Uprawnienia Strażnika Społecznej Straży Rybackiej

/ 134 odpowiedzi
Artur z Ketrzyna



Nawet w rozporządzeniu tu linkowanym jest też zapis co ma zrobić strażnik SSR jak ktoś nie chce poddać się kontroli. Nie ma więc mowy o jakimś utrudnianiu.

A co ma ochrona prawna funkcjonariusza publicznego do utrudniania to ja nie wiem. Nikt nie mówił, że będzie prosto i łatwo.

JK

Co fakt utrudnienie wykonania czynności nie narusza ochrony jaka przysługuje strażnikowi.
Z tym że ustawa nakłada obowiązek wędkującemu poddania się kontroli służbom do tego powołanym. Miedzy innymi SSR.
Nie wiem czy taryfikator przewiduje za to jakąś karę. Ale SSR może na miejsce wezwać odpowiednie służby, i wtedy osoba kontrolowana może być obciążona kosztami takiej interwencji. (2015/06/09 23:02)

u?ytkownik167078


wcale nie uparłem sie na ssr. ja zgłaszam fakt do najbliższej komórki ktora zajmuje sie porządkiem nad wodą. nic nie mam do ssr czy tez do  psr . nie obchodzi mnie to kto sie sprawą zajmie ja regularnie opłacam składki i mam chyba prawo zgłasić problem.  to jest tak jak w przypadku zgłoszenia np. włamania do samochodu  na policji. włamali mi sie w zakopanem a zgłośic to moge w gdańsku od tego są by przyjąc zgłoszenie o włamaniu. czy to ssr nie dotyczy? i jeszcze jedno nic z tych rzeczy """wymyśliłeś sobie wciągać ich w wydawanie zezwoleń na budowle wodne,idź na policję albo do urzędu gminy ,dlaczego tam nie idziesz??????znają już cię tam???często wyszukujesz takie rzeczy do zgłoszenia??ktoś z SSR ci zaszedł za skórę ??jak nie zrobią nic z tym co chcesz im zgłosić to co ?????zgłosisz że cię olali???????""" a jezeli chodzi o ssr to w mojej okolicy to bym to zlikwidował bo jest tam wielkie tzw" kolesiostwo" i nie wiem co robią ostatnio jak byłem na rybach to przyjechali porozmawiali tylko ze znajomymi , było ich dwóch a do mnie do nie znajomego nie podeszli. nie wiem dlaczego ale wypadało by żeby dokonali należytej kontroli jeśli już sa nad wodą. do tego pod koniec maja było zarybienie akwenu karpiem i obowiązywał zakaz wedkowania przez 72 godz. a tu co wielki h.....j. w tym samym dniu "trzoda wedkarska" łapała na potęgę i się pytam gdzie byla ssr. przecierz psr nie może byc wszędzie. jestem za tym by często były kontrole. w mojej okolicy sa dwa zbiorniki wodne gdzie zawiązało sie koło pzw i działa b. dobrze. ktos kto należy do tego koła a naruszy obowiązujące przepisy zostaje wyrzucony. tam własnie ssr działa skutecznie i tak trzymać. i na koniec chce dodac że w sprawie budowli wodnej na rzece płonka wysłane  zostało pismo do rzgw w warszawie przy ul. zarzecze 13b (2015/06/09 23:07)

JKarp


Co fakt utrudnienie wykonania czynności nie narusza ochrony jaka przysługuje strażnikowi.
Z tym że ustawa nakłada obowiązek wędkującemu poddania się kontroli służbom do tego powołanym. Miedzy innymi SSR.
Nie wiem czy taryfikator przewiduje za to jakąś karę. Ale SSR może na miejsce wezwać odpowiednie służby, i wtedy osoba kontrolowana może być obciążona kosztami takiej interwencji.


Poczytaj w linku wcześniej wklejonym co ma zrobić strażnik SSR jak ktoś nie chce poddać się kontroli. " Ma odstąpić i powiadomić swojego komendanta ". To nie jest utrudnianie a odmowa. 
Na szczęście nie ma za to kary wg taryfikatora bo na szczęście SSR nie ma prawa karać mandatami. I nie ma mowy o kosztach żadnej interwencji. Tobie prawo pozwala odmówić poddania się kontroli. 

Następny absurd - jeśli popełnisz na drodze wykroczenie policjant nie zatrzymuje samochodu. Dlaczego więc strażnik SSR rekwiruje ( zabezpiecza ) sprzęt? 

JK
Widzisz Janek, ustawa mówi ze sprzęt do popełnienia wykroczenia przeciwko ustawie o rybactwie, może być zarekwirowany. Sąd może ożec o jego przepadku. :-)

Moim zdaniem ( i tu jest szkopuł ) SSR powinna chodzić na patrole z PSR lub Policją. 
Delikwent dostaje mandat, zostaje pouczony, że źle robi ale łowi nadal. Oczywiście należy przyjąć, że delikwent ma ważne opłaty itd itp.
JK

Wszytko zależy czego się dopuścił, bo zgodnie z prawem może stracić też uprawnienia do ARR. Nie tylko sprzęt ;-)

policjant na drodze nie odstawia samochodu na jakiś specjalny parking. 
Jak kierowca jest pod wpływem, lub traci uprawnienia do kierowania tym pojazdem. Na pewno już nie pojedzie tym autem, I jeśli nie będzie miał kto nim kierować to może trafić na parking policyjny. :-)




Artur ja ustawę znam i dlatego dla mnie jest to głupota. Przecież na drodze popełeniasz wykroczenie przeciw ustawie o ruchu drogowym i żaden policjant nie rekwiruje samochodu. Absurd, bubel i nadgorliwość ...A jak przejdziesz na czerwonym to pewnie zarekwirują Ci buty...
Najlepiej to na miejscu powinno się rostrzeliwać wędkarzy bo łamią ustawę.

Nie Artur - jesli kierowca jest pod wpływem traci uprawnienia ale żaden policjant nie ma prawa sprawnego auta odstawić na żaden policyjny parking. 

@konger11 - i tu jest właśnie problem. SSR ma tak małe uprawnienia, że powinni działać wspólnie z PSR lub Policją. Obyło by się na pewno bez wielu dziwnych sytuacji z udziałem SSR.
JK

(2015/06/10 05:53)

Artur z Ketrzyna


To Janek musisz sobie jeszcze poczytać ;-)
Bo są sytuacje kiedy ma takie prawo... (2015/06/10 10:02)

kedzio


Zaiste, ciekawą polemikę koledzy tu ciągniecie. Ubawiłem się jak zwykle! Artur bije rekordy! Facet mógłby Stand-Up-erem zostać! Taaaaaleeeent! (2015/06/10 11:21)

JKarp


Nie lubię jak ktoś rozmawia półsłówkami, na domysły.Napisz co mam poczytać i o jakie prawo ( do czego ) chodzi.
JK (2015/06/10 11:22)

kedzio


Zaufaj mi Januszu, nie dowiesz się...  :) (2015/06/10 12:00)

kedzio


Tak myślałem.... :) (2015/06/11 18:04)

Artur z Ketrzyna


Nie lubię jak ktoś rozmawia półsłówkami, na domysły.Napisz co mam poczytać i o jakie prawo ( do czego ) chodzi.
JK

O tym co mówisz że policjant nie ma prawa zatrzymać pojazd, inaczej ściągać na parking policyjny (2015/06/11 22:39)

kedzio


Panowie! Policja w uzasadnionych przypadkach ma prawo odholować pojazd na parking strzeżony, policyjny. Przeważnie Policja ma umowy z parkingami miejskimi. Policja nie holuje pojazdów, ale zleca odholowanie odpowiednim służbom.

Jednak Policja nie rekwiruje pojazdów! Chyba, że sytuacja jest zagrożeniem dla mienia lub obywateli - wtedy czasowo może zarekwirować pojazd. Ale to jest bardzo skomplikowana procedura.

Zawsze kierowca ma prawo skontaktować się z kimś z rodziny, znajomym, firmą w której jeździ, by auto zabezpieczyć, zlecić odstawienie do domu, garażu, miejsca zamieszkania, parking. Dopiero w ostateczności Policja ma prawo wezwać firmę holującą i odstawić pojazd na parking policyjny.

W przypadku zaś kiedy strażnik SSR będzie miał zamiar zarekwirować mi sprzęt wędkarski, zwyczajnie poproszę go o odstąpienie, bo pomimo jakiegoś tam zapisu że ma takie prawo, nie ma przepisu określającego w jaki sposób sprzęt mój będzie zabezpieczony. W takim przypadku poproszę o wezwanie PSR lub Policji i na dodatek zażądam sporządzenia w obecności świadków protokołu o stanie technicznym mojego sprzętu i o jego wartości. Było już wiele przypadków, że wędkarz odzyskawszy sprzęt stwierdzał, iż był on użytkowany przez osoby trzecie w czasie zatrzymania, lub ciężko uszkodzony. Na dodatek zabezpieczyłbym się fotograficznie.

Panowie! SSR to służba społeczna. Działa na zasadzie dobrowolności. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości podczas kontroli, należy dalszej kontroli odmówić w dowolnym momencie. Społecznik może nas tylko poprosić o okazanie papierów, zawartości siatki, wiaderka, bagażnika. Nie ma prawa nas zmusić.

Ja osobiście strażnikom SSR pokazuję wyłącznie uprawnienia i zawartość siatki. Do innych prywatnych rzeczy nie dopuszczam ich nigdy! I nigdy nie miałem kłopotów. Nie boje się też odmówić poddania się kontroli - jeśli uznam, że tak trzeba, odmówię.

(2015/06/12 12:58)

Romuald55


Bagażnika nie ma prawa sprawdzać,to domena tylko Policji. (2015/06/12 14:14)

JKarp


Troszkę odgrzejemy temat i podgrzejemy atmosferę ;-)http://www.wedkarstwotv.pl/component/content/article/35-wydarzenia/1756-spoeczni-stranicy-rybaccy-owi-qna-bokuq-proceder-moe-trwa-od-lat

"Zamiast do skarbu państwa pieniądze od wędkarzy łowiących nieprzepisowo mogły trafiać do PZW. Proceder może trwać od lat.

Posiadanie odpowiednich uprawnień do korzystania z łowisk śródlądowych kontroluje Państwowa Straż Rybacka, a w jej imieniu także Społeczna Straż Rybacka. - Jeśli dana osoba nie ma karty wędkarskiej i/lub zezwolenia na połów w danym miejscu, społeczni strażnicy spisują notatkę służbową z danymi wędkarza - wskazuje uprawnienia SSR Jan Świerczewski, komendant PSR w Szczecinie. - Mogą także zarekwirować sprzęt wędkarski, jako dowód w sprawie. Na tym jednak kończą się ich uprawnienia. Nie mają prawa nakładać żadnych mandatów, a notatkę za każdym razem mają obowiązek przekazać nam lub policji.

Dalej to już PSR, ewentualnie sąd decyduje o wysokości kary - 200-500 zł. My jednak dostaliśmy informację, że na okołokoszalińskich łowiskach bywa inaczej. - Społeczni strażnicy obiecują możliwość uniknięcia mandatu w zamian za "dobrowolną wpłatę" na koszaliński okręg Polskiego Związku Wędkarskiego - mówią działacze związku (nazw. do wiad. red.).

Wcieliliśmy się w przyłapanego bez uprawnień na Jez. Rosnowskim i zadzwoniliśmy do prezesa koła zrzeszającego strażników SSR, którego numer widnieje na niektórych notatkach wręczanych wędkarzom. Kiedy wyjaśniliśmy "problem", mężczyzna nie był zdziwiony i zachowywał się bardzo rutynowo. - Proszę przyjść z dowodem wpłaty, a załatwimy sprawę mandatu - zakończył, kiedy zobowiązaliśmy się do wpłaty 150 zł na "zarybianie".
Serwis Głosu Koszalińskiego"


JK

(2015/06/16 12:08)

Romuald55


W czasach kiedy istniała "mała szkodliwość społeczna" taki proceder był możliwy.Powiem szczerze,że z korzyścią dla wód.Te pieniądze musiały być przeznaczone na cel jaki widniał na wpłacie,czyli zarybianie.Te pieniądze trafiały do Kola gospodarującego na danej wodzie i były żródłem dodatkowego zarybiania poza planami Okręgu.Teraz nie ma takiej możliwości prawnej.A szkoda!!!!Bo kary za kłusownictwo nie powinny trafiać do budżetu państwa lecz do gospodarza wody na jej ochronę a więc i zarybianie.Ale to sprawa dyskusyjna. (2015/06/16 13:07)

u?ytkownik116256


Witajcie Koledzy. Janusz zdziwiłeś mnie, że w końcu się przekonałeś;) piszę o Twoim poście z WTV. Odniosę się do artykułu bo lekko mnie zatkało. Pobieranie jakichkolwiek pieniędzy lub obiecywanie o nie kierowanie sprawy na drogę sądową w zamian za tzw. "dobrowolną wpłatę" jest rażącym naruszeniem obowiązującego prawa. Dodatkowo sprawa dla prokuratora. Ten przypadek to wstyd dla SSR i PZW. Pozdrawiam wszystkich uczciwych. (2015/06/16 15:54)

u?ytkownik116256


W czasach kiedy istniała "mała szkodliwość społeczna" taki proceder był możliwy.Powiem szczerze,że z korzyścią dla wód.Te pieniądze musiały być przeznaczone na cel jaki widniał na wpłacie,czyli zarybianie.Te pieniądze trafiały do Kola gospodarującego na danej wodzie i były żródłem dodatkowego zarybiania poza planami Okręgu.Teraz nie ma takiej możliwości prawnej.A szkoda!!!!Bo kary za kłusownictwo nie powinny trafiać do budżetu państwa lecz do gospodarza wody na jej ochronę a więc i zarybianie.Ale to sprawa dyskusyjna.

Romku jeżeli nasz Okręg by słuchał swoich członków to od każdego ujawnionego kłusownika na naszych wodach Sąd może zasądzać nawiązkę oczywiście na rzecz pokrzywdzonego i jego wniosek wykroczeniem lub przestępstwem. Dobrze wiesz , że każda ujawniona sprawa przechodzi przez ręce okręgu, a wystarczyło by gdyby do każdego zawiadomienia, które przekazują PSR napisali taki wniosekNiestety ja poruszałem ten temat jako delegat na wyborach naszych władz, na spotkaniach komendantów go podnosiłem, niestety echoooo. W ten sposób tracą duże legalne pieniądze. (2015/06/16 15:58)

JKarp


Już dawno zmieniłem zdanie :-))))Widzisz Mirek Ciebie lekko zatkało a niedawno próbowano tu, na portalu udowodnić mi, że jakieś pobieranie dobrowolnych opłat jest zgodne z prawem...Z resztą w tym wątku umieściłem odpowiedź jednego z Komendantów PSR dotyczącą konkretnie tej sprawy o której pisałem na WTV.
JK (2015/06/16 16:05)

cierpliwy1


Już dawno zmieniłem zdanie :-))))Widzisz Mirek Ciebie lekko zatkało a niedawno próbowano tu, na portalu udowodnić mi, że jakieś pobieranie dobrowolnych opłat jest zgodne z prawem...Z resztą w tym wątku umieściłem odpowiedź jednego z Komendantów PSR dotyczącą konkretnie tej sprawy o której pisałem na WTV.
JK

Tak to prawda kiedyś  włączyłem się do dyskusji i mi tez jeden ze strażników wszystko wiedzących próbował wcisnąć ,że pobieranie (wymuszanie) dobrowolnych wpłat jest zgodna z prawem i oczywiście była wielka kłótnia .Popatrzcie jaka kultura teraz jak nie ma kilku oszustów i kłamczuchów . (2015/06/16 20:40)

lynx


Zapoznaj się z przepisami. To tylko tyle a dla niektórych strażników aż tyle.JK

A w rączkę ma cmoknąć na przeprosiny czy nie? (2015/06/22 19:48)

lynx


Zgłaszając całą sprawę do odpowiedniego organu dowiedziałem się, że strażników wcale nie musi być dwóch. Nie wiem czy to prawda, ale gdyby był jeden to mam prawo się nie poddać kontroli? Z resztą nie chce gdybać, tylko przeczytać tą ustawę o rybactwie śródlądowym skoro tam są te informacje. Podstawa prawna to najlepszy sposób na wyjaśnienie naszych nieporozumień i wątpliwości.

Nie bardzo rozumuję dlaczego jak jest jeden strażnik to masz prawo nie poddac sie kontroli? jeżeli przychodzi strażnik /jeden/ i normalnie się przedstawia i prosi o dokumenty to dlaczego mam robić z niego wała i nie podac zezwolenia bo co ja  tu jestem panisko a on mi może naskoczyć?  Przeciez kultura obowiązuje w obie strony. (2015/06/22 19:54)

Romuald55


Dziwne,że najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie są strażnikami i nie widzieli na oczy żadnego regulaminu i uprawnień upoważnionych do kontroli.RAPR mówi wyrażnie kto ma prawo kontroli.Nie określa ilu członków musi stanowić organ kontrolny.Odmowa poddania się kontroli jest złamaniem regulaminu i podlega karze. (2015/06/22 20:05)

Piotr 100574


ja uważam że nawet jeden strażnik powinien kontrolować ,tylko w Polsce to ciężko wprowadzić w praktykę ,dlaczego to chyba nie trzeba pisać (2015/06/22 20:19)

Spear


Widzę, że niektórzy nie przyjmują faktów i przepisów do wiadomości. Nie rozumiem tylko, czy to podpuszczanie dla zabawy tzw. trollowanie, czy faktyczny brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W kilku poprzednich wątkach czarno na białym zostały przedstawione podstawy prawne kontroli SSR (prosze sobie przewinąć, nie mam zamiaru któryś raz z kolei, wklejać artykułów), a co rusz widzę wpisy, że strażnik może sobie w pojedynkę podejść i zrobić kontrolę.

Ludzie! Ręce opadają!

Ta cała dyskusja powinna się skończyć już dawno temu.
Sprawa jest jasna, nie ma miejsca na gdybanie!

Ktoś kto do tej pory nie zrozumiał dlaczego strażnik nie może dokonywać kontroli w pojedynkę, zrozumie to gdy trafi na kogoś znającego swoje prawa i przepisy dotyczące kontroli.

"Robienie z kogoś wała" ??? Niby dlaczego ma pokazywać dokumenty komuś kto jest nad wodą prywatnie? W pojedynkę, to nie jest kontrola. Chcesz robić kontrole? To idź w patrolu! Patrol to MINIMUM dwie osoby. (2015/06/22 20:50)

Grzesiek75


Brak słów i jak tu poddać się kontroli. (2015/06/22 21:13)

JKarp


Dziwne,że najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie są strażnikami i nie widzieli na oczy żadnego regulaminu i uprawnień upoważnionych do kontroli.RAPR mówi wyrażnie kto ma prawo kontroli.Nie określa ilu członków musi stanowić organ kontrolny.Odmowa poddania się kontroli jest złamaniem regulaminu i podlega karze.


Może i nie jestem strażnikiem ale tyle miałem dziwnych sytuacji z SSR, że postanowiłem dokładnie się zapoznać z prawami SSR. Większość strażników wie co robi - zna prawo, zna zasady itd itp. Jednak jakaś tam część nie ma pojęcia co robi. 
RAPR nie jest prawem a regulaminem stowarzyszenia. Na jego podstawie nie można nikogo ukarać no oprócz sądu koleżeńskiego. A już na pewno żadnych mandatów.
Odmowa kontroli jest zapisana w rozporządzeniu Balzasa więc nie jest złamaniem żadnego regulaminu ponieważ rozporządzenie ministra jest nadrzędne w stosunku do regulaminu RAPR.
No skoro mówisz, że podlega karze to jakiej ?

@lynxZapoznaj się z przepisami. To tylko tyle a dla niektórych strażników aż tyle.JKA w rączkę ma cmoknąć na przeprosiny czy nie?Wiem, że niektórym ciężko jest zrozumieć słowo pisane ale proszę poczytać w ustawie o uprawnieniach SSR i przestać robić sobie kiepskie żarty. 
JK
(2015/06/23 07:02)