Uprawnienia Strażnika Społecznej Straży Rybackiej

/ 134 odpowiedzi
wagen77


ale żeś się na niego uwzioł ;) dałeś ciała swoją niewiedzą...poczytaj, zapamiętaj i następnym razem to ty w trakcie kontroli będziesz górą i nauczysz strażnika przepisów...uwierz że jego mina i zachowanie będzie dla ciebie miłą pamiątką.A tak poza tym strażnik ssr może skontrolować twoją kartę ale nie może cię wylegitymować.Pozdrawiam (2015/06/08 13:56)

Jakub Woś


Skargę złożyć na brak kompetencji strażnika. Do mnie miał pretensje, że nie znam regulaminu i kto mi w ogóle kartę wydał a sam nie zna regulaminu

Skoro założyłeś ten wątek to regulaminu nie znałeś, gdybyś znał pogonił byś tego strażnika do domu i tutaj nie dopytywał. No ale koledzy odpowiedzieli więc na przyszłość takim samozwańcom sie nie dasz. (2015/06/08 13:59)

Haryyy5


Tylko jak chcesz ustalić jego dane ? Nawet gdyby ktoś poszedł Ci na rękę w co wątpię, to co Ci da lista z imionami i nazwiskami jak nie znasz danych tego co Cie kontrolował ? Nikt Ci strażników nie ustawi w rządku żebyś wskazał winowajcę. No i nie wiesz z jakiej jednostki terenowej był. zresztą jak pisałem, wątpię żeby to strażnik Cię kontrolował.  (2015/06/08 14:01)

konger11


@Haryyy5
Jak nie strażnik to kto?

Jedyna zaleta tej całej sytuacji, to że dowiedziałem się wiele o swoich prawach, dużo rzeczy od Was za co dziękuję.
Może i popisałem się swoją nie wiedzą, ale na pytanie czy mam podbierak to odpowiedziałem, że nie wiedziałem że trzeba mieć - a to tylko dlatego, że nie przypominałem sobie takiej wzmianki w regulaminie (miałem dobre przeczucia) ale pewności nie miałem, bo nie byłem pewny czy przepisy się nie zmieniły, bądź nie ma jakiejś dodatkowej ustawy na to łowisko dlatego wolałem odpuścić.

Generalnie sprawę można zamknąć, z głosiłem się do odpowiedniej osoby która powiedziała, że wie kto był o tej porze nad stawem i kto kontrolował i tą sprawe wyjaśni. Nie wiem jakie za to grożą konsekwencje - pewnie żadne - ale ważne, że ktoś o tym już wie :) (2015/06/08 15:03)

Artur z Ketrzyna


Janek, bardzo bym chciał zobaczyć na jaki zapis się powołujesz, że SSR nie może zapisać twoich danych wraz z adresem?
Czy SSR moze skierować wniosek do sądu?
Musi podać adres, inaczej mogą zapominieć o ukaraniu tej osoby.
Jak też jeśli ktoś będzie stwarzał problemy, mogą na miejsce wezwać policję czy PSR lub inne jednostki porządkowe. Notatka o takim zachowaniu się osoby kontrolowanej jest podstawą do zasądzenia wyższej kary za przewinienia.
Jak też nakazania pokrycia kosztów interwencji policji itd. (2015/06/08 18:45)

JKarp


Na taki, że jest ochrona danych osobowych i wystarczy.
SSR nie kieruje sprawy do sądu a do PSR. Wystarczy podać imię, nazwisko, z jakiego koła, numer karty, zezwolenia itd i wszystko można ustalić.
Jak ktoś będzie stwarzał problemy to SSR ma odstąpić od czynności i powiadomić komendanta, wezwać Policję lub PSR. Żadnego kozakowania, szpanowania itd Żadnych ujęć, zatrzymań itd.
JK (2015/06/08 21:40)

godmodeoff


Wszystko można ustalić, o ile wędkarz jest członkiem pzw i ma kartę wędkarską :) Co do tego adresu, to przyznam, że ja też pierwszy raz spotykam się ze stwierdzeniem, iż nie wolno go zapisywać, aczkolwiek jeśli to prawda, to i na to jest sposób, który stosuje w przypadku osób bez żadnych dokumentów, czyli osoba wędkująca wypełnia dobrowolne oświadczenie o miejscu zamieszkania (ja nie zapisuje nic). Gdy chcę skierować sprawę do PSR, to muszę mieć adres zamieszkania, bo komendant wojewódzki PSR musi wysłać wezwanie pocztą, chyba, że wędkarz poda numer telefonu i umówi się telefonicznie na przesłuchanie. A gdy kontrolowany nie chce nic podać, to wtedy wzywa się policję. (2015/06/08 23:12)

Artur z Ketrzyna


Na taki, że jest ochrona danych osobowych i wystarczy.
SSR nie kieruje sprawy do sądu a do PSR. Wystarczy podać imię, nazwisko, z jakiego koła, numer karty, zezwolenia itd i wszystko można ustalić.
Jak ktoś będzie stwarzał problemy to SSR ma odstąpić od czynności i powiadomić komendanta, wezwać Policję lub PSR. Żadnego kozakowania, szpanowania itd Żadnych ujęć, zatrzymań itd.
JK

Ochrona danych osobowych jest w przypadku innym niż służbowe czynności i nie narusza tego spisanie do notatki służbowej :-)
Już raz ten zapis przerabialiśmy na forum. W karcie którą musisz okazać na żądanie te dane masz.
Naruszenie ochrony tych danych jest dopiero wtedy gdy funkcjonariusz użyje je poza zakresem swoich obowiązków, np.: gdzieś je nie prawnie ujawni.

Jak kolega nie podda się kontroli. W tym przypadku wezwą organy porządkowe, które dokończą sprawę.
 A w razie próby oddalenia się podejrzanego o popełnienie wykroczenia czy też przestępstwa, i nie mogąc ustalić jego danych osobowych. Mają obowiązek w imieniu obywatelskiego zatrzymania uniemożliwić mu ucieczkę, oddalenie się z miejsca popełnienia zakazanego czynu.
Nie mogą naruszyć czyjejś godności ale w razie obawy o zdrowie i życie kolegów itd. mogą go obezwładnić i niezwłocznie przekazać Policji.
Każdy opór osoby kontrolowanej w postaci: zamachu, odepchnięcie itd, można odebrać jako atak na funkcjonariusza publicznego. A na to jest paragraf i sankcje.

Poza tym, nie poddanie się kontroli SSR, to też wykroczenie przeciwko ustawie o rybactwie. (2015/06/08 23:23)

lynx


Na taki, że jest ochrona danych osobowych i wystarczy.
SSR nie kieruje sprawy do sądu a do PSR. Wystarczy podać imię, nazwisko, z jakiego koła, numer karty, zezwolenia itd i wszystko można ustalić.
Jak ktoś będzie stwarzał problemy to SSR ma odstąpić od czynności i powiadomić komendanta, wezwać Policję lub PSR. Żadnego kozakowania, szpanowania itd Żadnych ujęć, zatrzymań itd.
JK

I ma go przeprosić, cmoknąć w rączkę i dać na piwo w ramach rekompensaty za stres. (2015/06/08 23:28)

JKarp


Zapoznaj się z przepisami. To tylko tyle a dla niektórych strażników aż tyle.JK (2015/06/09 05:43)

JKarp


"Ochrona danych osobowych jest w przypadku innym niż służbowe czynności i nie narusza tego spisanie do notatki służbowej :-)Już raz ten zapis przerabialiśmy na forum. W karcie którą musisz okazać na żądanie te dane masz.Naruszenie ochrony tych danych jest dopiero wtedy gdy funkcjonariusz użyje je poza zakresem swoich obowiązków, np.: gdzieś je nie prawnie ujawni.
Jak kolega nie podda się kontroli. W tym przypadku wezwą organy porządkowe, które dokończą sprawę. A w razie próby oddalenia się podejrzanego o popełnienie wykroczenia czy też przestępstwa, i nie mogąc ustalić jego danych osobowych. Mają obowiązek w imieniu obywatelskiego zatrzymania uniemożliwić mu ucieczkę, oddalenie się z miejsca popełnienia zakazanego czynu.Nie mogą naruszyć czyjejś godności ale w razie obawy o zdrowie i życie kolegów itd. mogą go obezwładnić i niezwłocznie przekazać Policji.Każdy opór osoby kontrolowanej w postaci: zamachu, odepchnięcie itd, można odebrać jako atak na funkcjonariusza publicznego. A na to jest paragraf i sankcje.
Poza tym, nie poddanie się kontroli SSR, to też wykroczenie przeciwko ustawie o rybactwie."


Artur masz niezwykły dar rozwijania swoich odpowiedzi.
Kto tu mówi o oddaleniu się? Tia, gość nie chce poddać się kontroli a SSR na ziemię, kajdanki, gazem ... A potem będą płakać sami i przepraszać bo przekroczyli swoje uprawnienia.
Zamach, bomba w plecaku, nóż, pistolet - na to Artur są odpowiednie służby.
A powiedz mi dlaczego wiele straży SSR ma w swoim regulaminie zapis mówiący o tym, że w razie jak delikwent nie podda się kontroli mają odstąpić od czynności? Tak dla żartu czy wynika to ze zdrowego myślenia? Gdybyś kiedyś założył SSR ten zapis też należy umieścić w regulaminie. 
Na temat danych osobowych - kiedyś kilku niemiłych panów, zupełnie nie znających RAPR ani ustawy usiłowało mnie skontrolować. Więc odmówiłem. Owszem zadzwonili po policję. Panowie przyjechali i zapytali mnie dlaczego nie chcę dać się skontrolować. Opowiedziałem swoją wersję. Okazałem panom uprawnienia i na tym się skończyło. A wiesz co się stało jak jeden z tych SSR chciał żeby policjant podał moje dane - usłyszał, że skoro nie umieją kontrolować to i danych też nie otrzymają. 
JK (2015/06/09 05:55)

Spear


Szanowni koledzy, powiem krótko.

Strażników zawsze musi być co najmniej dwóch. Nie ma możliwości, żeby ktoś sam robił kontrolę.(było już na ten temat)
Strażnik może sprawdzić dokumenty uprawniające do połowu, innych dokumentów nie ma prawa brać do ręki. Nie jest uprawniony.
Adres? Niby po co? Żeby skierować wniosek? Do kogo?
Skierować można wniosek do komendanta PSR o ukaranie, zawierający dane z dokumentów uprawniających do połowu.

Ktoś tu zapomina, że ssr to grupa cywili, którzy robią dobrą robotę, ale wciąż cywili.
Podczas kontroli przysługuje im ochrona prawna funkcjonariusza publicznego, ale tylko ochrona, nie uprawnienia. (2015/06/09 06:24)

JKarp


W tym jest Kolego problem, że inni cywile nie chcą zrozumieć, że SSR ma swoje uprawnienia opisane jasno i czytelnie w Ustawie o rybactwie i w swoim regulaminie zatwierdzonym przez Starostę. Mam czasem wrażenie, że choćby " karabin z zamkiem co wylata " ale jednak podarowali ;-)
JK (2015/06/09 06:34)

konger11


Zgłaszając całą sprawę do odpowiedniego organu dowiedziałem się, że strażników wcale nie musi być dwóch. Nie wiem czy to prawda, ale gdyby był jeden to mam prawo się nie poddać kontroli? Z resztą nie chce gdybać, tylko przeczytać tą ustawę o rybactwie śródlądowym skoro tam są te informacje. Podstawa prawna to najlepszy sposób na wyjaśnienie naszych nieporozumień i wątpliwości. (2015/06/09 07:03)

Spear


W tym wątku już był poruszany temat samodzielnej kontroli. Podałem podstawę prawną.

http://forum.wedkuje.pl/f,samodzielna-kontrola-spolecznej-strazy-rybackiej,822052,0.html

Racja, strażników nie musi być wcale dwóch. Może być trzech, czterech, ale nie jeden. (2015/06/09 07:13)

JKarp


@konger11 masz w pigułce :http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=1590
JK (2015/06/09 07:40)

konger11


      zachowania  i  uprzejmego  traktowania  osoby kontrolowanej.        do czynności kontrolnych  strażnik  jest  obowiązany  przedstawić  się   osobie  kontrolowanej    i   okazać   legitymację   strażnika Społecznej  Straży  Rybackiej.        strażnikowi wykonywania czynności  kontrolnych zgodnie   z   przysługującymi   uprawnieniami,   strażnik  odstępuje  od  tych czynności   i   zawiadamia   Komendanta   Powiatowego   Społecznej   Straży  Rybackiej.         kontroli   dokumentów,   ilości    masy   i   gatunków odłowionych  ryb  przeprowadzający  je  strażnik  sporządza  zbiorcze   sprawozdanie  natomiast  z przeprowadzonych czynności  /odebranie ryb i przed-miotów  służących  do  ich  połowu/   sporządza   notatkę .        zawierać:            i  miejsce  przeprowadzonych  czynności            i  adres  osoby  kontrolowanej            czynności            strażnika  lub  kierującego  patrolem        lub  odebrane ryby,  strażnik  przekazuje  je  za  do  rybactwa.        okresie   ochronnym  lub  nie  wymiarowe  względnie  objęte przepisami   o  ochronie  przyrody   ryby  i  raki,   jeżeli     żywe,  strażnik powinien  niezwłocznie  wypuścić  do  wody   z  zachowaniem   niezbędnej staranności   i  fakt   ten   odnotować   w   pokwitowaniu  wydanym  osobie kontrolowanej.        możliwości  ich  zważenia,  podaje się  ilość  poszczególnych gatunków  w  sztukach,  a  masę  określa  orientacyjnie,  zaznaczając  jednocześnie   na  pokwitowaniu,   że  ich  masa  została   określona  szacunkowo.        i  odebrane  przedmioty służące  do  połowu ryb,  je  za  pokwitowaniem  Państwowej  Straży  Rybackiej;   gdy  nie  ma   możliwości   przekazania   tych   przedmiotów Państwowej Straży Rybackiej,  mogą one zostać  zdeponowane  za  pokwitowaniem   u  uprawnionego  do  rybactwa  bądź   na  najbliższym  posterunku  Policji.   Pokwitowanie  winno  zawierać  dane  dotyczące  ilości  i  charakterystyki   odebranego  sprzętu.    lub sprzętu  służącego  do ich  połowu   osobie kontrolowanej  wystawia się pokwitowanie,  natomiast  kopię  pokwitowania dołącza  się  do  notatki.              § 6   Społecznej  Straży  Rybackiej  wystawia  i  przedłuża Starosta.     



(2015/06/09 08:34)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

konger11


      zachowania  i  uprzejmego  traktowania  osoby kontrolowanej.        do czynności kontrolnych  strażnik  jest  obowiązany  przedstawić  się   osobie  kontrolowanej    i   okazać   legitymację   strażnika Społecznej  Straży  Rybackiej.        strażnikowi wykonywania czynności  kontrolnych zgodnie   z   przysługującymi   uprawnieniami,   strażnik  odstępuje  od  tych czynności   i   zawiadamia   Komendanta   Powiatowego   Społecznej   Straży  Rybackiej.         kontroli   dokumentów,   ilości    masy   i   gatunków odłowionych  ryb  przeprowadzający  je  strażnik  sporządza  zbiorcze   sprawozdanie  natomiast  z przeprowadzonych czynności  /odebranie ryb i przed-miotów  służących  do  ich  połowu/   sporządza   notatkę .        zawierać:            i  miejsce  przeprowadzonych  czynności            i  adres  osoby  kontrolowanej            czynności            strażnika  lub  kierującego  patrolem        lub  odebrane ryby,  strażnik  przekazuje  je  za  do  rybactwa.        okresie   ochronnym  lub  nie  wymiarowe  względnie  objęte przepisami   o  ochronie  przyrody   ryby  i  raki,   jeżeli     żywe,  strażnik powinien  niezwłocznie  wypuścić  do  wody   z  zachowaniem   niezbędnej staranności   i  fakt   ten   odnotować   w   pokwitowaniu  wydanym  osobie kontrolowanej.        możliwości  ich  zważenia,  podaje się  ilość  poszczególnych gatunków  w  sztukach,  a  masę  określa  orientacyjnie,  zaznaczając  jednocześnie   na  pokwitowaniu,   że  ich  masa  została   określona  szacunkowo.        i  odebrane  przedmioty służące  do  połowu ryb,  je  za  pokwitowaniem  Państwowej  Straży  Rybackiej;   gdy  nie  ma   możliwości   przekazania   tych   przedmiotów Państwowej Straży Rybackiej,  mogą one zostać  zdeponowane  za  pokwitowaniem   u  uprawnionego  do  rybactwa  bądź   na  najbliższym  posterunku  Policji.   Pokwitowanie  winno  zawierać  dane  dotyczące  ilości  i  charakterystyki   odebranego  sprzętu.    lub sprzętu  służącego  do ich  połowu   osobie kontrolowanej  wystawia się pokwitowanie,  natomiast  kopię  pokwitowania dołącza  się  do  notatki.              § 6   Społecznej  Straży  Rybackiej  wystawia  i  przedłuża Starosta.      (2015/06/09 08:35)

konger11


Coś mi to źle wkleiło, ale znalazłem to tutaj:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAAahUKEwjeuqif_oHGAhWHjywKHZcXAGE&url=http%3A%2F%2Fisip.sejm.gov.pl%2FDownload%3Fid%3DWDU19990490489%26type%3D2&ei=8od2Vd75NoefsgGXr4CIBg&usg=AFQjCNHw_coazklUzEwpYH-MuBInGyYQDQ&bvm=bv.95039771,d.bGg&cad=rja



Co do podawania strażnikowi adresu zamieszkania to chyba już nie ma wątpliwości. Wzór legitymacji też jasno przedstawia, że musi być ona aktualna. (2015/06/09 08:37)

JKarp


" zawierać:            i  miejsce  przeprowadzonych  czynności            i  adres  osoby  kontrolowanej     "
A skąd ten blockquote ?wrzuć linka.
JK (2015/06/09 08:40)

konger11


W regulaminie z miejscowości X znalazłem:

2.         Strażnicy mogą działać:

1)         samodzielnie,

2)         w patrolu z PSR. Policją czy innymi zainteresowanymi ochroną wód organizacjami użyteczności publicznej.


Myślę, że to czy muszą być we dwóch czy może być jeden, to zależy od konkretnego miejsca i jak został ustalony regulamin dla tego obszaru. 


Pozostaję tylko pytanie, w sprawie tej notatki: wyczytałem też, że musi ją sporządzić w dwóch egzemplarzach, ale czy to jest notatka którą zostawia dla mnie i którą sporządza podczas kontroli? Czy może oficjalna notatka którą potem wysyła do komendanta.

(2015/06/09 08:45)

konger11


Link do ustawy podałem wyżej (2015/06/09 08:45)

Spear


Kolego Konger, podałeś link do rozporządzenia nie ustawy. Ustawa jest aktem nadrzędnym i to ona reguluje kwestię uprawnień strażników.


Samodzielnie czyli jako samo SSR bez PSR czy innych służb. Nie w pojedynkę. To znacząca różnica. (2015/06/09 08:53)

JKarp


To chyba tak nie do końca z tym adresem. Nie wiem, czy te rozporządzenie jest jest aktualne ale znalazłem coś takiego na tej stronie:http://www.giodo.gov.pl/319/id_art/973/j/pl/
" W świetle powyższej definicji należy przyjąć, że danymi osobowymi nie będą pojedyncze informacje o dużym stopniu ogólności, np. nazwa ulicy i numer domu czy wysokość wynagrodzenia. Informacja ta będzie jednak stanowić daną osobową wówczas, gdy zostanie zestawiona z innymi dodatkowymi informacjami, które w konsekwencji można odnieść do konkretnej osoby."
Ja rozumiem to w ten sposób, że ktoś mieszka na ulicy Pałacowej 4/20. W sumie to ciężko z tego adresu dojść kto tam mieszka i takie info nie jest daną osobową. Lecz podanie Jan Nowak mieszka na ulicy Pałacowej 4/20 jest już daną osobową.
Ustawodawca formułując art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych posłużył się klauzulą generalną. Tym samym nie określił zamkniętego katalogu informacji stanowiących dane osobowe."
Według mnie żeby było wszystko jasne -  w przypadku kontroli dokonywanej przez SSR gdy wszystko jest w porządku nie ma potrzeby wpisywania adresu osoby kontrolowanej. Jeśli natomiast delikwent coś ma na sumieniu powinna tym zająć się na miejscu Policja lub PSR. Te służby mają uprawnienia do kontroli dokumentów tożsamości ( nie wiem czy PSR takie uprawnienia ma ale Policja ma bez dwóch zdań ).
JK (2015/06/09 09:05)

konger11


No ja już nie chce może się wypowiadać, bo schodzimy na tematy trudne, a ja nie jestem prawnikiem.
Generalnie byłbym za tym abym nie musiał podawać strażnikowi swojego adresu, ale podczas kontroli która mi się przytrafiła strażnik spisał moje dane z karty wędkarskiej do zeszytu mimo, że nie popełniłem żadnego wykroczenia. Twierdził, że on to potem wysyła do jakiegoś wyższego komendanta - może jest rozliczany z ilości osób jakie skontrolował. Czy spisał adres to nie wiem, bo w karcie wędkarskiej jasno jest ten adres podany, a co zapisał to nie wiem - bo nie patrzyłem mu w zeszyt. Zastanawiam się tak tylko czy tego dnia spisał też pozostałych wędkarzy którzy byli nad wodą czy tylko na mnie się uwziął jakoś :D (2015/06/09 09:15)