Zaloguj się do konta

Wątpliwości

utworzono: 2012/08/21 14:50
TymQ

Witam. To mój pierwszy wpis. Otóż po przeczytaniu kilku tematów na forum naszły mnie wątpliwości. Jako iż na wiosnę chcę wyrobić sobie kartę wędkarską, a mama zapowiedziała, że nie puści mnie samego na żaden staw, przewertowałem RAPR i doszedłem do wniosku, że ja (z opłaconymi składkami, z kartą itd.) mogę użyczyć jednej z dwóch wędek (spławik, grunt) koledze lub tacie który karty nie posiada. Jednak odpowiedzi w innych podobnych tematach zasiały we mnie wątpliwości. Więc prosiłbym o treściwą, porządną odpowiedź na następujące pytania:
- Czy ja (z opłaconymi składkami, z kartą itd.) mogę użyczyć jednej z dwóch wędek (spławik, grunt) tacie który nie ma karty lub koledze który także nie ma karty
- Czy mogę łowić na spinning (ze wszystkim opłaconym) razem z tatą... który nie ma karty.

[2012-08-21 14:50]

bobus86

nie
nie

nie przeczytales dorzbe RAPR :)


[2012-08-20 22:46]

Szymon09

Jeżeli ty z tata będziesz łowił na 2 wędki (grunt i spławik) to można. A cod spinna  to łowisz tylko spinningiem ty możesz  łowić  ale pod czas lowienia na spinning musisz zwinąć 2 wędki spławikowe jak i z gruntu jak będziesz łowić jednakowo na (spławik i grunt) i spinning to nie możesz albo jedno albo drugie:) Wiadomom tak jak każda mama troszczy się o syna :) Połamania kija
[2012-08-21 09:48]

TymQ

A czy gdyby któraś z osób o których pisałem posiadała kartę? Bez członkostwa w PZW? Czy będzie musiała płacić jako niezrzeszony, nie płacić?
[2012-08-21 11:33]

Jack14

Szymon09 myślę, że wprowadzasz kolegę w błąd. [2012-08-21 15:17]

89krzysztof

Jeżeli ty z tata będziesz łowił na 2 wędki (grunt i spławik) to można. A cod spinna  to łowisz tylko spinningiem ty możesz  łowić  ale pod czas lowienia na spinning musisz zwinąć 2 wędki spławikowe jak i z gruntu jak będziesz łowić jednakowo na (spławik i grunt) i spinning to nie możesz albo jedno albo drugie:) Wiadomom tak jak każda mama troszczy się o syna :) Połamania kija

Pokaż mi punkt w rapr, który będzie potwierdzeniem Twoich słów powyżej zapisanych.  [2012-08-21 15:27]

Jack14

89krzysztof kolega za bardzo się "rozpędził" obawiam się tylko, że dzieki jego błędnej podpowiedzi problem będzie miał TymQ jak go posłucha.

Kolega "bobus86" już podał prawidłową odpowiedz.

Połamania.

[2012-08-21 15:36]

Artur z Ketrzyna

TymQ, ile masz lat?

Tylko osoba dorosła z opłaconą kartą, może udostepnić osobie nie pełnoletniej do lat 14, swój limit i stanowisko.
Członek PZW ma prawo udostępnić jedną wędkę swemu współmałżonkowi. A tato nie jest twoim mężem.
Takie są przepisy i nic z tym nie zrobisz. No może na walnym zebraniu w swoim kole możesz postulować o zmiany w PAPR.

Oczywiście, nikt nie zabroni twemu tacie towarzyszyć w twojej wyprawie wędkarskiej. Byle by nie łowił na wędkę, jak nie będzie miał opłaconych składek. Bo tu różnie może zareagować strażnik, i może skończyć się wnioskiem do Sądu o ukaranie.
[2012-08-21 15:52]

CZzesio

Witam. To mój pierwszy wpis. Otóż po przeczytaniu kilku tematów na forum naszły mnie wątpliwości. Jako iż na wiosnę chcę wyrobić sobie kartę wędkarską, a mama zapowiedziała, że nie puści mnie samego na żaden staw, przewertowałem RAPR i doszedłem do wniosku, że ja (z opłaconymi składkami, z kartą itd.) mogę użyczyć jednej z dwóch wędek (spławik, grunt) koledze lub tacie który karty nie posiada. Jednak odpowiedzi w innych podobnych tematach zasiały we mnie wątpliwości. Więc prosiłbym o treściwą, porządną odpowiedź na następujące pytania:
- Czy ja (z opłaconymi składkami, z kartą itd.) mogę użyczyć jednej z dwóch wędek (spławik, grunt) tacie który nie ma karty lub koledze który także nie ma karty
- Czy mogę łowić na spinning (ze wszystkim opłaconym) razem z tatą... który nie ma karty.



Cześć :) Pomijając fakt , że jest już na forum nie jeden wątek na ten temat ;)  i ,że w RAPR wyraźnie jest napisane ...
Na swoją kartę wędkarską z opłatami itd  możesz łowić TYLKO TY i ewentualnie Twoje dzieci jeśli takowe posiadasz .

 Jeśli jesteś pełnoletni +18  to może wędkować z Tobą w Twoim limicie i stanowisku dziecko do lat 14-tu (tata i koledzy niestety odpadają nawet jeśli posiadali by kartę wędkarską  bez  stosownych opłat i zezwoleń ) tak jest na wodach PZW .



[2012-08-21 16:06]

CZzesio

TymQ, ile masz lat?

Tylko osoba dorosła z opłaconą kartą, może udostepnić osobie nie pełnoletniej do lat 14, swój limit i stanowisko.
Członek PZW ma prawo udostępnić jedną wędkę swemu współmałżonkowi. A tato nie jest twoim mężem.
Takie są przepisy i nic z tym nie zrobisz. No może na walnym zebraniu w swoim kole możesz postulować o zmiany w PAPR.

Oczywiście, nikt nie zabroni twemu tacie towarzyszyć w twojej wyprawie wędkarskiej. Byle by nie łowił na wędkę, jak nie będzie miał opłaconych składek. Bo tu różnie może zareagować strażnik, i może skończyć się wnioskiem do Sądu o ukaranie.



Arturze ... według RAPR współmałżonek żeby mógł legalnie wędkować w Twoim limicie itd. musi posiadać  kartę wędkarską ("białą ").

[2012-08-21 16:13]

Jack14

Szymon09 kolego "nasz najlepszy wędkarzu" na przyszłość nie udzielaj koledze po kiju złych informacji, a jeśli sam tak "robiłeś" jak pisałeś to powinieneś się nad własnym postępowaniem dwa razy zastanowić.

Dużej ryby na haczyku.

[2012-08-21 16:25]

TymQ

Mam lat 14 :)
Dzięki za odpowiedzi.
Arturze z Ketrzyna jak będzie mi towarzyszył, a nie łowił, to wszystko OK?
[2012-08-21 19:18]

Jack14

Nie jestem "Artur z Kętrzyna" ale z pełną odpowiedzialnością TAK może towarzyszyć. [2012-08-23 18:13]

Artur z Ketrzyna

Mam lat 14 :)
Dzięki za odpowiedzi.
Arturze z Ketrzyna jak będzie mi towarzyszył, a nie łowił, to wszystko OK?

Jak najbardziej, nikt mu tego prawa nie odbierze. W końcu mamy demokrację...
Nawet i nieść sprzęt może, jak też przypilnować wędek na łowisku, bo musiałeś za potrzebą. Skrobać rybkę, wrzucać zanętę do wody itd. Tylko nie może wędkować bez karty i uprawnień. Nawet jak łowił byś z łódki to ma prawo być z tobą i wiosłować, podbierać rybę  przez Ciebie holowaną.
Tylko jak jest takim wędkarzem jak ja, to pokusa porzucać wędką będzie tak wielka, że wątpliwa sprawa by nie moczył kija.
Moim zdaniem wędkarz posiadający kartę i stosowne zezwolenia (opłaty), to powinien móc udostępnić jedną wędkę, w metodzie dopuszczającej wędkowanie na 2 wędki (czyli; grunt, spławik), osobie mu towarzyszącej (bez względu na wiek i pochodzenie) w ramach jego limitu i stanowiska.
W ten sposób PZW nie było by stratne, gdyż nadal był by to tylko jeden limit i jedno stanowisko. Tak więc nie ma tu mowy o pozyskaniu większej ilość pożytku w postaci ryb, jak i zabierania miejsca innym wędkarzom. A do tego, następna osoba której zaszczepia się bakcyla wędkarskiego, co może spowodować, że PZW zdobędzie następnego członka i zwolennika.
Ale o taki zapis w RAPR, musimy sami zawalczyć na walnych zebraniach w naszych kołach.

Skąd ma człowiek wiedzieć czy to lubi, jeśli mu się zabrania spróbować jak to smakuje, pod okiem instruktora z uprawnieniami? Owszem, może wykupić 1 dniowe zezwolenie, ale musi posiadać kartę wędkarską. Tylko że takie wypady często są spowodowane impulsem (nie planowane na kilka dni wstecz), a nad wodą nie ma możliwości wykupić takiego zezwolenia o 2,00 nad ranem. Ten dylemat można by było rozwiązać sprzedając takowe zezwolenia w całodobowych stacjach paliwowych. Ale o to też trzeba by było postulować na zebraniach. No i znieść obowiązek posiadania karty wędkarskiej dla osoby towarzyszącej w ramach jednego stanowiska i limitu. (bo tego nie nabędzie się z dnia na dzień)...
[2012-08-24 08:16]

TymQ

Dzięki wszystkim :)
[2012-08-24 09:39]