 0,08 / 0,10 np. Mikado Octabraid lub Konger Braider X8. Koszt takiego zestawu to około 320zł. (kij 120 zł, młynek 150 zł, plecionka 50 zł). Do tego jakieś przynęty, uzbrojenie przynęt i przypony. Moim zdaniem takie dwa budżetowe zestawy dedykowane konkretnym metodom połowu sprawdzą się w praktyce lepiej niż jeden zestaw, który będzie użytkowany w dwóch metodach połowu.
Jeśli chodzi o plecionki w jaskrawozielonym kolorze, odpowiem stanowczo, taki kolor plecionki nie płoszy ryb. Używałem różnych kolorów plecionek i nie zauważyłem, żeby to miało jakiś wpływ na brania ryb w szczególności, że i tak do plecionki dowiązywany jest przypon. [2022-06-28 09:28]