Zaloguj się do konta

Wędka pod szczupaka i sandacza

utworzono: 2019/10/03 09:52
Adam0

Witam wszystkich jakie wędki do spinningu możecie polecić pod szczupaka i sandacza do łowienia z brzegu jakie cw jest optymalne? fajnie jakby wędka była w przedziale od 100 do 200 zł\r\n [2019-10-03 09:52]

ryukon1975

Nie ma optymalnego ciężaru wyrzutowego. Dobiera się go do łowiska a nie ryb. Niżej kij który sprawdzi się na rzekach jak i na większości wód stojących.
https://allegro.pl/oferta/dragon-street-fishing-spin-2-60-7-28g-gratis-8541582526 [2019-10-05 08:12]

ryukon1975

Kilka zdań na temat tego kija w trochę dłuższej wersji 2,75 m.
https://wedkuje.pl/n/dragon-street-fishing/100145 [2019-10-05 08:20]

kamilek69

Ciężar wyrzutowy zależy nie tylko od łowiska ale od wielkości ryb. Jeżeli ktoś nastawia się na ryby większe niż około wymiarowe szczupaczki to cw. 28 gramów jest zdecydowanie za mało. Prost przykład 15 cm przymęty gumowe będą ważyły bez obciążenia około 30 gramów, tak samo większe wahadła. [2019-10-09 17:19]

ryukon1975

Jeśli według Ciebie 28 g to cw na szczupaczki "okołowymiarowe" (1,3 kg) to na szczupaka ponad metr i te 13 kg potrzebny jest kij o cw 280 g. Ja zaś głupi zawsze myślałem że jednak największy wpływ na wybrany kij o określonym cw ma masa używanch przynęt. Te zaś wiążą się z łowiskiem, jego głębokością, prędkością nurtu jeśli występuje. [2019-10-09 17:43]

kamilek69

Nie napisałem cw. 280 gramów ale polecanie kija o cw. 28 gramów pod szczupaka czy sandacza to wg. mnie nieporozumienie. Cw. do 28 gramów nie pozwala na zastosowanie dużych przynęt w żadnym łowisku nawet bez obciążenia. Na małe przynęty można złowić dużą rybę ale większe prawdopodobieństwo jej złowienia występuje w przypadku dużych przynęt. Tak samo jak z żywcem. Na małą płoteczkę można złówić dużego suma ale jest to raczej dzieło przypadku. Nie na darmo sumiarze nastawiający się na wielkie okazy stosują 2-3 kilowe karpie. Niektórzy spinigiści łowiący szczupaki i osiągający naprawdę imponujące wyniki rzadko kiedy schodzą z gumami poniżej 20 cm. 20 cm guma waży jakieś 50 gramów i jak taką rzucić kijem, który poleciłeś a trzeba do tego dodać masę główki jigowej, która zależna jest od charakterystyki łowiska. [2019-10-09 19:18]

ryukon1975

Więc napisz że skoro chce łowić duże zczupaki to powinien stosować przynęty dwudziestocentymetrowe jak Twoje i zaproponuj kij. Przykład niżej.
Jednak jakoś nie sądzę by o takie przynęty i wędziska chodziło.

https://allegro.pl/oferta/wedka-dragon-g-p-concept-spinn-90h-2-28m-60-90g-8220568382 [2019-10-09 19:29]

kamilek69

Ok muszę przyznąć Ci rację, że nie każdy chce machać 20 cm gumą i wyczekiwać na branie dużego szczupaka bo na przynęty o takiej wielkości brań będzie zdecydowanie mniej. Street fishing to kije z zapasem mocy więc wersja 10-35 gramów pozwala na zastoswanie sporych przynęt. Jeśli miałbym kupić kij z tej serii to wybrałbym najmocniejszy 10-35 chyba, że są mocniejsze.
Jeśli miałbym wolne pieniądze to kupiłbym:
https://allegro.pl/oferta/wedka-morska-fiume-seaman-jigger-300cm-200g-8458145036

ale to moje upodobania, ja lubię machać dużymi przynętami.
Jeszcze raz podkreślam, niepotrzebnie się czepiłem. W naszych wodach nie ma dużo okazów jednak w każdej wodzie można znaleźć naprawdę duże szczupaki. W większości przypadków street fishing 7-28 g, który zaproponował kolega da radę. [2019-10-09 19:56]

Basia Kier

Ciężar wyrzutowy zależy nie tylko od łowiska ale od wielkości ryb. Jeżeli ktoś nastawia się na ryby większe niż około wymiarowe szczupaczki to cw. 28 gramów jest zdecydowanie za mało. Prost przykład 15 cm przymęty gumowe będą ważyły bez obciążenia około 30 gramów, tak samo większe wahadła.

Zależy od warunków na łowisku. Np. na rzece o szerokości 20 metrów, niezbyt szybkim nurcie i głębokości 1-1,5 metra i w dodatku mocno zakrzaczonej nie ma potrzeby używania ciężkich przynęt, bo ani nie rzucisz daleko, ani nurt do góry ich nie wypycha. To samo na niezbyt wielkich i głebokich wodach stojących. Zawsze możesz zastosować lekką przynętę, np. dużą wahadłówkę z cienkiej blaszki. Nic nie wiemy o łowiskach autora wątku, zatem spin o cw. 28 g wydaje się w miarę uniwersalny. Alga czy Gnom dwójka mieści się w parametrach wędziska, a taka przynęta wystarczy na naprawdę dużego szczupaka. [2019-10-09 20:07]

ryukon1975

Nic się nie dzieje. W sumie ja też tak odpowiedałem jak zadane było pytanie w ciemno trochę. Jedyne co wiedziałem to że kij ma służyć do łowienia z brzegu. Nic więcej. Może akurat kij o cw 40 czy 50 g bylby lepszy. Jednak tego się nie dowiem dlatego że osoba która zadała pytanie nie wykazała najmniejszej chęci do rozmowy na ten temat. [2019-10-09 20:07]

Sith

Ciężar wyrzutowy zależy nie tylko od łowiska ale od wielkości ryb. Jeżeli ktoś nastawia się na ryby większe niż około wymiarowe szczupaczki to cw. 28 gramów jest zdecydowanie za mało. Prost przykład 15 cm przymęty gumowe będą ważyły bez obciążenia około 30 gramów, tak samo większe wahadła.

Zależy od warunków na łowisku. Np. na rzece o szerokości 20 metrów, niezbyt szybkim nurcie i głębokości 1-1,5 metra i w dodatku mocno zakrzaczonej nie ma potrzeby używania ciężkich przynęt, bo ani nie rzucisz daleko, ani nurt do góry ich nie wypycha. To samo na niezbyt wielkich i głebokich wodach stojących. Zawsze możesz zastosować lekką przynętę, np. dużą wahadłówkę z cienkiej blaszki. Nic nie wiemy o łowiskach autora wątku, zatem spin o cw. 28 g wydaje się w miarę uniwersalny. Alga czy Gnom dwójka mieści się w parametrach wędziska, a taka przynęta wystarczy na naprawdę dużego szczupaka.
Nic dodać, nic ująć, tym bardziej, że c.w. wędziska nie ma większego powiązania z jego mocą i wędeczką 5-20g z powodzeniem można wyholować przyzwoitego szczupaka (wszystkim życzę takich) jeśli moc kijka jest odpowiednia, a umiejętności wędkarza są na poziomie ponadpodstawowych. [2019-10-10 07:38]

Jakub Woś

W tym przedziale cenowym Robinson Maverick będzie dobrym wyborem. Długość najlepiej 270cm skoro ma być łowione z brzegu. Cw to już zależy od wagi i wielkości przynet jakich używasz. Jeśli zmieścisz się w w wadze do 30g bierz Pike Spin jeśli przynęty cięższe bierz Zandera do 42 gram
https://www.sklep-presto.pl/robinson-wedka-maverick-pike-spin-2-70m-8-28g-1mv-sp-i27-4050287/ [2019-10-10 20:06]

kamilek69

W tamtym roku miałem w rękach zandera. Stosunek jakości do ceny bardzo dobry. [2019-10-10 20:17]

Jakub Woś

Dla tych dla których cw zależy od łowiska , ryb i innych. Ciężar wyrzutu jeśli już od czegoś zależy to od materiałów z jakiego jest wykonany kij oraz technologii produkcji. A nazywa cię ciężarem wyrzutu a nie maksymalnym udźwigiem ani średnimi warunkami. Bo wyznacza on przedział wagowy przynęt jakimi możemy się posługiwać. [2019-10-10 20:20]

ryukon1975

Dla tych dla których cw zależy od łowiska , ryb i innych. Ciężar wyrzutu jeśli już od czegoś zależy to od materiałów z jakiego jest wykonany kij oraz technologii produkcji. A nazywa cię ciężarem wyrzutu a nie maksymalnym udźwigiem ani średnimi warunkami. Bo wyznacza on przedział wagowy przynęt jakimi możemy się posługiwać.
Wybór ciężaru wyrzutowego nie zależy od łowiska? Więc dlaczego idąc nad rzekę na szczupaka nie wezmę kija o cw 20 czy 25 g? Może dlatego że na większości miejscówek nie poprowadzę w prawidłowy sposób przynęty nawet jeśli jej całkowita masa będzie miała te 25 g.
Należy też pamiętać że my tu nie piszemy od czego zależy cw kija od czasu jego projektowania do czasu produkcji. My mówimy o prawidłowym wyborze kija o określonym cw do określonych warunków na łowisku.
[2019-10-11 07:23]

Jakub Woś

Dla tych dla których cw zależy od łowiska , ryb i innych. Ciężar wyrzutu jeśli już od czegoś zależy to od materiałów z jakiego jest wykonany kij oraz technologii produkcji. A nazywa cię ciężarem wyrzutu a nie maksymalnym udźwigiem ani średnimi warunkami. Bo wyznacza on przedział wagowy przynęt jakimi możemy się posługiwać.
Wybór ciężaru wyrzutowego nie zależy od łowiska? Więc dlaczego idąc nad rzekę na szczupaka nie wezmę kija o cw 20 czy 25 g? Może dlatego że na większości miejscówek nie poprowadzę w prawidłowy sposób przynęty nawet jeśli jej całkowita masa będzie miała te 25 g.
Należy też pamiętać że my tu nie piszemy od czego zależy cw kija od czasu jego projektowania do czasu produkcji. My mówimy o prawidłowym wyborze kija o określonym cw do określonych warunków na łowisku.
Â

Ot sam zauważyłeś, że bierzesz na rzekę kij o większym cw niż waga przynęt jakie używasz. Ale nie dlatego że potrzebujesz rzucać większymi przynętami ale dlatego że potrzebujesz innej pracy kija. A praca kija nie zależy od cw. [2019-10-11 07:39]

ryukon1975

Nie wiem czy te moje kije są aż tak różne. Używam tylko wędzisk o akcji szybkiej lub bardzo szybkiej i sporym ugięciu podchodzącym pod progresywne lub progresywnym. Niezależnie od łowisk. Ciężary wyrzutowe też są zbliżone. Mówię o kijach szczupak/boleń.
Pomimo że dziś jest wielki ruch w wędziskach o cw 5 czy 12 g i kluchowatych akcjach mnie to nie bawi. Czasem tylko tak dla "sportu" takie biorę nad wodę. [2019-10-11 07:53]

Sith

Z tematu o wędce na szczupaka zrodziła się dyskusja znacznie szersza, która powinna nosić tytuł "dobór wędziska", a to temat rzeka i nie ma się co kłócić, każdy ma swoje doświadczenia, przyzwyczajenia i preferencje. Dalsze dywagacje nie bardzo mają sens, dopóki Adam nie określi bliżej swoich "chciejstw".
Adamie, czekamy...! [2019-10-11 08:12]

ryukon1975

Aleksandrze ale to temat bardzo ciekawy i wart zapoznania się w jak największym stopniu. Tylko znacznie trudniejszy jak ten z tytułu wątku więc kiepsko widzę rozwój dyskusji. Próbować jednak trzeba. :) [2019-10-11 11:32]

Sith

Musiałby to być wątek nie dyskusyjny, tylko poglądowy. Każdy mógłby zaprezentować swoje przemyślenia i doświadczenia, bez dyskusji na temat ich poglądów.Niestety, na to nie ma co liczyć, bo poniektórzy mają skłonności do bezmyślengo hejtowania, choć mają wyprasowaną korę mózgową. [2019-10-11 13:12]

luxxxis

Ale wesoło :) jak co roku wraz ze spadkiem temperatur zaczyna się ogólnoportalowa frustracja po pytaniach z cyklu "co było pierwsze ,jajko czy kura".

Jeden kij za psie pieniądze w zasadzie ma obsłużyć dwa różne gatunki ryb na łowiskach NN gdzie oba gatunki łowi się skrajnie odmiennymi metodami i porze dnia.
Do połowu zeda,za dnia,w rzece,potrzeba w zasadzie dwu różnych wędzisk o innym cw,dlaczego? ano dlatego że lżej łowisz na napływach a ciężej w nurcie czy rynnach itd... [2019-10-16 16:26]

Nioloma

Ja tam sobie dokładnie takim kijkiem radzę a jak się trafi cos większego to też daje radę tylko trzeba uważniej rybę holować. Jak idę typowo na jesienne szczupaki biorę cięższy kij. Pozdro. [2019-10-16 23:55]

Igorkurek


Śmieję się z tych kłótni zaczętych bez powodu i spiinania się zamiast kompromisu. Ale nie o tym. Zauważmy że kolega który zaczął ten wątek pewnie nadal potrzebuje jakiś wskazówek. Chciałem tylko powiedzieć że okuma altera bądź alaris będzie fajną propozycją do rozważenia :). [2019-10-18 21:08]