Uwaga na drapieżne ptaki

/ 61 odpowiedzi / 20 zdjęć

Jak donoszą wędkarze na jeziorach w zachodniej części kraju, jesienią ubiegłego roku, pojawiły się drapieżne odmiany białych ptaków zbliżonych wyglądem do łabędzi. Mogą one stanowić dużą konkurencję dla rybołowów, a nawet orłów bielików. Ich agresywny charakter może doprowadzić także do znacznego ograniczenia liczebności kormoranów, ze  względu na silną konkurencję pokarmową.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Diablo

Klekoczące łabędzie.... Już czytałem o nich w wątku "w marcu jak w garncu" :) (2012/03/09 21:14)

mielec

Klekoczące łabędzie.... Już czytałem o nich w wątku "w marcu jak w garncu" :)

I to  jeszcze na polu klekoczące. Ehh boćka zobaczyć na polu klekoczącego to by była perełka i unikat, ale łabędź toż to dopiero skarb niczym biały kruk wśród ptaków. :):):) (2012/03/09 21:26)

jarekk

Potwierdzam ..są !! Chociaż bardziej zorientowani mawiają, że to tylko biała kapota.

(2012/03/10 00:36)

Mietusik

Jak donoszą wędkarze na jeziorach w zachodniej części kraju, jesienią ubiegłego roku, pojawiły się drapieżne odmiany białych ptaków zbliżonych wyglądem do łabędzi. Mogą one stanowić dużą konkurencję dla rybołowów, a nawet orłów bielików. Ich agresywny charakter może doprowadzić także do znacznego ograniczenia liczebności kormoranów, ze  względu na silną konkurencję pokarmową.

Marek…. O czym Ty piszesz???!!!
Wiedza niektórych wędkarzy na temat ptaków jest raczej wątpliwa.
Podam taki przykład: Mój znajomy widząc Błotniaka Stawowego szybującego nad trzcinowiskiem powiedział – „patrz Jastrząb, ten to już wszystkie ryby wyżre”.
Pozostawiam bez komentarza, znawcy tematu chyba wiedzą o co chodzi:)))

(2012/03/10 17:35)

marek-debicki

Piękne ptaszysko. Jak podają źródła najbogatsze jego lęgowiska stwierdzono m.in. w Wielkopolsce i na Podlasiu. Często spotykany nad trzcinowiskami.

(2012/03/10 17:50)

Sniper64

Cześć..
U mnie na bagnach mam parę tych ptaków..przyzwyczailiśmy się do siebie i jedno drugiemu nie przeszkadza,odwiedza mnie też na pobliskim starym olbrzymim dębie orzeł bielik..to jest wielkie ptaszysko..gniazduje w głębi bagien para żurawi..są co roku..Przemiła atmosfera! (2012/03/10 18:00)

Mietusik

Piękne ptaszysko. Jak podają źródła najbogatsze jego lęgowiska stwierdzono m.in. w Wielkopolsce i na Podlasiu. Często spotykany nad trzcinowiskami.

Piękny samiec, szkoda, że fota z Wikipedii...

(2012/03/10 20:14)

Mietusik

Cześć..
U mnie na bagnach mam parę tych ptaków..przyzwyczailiśmy się do siebie i jedno drugiemu nie przeszkadza,odwiedza mnie też na pobliskim starym olbrzymim dębie orzeł bielik..to jest wielkie ptaszysko..gniazduje w głębi bagien para żurawi..są co roku..Przemiła atmosfera!

...taki Bielik???...(fot. Rafał)

(2012/03/10 20:18)

kamil11269

ale trzeba przyznać, że piękne są ptaki drapieżne (2012/03/11 13:12)

Zibi60

W województwie śląskim leży miejscowość Hadra (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hadra), gdzie przy korycie rzeki Liswarty są stawy wodne (pod jurysdykcją PZW) na terenie parku krajobrazowego. Występuje tam ptak z rodziny czaplowatych - bąk. Żyje w trzcinowisku i jest bardzo płochliwy, nie udało mi się go zobaczyć, natomiast swoją obecność manifestuje odgłosem przypominającym ryk krowy. Odgłos jest bardzo wyraźny i towarzyszył mi kilkakrotnie podczas wędkowania. Ptak jest bardzo rzadki w Polsce i pod ścisłą ochroną. (2012/03/11 13:30)

Roxola

Polecam, naprawdę warto.... na żywo.

http://pontu.eenet.ee/player/nova.html (2012/03/11 13:43)

JOPEK1971

Mam przyjemnośc obserwowac bieliki co roku zimą,piękne ptaszyska,zimorodki też się pojawiły, papużki północy,tak je nazywam ;-) (2012/03/11 14:58)

Mietusik

W województwie śląskim leży miejscowość Hadra (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hadra), gdzie przy korycie rzeki Liswarty są stawy wodne (pod jurysdykcją PZW) na terenie parku krajobrazowego. Występuje tam ptak z rodziny czaplowatych - bąk. Żyje w trzcinowisku i jest bardzo płochliwy, nie udało mi się go zobaczyć, natomiast swoją obecność manifestuje odgłosem przypominającym ryk krowy. Odgłos jest bardzo wyraźny i towarzyszył mi kilkakrotnie podczas wędkowania. Ptak jest bardzo rzadki w Polsce i pod ścisłą ochroną.

Zibi, jeżeli pozwolisz, ja wcisnę swoją fotę (bąka) ;)))
(Fot. Rafał) (2012/03/11 17:19)

Diablo

W województwie śląskim leży miejscowość Hadra (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hadra), gdzie przy korycie rzeki Liswarty są stawy wodne (pod jurysdykcją PZW) na terenie parku krajobrazowego. Występuje tam ptak z rodziny czaplowatych - bąk. Żyje w trzcinowisku i jest bardzo płochliwy, nie udało mi się go zobaczyć, natomiast swoją obecność manifestuje odgłosem przypominającym ryk krowy. Odgłos jest bardzo wyraźny i towarzyszył mi kilkakrotnie podczas wędkowania. Ptak jest bardzo rzadki w Polsce i pod ścisłą ochroną.

Zibi, jeżeli pozwolisz, ja wcisnę swoją fotę (bąka) ;)))
(Fot. Rafał)

Oj jak ja tęsknię za tym bąkiem. Jeszcze ze trzy czy cztery lata temu pięknie przygrywał wieczorami i nocą. A teraz smutno bez niego.... :( (2012/03/11 17:22)

Mietusik

Qrcze, 100 Kb dla zdjęć mnie dobija!!!

A tego znacie?!... (oczywiście fot.Rafał)

(2012/03/11 17:24)

JOPEK1971

Ja tęsknię za trzciniakiem,nie ma jak on treli gdy obściskujemy kochaną niunie,coś wspaniałego.

Plik:Carricero tordal.jpg (2012/03/11 17:46)

Zibi60

Oj jak ja tęsknię za tym bąkiem. Jeszcze ze trzy czy cztery lata temu pięknie przygrywał wieczorami i nocą. A teraz smutno bez niego.... :(

Ja także, teraz nam zostaje klangor żurawi, także piękny choć nie tak rzadki. (2012/03/11 18:59)

SpinerZbok

potrzeszcz:)

(2012/03/11 19:48)

Mietusik

potrzeszcz:)

Witam kolegę ornitologa!
Już myślałem, że za trudne. Miałem wstawić coś łatwiejszego…;)
A tak z innej beczki, czy KOS u Was też nie daje spać:)

(2012/03/11 20:57)

Zibi60

Przy takiej melodii to dopiero można spać:
(2012/03/11 22:26)

Mietusik

…mógłbym słuchać na okrągło..... , gdybym nie musiał wstawać do pracy:) (2012/03/11 22:39)

marek-debicki

Muszę przyznać, że kosy potrafią pośpiewać. Filmik uroczy.

Przy oknie mojej sypialni posadziłem kiedyś  krzaki forsycji i derenia. Powiem krótko, poprostu szok, co parka wróbli, szczególnie o poranku w tych krzakach potrafi wyśpiewać.

(2012/03/11 22:41)

Diablo

Ja tęsknię za trzciniakiem,nie ma jak on treli gdy obściskujemy kochaną niunie,coś wspaniałego.

Kiedyś jak byłem na nocce na Wiśle. Taki trzciniak rozbił obóz tuz obok mojego. Początkowo jego głos.. do tego kumkające żaby, bąk i czasem kuropatwa sie wydarła. Coś pięknego mogłem się położyć i słuchać bez końca. Ale czy na pewno bez końca? Godzina, dwie, trzy ale jak już o 1 w nocy dziób wydzierał to myślałem że go przegonię.
(2012/03/11 22:59)

JOPEK1971

Kiedyś jak byłem na nocce na Wiśle. Taki trzciniak rozbił obóz tuz obok mojego. Początkowo jego głos.. do tego kumkające żaby, bąk i czasem kuropatwa sie wydarła. Coś pięknego mogłem się położyć i słuchać bez końca. Ale czy na pewno bez końca? Godzina, dwie, trzy ale jak już o 1 w nocy dziób wydzierał to myślałem że go przegonię.

Ha ha ha...
(2012/03/12 02:00)