Zaloguj się do konta

Ustawianie wolnego biegu

utworzono: 2011/12/16 18:54
Esox_lucius1988

Witam. Jak w temacie, chciałbym sie dowiedziec, czym mam sie sugerowac przy ustawianiu wolnego biegu. Zapewne zalezy to od gatunku poławianej rybki. Inaczej jest pewnie przy połowie sandacza, inaczej łowiąc karpie czy wegorze lub brzany lub tez mietusy. Jesli macie jakies propozycje czym mam sie sugerowac, ustawiajac wolny bieg przy połowie tych 5 gatunków, prosze o Wasze rady. Pzdr & połamania kija;) [2011-12-16 18:54]

JKarp

CześćTylko przy połowie karpi no i może wegorzy włączaj wolny bieg ( łowiąc na wodzie stojącej ).Sandacz puści trupka jak poczuje opór, na brzanę i miętusa ( woda płynąca ) nie ma raczej sensu.Janusz JKarp [2011-12-16 19:17]

Esox_lucius1988

Januszu. Skoro mowisz ze na karpie i wegorze powinien byc wlaczony wolny bieg, to pewnie tak jest i nie mam zamiaru podwazac Twojej decyzji, tylko zauwzyłem ze gdy wolny bieg jest wlaczony to opór wysnuwania zyłki zalezy takze od ustawienia hamulca dolnego. Interesuje mnie jak to wszystko powinno byc ustawione.Apropo sandacza. Jesli sadacz poczuje opór, to nie pochwyci przynety. Co mam wiec zrobic by oporu nie poczuł. Otworzyc kabłąk? Na jezorach moze i by to pomogło, ale co gdy łowie na Odrze?? [2011-12-16 19:31]

piotrcarp

Lowiac na odrze zawsze wedki stawiam pionowo i lapie na sztywno bo sandacz inaczej pobiera pokarm na rzece a inaczej na jeziorze jak kijem zatrzesie to odrazu zacinam a na jeziorze otwieram kablak wolna szpule sandacz wyczuje . A z karpiem to inna sprawa karp po braniu sam sie zacina i jak nie wlaczysz wolnej szpuli to wciagnie ci wedke nawet na odrze wlaczam wolna szpule i wlasnie do tego jest potrzebna ta regulacja zeby uciag wody sam nie wyciagal zylki ze szpuli a na jeziorze ustawiam w zaleznosci od odleglosci na jakiej lapie im dalej to bardziej dokrecam hamulec zeby szlo odpowiednio naciagnac zestaw albo jak lapie blisko zaczepow to tez dokrecam bardziej zeby ryba wolniej odplywala
[2011-12-16 20:14]

Artur z Ketrzyna

Jak ustawić wolny hamulec w kołowrotku?
Tak by mogły pracować przyrządy wskazujące branie, jak i wiatr i woda (ich opór) nie luzowały żyłki, oraz tak by ryba nie czuła oporu. To znaczy najpierw muszą zadziałać przyrządy, a zaraz po nich wolny bieg kołowrotka. To dyktują warunki nad wodą i waga obciążenia bojki, jak i siła potrzebna do lekkiego napięcia żyłki między zestawem a wędziskiem. Im delikatniej ustawimy tym lepiej, wolny bieg przestanie działać jak zakręcisz korbką, tak więc z powodzeniem zatniesz każdą rybkę.
Nie ma reguły jaką akurat rybę poławiamy, bo każda staje się ostrożniejsza jak poczuje opór, nawet płotka. Wyjątkiem jest jak ryby żerują w amoku wtedy praktycznie same się zacinają.
Czy ustawienie hamulca bezpieczeństwa (ten na szpuli), ma wpływ przy ustawianiu hamulca wolnego biegu (pokrętło z tyłu)? Nie, nie ma wpływu. Wolny bieg włączasz przekładnią, powoduje to że rdzeń na którym jest zamontowana szpula dostaje luzu (może się obracać), tak więc wtedy hamulec bezpieczeństwa nie zadziała bo nie ma o co się zaprzeć rdzeń. Wyjątkiem będzie sytuacja jak wolny bieg szpuli będzie potrzebował więcej oporu niż hamulec bezpieczeństwa by zadziałać.
Po wyłączeniu wolnego biegu, rdzeń zostaje zablokowany i wtedy będzie działał tylko i wyłącznie hamulec bezpieczeństwa.
Wolny bieg regulujesz jak go włączysz, a hamulec bezpieczeństwa przy wyłączonym wolnym biegu szpuli.


Ps. zapisałem się do tej grupy, tylko by udzielić odpowiedzi mieszkam na Mazurach, i nie łowię w Odrze, tak więc możecie mnie z niej usunąć. (dla mnie jest głupotą że muszę przynależeć do grupy by móc odpowiedzieć, podzielić się wiedzą, lepsza opcja była by blokowanie niechcianych użytkowników).

[2011-12-16 21:40]


Ps. zapisałem się do tej grupy, tylko by udzielić odpowiedzi mieszkam na Mazurach, i nie łowię w Odrze, tak więc możecie mnie z niej usunąć. (dla mnie jest głupotą że muszę przynależeć do grupy by móc odpowiedzieć, podzielić się wiedzą, lepsza opcja była by blokowanie niechcianych użytkowników).


prosze bardzo usunełem Cie z grupy na Twoje życzenie a wystarczyło poprosić a nie odrazu od głupków wyzywać a co do blokowania niechcianych szkodników to jest kilku takich tylko po co blokować Ciebie skoro dobrze prawisz i nie szkodzisz to była by dopiero głupota


a wolny bieg łowiąc w odrze ja ustawiam w następujący sposób;po zarzuceniu zestawu luzuje hamulec do momentu aż nurt zacznie wysówać żyłke idelikatnie dokręcam hamulec aby zestaw nie był ciągnięty siłą wody i tyle

[2011-12-17 12:41]

bluehornet

Ps. zapisałem się do tej grupy, tylko by udzielić odpowiedzi mieszkam na Mazurach, i nie łowię w Odrze, tak więc możecie mnie z niej usunąć. (dla mnie jest głupotą że muszę przynależeć do grupy by móc odpowiedzieć, podzielić się wiedzą, lepsza opcja była by blokowanie niechcianych użytkowników).


Mój profil - Grupy : Zarządzaj - X Wypisz się     - tak chyba szybciej samemu opuścić grupę ?

A co do ustawiania " wolnej szpuli " - łowiąc we Wiśle ustawiam hamulec identycznie , jak abuadam .
[2011-12-17 14:14]