Wędka do szczupaka na lekko

/ 73 odpowiedzi / 10 zdjęć
Witam,

Szukam kija do łowienia lekkimi przynetami tak 10-12g max, w zbiorniku występuje szczupak ale dość małych rozmiarów i max to takie 60-70 cm, potrzebuje wędkę właśnie pod szczupaka oczywiście moze zdarzyć się okoń, łowić bede z brzegu. Pierwsza wędka jak na razie która wpadła mi w oko jest SG parabellum do 16g, wydaje się ze ma dobra akcje pod szczupaka ale liczę na to ze tutaj ktoś mi jeszcze coś poleci. 
Pozdrawiam.
ryukon1975


16 g to nie pod sczupaka.

https://wedkuje.pl/n/v-lures-bandit/94598 (2017/04/27 11:46)

Jakub Woś


Tak jak Krzysiek zauważył 16g to troszkę mało pod szczupaka. Jeśli będziesz łowił tylko na tym zbiorniku gdzie szczupak nie przekracza 60cm i nie ma zielska to da radę ten SG. Co jeśli postanowisz wybrać się na szczupaka w inne miejsce? "Klasyczne" szczupakówki mają cw w granicach okolo 10-30g. Jeśli będziesz łowił delikatniej to może coś pośredniego np Diplomat Trout Spin 6-22g. Jeśli łowisz z brzegu to możesz wybrać tą dłuższą 270cm. (2017/04/27 11:57)

Bogdan z Grojca


Posiadam dragon nano power do 25g ale chodzi mi o kij który bedzie lepiej czuł przynęty na lżejszych główkach i tez chodzi mi o większa frajdę przy cholu ryby  (2017/04/27 12:36)

Krawcu7


16g to na klenie kolego , mam ten kij Savage Gear Parabellum CC 2.79m 3-16g. Na szczupaki nie ma mowy , klenie i jazie jak najbardziej ... osobiście używam dwóch wędek , obie z wyrzutem do 28g. Dragon ma potężny zapas mocy a Konger z takim samym cw. jest zdecydowanie delikatniejszy i jego przeznaczylem do łowienia na lekko.. (2017/04/27 12:37)

sirbernoldi


Polecam Daiwa Powermesh Spin 7-28 cw. wedka 2,10 m , mimo tej długosci rzuty sa dalekie, dobra na łowienie z brzegu i łodzi. Fajnie pracuje pod rybą, fajne ugięcie i design
  (2017/04/27 13:54)

luxxxis


Ech te "utarte" slogany...Na zeda min 35g,pod esoxa do 45g,potoki na witki 5g,itd....
A dlaczego nie na lekko? cóż stoi na przeszkodzie? tylko waga posyłanych do wody przynęt ale napewno nie "gatunkowość" gdyż esox to zwykły leń,wojownik z niego taki jak z koziej dupy trąba...
Kij dobrej firmy,o cw do 20g ,w połączeniu z dobrą plecionką rzędu 0,12-0,14 i ustawionym pod to hamulcem,plus trzeżwa głowa łowcy--okiełzna bez trudu szczupłego na krajówkę.
"Śliskie" wyjątki to nurt rzeki,wyjątkowo zakrzaczony teren--ale tutaj jęknie plecionka bądż strzeli przypon--kij wyjdzie cało.
"Esox na lekko"--to mój najulubieńszy styl połowu,od 1.05 do 31.12 uskuteczniam go ponad 25 lat i inaczej już chyba nie umiem.

"Lekki" zestawik przekłada się na dokładniejszą pracę i czucie wabika,na szybkość naszej reakcji,na radochę z holu zasrańca na 60cm nawet,na "mobilność"--gdyż tym samym kijem rozgromimy napotkane przypadkowo np rosłe garbusy...
Rocznie w oparciu o patyk do 18g przewalam multum esoxów w mega ,hiper ,trudnym terenie,do tego rokrocznie siada mi kilka ryb z magiczną "1" na przedzie albo chociaż od biedy takie co braknie im 4-5cm--i nigdy,przenigdy nie straciłem dużej ryby z powodu słabizny parametrów kija.
Reasumując-jeżeli waga twoich wabików,uzbrojonych,mieści się w cw kija to esoxy są twoje...

Jaki kij? dobry,żadnych "podejrzanych "i niskobudżetowych sieczek,tanio kupisz to rozłupisz...:)
Polecam serię poniżej ,ostatnia bramka przed HM-ami, CFX-y ,ten na zdjęciu to 5-20g. (2017/04/27 16:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

LeoAmator


Słuchaj Luxxa , czytaj Luxxa idź w stronę światła bo oświetla drogę na którą chcesz wejść.
Święte słowa C.W. mówi o masie przynęty a nie wadze wyholowanej ryby.Zobacz jak typowe okonióweczki radzą sobie z przyłowami esox-ów i tym podobnych większych przyłowów. (2017/04/27 17:47)

SebekKry


Mikado Kamisori Zander 229cm do 22gr. Lepszej w tej cenie nie znajdziesz. Tylko nie sugeruj się nazwą że na "Zandery". (2017/04/27 19:28)

z@mela


U mnie za kij do łowienia szczupaków na średnio -lekko - cięzko  słuzy Team Dragon 2,75m  7-21m  med-fast
 trochę  kluskowaty  ale  bardzo ładnie miota przynętami do tego jest sprężysty więc dobrze trzymma ryby w trakcie holu  , czasem przy dużym bolku troche brakuej mocy ale można to kompensować długością  holu  tak więc  to kij w miare uniwersalny  bo opierdzielam nim z powodzeniem okonie  , szczupaczki , jakieś mameluki tfu  bezzębne szczerbate  drapieżniki .
Majówka będzie oczywiście z tym kijem  w łapie. (2017/04/27 20:20)

zbyszekrzepka


Mam Daiwę jigger 7-36 fajny patyk (2017/04/27 23:12)

grisza-78


Kij do 16 gram nie da ci komfortu łowienia szczupaków. Każdą poważną rybę będziesz męczył długimi minutami i trząsł portkami, żeby coś nie pękło. Tylko kosmici łowią celowo szczupaki na zestawy L, czy UL. Dla mnie to chore, bo wypuszczam ryby, a takim kijaszkiem , jak z opisu nigdy nie weźmiesz poważnej ryby siłowo, żeby jej zaoszczędzić stresu. Moda na lekkie zestawy poszła tak daleko, że niedługo sumy i łososie będą na to łowić. Nie słuchaj głupot pod tytułem :"szczupak na lekko". (2017/04/27 23:16)

Bogdan z Grojca


Jeżeli w zbiorniku nie występują większe szczupaki to czemu nie łowić na lżejsze zestawy, ostatnio na lrf do 5g łowiłem i na małego paprocha skusił sie szczupak koło 50 i bez problemu został wyciągnięty i trwało to chwilkę. (2017/04/28 09:29)

SlawekNikt


Kij do 16 gram nie da ci komfortu łowienia szczupaków. Każdą poważną rybę będziesz męczył długimi minutami i trząsł portkami, żeby coś nie pękło. Tylko kosmici łowią celowo szczupaki na zestawy L, czy UL. Dla mnie to chore, bo wypuszczam ryby, a takim kijaszkiem , jak z opisu nigdy nie weźmiesz poważnej ryby siłowo, żeby jej zaoszczędzić stresu. Moda na lekkie zestawy poszła tak daleko, że niedługo sumy i łososie będą na to łowić. Nie słuchaj głupot pod tytułem :"szczupak na lekko".
Tak szczerze pisząc to miałem się nie udzielać bo to kolejny miljon pińcetny pierwszy wątek z tym samym pytaniem czyli jaka wędka na szczupaka, ale kolega Grisza po prostu skrytykował i to dość dosadnie zasadność używania lżejszej wędki na szczupłego co nie do końca jest takie oczywiste. Auto wątku wyraźnie napisał, że największe sztuki to 50 czy 60 - tki ze zdecydowaną przewagą 40 - tek. Zatem w jakim celu kij o potężnej mocy ? Na te czterdziestki albo i mniejsze sztuczki ? Zgodzę się z tym, że 16 g. to za mało, ale te okolice 20 spokojnie wystarczą na takie sztuki.
  (2017/04/28 10:20)

Haryyy5


Przesadzacie trochę z tym że na szczupaka to musi być te 30g i koniec kropka. Owszem tak wygląda typowy kij szczupakowy ale jeżeli w danej wodzie nie pływają olbrzymy a łowić będziemy na lekkie przynęty to nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć czegoć lżejszego. Łowiłem jako przyłów szczupaki na kij 2-9g, największy miał chyba 60 cm i kij radził sobie bez problemu. Oczywiście jak nie mamy w kiju zapasu mocy to trzeba użyć trochę głowy bo nie możemy holować na chama z kołowrotkiem skręconym na beton tylko trzeba wykorzystać i hamulec, i ugięcie wędki i generalnie wiedzieć co się robi. Ale kilka straconych ryb albo/i złamana wędka szybko wyrobią poprawne nawyki. Jeśli jesteś początkującym spinningistą to radziłbym jednak poszukać czegoś 5-25g. Nadal będzie dość lekko jak na szczupaka a taka wędka będzie miała mimo wszystko sporą tolerancję błędu. Jeśli natomiast masz już jakieś doświadczenie, wiesz jak powinien wyglądać hol ryby to według mnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby zejść poniżej 20g i nadal te 60-70 cm spokojnie wyciągniesz o ile zachowasz zimną krew. Taką dolną granicą będzie według mnie 15g. Poniżej to już każdy wymiarowy szczupak będzie Ci wyginał wędkę aż po kołowrotek i nawet mały błąd czy chwila nieuwagi może się źle skończyć (2017/04/28 13:48)

luxxxis


Kij do 16 gram nie da ci komfortu łowienia szczupaków. Każdą poważną rybę będziesz męczył długimi minutami i trząsł portkami, żeby coś nie pękło. Tylko kosmici łowią celowo szczupaki na zestawy L, czy UL. Dla mnie to chore, bo wypuszczam ryby, a takim kijaszkiem , jak z opisu nigdy nie weźmiesz poważnej ryby siłowo, żeby jej zaoszczędzić stresu. Moda na lekkie zestawy poszła tak daleko, że niedługo sumy i łososie będą na to łowić. Nie słuchaj głupot pod tytułem :"szczupak na lekko".

Nie zgodzę się z tym. Długi hol i szczupak? to się nawzajem wyklucza...Przeciętna majowa metrówka zajmuje mi może 1,5-2 minuty góra i to tylko wtedy gdy fest "idzie",jesienne są leniwsze i zazwyczaj dadzą jeden,dwa liche odjazdy i sruuuu do łajby.
Swoją życiówkę na 17,6kg wytargałem na millenkę do 10g-x fine czy jakoś tak,biła gdy paliłem papierosa gawędząc z kolegą na spiętych łodziach,gdy podbierałem ją ręką to cały czas tego samega fajka kopciłem.
Długi hol esoxa? potokowca-tak,troci-tak,sandała na meter-tak,okonia 50+-tak,ale nie zębatego...Poniżej "oklepana" focia i millenka 1-10g z tyłu,takich jak ten mam na kopy i wszystkie na zestawy poniżej 20g jesli chodzi o cw kija. (2017/04/28 13:55)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luxxxis


Następny "zmillenkowany"-tym razem modelem Perch do 14g i na zablokowanym hamulcu w spro passion ,myślicie że nie miał czego giąć? za cienki na to był. (2017/04/28 13:59)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luxxxis


A to stare jak świat...Kicha jakość-sorry,ale wtedy nie przywiązywałem wagi do jakości zdjęcia czy samego "ujęcia" ryby.Niemniej jednak esox dłuższy niż składowa Percha 14-stki,majowy ,z tych "narowistych",na plećce budżetowej-Shiro,wytargany spośród wystających z wody drzew,z metra głębokości dzielonego na pół wywłócznikiem.Bił na krawędzi rzutu z wiatrem,holowany z daleka,całe 1,5 minuty ,do ręki...Wojowniki? no proszę....:) Wiem o czym gadam bo siedzę w takim stylu całe zakichane życie,mój rybi świat dzielę na 2 gatunki i skrajnie rzadko odbijam na bok.
Szczupaki które mam na zdjęciach a jest ich na kopy to raptem kilka procent zdobyczy i to w dodatku w "gorszych czasach",ryby fotografuję od jakiś 6-8 lat,dla netu głównie.Prawdziwe bydlaki wyjęte na "lekkie" zestawy  są tylko w mojej pamięci,tłukły gdy moje wody jeszcze żyły-teraz dogorywają niestety. (2017/04/28 14:11)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

erykom


Kiedyś używałem na szczupaka kija 10-30 g ale coś mi w tym nie pasowalo a teraz mam 5-25 g i jest ok i jakieś 3-4 lata temu mialem na tym kiju +90 cm szczupaka i niestety poszedł w przybrzeżne krzaczory ale kij nawet nie zajęknął (2017/04/28 14:28)

Krawcu7


Luxxxis  , po co Ty zabijasz takie duże szczupaki ? (2017/04/28 16:07)

Bogdan z Grojca


Juz zdecydowałem i zakupiłem savage gear parabellum do 23g, mam nadzieje ze sie spiszę, co do holu szczupaka to racja ze to długo nie trwa jak wyżej pisałem na kij do 5g złowiłem szczupaka 50 i zajęło to niecałą minute a kij miał jeszcze spory zapas mocy. (2017/04/28 18:27)

artek76


Kij do 16 gram nie da ci komfortu łowienia szczupaków. Każdą poważną rybę będziesz męczył długimi minutami i trząsł portkami, żeby coś nie pękło. Tylko kosmici łowią celowo szczupaki na zestawy L, czy UL. Dla mnie to chore, bo wypuszczam ryby, a takim kijaszkiem , jak z opisu nigdy nie weźmiesz poważnej ryby siłowo, żeby jej zaoszczędzić stresu. Moda na lekkie zestawy poszła tak daleko, że niedługo sumy i łososie będą na to łowić. Nie słuchaj głupot pod tytułem :"szczupak na lekko".
Tak szczerze pisząc to miałem się nie udzielać bo to kolejny miljon pińcetny pierwszy wątek z tym samym pytaniem czyli jaka wędka na szczupaka, ale kolega Grisza po prostu skrytykował i to dość dosadnie zasadność używania lżejszej wędki na szczupłego co nie do końca jest takie oczywiste. Auto wątku wyraźnie napisał, że największe sztuki to 50 czy 60 - tki ze zdecydowaną przewagą 40 - tek. Zatem w jakim celu kij o potężnej mocy ? Na te czterdziestki albo i mniejsze sztuczki ? Zgodzę się z tym, że 16 g. to za mało, ale te okolice 20 spokojnie wystarczą na takie sztuki.
 
Jak już to moc wędki dobiera sie do ciężaru używanych przynęt, a nie do wielkości ryb.
Tyle na jerkbaicie.pl się udzielasz, a mało wiesz.

  (2017/04/28 19:52)

SlawekNikt


Na moje wody wędka spinningowa o c.w. 25 g. to max. co używam. Skoro autor pisze, że w jego wodzie niewiele jest dużej ryby mniemam, że i woda niezbyt duża zatem wędzisko także nie musi być wybitnie mocne. A tak ogólnie to fakt, że niewiele wiem i cały czas się uczę czego nie ukrywam i tak jak mam napisane w sygnaturce uważam, że to nauka bez końca bo każda woda rządzi sie swoimi prawami. A skoro jesteś takim specjalistą to doradzaj, masz szerokie pole do popisu zarówno tu jak i na innych forach. Co do jerkabait to jak słusznie zauważyłeś jestem na tamtym forum natomiast jak do tej pory udzielałem się głównie w wątkach charytatywnych czego zdaje się nie zauważyłeś ... Dodam także, że nie ma tam użytkownika o twoim nicku (jest o podobnym) zatem domyślam się, że na każdym forum masz inny. (2017/04/28 22:26)

SlawekNikt


Do jednego błędu się przyznaję: być może błędnie założyłem wielkość wody ... (2017/04/28 22:29)

SlawekNikt


Jak już to moc wędki dobiera sie do ciężaru używanych przynęt, a nie do wielkości ryb.
Tyle na jerkbaicie.pl się udzielasz, a mało wiesz.
Możesz też rzecz jasna łowić te czterdziestaczki i kijem sumowym bo każdy łowi jak umie. Powodzenia. (2017/04/28 22:51)

grisza-78


Nie zgodzę się z tym, że wędkę dobiera się tylko do ciężaru przynęt, a nie łowionych ryb. Najlepszym przykładem jest sum. Można go łowić na woblery o masie np 15 gr. Kij do 20 gram w tym przypadku wystarczy?????  Daniel @Luxxxis - gratuluję pięknych szczupaków, jednak nie uważam, że polowałeś celowo na takie bestie zestawem L, czy UL. Chyba, że jesteś wędkarskim samobójcą. Co do założyciela wątku - nawet, jeśli w wodzie, w której łowisz, są max sześciedzisiątki, lepiej mieć mocniejszy kij, który przyda się , w razie czego, gdzie indziej. Parabellum do 23 gr, wydaje się być chyba najlepszym kompromisem, bo jeżeli w wędkarstwie występuje jakakolwiek uniwersalność, to ten kij chyba będzie dobrym tego przykładem. (2017/04/28 23:17)