Wędka odległościówka czy bolonka?

/ 57 odpowiedzi
DaNWol


Wędki matchowe mają to do siebie iż w części końcowej przelotki są bardzo małe i dosyć gęsto osadzone. Dotyczy to wszystkich wędzisk tego typu. Z reguły nawet gumowy stoperek nie przechodz przez szczytową przelotkę, można zastosować stoperek z nici z koralikiem ruchomym gdy pożądane są większe głębokości niż np. długość wędki.Żyłka matchowa nie powinna przekraczać średnicy 0.18-0.20 max. Powodem tego jest możliwość oddawania jak najdalszych rzutów zestawem, co przy grubszej zyłce wychodzi gorzej.Ja wybieram żyłki, które szybko toną i nie skręcają się, co jest ważne przy dalekich rzutach.Następna sprawa to zamocowanie spławika, w tej metodzie uzywamy agrafek i małych krętlików, by spławik swobodnie przemieszczał się po żyłce, należy też odpowiednio rozmieścić obciążenie, w formie "stożka" Proponuje jakąs lekturę odnośnie metody odległościowej, tzw matchowejKołowrotek powinien mieć szpulę płytką i możliwie jak najszerszą, z reguły na takie szpule wchodzi około 100-150 metrów żyłki 0.16, łatwiej schodzi ze szpuli.Karpie 15-20 kg na tej wędce z dalszej odległości sobie raczej odpuść, bo kij lub żyłka nie wytrzyma, chyba że będziesz walczył z rybą godzinę na odkreconym hamulcu :PMi udawało się wyciagać karpie 8-10 kg i czułem że to max możliwości mojej daiwy match :(Na karpia najlepsze są karpiówki :P Odkurzacz  15kg. nawet jak stawia opór to wędka bez problemu ogarnia. Takie są moje spostrzeżenia, może ktoś inny wypowie się w tej materii? pozdro
rozumiem tylko nigdy nie wiadomo co się zapnie na haczyku czy leszczyk czy może ładny karpik a łowienie na spławik jest atrakcyjne ...na karpie ogólnie mam dwie gruntówki ale właśnie planuję zakup wędki spławikowej żeby również tą metodą łowić rybki
jeżeli chodzi o stoperek to chyba tylko ze sznurka należy zakładać tak?

jeszcze 4 wędziska które z tych polecicie czy kierować się np: tylko wagą? bo na pewno zakupiłbym jedno z tych poniżej :

Mikado SCR S-Match 390 10-30g
MIKADO PURPLE RAIN MATCH 390
MIKADO ESSENTIAL MATCH 390 c.w. 5-20 g
MIKADO TACHIBANA MATCH 3,90m 25g

i czy długość 3,90m może być czy np lepiej: 3,60 - 4,20m???? (2014/03/19 17:29)

AbuGarciaZ


Najlepiej dobrać kijek do "ręki"  w wędkarskim np.  A co do długości to już preferencje osobiste, czy tam łowiska. Dalej szarpniesz dłuższym kijkiem, ale czy różnica 30 cm tyle daje? hmmm...U mnie te wędki mają od 390 do 445 cm długości i uzywam innej na każdym łowisku. (2014/03/19 19:46)

DaNWol


Najlepiej dobrać kijek do "ręki"  w wędkarskim np.  A co do długości to już preferencje osobiste, czy tam łowiska. Dalej szarpniesz dłuższym kijkiem, ale czy różnica 30 cm tyle daje? hmmm...U mnie te wędki mają od 390 do 445 cm długości i uzywam innej na każdym łowisku.

tak tylko u mnie w mieście 2 sklepy na krzyż i jak już coś mają to nie to czego szukam więc wędka jedynie z neta do kupienia dlatego tak dopytuję którą wybrać i jaka długość chociaż jeżeli chodzi o długość to chyba 3,90 będzie dobrym wyborem jak sądzisz? tylko firma do wyboru z tych 4 możesz jeszcze raz coś zasugerować? (2014/03/19 21:13)

DaNWol


Najlepiej dobrać kijek do "ręki"  w wędkarskim np.  A co do długości to już preferencje osobiste, czy tam łowiska. Dalej szarpniesz dłuższym kijkiem, ale czy różnica 30 cm tyle daje? hmmm...U mnie te wędki mają od 390 do 445 cm długości i uzywam innej na każdym łowisku.

tak tylko u mnie w mieście 2 sklepy na krzyż i jak już coś mają to nie to czego szukam więc wędka jedynie z neta do kupienia dlatego tak dopytuję którą wybrać i jaka długość chociaż jeżeli chodzi o długość to chyba 3,90 będzie dobrym wyborem jak sądzisz? tylko firma do wyboru z tych 4 możesz jeszcze raz coś zasugerować?

dobra ostatnie 2 typy która ?

MIKADO TACHIBANA MATCH 3,90m 25g

czy

DAIWA D FISH MATCH 3.30 cw około 20g (2014/03/19 22:11)

DaNWol


Witam wybór padł na :

TACHIBANA MATCH 390/25
ROBINSON CHESTER MATCH 256 (2014/03/20 17:18)

u?ytkownik159047


Hej, ja używam kijka Konger Fishing Patrol Tele Float Combo. można powiedzieć że to taka hybryda bolonki i odległościówki. dałem za niego jakieś 70 pln, ale bardzo mi odpowiada. 4,1m masa 275g cw 5-25. odpowiada mi wykończenie, przelotki na wysokich stopkach ;] (2014/03/30 20:10)

tower10


Źle się czyta wypowiedzi pełne błędów ortograficznych. (2014/04/05 21:00)