Zaloguj się do konta

Wędka na jazia, klenia?

utworzono: 2012/12/16 19:25
wobek335

Witam wędkarzy, na kalendarzu jest już zima więc to dobry czas na przygotowanie się do nowego roku. Chciałbym abyście doradzili mi jaką wędkę kupić na klenie i jazie dodam też, że będę łowił na woblery hand made wykonane przez siebie. Mają one od 1g do 4g. Wiem że powinna mieć od 270 cm. Z góry dziękuję.  [2012-12-16 19:25]

Jacoslaw

Cześć.

Będzie trudno doradzić bo tak naprawdę niewiele mamy informacji :)
Byłoby łatwiej gdybyśmy wiedzieli:
-Czy łowisz z łódki czy brzegu ( zakładam, że z brzegu bo 2,7 jest jak znalazł)
-Czy łowisz w rzekach czy raczej na wodach zamkniętych ( zbiorniki zaporowe, jeziora etc.)
-W jakim przedziale cenowym szukamy kija?

Fajnie, ze podałeś czym będziesz łowił bo przy wyborze patyka ma to kluczowe znaczenie.

Klenie ( i jazie ) lubią wędziska o akcji fast/moderate. Mniej ich wtedy spada, hol jest pewniejszy a sam kij wybacza drobne błędy wędkarza. Ciężar wyrzutowy powinien być dopasowany do ciężaru naszych wabików. Jestem przekonany, że w przypadku kleniojazi Twoje woblerki będą bardzo łakomym kąskiem :)
Do Lekkiego łowienia w mniejszych rzekach w zupełności wystarczy kij o cw 2-10. Do wielkorzecznych poszukiwań poleciłbym jednak trochę mocniejszy  ( z uwagi na uciąg i możliwość większego przyłowu). Z uwagi na fakt, że kleń to bardzo płochliwy osobnik, do połowu z brzegu polecałbym wędzisko w długości 2,75 - 2,95.

Pooglądaj Konger World Champion Iri Lucky 3-10. Znajdziesz i 2,75 i 3,05. Kij co prawda posiada akcję typu szybka, jednak w tym przedziale cenowym trudno jest znaleźć lepsze rozwiązanie.
Jeśli blank może być droższy to daj znać, podam Ci przynajmniej dwa, które powalają na kolana :)

[2012-12-17 11:35]

wobek335

Bardzo dziękuje. Będę łowił na Wiśle, wydaje mi się, że uciąg jest dosyć duży nie patrząc, że to duża rzeka. W jednym ze sklepów dowiedziałem się, że na takie lekkie przynęty najlepiej łowi się wędkami nie wklejankami a te otóż występują w wędkach do 20 g wyrzutu. Czy taka od 5-20 g będzie dobra na tak małe woblery? Nie chodzi mi o markę lecz o dane techniczne. [2012-12-17 19:48]

Jacoslaw

Ciężar wyrzutu to jeden z kilku parametrów, które pomagają nam wybrać odpwiedni kij do danego rodzaju przynęt i wody. Mówiąc krótko: kij o cw 5-20 nie jest odpowiednim pod tego rodzaju przynęty. Na szczęście nie wszystkie kije o małym cw to wklejanki i mamy w czym wybrać.
Rzeczony wcześniej Konger też wklejanką nie jest.
Na wisłę szukaj raczej długasa o cw 3-14. To absolutnie górna granica jeśli chodzi o poprawną obsługę bardzo lekkich woblerków kleniowo - jaziowych.
Przejrzałem oferty sklepów internetowych i allegro, wybór jest spory. Większość producentów oferuje interesujący Ciebie sprzęt. Znajdziesz coś od Shimano, Cormorana, Kongera czy Dragona.
Śmiało możesz założyć, ze każdy kij mający w nazwie 'perch' albo 'jig' jest wklejką i wyklucz go od razu. Stosując taką segregację szybciej znajdziesz to czego szukasz.



[2012-12-17 20:09]

merceli

osobiście na Narwi używam daiwe powermascha   do 18g 3metrową nie wklejke .I jak na dużą rzekę  jest w sam raz  ,żeby sięgnąć klenie nie raz będziesz musiał użyć cięższych przynęt .Jak kolega wyżej pisał szukaj do 20g  nie wklejanki  bo one nie są do woblerów.
Jeszcze jedno  do tych malutkich woblerko-robaków (smużaków  )  mój kijek się nie nadaje  .
jak kupowałem to macałem też  tego kongera Iri Lucky   wtedy wydawał mi się za delikatny i kluchowaty ale jak zacząłem łowić w końcu te kleniojazie  to myślę ,że kijek byłby idealny do tych małych wobków
[2012-12-18 20:28]

wobek335

Dzięki wam za odpowiedz, trochę poszukałem są wędki z nie wklejaną szczytówką do 15 g 270 cm. Czy będzie dobra? [2012-12-23 17:00]

ZanderHunter

A tutaj kolego szukałeś dużo w temacie:

http://www.wedkuje.pl/pokaz.php?pokaz=szukajforum&fraza=wedkanaklenia

P:)
[2012-12-23 17:12]

wojtek161919

konger word champion dancer cw 3-14 dł 270cm mam i bardzo fajna wedka jeżeli chcesz sie dowiedzieć czegos więcej jest recenzja na stronie rapa team facet dokladnie opisuje że łapał na nią klenie i jazie  [2012-12-23 20:07]

obcy91

Mam na sprzedaż Kongera IRI LUCKY jeszcze na gwarancji. 305cm.
[2012-12-23 21:19]