Zestaw spinningowy na okonie,szczupaki i sandacze

/ 30 odpowiedzi
Witam. Mam Zamiar kupić, wymienić w końcu stary sprzęt na nowy. Pomóżcie mi dobrać Wędkę ,kołowrotek wraz z plecionką. Łowiłem na starym sprzecie i czas aby sięgnąć po nowy. Wędka musi być czuła najlepiej Xfast z dobrze wyważonym kołowrotkiem. Łowiłem całe życie na żyłce i chcę spróbować na plecionce. Podobno jak się raz spróbuje to potem nie chce się słyszeć o żyłce.Lepiej czuć branie itd. Będę łowił na wirówki,woblery,wahadłówki,gumy. Pytanie kieruję do wędkarzy którzy spinningują dużo mają efekty i mogą coś na ten temat powiedzieć. Ryby jakie chcę łowić to szczupak, sandacz, okoń. Dobór plecionki jakbyści doradzili było by miło. I mam pytanie czy lepiej jest wędka z krótkim dolnikiem według was? Pytam się z ciekawości bo miałem szczęscie spróbować od kolegi byłem bardzo zadowolony, możecie wypisać plusy i minusy chętnie posłucham coś na ten temat i wędkarzy co preferują takie wędki. Koszt mojego zestawu 500zł + - Z góry dziękuję :)
Sith


Jeśli - jak piszesz - już łowiłeś, to powinieneś wiedzieć, że pogodzenie tych trzech gatunków jednym zestawem, w przyzwoitym komforcie, to mżonka (nie licząc przyłowów). Osobiście przeszedłem całkowicie na casting, ale moja Pani nadal pozostała przy tradycyjnym spinningu. Jej podstawowe zestawy to:
- okoń, wędzisko z pracowni, pelny blank węglowy (solid) 1-7g (praktycznie 0,07-8g), kołowrotek DAIWA Fuego 1000, plecionka KAMATSU Techron olive green 0,03mm;
- szczupak, wędzisko DRAGON Nano Core 7-28g (praktycznie 10-30g), kołowrotek KONGER Ultris 1140FD, plecionka JMC Adventure 8X 0.21mm.

Ulubionym zestawem mojej Pani w miarę uniwersalnym, choć przeznaczonym na pstrągi jest jednoczęściowa OKUMA Black Rock 3-18g (praktycznie 2-20g) z kołowrotkiem Ultris Aqua 810FD, plecionka JMC Adventure 8X 0,08mm. Tym zestawem daje się pogodzić okonia i szczupaka, ale bez szczególnego komfortu.

Na sandacze nie nastawiamy się, więc nie wypowiem się, choć trafiają się jako przyłów głównie na Okumie. Może więc, właśnie Black Rock 3-18g spełniłby Twoje potrzeby, ale tak jak napisałem, nie będzie to w pełni komfortowe, co najwyżej tolerancyjnie. (2020/02/01 13:55)

WedkarzIncognito


Zgadzam się z wypowiedzią jak wyżej, ciężko złożyć zestaw którym komfortowo będzie można łowić szczupaka,sandacza i okonia. Widząc takie pytanie czsami mam chęć zapytać czy taki zestaw też ma nadawać się do łowienia sumów, boleni, kleni, jazi, pstrągów, a nawet wzdręg... Do meritum. Za 600zł (tak wiem budżet wynosi 500zł+) można spokojnie złożyć dwa zestawy, a pierwszy z nich służyłby do łowienia szczupaka i sandacza na ciężko, drugi zaś znalazłby zastosowanie w łowieniu przedewszystkim okoni i sandaczy na lekko. Dokładniejszych parametrów sprzętu póki co nie będę opisywał bo nie widzę w tym najmniejszego sensu ponieważ autor wątku chce jeden zestaw do trzech gatunków, gdy zmieni zdanie to będzie można coś doradzić, a póki co to jakbym już chciał pogodzić te trzy gatunki na jeden zestaw, a niedługo chyba będę zmuszony sam złożyć taki zestaw mimo że kłóci się to z moją i powszechną "etyką sprzętową" :( pocieszeniem jest to, że taki zestaw będzie używany tylko wyjazdowo ;)))) Osobiście celowałbym w wędzisko 5-25c.w itp. kołowrotek 2500-3000, linka to plecionka 0.10-0.12. Niby wędzisko za słabe na szczupaka, kołowrotek w rozmiarze 3000 to taki książkowo sandaczowy, a linka w przypadku plecionki jest za gruba na używanie okoniowych paproszków które będą robić luzy na plecionce, co za tym idzie, będzie się plątać i brodzić... No ale coż jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. (2020/02/01 17:05)

michal86fishsl


Chciałbym wędkę Dragon Black rock II 7-30c.w xfast i kołowrotek daiwa ninja 3000. Myślę że będzie super na szczupaki i okonie a sandacz też ładnie weźmie dlatego że jest to x fast , czuły kijek (2020/02/01 20:43)

Sith


Wędzisko nieco za ciężkie na okonie, a kołowrotek nieco za lekki na szczupaki, ale próbować zawsze można. Złotego środka i tak nie znajdziesz. Jeśli już miałbym się upierać przy jednym zestawie, popieram zdanie @incognito - wędzisko 5-25g i Ninja 3000.
Pomyśl jednak nad dwoma zestawami:
http://www.okonek.com.pl/konger-wdka-ultris-perch-p-7771.html + http://www.okonek.com.pl/konger-koowrotek-ultris-1120-p-7149.html + http://www.okonek.com.pl/mikado-plecionka-nihonto-octa-braid-fluo-yellow-150m-p-7734.html 0,08;  
http://www.okonek.com.pl/konger-wdka-troker-spin-p-6669.html  + http://www.okonek.com.pl/konger-koowrotek-ultris-1140-p-7151.html + http://www.okonek.com.pl/mikado-plecionka-nihonto-octa-braid-fluo-orange-150m-p-8111.html 0,12.
Cenowo Cię takie dwa zestawy nie zabiją, a zapewnią komfort łowienia tych trzech gatunków.    (2020/02/02 07:22)

kaban


Co do doboru zestawu też zależy jakiej wielkości ryby masz na myśli. Jeżeli masz możliwość łowić szczupaki i sandacze pokaźnych rozmiarów (dla mnie powyżej 80 cm) to z łowieniem okoni parametrów wędziska nie pogodzisz (chyba że masz takie w zasięgu o rozmiarach 40+ w cm) co do podanych gatunków. Brak mi opisu rodzaju łowiska bo rzeka a zbiorniki też weryfikują dobór zestawu co do długości blanku. Więcej danych ułatwi podanie propozycji sprzętowych. (2020/02/02 08:50)

WedkarzIncognito


7-30c.w na okonie? No chyba że najmniejsze garbusy jakie będziesz łowił to takie z mocną trójka z przodu ;) Naprawdę w takim budżecie można złożyć dwa zestawy które napewno lepiej się sprawdzą nad wodą niż jeden uniwersalny, osobiście jestem zakochany w lekkim spinningu i na chwilę obecną nie wyobrażam sobie łowienia okoni wędzieskiem z opisaną górna granicą c.w na poziomie 15g bo dla mnie to już za cięzko ;) (2020/02/02 11:10)

FishingMyWay


Uniwersalny zestawik -wędka Mikado Inazuma 240 cm do 18 gr ,cena wędki około 170 zł + kołowrotek Ryobi Maturity 2000 FD. Cena około 208 zł -plecionka Mikado Nihonto 0,14 koszt około 45 zł. Łowiłem 3 lata na taki zestawik szczupaki .sandacze. okonie .bolenie i sumka również udało się wymiarowego wyciągnąć. Wiadomo lepiej posiadać do danego gatunku ryby odpowiedni oddzielny sprzęt , taki jeden kijek uniwersalny do wszystkich ryb może często przeszkadzać i utrudniać złowienie danej rybki ,ale jeżeli już ma być to uniwersalny kijek do 500 zł to moim zdaniem bardzo dobry zestaw jak ze te pieniądze. Jeszcze na te wirówki i gumy wystarczy ;) Wędka z krótkim dolnikiem bardzo mi podpasowała , tym bardziej w łowieniu sandaczy i okoni , Pozdrawiam .;) (2020/02/03 22:08)

WedkarzIncognito


@michal86fishsl czy dowiemy się w końcu gdzie zestaw będzię użytkowany? rzeka czy zbiornik, a może to i to? czy nadal pozostajemy przy opcji jednego kija do wszystkiego czy może jednak tańsze, ale dwa zestawy? (2020/02/04 09:55)

Dartne99


A tak przy okazji jakie opinie WĘDKA SPINNINGOWA SAVAGE GEAR FINEZZE SOFTLURE 250CM ML 5-21G (2020/02/04 10:18)

Dartne99


Z brzegu zbiornik zaporowy (2020/02/04 10:18)

michal86fishsl


Stawy , jeziora, zbiorniki czasami rzeka odra ale bardziej stojące wody. Ogólnie to chce łowić szczupaki i sandacze ale okonie też spoko (2020/02/04 12:37)

WedkarzIncognito


A więc skoro ma to być jeden kijek widzę to w następującej konfiguracji, a daleko szukać nie musisz, skoro byłeś, a może nadal jesteś zainteresowany Black Rock II to kijek o parametrach 275cm 10-35c.w w zupełności ogarnie szupaki i sandacze, z okoniami będzie dużo gorzej, dla tego ja bym osobiście wybrał kij o c.w 5-25 ale to już moje upodobanie. Jedynym minusem przy kiju 5-25 jest jego akcja czyli fast, (osobiście by mi to bardzo nie przeszkadzało) a przy 10-35 akcja jest opisana jako x-fast, jak to się ma w rzeczywistości tego już nie wiem bo nie miałem styczności z tymi kijam, ale z opinii, opisów, testów itp. można stwierdzić że sprzęt da radę. Kołowrotek to rozmiar 3000, Ninja od daiwy w zupełności wystarczy, można też się zastanowić nad okumą epixorem lub pomyśleć nad czymś ze stajni RYOBI, ale uprzedzam że w przypadku RYOBI młynki są dosyć wagowe w porównaniu do konkurentów. Linka to oczywiście plecionka i tutaj osobiście mogę polecic Konger Kevlon X4 plecionka tania, a zaskakująco dobra, z troche droższych pozycji polecam Spiderwire Stealth zarówno cztero, jak i ośmio splotową, nigdy nie miałem z nią problemów. Mikado Nihonto również zbiera dobre opinie w relacji cena do jakość. Przy takim zestawie średnica linki w okolicy 0.10-0.12 jest wystarczająca, zależność polega na "trudnościach" spotykanych w zbiornikach na których łowisz. Pozdrawiam. (2020/02/04 16:23)

kaban


Stawy , jeziora, zbiorniki czasami rzeka odra ale bardziej stojące wody. Ogólnie to chce łowić szczupaki i sandacze ale okonie też spoko


Z brzegu czy z łódki co do zbiorników ma to dla mnie co do długości kija i innych parametrów spore znaczenie.

(2020/02/04 20:19)

michal86fishsl


Będę łowił z brzegu aczkolwiek z łódki może się zdarzyć. 270cm Wędka (2020/02/05 03:01)

Sith


(...)Âja bym osobiście wybrał kij o c.w 5-25 ale to już moje upodobanie. (...)
W pełni popieram.
Jeśli będziesz wędkował zarówno z brzegu, jak i z łódki, to wybierz raczej 240cm długości. Różnica między 240, a 270 nie spowoduje znaczącej różnicy w odległości rzutów, a 270cm na łódkę, to trochę za dużo.
 (2020/02/05 06:32)

Dartne99


Kolego proponuje Ci w tej cenie KONGER KASTMASTER JIG ZANDER PRO (2020/02/05 10:22)

Dartne99


5-24g 250cm (2020/02/05 10:23)

michal86fishsl


Z łódki sporadycznie aczkolwiek nie przeszkadza mi łowienie 270 cm wędką. Łowiłem poprzednią wędką i się spisywała. Mówicie że c.w 5-25 jest odpowiedniejszy. Też bym wolał ale nie wiem czy sobie poradzi przy wahadłówkach czy jerkach do 28 gr ? Jak myślicie? (2020/02/05 10:34)

Sith


Spokojnie, producenci zaniżają cw wędziska nawet do 30%, a w Twoim przypadku te 3g to12%więc "mały pikuś". (2020/02/06 06:57)

michal86fishsl


Jaki kołowrotek polecicie do Wędki Dragon Black Rock II 5-25 275 ? Musiał by być też dobrze wyważony :) Będę łowił na plecionkę. (2020/02/06 12:02)

Dartne99


Shimano Sahara 3000 (2020/02/06 15:25)

WedkarzIncognito


Polecić mogę Okumę niezależnie od budżetu, w relacji cena do jakość firma ta mnie nigdy nie zawiodła. W okolicach 200-250 zł mogę zasugerować kupno Epixora lub Ceymara, lecz ten drugi opisywany jest gdzieniegdzie jako słabo wykonany, nie miałem Ceymara w ręce więc nie mogę potwierdzić, ani zaprzeczyć takiej opinii. Epixor to już jednak porządniejszy sprzęt niż Ceymar. Kolejny producent to RYOBI. Co prawda nie posiadam sprzętu RYOBI, ale miałem okazje sprawdzić młynek w akcji (modelu nie znam), wrażenie jakie sprawia to napewno solidność, może to złudne odczucie ze względu na stosunkowo dużą wagę adekwatnie do rozmiaru, ale wysłużony już trudami walki kręcioł nadal płynnie pracował, bez żadnych udziwnień. Ecusima, Arctica lub Applause to koszt w okolicach 200zł, jedynym minusem jak dla mnie to jest ich duża waga w porównaniu do konkurencji. Shimano, tutaj są zdania podzielone odnośnie budżetowych "szimaniaków", jedni twierdzą że jest to szajs i płaci się za logo, inni że jest to bezkonkurencyjny sprzęt w danym segmencie budżetowym (200-400zł). Jestem użytkownikiem w sumie dwóch budżetowych modeli Catana 4000 i Nasci c3000 więc mogę coś dodać od siebie, zacznę od Catany. Zdawałem sobie sprawę że jest to Shimano budżetowe i nie można oczekiwać cudów to mimo wielu negatywnych opinii na temat tego modelu postanowiłem zakupić rozmiar 4000. Catana kręci już drugi rok i nie ma z nią problemów, a dodam że lekko to ona nie miała i napewno nie ma już takiej płynności jak przy pierwszych wypadach na ryby. Podsumowując Catana pozytywnie mnie zaskoczyła mimo powszechnej opinni że to szmelc, zobaczymy jak długo jeszcze posłuży. Nasci to już jednak odczuwalny przeskok, też niewiadomo jak duży ale jednak progres jeśli chodzi o płynność mechanizmu w porównaniu do wyżej opisanej Catany. Nadal jest to tzw. budżetowe Shimano ale tutaj muszę przyznać że Nasci nie odbiega płynnością i kulturą pracy w porównianiu do droższej Ultegry, do tego w Nasci posiadamy system Coreprotect, który póki co w moim przypadku wykonuje swoje zadanie bezbłędnie, młynek po pól roku mielenia nadal kręci z taką samą płynnością tak więc żaden brud nie dostaje się do wnętrza młynka za co jestem wdzięczny wyżej wymienionej "technologii". Daiwa to również ciekawa propozycja, sam przymierzam się do kupna Legalisa lub Excelera aby sprawidzić na własnej skórze czy młynki z logiem "D" są tak dobre jak to ludzie opisują. Tak więc zmierzając ku końcowi napiszę jeszcze odnośnie Okumy, przy wyborze młynka okumy trzeba uważać ponieważ mają zawyżoną numerację Okuma w rozmiarze 3000 to w rzeczywistości rozmiar 2000 (w porównaniu do większości tego rozmiaru kołowrotków). Mam nadzieje że taki komentarz chociaż troche pomoże w doborze kołowrotka. (2020/02/08 09:27)

z@mela


Zestaw na szczupaki , okonie , sandacze , klenie , bolenie czyli totalny uniwersał pod wszystko - cięzko taki zestaw zmontować ale jeśli jedzie się w nieznane i nie chcąc zabierać całego wózka patyków to trzeba to wszystko jakoś pogodzić .
W takich sytuacjach wybałbym kij o górdnym cw okolo 18-21g 2,7m , kołowrotek wielkosci 3000-4000 , plecionka 5-10lb 0,10-0,15mm np w PP .
Osobiście mam taki uniwersał którym na upartego da radę łowić wszystkie wymienione gatunki z pewnym dyskomfortem ale kto powiedział że kij ma być idealny , kiedyś ludzie użuwali szklanego garmina czy jakiś inne wędziska od "bratniego narodu " i ryby wyciągali a dziś na tym bezrybiu człowiek chce sobie wędkowanie umilić super sprzętem bo tylko to juz teraz daje radość .
U mnie ten uniwersał to tem dragon 7-21g o azkcji meda-fast czyli dość miekki , uginający się po całości ktoś powie ze jak tym można zaciąc sandacza heh no właśnie to jest najdziwniejsze że z moim refleksem tym kijem zacinam każdą rybę a super szybkim patykiem zaliczam dużo pustych pstryków , jakiś czas temu będąc za granicą zabrałem tylko ten jeden patyk i z powodzeniem łowiłem sandacze oraz szczupaki .
Zestaw uzbrojony w kolowrotek spro red arc i plecionke PP 10LB , tym zestawem obłowię dołki w poszukianiu okoni , rzuce za "leszczującym" boleniem czy czerwcowym agresywnym kleniem na kamiennistym przelewie :) (2020/02/08 12:35)

michal86fishsl


Zakup zrobiony. Dragon black rock II 5-25 275, Ryobi Zauber 3000 i plecionka Octa Braid Nihonto 0,14 (2020/02/08 13:57)

Dartne99


plecionka 0.14 na okonia ??? (2020/02/08 15:37)