Zaloguj się do konta

Wędka Shimano Alivio 10-30g + kołowrotek Catana 25

utworzono: 2012/04/04 10:08
marcin27

WitamNa początek się przedstawię; Mam na imię Marcin 27lat i szczerze powiedziawszy dopiero zabieram się za wędkarstwo a mianowicie Spinning.Myślę że za stary na ten wspaniały sport nie jestem :)) Gdzieś tam po drodze od jakiś 5 lat obracam się w gronie wędkarskim przeważnie jako kierowca  na zawody i wykonawca Pilkerów na połowy Morskie dla kolegów:))) Tak po krutce o sobie :) Wracając do tematu to zakupiłem tak na początek Shimano Alivio o gramaturze 10-30 gram i teraz chciałbym się zapytać czy  pasowałby któryś z wymienionych kołowrotków Shimano i czy taki zestaw pracowałby bez problemów na pleciące? Dużo przeglądałem forum i za bardzo nie mogłem dopasować informacji na taki zestaw. Również chciałbym się grzecznie zapytać na jakom przynęte polecają koledzy łowić gumki,woblery,blyski itd z dórzym naciskiem na szczupaka i jak również inne ciekawe rybki?
Z góry dziękuje i pozdrawiamMarcin [2012-04-04 10:08]

Wodziniak

W temacie jest tylko kołowrotek Catana 2500 bo resztę obcięło. Podaj pozostałe kołowrotki, które rozważasz. Powiedz też czy będziesz częściej łowił na rzece czy na jeziorze. No i  jaka długość wędziska. [2012-04-03 21:49]

marcin27

A no tak obcięło :))))))Kołowrotki to jak najbardziej Shimano a modele o które mnie chodzi to Catana 2500,3000,4000 tylko który?? Wędzisko ma długość 240 takie jakie mnie interesuje gdyż łowić szczególnie będę na starej żwirowni i na jeziorze oczywiście z brzegu ewentualnie rzeka Brda lub Wisła ale to bardzo rzadko raczej jak będę zaglądał do kolegi raz w miesiącu.
[2012-04-04 16:42]

Wodziniak

Weź młynek w rozmiarze 2500, konkretnie model Catana 2500 FB. Jest to średnia wielkość, która dobrze będzie pasował do kija o cw. do 30 gram. FB oznacza przedni hamulec, możesz ewentualnie kupić wersję z tylnym, oznaczoną RB, ale to już kwestia Twoich upodobań. W Catanie masz dodatkową szpulę, więc na jednej możesz mieć nawiniętą grubszą, a na drugiej cieńszą żyłkę, albo jak tam wolisz. 

Wielkość 3000 to tej samej wielkości co 2500, tylko różni się tym, że ma płytką szpulę i oznaczony jesr SFB z przednim i SRB z tylnym hamulcem. Przy płytkiej szpuli nie musisz dawać podkładu jak nawijasz cienką linkę, ale przy nawinięciu grubszej linki możesz mieć problem z nawinięciem 125, albo i nawet 100 metrów plecionki.

Wielkość 4000 przeznaczona jest do cięższego łowienia. Poleciłbym ci go do mocniejszego kija oraz gdybyś większość czasu zamierzał łowić w rzece. 

Catana na początek Ci z pewnością wystarczy. Jak załapiesz bakcyla i będziesz nad wodą często, to będziesz musiał kupić kołowrotek przeznaczony typowo do spinningu. Oczywiście na Catanę połowisz dużo dłużej niż na inny kołowrotek w tej klasie cenowej, jednak jak będziesz potrzebował kołowrotka do ciężkiego orania, to przynajmniej Stradic, uważany za maszynkę nie do zarżnięcia.

[2012-04-04 17:19]

owczarki

Weź młynek w rozmiarze 2500, konkretnie model Catana 2500 FB. Jest to średnia wielkość, która dobrze będzie pasował do kija o cw. do 30 gram. FB oznacza przedni hamulec, możesz ewentualnie kupić wersję z tylnym, oznaczoną RB, ale to już kwestia Twoich upodobań. W Catanie masz dodatkową szpulę, więc na jednej możesz mieć nawiniętą grubszą, a na drugiej cieńszą żyłkę, albo jak tam wolisz. 

Wielkość 3000 to tej samej wielkości co 2500, tylko różni się tym, że ma płytką szpulę i oznaczony jesr SFB z przednim i SRB z tylnym hamulcem. Przy płytkiej szpuli nie musisz dawać podkładu jak nawijasz cienką linkę, ale przy nawinięciu grubszej linki możesz mieć problem z nawinięciem 125, albo i nawet 100 metrów plecionki.

Wielkość 4000 przeznaczona jest do cięższego łowienia. Poleciłbym ci go do mocniejszego kija oraz gdybyś większość czasu zamierzał łowić w rzece. 

Catana na początek Ci z pewnością wystarczy. Jak załapiesz bakcyla i będziesz nad wodą często, to będziesz musiał kupić kołowrotek przeznaczony typowo do spinningu. Oczywiście na Catanę połowisz dużo dłużej niż na inny kołowrotek w tej klasie cenowej, jednak jak będziesz potrzebował kołowrotka do ciężkiego orania, to przynajmniej Stradic, uważany za maszynkę nie do zarżnięcia.

popieram tą opinię widać kolega zna te kołowrotki osobiści mi tez na szczeście w sklepie polecono  3000 i jestem zadowolony szkoda tylko że jest 1 rok gwarancji u nas kosztuje  ten kołowrot teraz ok 160zł ale przy testowaniu z innymi firmami przy samym kręceniu daje już dużą satysfakcje powiem tylko że jest troche za cieżki ale ogólnie to ok

[2012-04-04 21:39]

marcin27

Witam ponownieNie chcę zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum więc napisze tu.Co do wędki i kołowrotka to już wiem dziękuje kolegom za rady a kręciołek zakupiony Catana 2500 :) Mam teraz taki mały dylemat odnośnie przyponu,dużo czytałem na tym jak i innym forum na ten temat i zdania są podzielone a ja zastanawiam się nad tytanowym ewentualnie nad zrobieniem samemu (mam 20 metrów rdzenia do linek stalowych 0,6mm taka plecionka) i się zastanawiam czy taki może być-czy nie za gruby ?? Na pewno swoje wytrzyma ale czy do plecionki 0,19-0,20 nie będzie aż nad to? Druga sprawa to jak dobrać wielkość główek jigowych do gum tzn jaki numer haka do danej gumy np. gdy guma ma 10 cm długości to no właśnie jaki hak?? bo gramatóre będę dobierał pod CW wędki (ja mam 10-30) to takie po 10-20 gram główki tylko z ta numeracją haków nie bardzo kumam.Z góry dziękuje i pozdrawiamMarcin [2012-04-06 22:16]

Wodziniak

Gramaturę dobieraj do warunków na łowisku. 30 gram ołowiu to wystarczająco dużo, żeby dotrzeć w głębokie doły w rzece, choć przy silnym nurcie i to może okazać się za mało. Możesz czasami przeciążyć nieco zestaw i założyć więcej, ale musisz wtedy bardzo delikatnie rzucać żeby nie uszkodzić wędziska. 

Wielkość haka dobieraj tak, aby wychodził u nasady ogonka. Ewentualnie możesz odgryźć kawałek kopusu gumy i dopasować ją w ten sposób do nieco mniejszego haka, ale takie rozwiązanie stosuję raczej jak mi się skończą odpowiednie główki na łowisku. 

Przypon możesz sobie sam zrobić, tylko musisz starannie umocować krętlik i agrafkę. Pytasz czy nie za mocny - z reguły i tak pęka plecionka na węźle. Zaletą grubszego przyponu jest to, że trudniej przeciera się np. na ostrych krawędziach kamieni, wadą - może odstraszać ryby w przejrzystej wodzie.

[2012-04-07 00:47]