Wędka i kolowrotek do spławika

/ 12 odpowiedzi
Witam,
  Po dłuższym okresie przerwy zapłaciłem w tym roku składki. Niestety sprzęt jaki posiadam nie jest wybitny ( tanie teleskopy  bazarowe) i postanowiłem go systematycznie wymienić. Na początek idzie wędka "na spławik". Na wędkę i kołowrotek planuję przeznaczyć 250-300zł. Na stawach na których łowię systematycznie biorą karpiki (40-60cm) i ładne karasie (30-40). Mam nadzieję na pomocną dłoń i liczne propozycje.
Zapomniałem napisać, że liny też są ładne ale przeważają takie koło 30 cm...
aldente

zacząłbym od węglowej odległościówki 3,60m. Z tego co wiem cenowo dopiero od 160 zł zaczynają się w miare nie bazarowe kije... (2014/08/13 13:43)

pompips

Musisz sobie określić czego chcesz od wędki i kołowrotka i jaką metodą dokładnie chcesz łowić. Metod spławiowych jest multum i do nich tez są wyspecjalizowane wędziska. Dodatkowo odległość łowienia przy wyborze wędki będzie miała również znaczenie.  Jak określisz odległość to automatycznie będziesz miał określoną długość wędki i cw. Ja przy odległośćiówce nie zszedł bym poniżej 390 i jak masz miejsce za plecami to szukałbym coś pod 420. Ułatwia rzuty taka wędka,  topienie żyłki oraz zacinanie. (2014/08/13 16:17)

dv92

Musisz sobie określić czego chcesz od wędki i kołowrotka i jaką metodą dokładnie chcesz łowić. Metod spławiowych jest multum i do nich tez są wyspecjalizowane wędziska. Dodatkowo odległość łowienia przy wyborze wędki będzie miała również znaczenie.  Jak określisz odległość to automatycznie będziesz miał określoną długość wędki i cw. Ja przy odległośćiówce nie zszedł bym poniżej 390 i jak masz miejsce za plecami to szukałbym coś pod 420. Ułatwia rzuty taka wędka,  topienie żyłki oraz zacinanie.

Nie za bardzo umiem określić metodę, więc powiem tak... Łowię z brzegu a spławik rzucam w granicach 15-20 m od brzegu czasem zdarza się że jest to mniejsza odległość. Czego wymagam od sprzętu? Przede wszystkim aby był komfort pracy podczas holu. (2014/08/13 17:58)

zbynio5o

Wędka match 420 cm. od 200-250 zł wystarczy. Kołowrotek z płytką szpulą, w cenie do 100-150 zł spełni Twoje oczekiwania. Kup markową żyłke 0,18 np.Trabucco i żyłke przyponową 0,16 np. Stroft. Reszte,spławiki, haczyki wg. uznania, aczkolwiek mam swoje ulubione :)) Połamania !
Ps. Tym sprzętem połowisz również na większych zbiornikach gdzie nieraz trzeba rzucić 30- 50 m. (2014/08/13 18:29)

dv92

Pokusi się ktoś o konkretne kijki? Ew. oceńcie http://allegro.pl/wedka-daiwa-laguna-3-90m-8-28g-i4495114643.html (2014/08/13 22:30)

dv92

Kołowrotek z płytką szpulą, w cenie do 100-150 zł spełni Twoje oczekiwania. 
Rozumiem, że chodzi o kołowrotki z match w nazwie? i jakiej firmy polecasz ten kołowrotek? Mam dostęp do cen "hurtowych" xD więc zakres cenowy niewiele mi mówi bo wiadomo że zawsze coś się ceny różnią.

(2014/08/14 11:06)

polus1992

Witam wszystkich, mam podobne pytanie dopiero zaczynam przygodę z odległościówką i mam takie pytanie co myślicie o takim zestawie na początek?kołowrotek : http://lobo.skleppsb.com.pl/katalog/produkt/kol-rob-chester-match-256/kolowrotkiwędka http://allegro.pl/wedka-robinson-dynacore-match-3-60-8-20g-okazja-i4467305608.html
zamierzam łowić na stawie Maroko w Katowicach (karasie,liny, karpie,drobnica). Pytanie co do długości wędki - Czy koniecznie na początku muszę od razu wędkę 4.20 brać bo nie widzę wygody przy stanowiskach gdzie są drzewa w pobliżu z tak dużą wędką. I jak jest z tym c.w. jeśli np. mam spławik 4g gorzej będzie mi się rzucać niż spławikiem 8g? (mowa o niedużych odległościach) ? Z góry dzięki za odpowiedzi. (2014/08/14 12:15)

nizgor

Do matchówki mam podpięty kołowrotek Robinson Proffi, w standardzie jest płytka szpula matchowa. Dodatkowo są jeszcze dwie standardowe w tym jedna aluminiowa. Niedrogi, około 160 zł za rozmiar 256, szczególnie godny pochwały jest bardzo precyzyjny hamulec, który równo oddaje żyłkę podczas walki. (2014/08/14 12:19)

zbynio5o

Kołowrotek z płytką szpulą, w cenie do 100-150 zł spełni Twoje oczekiwania. 
Rozumiem, że chodzi o kołowrotki z match w nazwie? i jakiej firmy polecasz ten kołowrotek? Mam dostęp do cen "hurtowych" xD więc zakres cenowy niewiele mi mówi bo wiadomo że zawsze coś się ceny różnią.
Ja łowie Mistralem bez tylnego hamulca. Uważam że kołowrotek jak i wędka powinny  być jak najlżejsze. Jest to łowienie intensywne, wykonujesz kilkadziesiąt lub więcej rzutów . Czasem warunki wymuszają łowienie z "ręki", co za tym idzie że nie męczysz tak łapy.
Żadnego innego kręcioła Ci nie polece, bo łowie tym jednym. Ale jest tego troche na rynku.

(2014/08/14 19:52)

zbynio5o

Witam wszystkich, mam podobne pytanie dopiero zaczynam przygodę z odległościówką i mam takie pytanie co myślicie o takim zestawie na początek?kołowrotek : http://lobo.skleppsb.com.pl/katalog/produkt/kol-rob-chester-match-256/kolowrotkiwędka http://allegro.pl/wedka-robinson-dynacore-match-3-60-8-20g-okazja-i4467305608.html
zamierzam łowić na stawie Maroko w Katowicach (karasie,liny, karpie,drobnica). Pytanie co do długości wędki - Czy koniecznie na początku muszę od razu wędkę 4.20 brać bo nie widzę wygody przy stanowiskach gdzie są drzewa w pobliżu z tak dużą wędką. I jak jest z tym c.w. jeśli np. mam spławik 4g gorzej będzie mi się rzucać niż spławikiem 8g? (mowa o niedużych odległościach) ? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Spławikiem 4g. rzucisz bliżej, niż 8g. co wcale nie oznacza że będzie Ci sie rzucało gorzej.
(2014/08/14 20:00)

Artur z Ketrzyna

Do matchówki mam podpięty kołowrotek Robinson Proffi, w standardzie jest płytka szpula matchowa. Dodatkowo są jeszcze dwie standardowe w tym jedna aluminiowa. Niedrogi, około 160 zł za rozmiar 256, szczególnie godny pochwały jest bardzo precyzyjny hamulec, który równo oddaje żyłkę podczas walki.

nie wiem po co przepłacać za kołowrotek...
Ja polecę tani i sprawdzony. Dragon thytan rd 500i. Jak na zdjęciu.
Ładnie nawija żyłkę, aluminiowa szpula, pracuje płynnie. Nadaje się do lekkiego spina i a do spławikówki tym bardziej.
Cena coś ok 70-90 zł (a w hurtowni pewnie i taniej)

Co do wędzisk, to proponuję długości od 3,6m do 4,2m cw do 20 g.

Ps. Pół kompozyty są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Wędzisko, sam musisz wziąć w rękę i zobaczyć jak ci leży... (2014/08/14 21:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

dv92

Wiem, że nie bardzo tutaj już ale poleciłby ktoś sprawdzoną żyłkę. Mi osobiście wpadła w oko Dragon Super Camou Match 0,16mm o wytrzymałości 3.1kg. Miał ktoś może z nią do czynienia? (2014/08/14 22:49)