Urozmaicanie zanęty

/ 13 odpowiedzi
Witam. Kupiłem uniwersalną zanętę z Trapera na rzeke 1 kg i  do tego  glinę wiążącą  BRUNATNĄ 2 kg.Idę na wartę na leszcza ale duża płoc też wchodzi w grę :)Na glinie pisze ze   zółta   doskonale wabi leszcze a  ja mam brunatną więc czy to   ma   wielkie znaczenie?Zamierzam łowić na koszyczek 80 g   w okolicach 13 m od brzegu .
co mogę dodać do zanęty żeby  była ona   skuteczna ? Dodam siekane gnojaczki i kuku z puszki.prosze    o pomoc    tylko wolałbym  żeby  to były dodatki bardziej domowe  bo do wędkarskiego mam kawał drogi :)
dzięki za pomoc :)
kuba7128

Mozesz dodać płatki owsiane i jak na leszcza dodał bym przyprawe do piernika. A jeśli chcesz łowić wieksze leszcze to ja stosuje własną grubą zanęte mocna pachnącą + glina. i oczywiście wcześniejsze nęcenie (2013/07/19 12:43)

dawid-cieslak

A możesz mi  objaśnić tą twoją zanętę??. bardzo  by mi sie przydała :))

pozdrawiam (2013/07/19 12:50)

przemo1980

Płatki owsiane owszem,ale nie będzie to dobre połączenie z gliną,gdyż same płatki już dość mocno sklejają zanętę.
Tak jak już kolega wcześniej napisał możesz dodać przyprawy do piernika,ewentualnie zapach waniliowy ,jeśli ma być to "domowym wydaniu" to spokojnie może to być taki zapach jak do ciast z buteleczki. W sklepie spożywczym powinieneś też kupić kolendrę w małych opakowaniach jak przyprawy. Z połączeniem z wanilią powinno się sprawdzić. Na wodach których łowię w większości się sprawdza.
Możesz uparować pęczak (bez problemu kupisz w spożywczym) i spokojnie dodać do zanęty jak i na hak. Jeżeli masz dostęp do ziarna konopi też trochę podgotować (aż pokażą się białe kiełki ) i dodać do zanęty.
To tyle tak pokrótce ... (2013/07/19 17:15)

notaki

w kwestii gliny jako składnika wiążącego zanętę.
Zamiast niej spokojnie mozna zastosować:
- zmielone płatki owsiane
- a  w wersji dla leniwych lub zapominalskich - zwykły budyń waniliowy. ( w proszku oczywiście ). Opakowanie budyniu związe ok kilograma zanęty ( zależy od rodzaju zanęty ) . Zawsze wożę wze sobą  budyń, bo zdarza się, ze łowię nad rzeką a w torbie została zanęta tylko jeziorowa..
Taki stary i tochę zapomniany sposob  :-) (2013/07/19 17:59)

szyryb111

Moja zanęta to MAGNETIC BREAM LORPIO do tego na 1kg  zanęty paczka kolendry,pszenica białe i kuku z puszki i zastanawiam się czy do tego dodać melasę czy może atraktor waniliowy GUT-MIX a i jeszcze troszkę makaronu łowie na jeziorze na spławik co myślicie  o tej  zanęcie? (2013/07/19 18:51)

kuba7128

Siema zadną zanętą ze sklepu nie utrzymasz leszczy w łowisku. zeby leszcza nazywać juz leszczem musi miec te 1,5 kg. zanęta jaką stosuje to pęczak,makaron,kukurydza,łubin,groch,ziemiaki wszystko razem mieszam. zapachy jakie uzywam na pierwszym miejscu to kolendra potem piernik i wanilia. Do zanęty dodaje gline wiązącą i kasze manną(dobrze skleja zanęte) Stosuje tą zanęte z dobrymi wynikami oczywiście 70% sukcesu to miejsce,jak leszcz wchodzi w zanęte to musi mieć co zjeść. Niektórzy się mogą nie zgadzać bo twierdzą ze zanęta ma wabić a nie karmić moze i tak ale napewno nie w wypadku leszczy to moje zdanie.

Pozdrawiam

(2013/07/19 20:19)

szyryb111

leszcza może i nie ale płoc doskonale trzyma w łowisku nawet nie wielka ilość zanęty, a leszcz może być fajnym dodatkiem (2013/07/19 21:38)

marcinkurzepa

Mozesz dodać płatki owsiane i jak na leszcza dodał bym przyprawe do piernika. A jeśli chcesz łowić wieksze leszcze to ja stosuje własną grubą zanęte mocna pachnącą + glina. i oczywiście wcześniejsze nęcenie

Jaki sens ma wcześniejsze, długotrwałe nęcenie na szybko płynącej rzece? Tym bardziej taka mieszanka jaką Ty radzisz - czyli groch, ziemniaki, pęczak i cokolwiek tam jeszcze było... Tak grubej zanęty nie skleisz żadnymi klejami. To jak długo ta zanęta w łowisku zostanie to tylko kwestia paru godzin, jeśli nie minut. Fakt, płatki owsiane kleją zanętę, ale bez znacznego dociążenia mieszanki żwirem, albo ciężkimi glinami, nasze łowienie nie ma najmniejszego sensu. Może się mylę w tej kwestii, ale takie jest moje przekonanie. Natomiast błędem jest myślenie, że leszcze trzeba "karmić". Osobiśnie nie raz spotkałem się z sytuacjami gdzie kilogram zanęty z dodatkiem gliny zwabił i utrzymał piękne leszcze na wiele godzin. W każdym bądź razie odradzam grubego nęcenia na rzekach, po prostu szkoda cennego czasu i naszej zanęty. Pozdrawiam (2013/07/20 07:18)

notaki

Jaki sens ma wcześniejsze, długotrwałe nęcenie na szybko płynącej rzece? Tym bardziej taka mieszanka jaką Ty radzisz - czyli groch, ziemniaki, pęczak i cokolwiek tam jeszcze było... Tak grubej zanęty nie skleisz żadnymi klejami. To jak długo ta zanęta w łowisku zostanie to tylko kwestia paru godzin, jeśli nie minut. Fakt, płatki owsiane kleją zanętę, ale bez znacznego dociążenia mieszanki żwirem, albo ciężkimi glinami, nasze łowienie nie ma najmniejszego sensu. Może się mylę w tej kwestii, ale takie jest moje przekonanie. Natomiast błędem jest myślenie, że leszcze trzeba "karmić". Osobiśnie nie raz spotkałem się z sytuacjami gdzie kilogram zanęty z dodatkiem gliny zwabił i utrzymał piękne leszcze na wiele godzin. W każdym bądź razie odradzam grubego nęcenia na rzekach, po prostu szkoda cennego czasu i naszej zanęty. Pozdrawiam

W czesci dotyczacej rzeki zgadzam się z Toba całkowicie, chyba, że znaleźlismy cofkę, lub inne miejsce gdzie zanęta ma szansę zostać w jednym miejscu. W części dotyczacej "karmienia" leszca i masz rację i nie :-) To kwestia rozmieszcenia ryby w wodzie. Leszc lubi chodzic poteznymi stadami liczacymi setki osobników ( czesto do spółki z płocią ) przemierzając akwen sobie tylko znanymi sciezkami.Jesli nie spowodujesz, by stado zatrzymało się na dłuższa chwile, złowisz jedna... maksimum dwie sztuki i na kolejne branie czekać możesz kilka, czy kilkanaście godzin. A spowodowanie, by takie stado zatrzymalo się na dłużej wymaga podania mu sporej ilosci żarełka. Przekarmić kilkuset sztuk ryb się nie da, a zatrzyma się go. Kwestia zbiornika na którym się łowi :-) (2013/07/20 16:03)

szyryb111

A czy do zanęty można dodać ziemi np.z kretowiska ?dziś byłem w lesie i widziałem kretowiska z bardzo czarną ziemia czy ona się nada bo sklepowa trochę kosztuje (2013/07/20 18:58)

szyryb111

Siema zadną zanętą ze sklepu nie utrzymasz leszczy w łowisku. zeby leszcza nazywać juz leszczem musi miec te 1,5 kg. zanęta jaką stosuje to pęczak,makaron,kukurydza,łubin,groch,ziemiaki wszystko razem mieszam. zapachy jakie uzywam na pierwszym miejscu to kolendra potem piernik i wanilia. Do zanęty dodaje gline wiązącą i kasze manną(dobrze skleja zanęte) Stosuje tą zanęte z dobrymi wynikami oczywiście 70% sukcesu to miejsce,jak leszcz wchodzi w zanęte to musi mieć co zjeść. Niektórzy się mogą nie zgadzać bo twierdzą ze zanęta ma wabić a nie karmić moze i tak ale napewno nie w wypadku leszczy to moje zdanie.

Pozdrawiam

Dobre wyniki czyli jakie??Łowisz na spławik czy grunt?Jezioro czy rzeka? (2013/07/20 19:01)

dawid73132

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i   ciekawe rzeczy na temat leszcza :) jutro zdam relacje z wędkowania :) (2013/07/21 16:40)

model65

do tego wszystkiego można dodać czosnek granulowany Tylko nie przesadź z ilością bo efekt będzie wprost odwrotny Pozdro i połamania kija oby nie na kolanie a na rybach (2013/07/21 17:37)