Zaloguj się do konta

wędka mikado ultraviolet - Ciężar wyrzutu wędki

utworzono: 2009/05/04 13:04
MYQ79

witam wszystkich. Mam dosyć pilne pytanie odnośnie ciężaru wyrzutu. posiadam wędkę o CW do 25g. Czy może mi ktoś powiedzieć o czym to świadczy i co najważniejsze czy mogę uzyć jej do wędkowania z gruntu zakładając koszyczek zanętowy 40g. z góry dziękuję za poradę. [2009-05-04 13:04]

dawidhosse

Kolego wędka z takim ciężarem wyrzutu przeznaczona jest do lekkich przynęt.Jeśli zastosujesz koszyczek 40g możesz narazić wędzisko na zniszczenie,krótko mówiąc grozi jej złamanie.Jeśli masz zamiar łowić z gruntu zaopatrz się w wędkę która nadaje się do tego,ma odpowiednie parametry,między innymi ciężar wyrzutu.Polecam zaopatrzenie wędzisko typu feeder,są one mocne i mają ciężar do 120g.Ważną sprawą jest też metoda sygnalizowania brań na jaką się nastawiasz,na początek polecam klasycznego ping ponga,kosztuje grosze i jest skuteczny.Są również wędziska wyposażone w delikatne szczytówki,tzw. drgające i jest to też dobra metoda,choć ja sam tego osobiście nie używam. [2009-05-04 15:06]

Witam! Oprócz tego, co napisał kolega powyżej, pytałeś o czym świadczy ciężar wyrzutowy wędziska itd. Otóż podany na wędce C.W. to optymalna waga zestawu, który możesz zastosować dla danej wędki. Np.-wędka c.w. 10-25g - wyrzucanie zestawów poniżej 10g będzie utrudnione, ale możliwe. Zestawy 10-25g wyrzucisz swobodnie, z maksymalną dokładnością i na maksymalne dla danego zestawu odległości, bez narażenie wędziska na uszkodzenie. Natomiast zestawy przekraczające 25g wyrzucane przy pomocy wspomnianej wędki mogą już uszkodzić szczytówkę, a do ich stosowania wymagane jest duże doświadczenie wędkarza i odpowiednia technika rzutu. Wracając do pytania o 40g koszyczek-otóż dobierając koszyczek do wędziska należy pamiętać, że oprócz masy własnej(np.40g) należy doliczyć masę zanęty umieszczonej w koszyczku. W zależności od wielkości koszyczka i jego konstrukcji masa zanęty waha się od 10 do 50 i więcej gramów-czyli przy wspomnianym koszyczku będzie to 40+np.25gzanęty=65g-tu widzisz, że c.w. twojego wędziska zostanie znacznie przekroczone. Owszem możesz użyć takiego zestawu, ale wymaga to już znacznego doświadczenia, rzut na pewno nie będzie zbyt energiczny i długi, a poza tym musisz liczyć się z ryzykiem uszkodzenia wędki. Dla twojego wędziska optymalny będzie koszyczek 5-15g, no powiedzmy 20g jeśli się wprawisz, albo nieco większy(30g) jeśli zamierzasz rzucać delikatnie na niewielką odległość (spokojny, płynny rzut). [2009-05-05 00:04]

no i temat wyczerpał, a miałem sie wypowiedzieć. Tinca wyjaśnił wsio. [2009-05-05 09:08]

baltasar

Mimo wszystko dorzucę swoje trzy grosze. Przy łowieniu na spinning trzeba pamiętać zwłaszcza przy gumach że kopyto, powiedzmy średnie, na główce 20 gram nie będzie mieściło się w zakresie tego kija z pierwszego postu, bo sama guma tez waży i to w cale nie mało. Owszem można łowić przynętami z poza zakresu wędziska w granicach rozsądku i pod warunkiem że nie będziesz machał kijem jak ułan szabelką ;), to o czym pisał kol. Tinca- delikatny, łagodny rzut, zwykle bez oszałamiających odległości. Dodatkowo optymalna masę przynęty można sobie łatwo obliczyć i dla tego kija będzie to około 15 gram(5+25/2=15), z tak ciężkimi przynętami ten kij powinien sprawować się najlepiej. [2009-05-05 09:35]

No zgoda, tyle, że pytanie dotyczy metody gruntowej. [2009-05-05 10:30]

MYQ79

Dziekuję bardzo wszytskim za rady. to co napisliscie bylo bardzo pouczające i mysle ze w pelni wyczerpalo temat a co za tym idzie bardzo mi pomogliscie rozwiewajac moje "znaki zapytania". jeszce raz dziekuje pozdrawiam i chyba biegne do sklepu kupic dobry feederek :) [2009-05-05 10:45]

baltasar

Zgoda ale spinningiem na grunt?? Beee... ;) [2009-05-05 10:56]

MYQ79

ale jakim spinningiem?? nikt nie mowi o spinningu :) feeder to wędka typowo do gruntu ;) [2009-05-05 11:39]

konrad_leo

Jeśli nie chcesz przepłacać za federka to polecam: www.allegro.pl/item620110201_konger_carbomaxx_feeder_360_150_g_super_promocja.html
Bardzo miły federek w bdb cenie.
Ja dopiero zacząłem go testować i jak narazie idealnie się sprawdza, a po zaczerpniętych opiniach na jego temat to miła zabawka i sprawdzona. [2009-05-05 12:29]

MYQ79

hmm dzieki za to info ;) jesli ktos jeszcze moglby polecic jakis dobry federek w dostepnej cenie bede bardzo wdzieczny ;) pozdrawiam [2009-05-05 12:54]

konrad_leo

Z tego co czytałem to w takiej cenie ciężko a ten jes zajefajny :) Ja kupiłem długość 360 ale jak Ci pasuje inna to też są. Poszukaj na allegro ale konger-a model carbomaxx :) [2009-05-05 13:00]

baltasar

MYQ79 szczerze mówiąc to nie widziałem federka do 25gram... picker to i owszem ;P [2009-05-05 13:07]

MYQ79

nie no spokojnie..do 25 gram mam inna wedke ni ejest to wedka do gruntu. Ostatnimi czasy postanowilem zaczac wedkowanie z gruntu i zastanawialem sie czy moge ja wykorzystac...jednak po kilku cennych wskazowkach wiem ze nie w zwiazku z czym szukam jakiegos dobrego feederka co umozliwi mi wedkowanie z gruntu... jesli ktos moze polecici jakis dobry feeder w dostepnej cenie to czekam na wskazowki ;) pozdrawiam i mam nadzieje ze teraz juz wszystko jasne ;) [2009-05-05 13:12]

baltasar

No jasne, że jasne ;).Sam łowię od zeszłego roku takim http://www.okonek.com.pl/product_info.php?products_id=4212&osCsid=73a94fdc4f8efa kijkiem. Jak na moje potrzeby wystarczający, dość przyjemny kijek, chociaż kompozyt węglowy. Wykończenie w porządku, ładnie gnie się pod obciążeniem. hmmm... co by tu jeszcze dodać ?? Wytrzymał kilka brzan pod dwa dwa i pół kilo więc na razie może zostać ;) [2009-05-05 13:21]

MYQ79

hmmm wyglada rozsadnie...nie mowiac ju zo cenie ;) dzieki za info pozdrawiam [2009-05-05 14:27]

rafal.baca

Witam i pozdrawiam :-) koledzy wcześniej wyczerpali temat odnośnie ciężaru wyrzutowego, więc ja tylko kilka słów odnośnie przyzwoitego feederka. Sam łowię tą metodą parę ładnych lat, stosuję ją na rzece ze średnim uciągiem (Warta w środkowym biegu) dlatego moje kije mają słuszne ciężary wyrzutowe ok 120 gram. Kiedy zaczynałem stosowałem wędki kompozytowe, ale obecnie posiadam 2 węglówki, które śmiało mogę polecić jako, że sprawdzają się doskonale. Są to: Mikado Ultraviolet Heavy Feeder 3,6 m/120 g - cw do 120 g, waga 320 g, 3 szczytówki wymienne oraz Browning Ambition Feeder 3,6 m/120 g - cw do 120 g, waga ok 285 g, 2 szczytówki wymienne. Z tańszych kijów polecić można kompozytowe: Konger Carbomaxx Feeder 3,6 m/120 g - cw do 120 g, 2 szczytówki wymienne oraz Mikado Trython Feeder 3,6 m/100 g - cw do 100 g, 3 szczytówki wymienne, takich używa mój siostrzeniec i nie są takie złe. [2009-05-05 19:56]

MYQ79

bardzo dziekuje za te rady i wskazowki co do feederkow. mam jeszcze jedno pytanie z nimi zwiazane...jaki feeder bedzie najlepszy jesli chodzi o polowy na wodach stojacych, głownie jeziora i stawy, a bardzo zadko na wody plynace...?? [2009-05-05 20:09]

Herman

Wędka o takim cw, to najprawdopodobniej lekka spławikówka. Jeżeli przeznaczysz ją do łowienia z gruntu, to najprawdopodobniej ją zniszczysz... jeśli nie stanie się to przy rzucie, gdzie wędzisko podlega dużym przeciążeniom to stanie się to przy zacinaniu. Proponuję abyś się zaopatrzył w mocniejszą wędkę do tej metody. [2009-05-06 09:27]

konrad_leo

Ja osobiście polecam tego federka co opisałem. Tylko trzeba pamiętać że są z wyrzutem120 i 150 gram. Ja mam tego 150 i też głównie na wody stojące. Można nim zarąbiście daleko zarzucić. PDK [2009-05-06 09:37]

konrad_leo

Kolego przeczytaj dalsze posty a nie po pierwszym się wypowiadaj bo Kolega MYQ79 już dawno wie o tym a teraz zastanawia się nad wyborem przyzwoitego federka. Jeśli masz jakąś radę w tej kwestji to zapraszamy do wymiany zdań. PDK [2009-05-06 09:41]

rafal.baca

Jeśli chodzi o wody stojące to nie ma powodu żeby stosować wędki o tak dużym ciężarze wyrzutu, ponieważ odpada nam siła nurtu i wszystkie problemy z tym związane. Osobiście radził bym stosować mocniejszy piker albo lekki feeder, przecież nawet jeśli będziesz łowił z koszyczkiem zanętowym to będzie on bez obciążenia własnego, co najwyżej obciążenie to będzie małe rzędu kilkunastu gramów plus masa zanęty, więc z powodzeniem takie wędki powinny wystarczyć. Ponadto lekkie wędzisko z czułą, dobrze dobraną szczytówką to dobra sygnalizacja brań i szybka reakcja na nie. Cenowo to wygląda różnie, zależy ile na sprzęt chcesz przeznaczyć? Z wyższej półki mogę polecić Konger Vega Light Feeder 3,6 m/60 g - cw do 60 gramów, 2 szczytówki wymienne albo Dragon Maxima Quiver 2,7 m/50g - cw do 50 gramów, 4 wymienne szczytówki lub też Jaxon Crystalis Feeder 3,6 m/70g - cw do 70 gramów, 3 wymienne szczytówki, są to wędki w cenie ok 200-250 zł. Z tańszych to Konger Carbomaxx Picker 3,0 m/40 g - cw do 40 gramów, 2 wymienne szczytówki (cena ok 80 zł), Mikado Matrix 555 Multifeeder 3,3 m/80 g - cw do 80 gramów, 2 wymienne szczytówki (cena ok 80 zł) oraz Jaxon Accord Feeder 3,3m/80 g - cw do 80 gramów, 2 wymienne szczytówki (cena ok 100 zł). Pozdrawiam [2009-05-06 16:03]

MYQ79

dzieki serdeczne za te porady co do wyboru wedki ;) naprawde bardzo mi pomogliscie i to mi sie niezmiernie podoba ;) mam nadzieje ze kiedys rowniez bede mogl sluzyc wam dobra rada ;) jak tylko cos wybiore kupie i przetyestuje napewno zamieszcze na portalu jakis ciekawy (mam nadzieje) wpis na ten temat. pozdrowienia dla wszystkich [2009-05-06 21:43]

MYQ79

juz dziekowalem za wwzystkie pomocne odpowiedzi ;0 moze jeszcze ktos chcialby polecic jakas dobra wedke do polowu z gruntu...chodzi mi glownie o jakiegos dobrego, niedrogiego feedera... aha i chcialbym jeszcze kupic jakis spining najlepiej taki nadajacy sie na okonia wie ci ciezar wyrutu musi byc dopasowany ;) czekam na wasze sugestie i porady ;) co do tych wedek no i oczywiscie prosze o propozycje co do kolowrotkow do tych zestawow ;) bardzo wam dziekuje i pozdrawiam [2009-06-07 23:01]

Petrys

mam spining teleskopowy cw do 25gram, nada się on do połowu płoci, leszczy, i innych ryb spokojnego żeru ??
[2010-03-31 17:15]

Lukaszspin

Według mnie ta wędka będzie bardzo dobra do spławika a i małą sprężyną też rzucisz więc jest ok!!
[2010-03-31 17:31]