Zaloguj się do konta

Wahadłówka czy obrotówka??

utworzono: 2011/09/18 20:26
Virtu

Wahadłówka czy obrotówka NA JESIEŃ??
[2011-09-18 20:26]

Tomekoo

ciężko powiedzieć,zależy co chcesz łapać.
Ja okonie jesienią łapałem na duże obrotówki nr 4 z podłużnym skrzydełkiem.a szczupaki na wahadła w kolorze miedzi w tym roku biją wszystko na głowę:) [2011-09-18 20:36]

Marek Tczew

Proponuje obrotowke, choc wahadlowka tez ma swoie zalety. Z mojego doswiadczenia przewaza raczej obrotowka , mialem wiecej pobic choc niezawsze zakonczonych sukcesem. Pozdrawiam. 
[2011-09-18 20:37]

marek-debicki

10-15 cm gumy i woblery. [2011-09-18 21:18]

kostekmar

U mnie cały sezon tylko wirówka się sprawdza na szczupakach i okoniach. Inne przynęty nie są gryzione. [2011-09-19 09:25]

Mija

Na obrotówkę łapalliśmy okonie a na wahadłówkę złapaliśmy bolenia. [2011-09-19 09:55]

Pytanie w stylu: Góry czy morze? Lato czy zima? :D

Na ocenę sztucznych przynęt (oprócz konstrukcji) duży wpływ mają: ich ciężar, kolorystyka, jakość wykonania, jakość elementów z jakich przynęta jest wykonana (obrotówka)!, sposób zbrojenia, często niuanse ... drobne zdobienie kotwicy, kąt wygięcia wahadłówki czy skrzydełka obrotówki. 

Dwa przykłady:

Łowiłem na spinning w prywatnym stawie znajomego mojego taty.  Staw o średnicy ok. 150 m, przejrzystość wody ok. 30 cm. Brania znikome. Zakładam na kotwiczkę srebrnej obrotówki strzępek białej folii (z torby foliowej) i staw ożywa. Gwałtowne brania okoni, raz za razem.

Łowiłem na wahadłówkę w małej (5 m szerokości, 1 m głębokości) pomorskiej rzeczce. Chimeryczne brania (małych okoni) do czasu ... przetarcia drobnym papierem ściernym zaśniedziałej miedzianej powierzchni i ... dogięcia wahadłówki. Atak potokowca (miał ponad 60 cm). Wypiął się mi praktycznie pod nogami po kilku minutach holu :/ Po chwili dwa czterdziestaki (tęczaki) na brzegu. :D

Ważne by coś zmieniać podczas spinnigowania jak nie masz brań. Sposób prowadzenia przynęty, czy też same przynęty. Czasami wystarczy prowadzić błystkę szybciej by się pojawiły brania, czasem leniwe prowadzenie przynęty przy dnie przynosi rezultaty. W dni kiedy brania są słabe nie ma nic gorszego niż założenie przez początkującego spinningistę "blachy" i biczowanie godzinami wody jedną i tą samą przynętą w jednostajnym tempie, w sytuacji całkowitego braku zainteresowania drapieżników tą przynętą.

Od wielu spinningowych sezonów (jesienią) zauważam jedną prawidłowość, na wahadłówkę masz większą szansę (niż łowiąc obrotówką) skusić dużego szczupaka. Ja uwielbiam łowić na własnoręcznie zrobione błystki wahadłowe z mosiężnej lub miedzianej blachy o grubości 1, max 1,5 mm. Moje "okoniowo-pstrągowe" wahadłówki mają od 4 do 6 cm. Większe (do 12 cm)są na bolenie i szczupaki...

Każdy spinningista w odpowiedzi na twoje pytanie mógłby napisać książkę :D

pozdrawiam

[2011-09-19 11:31]

Szczypek95

proponuje wahadlówke mors 2 jest niezawodny :D
[2011-09-19 13:00]

sanczez14

ja proponuje wahadłówkę alga
[2011-09-19 16:06]

jamesbond

tyle odpowopwiedzi ilu wędkarzy. Ja proponuje:-gumy-woblery-obrotówki-wahadłówkidlaczego? bo co woda to inny zwyczaj a każdy z nas ma różne preferencje. [2011-09-19 16:15]

kaban

"Góry czy morze" i tu się zgadzam w 100% z kolegą.Wahadełko niby proste w konstrukcji ale wymaga w umiejętnym prowadzeniu znacznie większego doświadczenia niż obrotówka.Choć "żelazo" jest u mnie na drugim miejscu (po woblerach,a czasami ratuje mój wędkarski honor) to zawsze mam przy sobie kilka wahadłówek.Używam jednych i drugich w zależności od aktywności ryb i charakteru danego łowiska.Po raz kolejny napiszę:nie wymyślono jeszcze jednej jedynej cud przynęty i to mnie bardzo cieszy.
[2011-09-19 17:22]

Virtu

Dołącz taki post dokładnie na zbiornik stojący płytki dużo szczupaków niewiele mniej okoni! z góry mówie że do gumy mnie nikt nie przekona!:)
[2011-09-19 20:53]