Zaloguj się do konta

Wędka na pstrąga klenia jazia

utworzono: 2012/01/16 11:49
jankelos

Witam mam trzy wędki spiningowe i mam malutki problem bo nie wiem która by się nadawała na rybki w opisie
-Konger Aviator cw30 240cm
-Konger Carbomaxx Master spin cw15 240cm Wklejanka
-Mikado Sensei Have spin cw60 270
Ta ostatnia odpad. Kupiłem ją na trotkę na co się jeszcze może przyda? Da rade na bolene lub trotkę łowione z brzegu na morzu? Mi się wydaje że na kropka klenia jazia to konger carbomaxx ale nie wiem czy wklejanka będzie pasował. Jak nie to jaki kijek byście polecili ale tak do 70-100 zł wiem że to nie dużo ale lekki kryzys jest z kasiorką.
[2012-01-16 11:49]

minus

-Konger Carbomaxx Master spin cw15 240cm Wklejanka na klenia i jazia będzie najlepsza
[2012-01-17 17:19]

Konger Carbomaxx Master spin cw15 240cm idealna, choć polecam wysoką ostrożność przy transporcie. mi osobiście delikatna szczytówka pękała już 2 razy :-(
[2012-01-21 20:02]

minus

na pstrąga osobiście używam szybkich i sztywnych kijaszków a nie wklejanek ale wiem że inni łowią
[2012-01-22 10:59]

ms

Jeśli chodzi o wędkę do pstrąga, to też nie używam wyklejanek - zbyt gną się się przy woblerach. Wydaje mi się, że jedynie mogły by się nadawać do łowienia paprochami.

Jeśli o wędki to każdy ma własne upodobania. Nawet jeżeli chodzi o samego pstrąga - dwóch ludzi, te same łowisko, a każdy wybierze inne wędzisko - wszystko uzależnione jest od doświadczenia, od tego jakiej przynęty używasz, jak ją prowadzisz (czy np. ją chcesz przytrzymać dłużej w ciekawym miejscu), czy brzeg jest zalesiony (długi kij, gdy łowisz w krzakach może doprowadzić do szału - oczywiście łatwiej można go uszkodzić).

Nie znam tych wędek, które wymieniłeś, ale jeżeli ten aviator nie jest jakiś super szybki i pod obciążeniem ugina się na całej długości, to możesz nim spróbować. Zresztą, sam możesz spróbować jednym i drugim i zobaczysz, który Ci lepiej pasuje. Wiem, że niektórzy używaja kijów z cw do 30 g na pstrąga.  Gdy np. prowadzą dużą obrotówkę czy wahadłówkę. Nawet jak założysz woblera 7cm i prowadzisz pod prąd to większość kijków z cw 15g nieźle się wygina.

Wędką o dużym cw może być ciężko zarzucić małe, lekkie przynęty - tzn, nie będziesz miał takiej precyzji, a na małych rzeczkach, w trudnych warunkach (zaczepy, krzaki) jest to istotne. Czasem pudło o 0,5m może przesądzić o sukcesie.

Na początku, jeśli chodzi o połów pstrąga używałem Dragona millenium trout 2,55, ale nie mogłem nim łowić precyzyjnie - sprawdził się przy łowieniu szczupaków na obrotówkę nr 3.

[2012-01-22 16:28]