Wędka na klenie, jazie i pstrągi

/ 8 odpowiedzi
Witajcie,
Zamierzam w toku roku połowić trochę tych ryb (klenie, jazie, pstrągi). Powoli szykuję arsenał małych woblerków, smużaków itp. i potrzebuję w związku z tym kupić jakiś kij.W tym momencie posiadam Millenium Dragon Super Fast 2.7m CW 5 - 25 g. Potrzebuję czegoś "lżejszego" (cw. 2-12, 3-10 etc.), długość ta sama.Będę bardzo wdzięczny za doradztwo i propozycje.Budżet jak najmniejszy - to nie ma być sprzęt "na lata", tylko przede wszystkim na próbę. Wędka w okolicach 100 zł nie będzie ideałem, ale na tą chwilę nic lepszego mi potrzebne nie jest :)Dodam tylko, że planuję łowić głównie w małych rzekach (Kaczawa, Nysa Szalona, Czarna Woda) i w Odrze. Okazjonalnie starorzecza i jeziora.
Pozdrawiam!
czaro93

Z tak niskim budżetem to chyba tylko shimano catana 270 cm c.w. do 11g lub bodajże 14g, reszta wędek w tym przedziale cenowym to wklejki, a wklejki moim zdaniem są beznadziejne przy połowie na woblerki. Ogólnie właśnie po moich próbach wędkowania jazi i kleni na wklejkę strasznie się zraziłem do tego typu wędek i nawet okonie łowię na pełne wędki. (2015/06/26 23:39)

Mistral

Też właśnie zastanawiam się nad tą wędką.Planuję łowić głównie w małych rzekach o lekkim nurcie.Miałbym do Ciebie tylko dwa pytania odnośnie tej Catany - czy nie jest to klucha? Nastawiając się na klenie/jazie chyba potrzebna byłaby wędką z dość szybką akcją?
No i kwestia długości - czy nie lepszym wyborem byłoby 2.4 m, biorąc pod uwagę maleńkie przynęty i dość wąskie rzeki? (2015/06/27 00:40)

Mistral

PS. Wiem, sam pisałem, ze chcę 2,7 m, ale teraz zacząłem się nad tym poważnie zastanawiać :) (2015/06/27 00:44)

mlodyst

Jakie brzegi ma ta wąska rzeczka? Nad moją o szerokości około 6-7 metrów gdzie 1/3 to trzciny i inne pływające rośliny kij 2,4m jest za krótki ale w na czystych brzegach 2.7 czasami za długi.  (2015/06/27 08:19)

Sith

Polecam http://www.wedkarski.com/wedki/6994-wedka-extera-jig-spin-jaxon.html model WJ-EXJ24015
mam, jestem z niej bardzo zadowolony, jakość wędki znacznie przewyższa jej cenę.
Z ciut droższych mogę śmiało polecić http://www.wedkarski.com/wedki/10214-wedka-variant-pro-texa-micro-spin-jaxon.html łowiłem, ma bardzo dobre właściwości użytkowe. (2015/06/27 11:20)

l412kopaczka

a jeśli cena dotyczy samego kijka dołożyć tylko 20 zł i mamy fajny lekki kijek sam używam tego właśnie kijka i jestem strasznie haappy :Djest to robinson perch jig 2,05m cw 1-8g   http://allegro.pl/wedka-robinson-kinetik-perch-jig-2-05-1-8g-promocj-i5364057196.html tu jest link własnie tego używam tu jak widac cena wynosi 75 zł polecam jak na cene jest naprawde super pozdrawiam (2015/07/02 10:02)

jannowywpoznaniu

Cormoran Red Master TP 2.05m 2-15g mam od niedawna taki kijek ale o cw 3-28 bardzo szybki bardzo czuły i lekki cena 90zł nie wiem czy są dłuższe modele
Poprzednio miałem jaxona extera i też był ok (2015/07/02 23:13)

czaro93

Wędki tej nie posiadam ale czytałem trochę recenzji na jej temat i jest nawet spoko jak na tą cenę. Więc warto na nią zwrócić uwagę i szczerze mówiąc jakbym miał kupić wędkę do jazi i kleni ze wspomnianym przez Cb budżecie to brałbym ten kij tym bardziej, że jest to jedna z niewielu pełnych wędek za taką cenę. Z doświadczenia, wiem że jeśli łowisz z brzegu, a tym bardziej jazie i klenie to potrzebny będzie Ci zasięg rzutu i dobra kontrola nad przynętą, więc 2,70 m. Jeśli chodzi o krzaki i drzewa to jakoś nigdy nie odczułem większego komfortu przy wędce krótszej o te 30 cm. W krzakach zawsze kijowo się zarzuca niezależnie od długości kija, więc dalej jestem za wędką 2,70 m.
Co do sztywności wędki, ja preferuję wędki sztywne ale wyjątkowo do połowu kleni i jazi mam wędkę, którą producent opisuje na medium ale w moim miemaniu jest to med-fast. i pasuje mi idealnie. Ogólnie istnieje kanon, że jaź i kleń to wędka o akcji medium, czyli wolna i miękka, i szczerze mówiąc ziarnko prawdy w tym jest. Akcja wędki moim zdaniem jest najbardziej indywidualną sprawą, bo każdy lubi inną.

Tu masz fajną i recenzję wędki http://www.team-rapa.pl/recenzja/shimano-catana-cx-270-ul/

Pozdrawiam, Czarek (2015/07/02 23:51)