Zaloguj się do konta

Wahadłówka szczupaki i okonie

utworzono: 2009/08/18 18:27

Witam,
Pytanie masci przynet, jaka wahadlowke wybrac na szczupca jezioro ze 200 m^2,
polow glownie kolo lilii wodnych i trzcin, cel szczupak 2-3kg<.
Jaki kolor ewentualnie marka i rozmiar, jesli tez macie ciekawe propozycje odnosnie obrotowek to tez czekam na odpowiedz,
pozdrawiam,
Maciek [2009-08-18 18:27]

pisaq

Niestety odpowiedź na Twoje pytanie nie istnieje, przynajmniej nie precyzyjna. Na jednym jeziorze łowne są jakieśtam przynęty, a na innym jeziorze w ogóle się nie sprawdzą.
Specyfikacja przynęty zależy od wody. Czy chcesz łowić na głębokości czy przy tafli. Czy woda jest czysta i przejrzysta czy może mętna? Itp itd
U mnie łowne okazały się srebrne wahadłówki Atom 21g z chwostem mojej produkcji :) Temat nie dotyczy gum, więc o nich nie będę pisał. Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj.
Połamania(tylko nie na krzakach! :p)!
Pozdrawiam,
Marcin. [2009-08-18 20:44]

withanight88

polecam metode prób i błędów:) [2009-08-18 21:27]

pisaq

Dokładnie! Może nieco mozolna, ale za to najpewniejsza i o wiele lepiej zapamiętuje się niż jakieś tam książkowe/forumowe mądrości :) [2009-08-18 21:32]

Jeśli chodzi o kolor i wygląd powinieneś tak dobrać aby przynęty jak najbardziej przypominały drobne ryby, które stanowią pokarm szczupaków. W zależności czego jest tam najwięcej. [2009-08-18 22:46]

Jeśli głębokość i rośliny na to pozwalają, to zaczynam od wahadłówki Alga 2 w kolorze srebrnym. Jeśłi woda bardzo czysta i słonecznie to zakładam to samo ale złotą. Dobre też są błystki firmy Wirek o tym samym kształcie i wyglądzie (wzorowane na Algach). W ogóle Alga jest inspiracją dla wielu producentów, więc w sklepach są w różnych wariantach, kolorach, karbowane itp. Ale polecam zacząć od orginału. Jak w łowisku jest głębiej ok 4m to sprawdzi sie też Alga nr 3 w kolorach jak wyżej. Ale Alga 2 jest uniwersalna i możesz łowić nią też głębiej opuszczając niżej po rzucie. Prowadź Algę dość wolno, tak by jak najmocniej trzepała Ci szczytówką. Po kilku rzutach załapiesz o co chodzi. Jak będzie ryła dno (płytko) to prowadź ją z uniesioną szczytówką. Nie zaszkodzi też poprowadzić ją 2-3 razy szybciej. Nie zawse szczupak ma ochotę na coś twardszego niż dropsy i trzeba go pobudzić silną falą akustyczną, którą świetnie wytworzy Alga a której nie wytworzy żadna obrotówka.
Nie zapominaj że szczupak chętniej zaatakuje chorą czy ranną rybkę niż szybkiego zdrowego okonka. Moja propozycja jest następująca: wobler bezsterowy Salmo Slider 10S w kolorze RHP czyli tonący 10 cm okonek z czerwonym brzuszkiem, prowadzony lekkkimi skokami zachęci każdego szczupaka by ulżył w cieprieniach rannej rybce. Tylko nie prowadź go gwałtownymi szarpnięciami bo zawraca i wchodzi w żyłkę powyżej przyponu. Najlepiej sprawdź jego pracę przy burcie łodzi lub przy pomoście. Może zniechęcać jego cena ale zapewniam - jest wart każdej wydanej na niego złotówki. Chyba że w Twoim jeziorze szczupak żeruje głównie na płotce to wybierz kolorek podobny. Na koniec do takiego zestawu proponuję plecionkę, po pierwsze pełna kontrola nad przynętą, po drugie lepsze zacięcie, po trzecie plecionką wyrwiesz zaczepiony wobler z tzw lilii wodnych czyli grążeli i grzybieni a żyłką to się po prostu nie uda. [2009-08-19 08:09]

olaf

Ja mam jedną przynętę która mnie nigdy nie zawodzi jest to KASZUBKA ESOX ze Sklepu internetowego Corona-Fishing.Najlepiej kup od razu dwie sztuki polecam.Od maja do lipca złowiłem 60 szczupaków. [2009-09-02 07:34]

pilich2

ja łapie tylko na alge 3, za każdym razem jak wypływam to parę sztuk jest, [2009-09-28 21:31]

Nie podałeś głębokości łowiska, łatiej wtedy coś dobrać. Moja propozycja to Alga 2 i 3 Polspingu w kolorze srebrnym, Alga 2 i 3 Wirka w kolorze złotym. Jeśli jest płytko w łowisku to zastosuj Algę 2 lub 3 zrobioną przez firmę Ular - są ok. dwa razy lżejsze bo zrobione z blachy cienszej o połowę - do wyboru masz kolor srebrny, złoty i miedź. Dobry też będzie wobler salmo slider ale to już nie wahadłówka. Z obrotówek polecam Mepss Lusox 2 i 3, Meps Aglia 5 w kolorze srebrnym i przy mętniejszej wodzie lub na wkurzenie szczupca w kolorze zielono-żółto-czerwonym. Podobne robi firma Wirek - do obu dodaj czerwony chwost na kotwiczce. Dobry też będzie Effzet 5 w kolorze srebrno czerwonym. [2009-09-28 21:42]