Wapnowanie

/ 26 odpowiedzi
andrzej-przeperski


Odnośnie wapna - kilka informacji dla nie wtajemniczonych:
Są dwa rodzaje wapna jeżeli chodzi o skład chemiczny:
1. tlenek wapna (CaO) - bardzo agresywny (stosowany w rolnictwie do odkwaszania pól i w budownictwie) potrzebuje do rozpuszczenia 1 kg wapna około 750 litów wody, produkuje się go wypalając kamień wapienny w specjalnych piecach,
Zawartość czystego CaO wynosi od 40% do 80%
Jest kilka typów tlenku wapna, głównie różniącego się zawartością CaO lub z dodatkiem MgO (tlenku magnezu), który ma również właściwości odkwaszające.
Należy używać rękawic , ubrań ochronnych i najlepiej maseczek, ponieważ pylista konsystencja może podrażniać oczy, błony śluzowe !!!

2. węglan wapnia (CaCo3) - łagodna forma wapna, skała wapienna rozdrabniana w specjalnych młynkach. Potrzebuje do rozpuszczenia 1kg wapna ponad 7 ton wody (reakcja wolna, bezpieczna dla środowiska)
Formy węglanu wapna:
  • dolomit - jedna z najtwardszych skał mielona w młynkach (może mieć domieszkę magnezu) - zawartość w przeliczeniu na CaO wynosi około 50-55%. Reaktywność - 30% do 35% w zależności od jakości zmieleia (reaktywność jest to informacja o % ilości wapna która moze wejść w reakcję ze środowiskiem (gleba/woda), w którym występuje w określonym czasie (najczęściej do 1 roku - reszta może się rozpuszczać nawet do kilkudziesięciu lat)
  • wapno węglanowe mielone - młodsza skała węglanowa mielona, zawartość w przeliczeniu na CaO 50-55%, reaktywność około50-55%
  • kreda nawozowa - wapno węglanowe (wydobywane z najmłodszych skał wapiennych), zawartość w przeliczeniu na CaO wynosi około 50-55%, natomiast reaktywnosć 98% - czyli jest w stanie się cała rozpuścić.  Kreda jest dostępna w formie granulowanej, co poprawia możliwośc rozsiewu jej na znaczną odległość (rozsiewacze nawozów mogą ją rozsiewać nawet na 42 metry.
    Ciekawostka: są jeszcze sanatoria (między innymi na wyspie Rugia, która leży na pokładach kredy), w której można nakładać maseczki na całe ciało z wapna kredowego i wody. Działanie : idealnie gładka skóra i właściwości lecznicze na problemy skórne.
Wspólna nazwa TLENEK WAPNA dotyczy jedynie punktu odniesienia węglanu wapnia CaO do prawdziwego tlenku wapna CaO . Ten przelicznik służy do ustalenia dawki konkretnej formy wapna w stosunku do potrzeb nawozowych podanej w tonach/ha CaO (tlenku wapna) wyliczonych przez laboratorium SCHR na podstawie dostarczonych prób gleby.
Myślę, że ta informacja bardzo Wam się przyda ze względu na Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. (2016/05/23 11:41)