Zaloguj się do konta

Ustawa o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym wc

utworzono: 2010/11/11 11:52

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Sniper64

Witam...Tak Ustawa już 28 Listopada będzie wchodziła w życie...! jest wiele zmian! odnośnie podrywki rejestrów i innych istotnych dla nas spraw!!! powinny również być już nowe regulaminy przy opłatach na nowy rok..! Pozdrawiam
[2010-11-11 18:30]

J

Warto opisać same zmiany w skrócie, bo czytanie całej ustawy i znalezienie różnic raczej nie zainteresuje większości.
[2010-11-12 11:33]

okonek1235

NA DZISIAJ WIEM TYLE ŻE ZNACZEK OPŁAT CZŁONKOWSKICH BĘDZIE W LEGITYMACJI. A OPŁATA ZA WĘDKOWANIE tzw. POZWOLENIE BĘDZIE WKLEJANE DO REJESTRU POŁOWÓW GDZIE PRZY OKAZJI SPRAWDZANIA POZWOLENIA NA POŁÓW STRAŻ WĘDKARSKA BĘDZIE SPRAWDZAĆ CZY MY WĘDKARZE PRZED ROZPOCZĘCIEM WĘDKOWANIA WYPEŁNIAMY REJEST POŁOWÓW tj. 1 data miesiąc rok i nr ŁOWISKA. BO NIE MAJĄC TEGO WPISU W OKRĘGU KOSZALIN MANDAT WYNOSI 200zł. NASTĘPNY POMYSŁ NA UMILANIE WĘDKARSTWA. POZDRAWIAM WĘDKARZY W TYM ROKU A W 2011 BIUROKRATÓW WĘDKARZY.

[2010-11-17 18:39]

J

Kolego pisz małymi literami bo to bardzo wk....jące.
[2010-11-18 10:23]

okonek1235

mam  słaby wzrok. a ty pisz dużymi bo bez okularów nie przeczytam małych liter a podrógie nie musisz czytać HEJ . [2010-11-18 19:41]

J

Jasne, że nie muszę czytać, ale to obowiązuje na całym świecie internetu z wyjątkiem Polskiego forum wędkuje pl. Zdanie zaczyna się z dużej litery.
 Ps: Gra się bilard a nie w bilarda chyba że w kieszeni Jednak jak chcesz to możesz, to po co się obrażać jak ktoś kto się na tym zna to Ci powie. za darmo . Teraz będziesz gościówa Nie dziękuj.
[2010-11-18 20:04]

mam  słaby wzrok. a ty pisz dużymi bo bez okularów nie przeczytam małych liter a podrógie nie musisz czytać HEJ .


Nie musisz się obruszać, kolega @J nie miał nic złego w zamyśle. Poprostu CAPSEM (duże litery) się nie pisze całych tekstów, wypowiedzi i nie tylko tu na forach, taka jest niepisana zasada internautów. Pozdrawiam. A o wzrok dbać trzeba :)


[2010-11-19 07:58]

2780plox

Warto opisać same zmiany w skrócie, bo czytanie całej ustawy i znalezienie różnic raczej nie zainteresuje większości.

Zajrzyj na blog Adlera.

Właśnie opisał podstawowe zmiany.

Pozdrawiam.

[2010-11-19 11:16]

2780plox

Coś nie udało mi się wklejenie wypowiedzi "J"

 

[2010-11-19 11:24]

Pomogę :

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego informuje, iż w dniu 27 listopada 2010 r. zaczyna obowiązywać nowa Ustawa o Rybactwie Śródlądowym. W związku z tym Komisja Ochrony Wód Okręgu Opolskiego będzie publikowała w tym miejscu najważniejsze elementy nowych przepisów .

Zwracamy się z prośba o uważne zapoznanie się ze zmianami (nowościami) i propagowanie ich wśród wędkarskiej braci.

1. Ustawa jest bardziej restrykcyjna niż poprzednia.

2. Ustawa wprowadza nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb

- ZEZWOLENIE NA AMATORSKI POŁÓW RYB-

3.Ustawa wprowadza regulacje prawne umożliwiające nakładanie mandatów karnych za wykroczenia ustawowe oraz te zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowy Ryb a w szczególności;

• za brak przy sobie dokumentów wędkarskich

• nie przestrzeganie limitów połowu

• nie przestrzeganie wymiarów ochronnych

• nie przestrzeganie okresów ochronnych

• brak utrzymania czystości na stanowisku

• za brak wpisu do rejestru ryb

• nie przestrzeganie uchwał Zarządu Okręgu opublikowanych w rejestrze połowu ryb

• niewłaściwe oznakowanie rejestracji środków służących do połowu ryb

• za brak sprzętu ratunkowego na łodziach i pontonach

4. Ustawa dopuszcza możliwość pozyskania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej ale tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.

5. W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy zmienia się wysokość mandatów np.:

• połów ryb niewymiarowych - minimum 200 zł

• połów ryb podrywką niezgodnie z przepisami - minimum 200 zł

• połów więcej niż dwoma wędkami - minimum 200 zł

• połów ryb w odległości mniejszej niż 50 m od urządzeń hydrotechnicznych - minimum 200 zł



UWAGA!

Zgodnie z obowiązującym prawem gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z przepisami odmówi przyjęcia mandatu Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.

Sąd uznając winę obowiązkowo orzeka; przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb. W razie ukarania Sad orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.



[2010-11-19 11:55]

Mam nadzieję Krzysztof (@adler) iż nie obrazisz się za wklejenie Twojego artykułu z bloga dot. tych zmian, ale tak mam nadzieję , że w ten sposób (postem) szybciej trafi do większej ilości wędkarzy i strażników, którzy jeszcze mogli nie otrzymać nowelizacji prawa. Pozdrawiam. [2010-11-19 12:01]

jurek

1. Ustawa jest bardziej restrykcyjna niż poprzednia.

2. Ustawa wprowadza nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb
 --- BĘDZIE NOWA WKŁADKA ( posiadanie zezwolenia na połów ) .
--- ZEZWOLENIE NA AMATORSKI POŁÓW RYB.

3.Ustawa wprowadza regulacje prawne umożliwiające nakładanie mandatów karnych za wykroczenia ustawowe oraz te zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowy Ryb a w szczególności;

* za brak przy sobie dokumentów wędkarskich .

* nie przestrzeganie limitów połowu .

* nie przestrzeganie wymiarów ochronnych .

* nie przestrzeganie okresów ochronnych .

* brak utrzymania czystości na stanowisku .

* za brak wpisu do rejestru ryb  ( mandat 200 zł )

* nie przestrzeganie uchwał Zarządu Okręgu opublikowanych w rejestrze połowu ryb .

* niewłaściwe oznakowanie rejestracji środków służących do połowu ryb ( 200 zł ).

* za brak sprzętu ratunkowego na łodziach i pontonach .

4. Ustawa dopuszcza możliwość pozyskania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej ale tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką , to znaczy że nie możemy używać na akwenach samych podrywek , a za kilka godzin przyjechać z wędkami . Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane i również ryby te nie mogą być chronione prawnie .  Podrywka wędkarska musi być 1x1 metr i średnica oczek nie może przekraczać 5 milimetrów

5. W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy zmienia się wysokość mandatów np.:

* połów ryb niewymiarowych - minimum 200 zł

* połów ryb podrywką niezgodnie z przepisami - minimum 200 zł , lub jeśli używa się podrywki dużej i w celu pozyskiwania ryb dużych , co już jest nawet odpowiedzialnością przed Sądem Rejonowym .

* połów więcej niż dwoma wędkami - minimum 200 zł

* połów ryb w odległości mniejszej niż 50 m od urządzeń hydrotechnicznych - minimum 200 zł



Można odmówić przyjęcia mandatu i przyjąć do wiadomości , że zostanie skierowany wniosek do Sądu Rejonowego . Wędkarz również może w chwili przyjęcia mandatu ---- odwołać się od niego w ciągu 7 dni roboczych do Sądu Rejonowego z podaniem i załączonym mandatem ---ale tylko wtedy kiedy Straż Rybacka lub Policja wystawi mandat za coś czego nie zrobiliśmy ( nieraz są takie przypadki ).

Sąd Rejonowy,  uznając winę obowiązkowo orzeka; przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej
wartości przywłaszczonych ryb. W razie ukarania Sąd Rejonowy orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu i publikacji danych do publicznej wiadomości w mediach lub gazetach na koszt ukaranego, co już jest bardzo restrykcyjne .                           Ustawa o rybactwie z 18 kwietnia jest aktualna , a ta jest jej nowelizacją zgodną z normami Unii Europejskiej ( dopuszczona jest podrywka wędkarska 1x1 metr i 0.5 cm oczka ) .                                                                                    
[2010-11-19 12:03]

:)  [2010-11-19 12:05]

Koledzy, zwróćcie uwagę na to: 

* za brak wpisu do rejestru ryb ( mandat 200 zł )

[2010-11-19 12:07]

pawelz

A co jesli okregi nie wymagaja rejestrow ?. Za co wtedy karac ?. Wiadomo ze to okregi okreslaly wzory rejestrow a takze czy wogole sa obowiazujace.
Czy ten zapis naklada obowiazek na wszystkich wedkarzy lowiacych na wszystkich wodach ?.
Bo ja czegos nie kumam. A co z wodami nie podlegajacymi pod PZW a bedacymi wodami skarbu panstwa. Tam urzytkownik (czy to dzierzawca czy RZGW) bedzie musial wprowadzic i rozdawac rejestry ?.
[2010-11-19 13:35]

adler

Ok Maciej . Wszystko gra . sam nawet to chciałem zrobić , lecz byłem umówiony w sprawie pracy . Teraz pędzę do Opola na badania psychotechniczne . Muszę je przebrnąć . Według mnie to powinny także sądy zaostrzyć swe wyroki , kary na wszelkiej maści kłusolach itd. 

Pozdrawiam .

[2010-11-19 13:43]

Prawo, to przede wszystkim powinno być w takich przypadkach zaostrzone! Bo całą tą ustawę, obostrzenia w dupę wezmą. Powinno to być zgrane z podniesieniem sankcji karnych i ich wykonalnością zwłaszcza. I kolejne paragrafy-buble. Strażnicy będą teraz jeszcze bardziej krytykowani, wyzywani, przeklinani i negatywnie postrzegani przez nawet tych uczciwych wędkarzy. [2010-11-19 13:50]

pawelz

Juz wiem. Znalazlem. Ustawodawca wprowadzil mozliwosc sankcjonowanie nieprzestrzegania wewnętrznych regulaminów uprawionego do rybactwa. Czyli jesli ktos (np. PZW wprowadza rejestry) to zgodnie z ustawa moze karac za ich niewypelnianie.
Teraz dopiero wiem co moze mnie spotkac za niewypelnienie rejestru. Czarno - na bialym.
Oby tylko PZW np. nie zazyczyl sobie posiadania zaswiadczenia o niekaralnosci czy np. aktu urodzenia. Bo jak jakis baran by na to wpadl to w majestacie prawa beda mogli karac za nieposiadanie w czasie lowienia.
Oczywiscie przejaskrawiam i sadze ze nikt na taki pomysl nie wpadnie. Ale chce zwrocic tylko uwage na absurd jaki sie w ustawie pojawil.
[2010-11-19 14:08]

pawelz

No i jeszcze jedno :). Oczywiscie tym samym sprawy rejestrow tak czesto pojawiajace sie na forum zostaly zamkniete :).
Niestety nie po mojej mysli :(. Coz przyjdzie sie podporzadkowac
[2010-11-19 14:09]

bluehornet

Do Mastiffa . Dzięki , Kolego za rzeczowe przedstawienie zmian w ustawie . Połamania kija . Tylko wydaje mi się , że ktoś Cię powielił pod spodem ?
[2010-11-19 16:09]

Do Mastiffa . Dzięki , Kolego za rzeczowe przedstawienie zmian w ustawie . Połamania kija . Tylko wydaje mi się , że ktoś Cię powielił pod spodem ?


Nie ma za co. To zasługa kolegi @adlera, a pod moim postem kolega @Jurek udoskonalił mój wpis, pisalismy je w podobnym czasie. :)



[2010-11-19 17:41]

bluehornet

Ok., Przyjąłem do wiadomości .
[2010-11-19 17:55]

adler

Mości Panowie z tego co już wiem i kłusole od sądów już nie będą mieli pobłażania .

Więc eureka , albo EUROPA , lepiej brzmi prawda .
[2010-11-19 21:28]

J

Mości Panowie z tego co już wiem i kłusole od sądów już nie będą mieli pobłażania .

Więc eureka , albo EUROPA , lepiej brzmi prawda .





Tak za bardzo się nie ciesz. To restrykcyjne prawo trochę utrudni życie wszystkim. U nas np jest rzeka która wpada do jeziora ale to już dwa różne łowiska a wiec żywca z rzeki nawet złowionego na wędkę już nie będzie można łowić aby go użyć na jeziorze nie mówiąc o kupnie w sklepie czy nawet na łowisku przechowywanie w sadzyku. I ci co najbardziej krzyczą już myślą jak tu kombinować.
Poza tym w Ustawie nie ma dokładnie napisane jak wypełniać rejestr, bo dotychczas jak mam cztery rejestry to w każdym inaczej napisane kiedy ryby wpisywać, mierzyć i ważyć.
Miarka obowiązkowa a waga w w przypadku limitu 5 kg.
Następna sprawa jak z rejestrami w wypadku wysłania pocztą pieniędzy z jednodniówkę.
Następna sprawa, kto będzie miał prawo do wypisywania mandatów i decydowania o ich wysokości jak napisane, że minimum 200 zł.
Wszyscy przyklasnęli a problemy dopiero wyjdą bo są niedoróbki albo schowane do indywidualnej interpretacji.
[2010-11-20 15:16]

okonek1235

Witaj kolego Mastif. Dziwie się niektórym kolegom wędkarzom, przecierz rejest połowów

jest już co najmniej od dwóch lat; do PZW należę już od trzech lat i zawszę przed wyjazdem

na ryby wybieram łowisko wpisuję nr łowiska datę,przychodzi straż wędkarka pierwsze co poproszę rejest. 2 legitymacja czy masz wklejone znaki opłat a na koncu dobiero kartę wędkarką. Wiadomo każdy prawdziwy wędkarz ma opłacone pozwolenie, a takiego drobnego

wpisu może jakiś kolega wędkarzw pośpiechu na wyjazd na ryby zapomni wpisać i już go mają chłopcy radarowcy i ciach wajchą 200 stówki się nalężą.

Miałem taki przypadek 2 lata temu zapomniałem rejestru, dzieki ubłaganiu straży wędkarskiej nie zapłaciłem [wcisnołem bajer że płacę alimenty] dostałem stosowne połuczenie że będzie mandat w kwocie 200 zł.  POZDRAWIAM.

[2010-11-20 19:22]