Wędka spiningowa na okonie 1-7g czy 2-10 g?

/ 8 odpowiedzi
Hej,
czy jeśli chce rzucać keitechami dwójkami  z 4 gramową główką jigową to wędkę spinningowa kupić 1-7 g czy 2 -10?
Froxyy


dokladniej na okonie na rzece i jeziorze (2022/10/26 18:56)

Sith


1-7g to zazwyczaj delikatne wędzisko, choć biorąc pod uwagę "rozmiary" najczęściej poławianych okoni w zupełności wystarczy. Z drugiej strony należy się liczyć ze szczęściem w postaci przyzwoitego rodzynka, lub przyłowem sandaczyka lub szczupaczka, a także kierując się ciężarem przynęt jakie zamierzasz stosować, osobiście wybrałbym CW 2-10g. (2022/10/27 05:49)

WedkarzIncognito


Również sugeruje wybór wędziska o c.w. 2-10g, ponieważ dwu calowy kajtek na czterogramowej główce zapewne waży ponad pięć gramów, a dla wędziska opisanego 1-7g to już bliżej górnego zakresu wyrzutu. Gdyby wędzisko było używane na wodach "stojących" to doradziłbym wybór wędziska 1-7, ale jednak rzeka to rzeka i warto mieć troszkę mocniejszy kijek. (2022/10/27 11:25)

Glapka


Wydaje mi się, że wszystko zależy od sposobu łowienia, wielkości przynęt oraz używanego obciążenia. Ja np bardzo lubię kije do 5 gram i nie zauważyłem, aby był problem na nich z przyłowami a wręcz przeciwnie, zabawa jest przednia. Nalezy jednak wspomnieć, że ma tu też znaczenie przedział cenowy wędziska czyli jakość węgla itd z jakiego jest kijek zrobiony. Wiadomo, ze czym tańszy kij, trzeba mieć na uwadze fakt, że będzie "będzie mógł mieć mniej mocy" i przy tak postawionej sprawie, lepiej wziąć kijek mocniejszy. Co mnie jednak składnia do używania delikatniejszych kijaszków, co za tym idzie mniejszygo obciążenia, to fakt, że lepiej wyczuwalne są brania. Niestety okonie mają to do siebie, że uwielbiają podskubywać, przytrzymywać itd. Delikatny kijek jest w stanie to pokazać znaczenie lepiej ... itd itp ...temat morze :)) Pozdrawiam (2023/02/09 12:04)

Glapka


Aha zapomniałem wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy, jaką jest sama długość wędziska. Ma to oczywiście jak najbardziej spore znaczenie w całokształcie wędki okoniowe, czucia przynęt. Również ważne jest czy połowy są przewaznie z brzegu i trzeba rzucać o wiele dalej czy może z łodzi, gdzie można sobie podpłynąć na w miarę bezpieczną odległość ... mówiłem że temat morze :))) (2023/02/09 12:06)

Sith


Wydaje mi się, że:
- primo, autor jest mało zainteresowany, bo zamilkł,
- secundo, po upływie 3 miesięcy pewnie już zakupił to co mu pasuje.
Wniosek - "szkoda pióra i atramentu". (2023/02/10 07:27)

WedkarzIncognito


Wydaje mi się, że:
- primo, autor jest mało zainteresowany, bo zamilkł,
- secundo, po upływie 3 miesięcy pewnie już zakupił to co mu pasuje.
Wniosek - "szkoda pióra i atramentu".
Kolego @Sith, ja już zdążyłem się do tego przyzwyczaić ;) Na początku to są wielkie emocje i entuzjazm, zakładanie nowych wątków na forach, grupach, portalach, a po chwili emocje opadają i po temacie.
Pozdrawiam :) (2023/02/10 10:11)

barrakuda81


Osobiscie szukałem kija który pozwoli mi rzucić easy shinerem 4 cale na główce 2-4 gram, poprowadzić,zaciąć okonia.Operowanie samym cw. może byc mylne...Teoretycznie wystarczy patyk może do 10 gram ale problem jest bardziej złożony...2 cale i 4 gramy to dla mnie delikatna wędka.Takie tematy u mnie obsługuje kij do 5 gram gnący się po rękojeść.Hole na czymś takim są przeżyciem epickim:-) W zasadzie te 4 cale z głowką do 4 gram tez tym samym rzucę i nawet jakoś poprowadzę ale to dobry kij, nie każdy podoła.Chodzi jednak o komfort a nie kompromis...Zatem do mojego późno jesiennego łowienia dużych okoni zaimplementowałem kij do 14 gram z delikatnym szczytem.Taki mi pasował.To mocno indywidualne. (2023/02/10 21:45)