Zaloguj się do konta

Wędka spinningowa na spławik?

utworzono: 2014/08/22 20:06
seba852

Witam,
mam pytanie czy można by wykorzystać wędkę spiningową i łowić nią na spławik. Słyszałem, że jest ona za krótka do zacięcia. Właściwie to już zaryzykowałem tak i kilka razy miałem branie, spławik cały schował się pod wodę, zaciąłem i nic nie było. Myślicie, że to wina wędki czy czegoś innego. Przypuszczam ze to jakieś płotki brały. Łowiłem około 2m od brzegu, zestaw był wygruntowany. Moja wędka to Konger, 2,7m długości, ciężar wyrzutu do 25g.
Dziękuję
[2014-08-22 20:06]

89krzysztof

Brak zaciętej ryby podczas brania z pewnością nie był spowodowany zbyt krótką wędką. Bardziej prawdopodobne jest, że haczyk był zbyt duży, a ryba zbyt mała.
[2014-08-22 20:14]

seba852

Haczyk był nr 6. Ja sądzę też ze mogła to być jakaś drobnica której nie dało sie zaciąć. Zdarzyło mi się to już kilka razy.

Ale wróćmy do głównego pytania; czy mogę łowić na bliskie odległości na spławik spiningiem?
[2014-08-22 20:24]

89krzysztof

W teorii do łowienia spławikiem są inne wędki, w praktyce jednak możesz, skoro to robisz. Żaden regulamin tego nie zabrania.
[2014-08-22 20:37]

wirefree

moja zona lowi takim kongerem 2,7 splawikiem ukleje i zacina je fachowo, wiec to raczej kwestia umiejetnosci. [2014-08-22 20:43]

seba852

teoretycznie to wiem że to nie jest wędka od tego, ale jak zarzuce drugą wędke na grunt to z nudów tą zarzucam na spławik.

@wirefee
Umiejętności? To co wg ciebie robie źle ? Spławik idzie pod wodę to zacinam, nie widzę w tym żadnej filozofii
[2014-08-22 21:02]

JOPEK1971

Witam,
mam pytanie czy można by wykorzystać wędkę spiningową i łowić nią na spławik. Słyszałem, że jest ona za krótka do zacięcia. Właściwie to już zaryzykowałem tak i kilka razy miałem branie, spławik cały schował się pod wodę, zaciąłem i nic nie było. Myślicie, że to wina wędki czy czegoś innego. Przypuszczam ze to jakieś płotki brały. Łowiłem około 2m od brzegu, zestaw był wygruntowany. Moja wędka to Konger, 2,7m długości, ciężar wyrzutu do 25g.
Dziękuję

Kiedy byłem piękny i młody,teraz jestem tylko piękny ;D to ja i moi koledzy używali jednej wędki do każdej metody,zazwyczaj była to wędka spinningowa z pełnego włókna szklanego,nie taka jak teraz,a mimo to łowiło się mnogo wszelakiej ryby i nikt nie miał problemu z zacinaniem.Pewnie że dłuższy kij jest lepszy,ale jak się nie ma co się lubi,to się lubi co się ma. 

[2014-08-22 21:10]

Diablo

Do spławika nada sie każda wędka. Jeśli chodzi o problem z zacinaniem to problem pewnie w wielkości pyska ryby albo haka. Zależy też na co łowisz i ile tego wystaje z haka. Bo czasami płotki ciągną spławik za końcówkę robaka a haka do pyska nie biorą
[2014-08-22 21:18]

Artur z Ketrzyna

Haczyk był nr 6. Ja sądzę też ze mogła to być jakaś drobnica której nie dało sie zaciąć. Zdarzyło mi się to już kilka razy.

Ale wróćmy do głównego pytania; czy mogę łowić na bliskie odległości na spławik spiningiem?

Używasz wędki 2,7 m ja na spławik z łódki 2,4 i też o cw 25g. I nie mam problemu zaciąć ryby.
Ale na spławik nie używam tak dużego haka. Nr 10, 8 to max. Niektórzy co za drobnicą się uganiają to i nr haka 12-14.

Skuteczność zacięcia zależna jest też od tego jak zakładasz przynętę... No i to czy w dobrym momencie. Bo to że spławik idzie pod wodę to nie zawsze znaczy że już można ciąć. Bo ryba może trzyma za końcówkę robaka, lub tylko skubnęła... Poprostu czsami pośpiech jest nie wskazany...

czy mogę łowić na bliskie odległości na spławik spiningiem?

Kolego spining, to wędka, tyle że dedykowana do spinningowania. To tak samo jak w butach sportowych do biegania nie mógł byś chodzić.
Jasne że możesz. Byle by nie była za sztywna. Ale ty używasz cw 25g tak więc nie jest źle, uklejówki z niej nie będzie, ale da rade.

[2014-08-22 21:41]

seba852

Dzięki za odpowiedzi! Posiadam tylko dwie wędki: spining i grunt, a nie chce kupować nowej wędki na spławik, więc tą jakoś wykorzystuje. Istnieje też możliwość kupienia jakieś wędki teleskopowej z kołowrotkiem za 30zł ale nie wiem czy to dobry pomysł :D

W sumie to łowiąc na spławik nie bylem nastawiony na konkretną rybę. Na haczyk nr 6 nakładam rosówke oraz jedno ziarnko kukurydzy. Może macie rację, że ryba mogła ciągnąć za robaka, bo często po tym zacięciu kukurydza na haku była a robaka nie. Gdy założyłem dwa ziarnka kukurydzy, bez robaka to spławik nawet nie drgnął.

Może haczyk nr 6 jest za duży, ale mi przecież nie zależy na łowieniu płotek, myślę że jakieś leszcze udało by mi się na tą wędke wyciagnąć i haczyk nr 6 chyba jest wtedy odpowiedni? Tylko jak się pozbyć tych fałszywych brań i tej drobnicy?
[2014-08-23 08:29]

wirefree

Nauczyc sie lowic , zacznij moze od uklejek [2014-08-23 09:11]

seba852

@wirefree
Bezczelny z ciebie gość, gdybym umiał łowić to bym nie siedział na forum tylko nad wodą do chu**. Wszystkiego najgorszego życzę

Dziękuje za pomoc pozostałym osobom
[2014-08-23 11:26]

89krzysztof

@wirefree
Bezczelny z ciebie gość, gdybym umiał łowić to bym nie siedział na forum tylko nad wodą do chu**. Wszystkiego najgorszego życzę

Dziękuje za pomoc pozostałym osobom

Ale skąd ta złość? Chcesz się nauczyć łowić na forum? Ja jakieś 15lat temu uczyłem się przez zarzucenie wędki i kombinowanie. Nie czytałem ani gazet, ani książek. O forach nie wspominając..
[2014-08-23 12:21]

wirefree

I wez ty daj dobra rade, ja uczylem sie na uklejkach i w koncu przyszly wieksze ryby a ty chersz na skroty a nie umiesz nawet uklejki zlapac. [2014-08-23 16:56]

Artur z Ketrzyna

I wez ty daj dobra rade, ja uczylem sie na uklejkach i w koncu przyszly wieksze ryby a ty chersz na skroty a nie umiesz nawet uklejki zlapac.

Nigdy nie uczyłem się łowić na uklejkach, i zresztą nie widzę potrzeby poławiać tej ryby, no chyba że na żywca na sandacza czy węgorza...
Uczyłem się od zwykłej spławikówki, a nawet na leszczynówkę...

Uklejka jest dobra na trening wędkarzy startujących w zawodach, metodą bacika ewentualnie tyczki...

Jedno jest pewne, na uklejkach można się nauczyć dobrej techniki zacinania i prowadzenia ryby. Bo ma bardzo delikatny pyszczek, i nie potraktujemy jej jak przeciętnej płotki. Skubana może nauczyć finezji...
A to też przydaje się się nad wodą.

moja zona lowi takim kongerem 2,7 splawikiem ukleje i zacina je fachowo, wiec to raczej kwestia umiejetnosci.
wirefree pogratulować twojej żonce, bo to już jest fachowość...
[2014-08-25 09:58]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia