Zaloguj się do konta

Używanie żywca-a RAPR

utworzono: 2011/05/13 07:34
Lony1

IV. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku
stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby pochodzące z tego samego łowiska,
wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

Chodzi mi o pogrubiony tekst w RAPR. Dla mnie jest to unieniedogonie dla wędkarzy . Ciekawy jestem co inni wędkarze sądzą o tym.
[2011-05-13 07:34]

Jędrula

IV. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku
stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby pochodzące z tego samego łowiska,
wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

Chodzi mi o pogrubiony tekst w RAPR. Dla mnie jest to unieniedogonie dla wędkarzy . Ciekawy jestem co inni wędkarze sądzą o tym.

 

 

 

 

 

 

 

 

A dlaczego tak uważasz i czy wiesz co na celu ma ten przepis ?

 

 

 




[2011-05-13 07:47]

Mi to w niczym nie przeszkadza. Łowienie żywca to też wędkowanie i to całkiem fajne. A łowienie go podrywką, to niezła zabawa z niespodziankami.  [2011-05-13 07:52]

Lony1

IV. ZASADY WĘDKOWANIA
2. Przynęty
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku
stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby pochodzące z tego samego łowiska,
wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym.

Chodzi mi o pogrubiony tekst w RAPR. Dla mnie jest to unieniedogonie dla wędkarzy . Ciekawy jestem co inni wędkarze sądzą o tym.

 

 

 

 

 

 

 

 

A dlaczego tak uważasz i czy wiesz co na celu ma ten przepis ?

 

 

 




Uważam tak ponieważ wiem że niektórzy łowią np. na makrele a ten zapis zabrania tego. Wiadomo że nie wszędzie jest tak łatwo o żywca. Akurat domyślam się że ma pewnie na celu nie przenoszenie chorych osobników do innych zbiorników ale to chyba każdy wędkarz pozna chorą rybę i ją nie przeniesie. A co do podrywki to akurat PZW w Rzeszowie zabrania tego.
[2011-05-13 07:57]

grzesiek35

są zbiorniki,gdzie nie da rady złapac żywca.Np Mietków.I na 100% żywiec będzie tu przywożony z innych zbiorników.A chyba nie ma żywczyk tablic rejestracyjnych na dupie,że pochodzi wlaśnie z tego zbiornika co akurat łowimy.I tak będą oszustwa i tak.
[2011-05-13 08:04]

Jędrula

 

Polecam przeczytać temacik . Założył go jeden z bardziej kontrowersyjnych usherów na tym forum.

Trochę się pokłóciliśmy , trochę było zamieszania ale wiele spraw się wyjaśniło .

 

 

http://forum.wedkuje.pl/post/zmiana-ustawy-o-rybactwie-srodladowym/186660/0

[2011-05-13 08:20]

Jędrula

Kurcze nie ten link :) [2011-05-13 08:26]

Jędrula
sigurd1980

A u mnie w mieście sprzedawcy nadal handlują żywcem w sklepie a na dodatek już składają zamówienia na uklejki.W końcu już niedługo będzie można "pobiegać" z sandaczem.jak to ma się do zmian w regolaminie? [2011-05-13 08:59]

Jędrula

A u mnie w mieście sprzedawcy nadal handlują żywcem w sklepie a na dodatek już składają zamówienia na uklejki.W końcu już niedługo będzie można "pobiegać" z sandaczem.jak to ma się do zmian w regolaminie?

 

 

 

 

 

 

Mogą handlować , a czemu nie ? Kto im zabroni i dlaczego ?

 

 

 


[2011-05-13 09:02]

pawelz

Pokazuje to tylko, jak niezyciowe przepisy potrafia wymyslec nasi wedkarscy przywodcy.

Faktycznie sa wody, gdzie latwiej o drapieznika niz o zywca. I jakos nie wyobrazam soebie sytuacji, gdzie chcemy polowic na zywca jesienia ryby, i majac 2 godzinki po pracy jedziemy nad wode i potorej godziny walczymy ze zlowieniem zywca.
Sam nie lowie i nigdy nie lowilem ryb na zywca, ale potrafie zrozumiec rozgoryczenie czesci wedkarzy.
Ciekawe czy oprocz pstrykniecia palcami i wprowadzenia zakazu, ktos przeprowadzil jakies miarodajne analizy co do przenoszenia chorob przez zywce kupowane w sklepach.
Przeciez jest prosty sposob na rozwiazanie problemu.
1) mozna stosowac zywca z lowiska w ktorym lowimy drapieznika
2) mozna lowic na kupnego zywca ze sklepu a sklepy musza miec jakies papiery poswiadczajace stan zdrowia rybek (tak jak w przypadku zarybien).
3) zakaz lowienia na zywca pozyskanego z innego lowiska.

Chcemy jechac na ryby i obawiamy sie ze nie nalowimy zywcy, to idziemy do sklepu i po problemie.

Wiem ze to tez mocno niedoskonaly system, ale wystarczyloby troche poglowkowac i mozna by wypracowac jakis kompromis. Tylko komu sie chce ?.
[2011-05-13 09:10]

sigurd1980

A u mnie w mieście sprzedawcy nadal handlują żywcem w sklepie a na dodatek już składają zamówienia na uklejki.W końcu już niedługo będzie można "pobiegać" z sandaczem.jak to ma się do zmian w regolaminie?

 

 

 

 

 

 

Mogą handlować , a czemu nie ? Kto im zabroni i dlaczego ?

 

 Pewnie że nikt im nie zabroni bo sprzedawcy w sklepach wędkarskich to zazwyczj osoby dobrze znane w środowisku wędkarskim i nikt im koło pióra nie będzie robił.W końcu można by się pozbawić zniżek lub innych bonusów.Tak więc wychodzi na to że zapis w regulaminie i rzeczywistość to dwie różne sprawy

 




[2011-05-13 09:27]

Jędrula

A u mnie w mieście sprzedawcy nadal handlują żywcem w sklepie a na dodatek już składają zamówienia na uklejki.W końcu już niedługo będzie można "pobiegać" z sandaczem.jak to ma się do zmian w regolaminie?

 

 

 

 

 

 

Mogą handlować , a czemu nie ? Kto im zabroni i dlaczego ?

 

 Pewnie że nikt im nie zabroni bo sprzedawcy w sklepach wędkarskich to zazwyczj osoby dobrze znane w środowisku wędkarskim i nikt im koło pióra nie będzie robił.W końcu można by się pozbawić zniżek lub innych bonusów.Tak więc wychodzi na to że zapis w regulaminie i rzeczywistość to dwie różne sprawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie dlatego . Po prostu nie można im nic zrobić gdyż nie ma takiej możliwości prawnej – przepisu .

 






[2011-05-13 09:31]

Przecież to nie sprzedawcy żywców wprowadzaja żywce do akwenów wbrew RAPR, tylko osoby, które tego żywca kupuja, a po co kupują to się tłumaczyć nikomu nie muszą, może do oczek wodnych na działkę kupują, albo do prywatnego stawiku itp. Zakaz wprowadzania znają wszyscy RACZEJ, a jak ktoś kupuje po to, zeby wprowadzić do wody PZW, to musi liczyć się z ukaraniem i kupuje na własną odpowiedzialność. [2011-05-13 09:42]

sigurd1980

Nie znam się na przepisach ale skoro ktoś ustala jakieś zasady to automatycznie powinien zastanowić się nad egzekwowaniem takowych.Kolejny raz  wymyślono coś co nie ma prawa bytu.Nikt się nie będzie stosował do tego prawa i nikt nie będzie go respektował ,nie wspominając już o wyciąganiu konsekwencji [2011-05-13 09:44]

Nie znam się na przepisach ale skoro ktoś ustala jakieś zasady to automatycznie powinien zastanowić się nad egzekwowaniem takowych.Kolejny raz  wymyślono coś co nie ma prawa bytu.Nikt się nie będzie stosował do tego prawa i nikt nie będzie go respektował ,nie wspominając już o wyciąganiu konsekwencji





Dlaczego nie ma prawa bytu? A dlaczego nikt nie będzie stosował i respektował? Dlaczego nikt nie będzie wyciagał konsekwencji?


[2011-05-13 10:12]

JaroDaw

Zgadza się, to raczej bije w etykę wędkarską, niż prawdziwe zastosowanie. Jesteś w porządku, to wyłów nie kupuj, ale co do wykrywalności będzie już problem. A czy ten zapis, nie przemyca innej idei ? Trudniej zdobyć żywca = mniej odłowionych drapieżników ? [2011-05-13 10:24]

pawelz

Ewentualnie wiecej spinningistow :)
[2011-05-13 10:31]

JaroDaw

Ewentualnie wiecej spinningistow :)

To też teoretycznie wychodzi z korzyścią dla ryb ;) [2011-05-13 10:37]

pstrag222

no a jak chce łowic na trupka czy fileta to tez musze złowic rybke w danym akwenie?
[2011-05-13 10:49]

JaroDaw

no a jak chce łowic na trupka czy fileta to tez musze złowic rybke w danym akwenie?

nie, żywiec to nie trupek czy filet. [2011-05-13 10:53]

pawelz

no a jak chce łowic na trupka czy fileta to tez musze złowic rybke w danym akwenie?

Logika podpowiada, ze nie, ale przepisy juz nie koniecznie.
W RAPR nie ma slowa ze zywe ryby stosowane jako przyneta musza byc pozyskane ......itd.

Pisze tylko ze ryby.
Jesli zaloze trupka i zapytam co mam za przynete - to w zasadzie odpowiedz jest , ze rybe. A czy ona zywa czy martwa to inna sprawa. Wg mnie to kolejny bubel. Wystarczylo dodac slowo "zywe" i nie byloby problemu. A tak to zawsze jakas watpliwosc zostaje. I zawsze mozna trafic na jakiegos nadgorliwca ktory wlepi nam mandat.
[2011-05-13 11:02]

pstrag222

no a jak chce łowic na trupka czy fileta to tez musze złowic rybke w danym akwenie?

Logika podpowiada, ze nie, ale przepisy juz nie koniecznie.
W RAPR nie ma slowa ze zywe ryby stosowane jako przyneta musza byc pozyskane ......itd.

Pisze tylko ze ryby.
Jesli zaloze trupka i zapytam co mam za przynete - to w zasadzie odpowiedz jest , ze rybe. A czy ona zywa czy martwa to inna sprawa. Wg mnie to kolejny bubel. Wystarczylo dodac slowo "zywe" i nie byloby problemu. A tak to zawsze jakas watpliwosc zostaje. I zawsze mozna trafic na jakiegos nadgorliwca ktory wlepi nam mandat.

własnie wiec roznie to moze sie skonczyc. w sumie to moim zdaniem mozna miec trupki czy filety z ryb z innych łowisk ale jak to zinterpretuje straz to nie wiem
[2011-05-13 11:04]

damian8324

Witam to ja teraz zapytam. Powiedzmy ze przywiozłem żywca ze sobą, nadknelem się na kontrole. Jak strażnik mi udowodni ze nie złapałem ich na miejscu, jak mi udowodni ze dany gatunek nie występuje w tym akwenie?? Musiał by spuścić cala wodę tak?
[2011-05-13 11:44]

GBH

Nie udowodni, zwłaszcza jak żywce trzymasz w siatce. Jeśli będą w wiadereczku dostaniesz mandat.

Ps. Przepis popieram w pełni, zwłaszcza od momentu, gdy żywczarze wprowadzili "niechcący" do zbiornika czebaczka, który jako gatunek inwazyjny zaczął się w niekontrolowany sposób rozmnażać.

Ps. 2. Problem egzekwowania przepisu oczywiście będzie i jest, ale to nie jest powód by przepis zmienić.

[2011-05-13 15:23]

ypman666

strażnicy są tacy ,,,rozgarnięci,,, ze mogą to zrobić. haha,, pozdrawiam [2011-05-13 15:28]