Wędka Mikado Lexus TeleMatch - odpowiednia gruboś

/ 16 odpowiedzi
Bardzo proszę o radę w sprawie odpowiedniej średnicy żyłki , w przypadku użycia wędki Mikado Lexus TeleMatch  400 /25 g cw ?Chcę kupić tę wędkę do łowienia linów , leszczy i karasi , stąd plany użycia żyłek rzędu 0,18 mm - 0,22 mm , na żyłce głównej ... Zwracam się z pilnym pytaniem do użytkowników tej wędki : czy żyłka 0,20 mm , nie będzie zbyt gruba jak na konstelację  : drobnych przecież przelotek , dość finezyjnego blanku  itp ? Mam zamiar "ciągnąć " spore liny ( o ile będą brały ) , karasie , leszcze , okonie itp. Czy daje się łowić na tę wędkę stosując zestawy oparte na żyłce 0,20 mm ?
przemo1980


Po co tak grubo ? Myślę że 0.16 będzie dobra, max 0.18 (2011/12/13 16:35)

u?ytkownik97843


Po co tak grubo ? Myślę że 0.16 będzie dobra, max 0.18

Ja po prostu  nie lubię takich żyłek . Podane grubości mijają się z moimi preferencjami  ( nie z umiejętnościami ). (2011/12/13 16:45)

przemo1980


Po co tak grubo ? Myślę że 0.16 będzie dobra, max 0.18

Ja po prostu  nie lubię takich żyłek . Podane grubości mijają się z moimi preferencjami  ( nie z umiejętnościami ).

To po co pytanie? Jeśli masz wyniki i lubisz stosować podane przez Ciebie grubości żyłki,no to? (2011/12/13 16:56)

misiek123


Do wędki typu macht tak jak kolega napisał max 0,18mm. I nie masz się o co martwić że się ryba zerwie. Wędki tego typu bardzo dobrze pracują i nie możesz zapomnieć o odpowiednim wyregulowaniu hamulca.pozdro. (2011/12/13 17:01)

przemo1980


Do wędki typu macht tak jak kolega napisał max 0,18mm. I nie masz się o co martwić że się ryba zerwie. Wędki tego typu bardzo dobrze pracują i nie możesz zapomnieć o odpowiednim wyregulowaniu hamulca.pozdro.

Dokładnie. Jest praca wędki,wyregulowany hamulec,umiejętności i do przodu :) (2011/12/13 17:04)

u?ytkownik97843


Po co tak grubo ? Myślę że 0.16 będzie dobra, max 0.18

Ja po prostu  nie lubię takich żyłek . Podane grubości mijają się z moimi preferencjami  ( nie z umiejętnościami ).

To po co pytanie? Jeśli masz wyniki i lubisz stosować podane przez Ciebie grubości żyłki,no to?

Mnie chodziło o to czy "dwudziestka" przejdzie przez przelotki , czy pójdzie zarzucać , czy ktoś łowił już na grubsze żyłki i holował ryby bez obaw o awarię ? O to mi chodziło. Już nigdy nie używam żyłek cieńszych niż 0,18 mm na przyponie ( wyjątek stanowi bat , gdzie stosuję przypony 0,10 - 0,14 mm ) a wyniki mam lepsze niż wtedy gdy łowiłem na 0,16  ...Znany wędkarz Edmund Gutkiewicz , doradzał kiedyś na tym portalu żyłki  0,22 mm , choć najczęściej łowi się właśnie na "włoski " co mnie bardzo irytuje. Nie schodzę poniżej  0,20 , na głównej , ale wędka Lexus , wyjątkowo mi się podoba. Stąd pytanie o jej możliwości. (2011/12/13 18:56)

misiek123


Powiem ci tak. Sam dopiero zaczyna zabawę z odległościówką i używam żyłki 0,18. Wędzisko kupiłem na jesień i nic większego powyżej 1 kg nie złowiłem i do wiosny nie złowię. Jak zaczynałem przygodę z wędkowaniem to byłem zdania im grubsza żyłka tym lepsza w szczególności na nockach jak były zaczepy na drzewach ;) Teraz jak popatrzę na tych wszystkich starych wyjadaczy nad wodą to ciężko znaleźć kogoś kto by używał grubszej żyłki jak 0,20. do metody spławikowej. Do odległościówki nie wiem może jak byś założył stoper sznurkowym to w niczym by to nie przeszkadzało. Ale prze ciesz nie będziesz łowił karpi na tą wędkę a nawet jak będziesz miał żyłkę 0,20 i weznie ci karp czystym przypadkiem na ziarnko parzenicy i będzie miał około 4-5 kg to i tak małe prawdo podobieństwo że go wyciągniesz ze względu na pracę wędki.Nie wiem czy dobrze to opisałem bo dopiero zaczynam wędkowanie z odległościówką pewnie zaraz ktoś mnie poprawi. (2011/12/13 21:13)

u?ytkownik97843


Ja akurat nie zaczynam przygody z wędkarstwem a w wybranej przeze mnie  metodzie połowu  , elementem wspólnym jest obecność spławika. Nie łowię metodą odległościową , choć co nieco się potrafi w tej dziedzinie. Ta wędka po prostu urzekła mnie wyglądem. Mam zamiar przeznaczyć ją do połowu lina , na jeziorze gdzie na szczęście nie ma karpi ( na szczęście  nie wszędzie one są wpuszczane co działa tylko na plus ). Nie chcę nawet rzucać daleko - chodzi tylko o to czy ktoś łowił już tą wędką , przy pomocy żyłek 0,20 mm i czy taka stratega zdaje egzamin ? (2011/12/13 21:30)

misiek123


To po co ci taka gruba żyłka? (2011/12/13 21:33)

przemo1980


 Nie wiem czemu tak się uparłeś na taką grubość żyłki ? No ale twoja sprawa. Połamania, co przy tak grubej żyłce może nie będzie takie trudne  :) (2011/12/13 21:41)

u?ytkownik97843


 Nie wiem czemu tak się uparłeś na taką grubość żyłki ? No ale twoja sprawa. Połamania, co przy tak grubej żyłce może nie będzie takie trudne  :)

No , bez przesady , aż tak słaba i wiotka ta wędka chyba nie jest ? Jest to sprzęt finezyjny , ale też nie do końca jest to "rasowa" matchówka" - tę wędkę poleca się na spławik - a przecież na spławik lina można łowić przy użyciu żyłek rzędu 0,20 mm - 0,18 mm .Kij ten w końcu polecany jest do metody spławikowej ( nie definiuje do końca gatunków poławianych ryb ). Ktoś , kto zaprojektował tę wędkę -musiał wziąć pod uwagę fakt , że istnieją też zestawy odległościowe do połowu na dużych odległościach ( 60 metrów wzwyż ) , gdzie stosuje się przypony strzałowe ( tak to nie pomyłka ). Żyłka wtedy musi mieć grubość 0,18 a przypon strzałowy wmontowany w ten sposób : ŻYŁKA GŁÓWNA / PRZYPON STRZAŁOWY / ŻYŁKA GŁÓWNA / PRZYPON WŁAŚCIWY  - to średnica 0,20 mm... Chciałbym też  porozmawiać z użytkownikiem , tego sprzętu. Uparłem się na "20 - stkę " a w ostateczności na 18 -stkę  . (2011/12/13 22:35)

u?ytkownik97843


 Nie wiem czemu tak się uparłeś na taką grubość żyłki ? No ale twoja sprawa. Połamania, co przy tak grubej żyłce może nie będzie takie trudne  :)

No , bez przesady , aż tak słaba i wiotka ta wędka chyba nie jest ? Jest to sprzęt finezyjny , ale też nie do końca jest to "rasowa" matchówka" - tę wędkę poleca się na spławik - a przecież na spławik lina można łowić przy użyciu żyłek rzędu 0,20 mm - 0,18 mm .Kij ten w końcu polecany jest do metody spławikowej ( nie definiuje do końca gatunków poławianych ryb ). Ktoś , kto zaprojektował tę wędkę -musiał wziąć pod uwagę fakt , że istnieją też zestawy odległościowe do połowu na dużych odległościach ( 60 metrów wzwyż ) , gdzie stosuje się przypony strzałowe ( tak to nie pomyłka ). Żyłka wtedy musi mieć grubość 0,18 a przypon strzałowy wmontowany w ten sposób : ŻYŁKA GŁÓWNA / PRZYPON STRZAŁOWY / ŻYŁKA GŁÓWNA / PRZYPON WŁAŚCIWY  - to średnica 0,20 mm... Chciałbym też  porozmawiać z użytkownikiem , tego sprzętu. Uparłem się na "20 - stkę " a w ostateczności na 18 -stkę  .

I takie wędki przeznaczone do połowów z dala od brzegu mają ciężar wyrzutowy w granicach 25 - 30 g cw . (2011/12/13 23:28)

u?ytkownik97843


To znaczy owe odległościówki do dalszych rzutów mają np :  5 -25 albo 5 - 30 g . Są oczywiście odległościówki z jeszcze większym ciężarem rzutu ( do 80 , 100 g , tak to też nie jest pomyłka ),ale są raczej nieprzydatne na naszych wodach : jeziorach , stawach itp.
(2011/12/14 01:06)

ELDORADOSKLEP


W obecnej chwili żyłki prezentowane na rynku przez różnych producentów są już tak zaawansowane technologicznie, że potrafią wytrzymywać naprawdę duże przeciążenia. Musisz się zastanowić czy chcesz łowić cały czas starym sprawdzonym schematem (im grubiej tym pewniejsza ryba ), czy raczej wolisz postawić na większą szanse na brania ryb. Stary schemat jest cały czas widoczny na polskich wodach zwłaszcza u osób w podeszłym wieku - żyłka 0,60mm i na ryby. Trzeba tylko zauważyć że tej grubości żyłki 15 lat temu miały wytrzymałość taką jak teraz ma dobrej klasy 0,20mm.
Wydaje mi się że po zakupie dobrej żyłki 0,16-0,18mm będziesz w stanie wyholować nawet wcześniej wspomnianego karpia 3-4kg pod warunkiem że będziesz miał odpowiednio ustawiony hamulec i warunki na stanowisku abyś mógł umęczyć holowaną rybę. Jeśli chodzi o połów leszczy, karasi no i linów żyłka o wytrzymałości 3-5kg będzie wszystkim co Ci potrzeba. (2011/12/27 20:01)

klaudiusz


Od kilkunastu lat wędkuję na jeziorze. Głównym moim celem są leszcze, czasem lin. Stosuję żyłki o grubości 0,20 firmy MAVER i przypon 0,18. Taka grubość żyłki to nie tylko sprawa wytrzymałości i wyholowania rybki ale dla mnie to przedewszystkim układanie się żyłki na wodzie, bez skręceń, tworzenia się tzw "bród". Jest to szczególnie ważne jesienią gdy wędkuje na 10 - 15m głebokości i czas w jakim haczyk wraz z przynętą opadnie na dno wymaga żyłki schodzącej prosto a nie tworzącej się "spirali". Na żyłkach nie oszczędzam, stosowałem markowe polecane przez forumowiczów i przekonałem się że cieńsze żyłki tej samej firmy są bardziej podatne na skręcanie. W minionym sezonie sprawdziłem żyłki tej samej firmy na jednej wędce 0,20 a na drugiej 0,22 i nie było żadnej różnicy w braniach. Dodam tylko że na wodzie jestem codziennie od początku maja do połowy października, łowię tylko na teleskopy m.in. na Mikado, bo na łodzi jest to wygodniejsze do złożenia.Mikado Lexusa jeszcze nie mam ale wiem że muszę go mieć (zamówiłem i będzie do odbioru po nowym roku). Pozdrawiam wszystkich spławikowców.

(2011/12/27 22:52)