Zaloguj się do konta

Uniwersalny spinning na początek.

utworzono: 2019/06/03 07:36
Igorkurek

Witam wszystkich. Jestem młodym wędkarzem i planuję zakup pierwszej spinningówki. Moim celem byłyby raczej szczupaki z jezior, ale chciałbym aby wędka nadawała się na odświętny wyjazd na rzekę na bolenie i łososie, albo polowanie na sandaczaPo. Wiem że do różnych gatunków powienno się używać innych wędek ale nie mogę sobie pozwolić na zakup 5 wędek od razu. Oczywiście w kolejnych latach zakupię oddzielną wędkę na okonie, oddzielną na szczupaki itd. Obecnie planuję zakupić wędkę 7-28 g wyrzutu bo myślę że będzie czuła i będzie fajnie się giąć. Czy dobrze sądzę? Proszę o poradę ponieważ jak już wspomniałem jestem początkujący w sprawach spinningu. [2019-06-03 07:36]

Sith

(...)szczupaki(...) bolenie i łososie (...)sandacza.(...)
Obecnie planuję zakupić wędkę 7-28 g wyrzutu bo myślę że będzie czuła i będzie fajnie się giąć. (...)
Szczupak i łosoś, moim zdaniem nie do pogodzenia jednym wędziskiem, tym bardziej 7-28g. Przyłowy bolenia i sandacza możliwe.
Ciężar wyrzutu w żaden sposób nie determinuje jaka jest czułość wędziska i jakie ugięcie. Mógłbyś chociaż napisać jakie wędzisko wpadło Ci w oko.

Nota bene, gdybyś zadał sobie cokolwiek trudu i poczytał interesujące Cię tematy, na pewno znalazłbyś odpowiedź na Twoje pytanie. Nawet ostatnio były chyba ze trzy tematy o podonym profilu. Trohcę własnej inicjatywy nie będzie bolało...
[2019-06-03 08:20]

Jakub Woś

Tak jak napisał Sith ciężar wyrzutu nijak ma sie do akcji ( ugięcia kija). Jeśli zależy Ci na kiju o wolnej akcji, spolegliwym który będzie się "fajnie giąć" to polecam Robinson River Master Pike Spin. Do wyboru cw 6-25 lub 8-35. To kije dedykowane do łowienia na rzekach. O dużym zapasie mocy. [2019-06-03 12:34]

Igorkurek

Kurcze jak zwykle mnie wczoraj poniosło przy pisaniu tego pytania. Zrozumcie idea spinningu tak mi się podoba, że człowiek chciałby zaraz mieć wszystko w jednym. W sumie to szukam kija raczej głównie na ładne szczupaki i zastanawiam się czy brać 10-30g czy 5-25. Przeraszam za głupie pytanie w moim pierwszym wpisie :/
[2019-06-03 13:33]

Igorkurek

Chciałbym po prostu wiedzieć na jakie łowienie lepszy jest 10-30 a na jakie 5-25.
(Długość wędki to 240cm) [2019-06-03 13:40]

Jakub Woś

Kurcze jak zwykle mnie wczoraj poniosło przy pisaniu tego pytania. Zrozumcie idea spinningu tak mi się podoba, że człowiek chciałby zaraz mieć wszystko w jednym. W sumie to szukam kija raczej głównie na ładne szczupaki i zastanawiam się czy brać 10-30g czy 5-25. Przeraszam za głupie pytanie w moim pierwszym wpisie :/
Â

To zalezy tylko i wyłącznie od tego jak ciężkich przynęt zamierzasz używać.Jeśli zmieścisz się do 25 g to bierz ten do 25g jeśli masz wątpliwości to weź na zapas do 30g [2019-06-03 14:33]

Igorkurek

Mam właśnie na oku wędkę okuma altera 5-25 g tylko nie mogę znaleźć żadnych opinii na jej temat. Zastanawiam się czy nie wziąć czegoś z firmy mikado. [2019-06-03 14:46]

Sith

OKUMA to dobra firma, jeśli już masz wędzisko, to na początek popróbuj nim łowić. Ciężar wyrzutu pozwoli Ci na, w miarę,komfortowe łowienie szczupaków i okoni. Sprawdzisz czy Ci podoba się ta metoda.
Jeśli chcesz się uprzeć i kupić coś nowego, to będąc w posiadaniu wędziska c.w. 5-25g, kupiłbym albo lżejsze, właśnie pod okonie, coś w zakresie 1-10g, lub coś znacznie mocniejszego w okolicach 10-40g i w tym przypadku posłuchaj rady Jakuba i zainteresuj się tym Robinsonem River Master Pike Spin 8-35g.
Na marginesie, każdy producent zaniża górną granicę c.w., więc wędziskiem do 35g, bez większego ryzyka, zachowując płynność rzutu,ogarniesz przynęty do 40g. [2019-06-03 15:42]

Igorkurek

Dzięki wielkie za rady. Kupię tą okumę a jeśli załapię bakcyla to w następnych latach moja półka zapełni się innymi wędkami spinningowymi o różnych paramtrach:)
[2019-06-03 15:53]

Smolik

Koledzy wcześniej dali ci bardzo dobre rady, zapewne poparte wieloletnim doświadczeniem. Właśnie - świetnie, że się zdecydowałeś - kup sobie tą okumę i wypróbuj ją łowiąc różnymi przynętami, o różnej pracy (głęboko, czy płytko, o pracy spokojnej, czy agresywnej itp.) i w miarę możliwości - na różnych łowiskach: jezioro, mała rzeczka, rzeka, czy zbiornik zaporowy.
Nie zapomnij o starym powiedzeniu "koniec języka za przewodnika" - pytaj się napotkanych po drodze spinningistów na co dziś (czy ostatnio) były brania i jakie ryby wzięły. Dodaj do tego twoje obserwacje i przygody wędkarskie, sukcesy, ale i porażki i wyciągaj z tego wszystkiego wnioski!
To wszystko spowoduje, że staniesz się rasowym wędkarzem - otrzaskanym w bojach, mającym wiele przygód. Właśnie to jest istota wędkarstwa. A kolejny sprzęt - sam niedługo będziesz wiedział czego ci jeszcze brakuje i co dokupić.
Jeszcze rada na początek - kup sobie odczepiacz do błystek - patrząc na twój zapał, to niedługo może się przydać. Powodzenia! [2019-06-03 22:54]

Sith

Dzięki wielkie za rady. Kupię tą okumę a jeśli załapię bakcyla to w następnych latach moja półka zapełni się innymi wędkami spinningowymi o różnych paramtrach:)
ÂÂ
Sorry, opacznie zrozumiałem, myślałem że masz już tę OKUMĘ. Ostatecznie dobry wybór. To wędzisko pozwoli Ci połowić zarówno okonie, jak i szczupaki. Też zaczynałem od kijka o c.w. 5-25g i takim łowiłem przez kilka lat, zanim zacząłem robudowywać mój arsenał.
Teraz dokup do kompletu kołowrotek w rozmiarze 3000 i plecionkę nie przesadzając z jej grubością, 0,10mmw zupełnościwystarczy. Nie zapomnij o przyponach szczupakowych "oczko" słabszych niż moc plecionki i długości minimum 30cm, krótsze to tylko pro forma, zaspokojenie sumienia, bo szczupak ma wielki pysk i potrafi łyknąć przynętę wraz ze zbyt krótkim przyponem.
 [2019-06-04 12:52]

Igorkurek

No właśnie dzisiaj przyszła. Bardzo fajnie i starannie wykonana, leciutka, fajne ugięcie półparaboliczne fajna czułość. Nie mogę się doczekać pierszwgo wypadu z nowym sprzętem :) Czekam już tylko na okumę pulzat 30-a która ma dojść do mnie troche później. [2019-06-05 17:35]

Sith

(...)fajna czułość. (...)
Skąd takie odczucie jeśli jeszcze nią nie łowiłeś??? :)))
[2019-06-06 07:26]

Majster 81

(...) fajna czułość. (...)
Skąd takie odczucie jeśli jeszcze nią nie łowiłeś??? :)))
Pewnie w necie tak pisali:)

[2019-06-06 08:37]

Igorkurek

Ta. Po prostu ładnie przenosi drgania. Potestowałem ją trochę już tak na sucho [2019-06-06 20:35]

Sith

Ta. Po prostu ładnie przenosi drgania. Potestowałem ją trochę już tak na sucho
Proszę, proszę, TESTER przez wielkie "T". Żyję już niemal 3 ćwierćwiecza, ale o takim czymś jeszcze nie słyszałem.
Myślę, że w tej sytuacji, z Twoimi zdolnościami, firmy wędkarskie będą się biły o takiego TESTERA... :)) :)) :)) [2019-06-07 06:18]

Igorkurek

Wiem że to nijak sie ma do testu nad wodą ale no trudno oprzeć się pokusie zabawy nową wędeczką. Chiałbym się zapytać odnośnie plecionki. Jaką pletkę wybrać za ok 50 zł. Myślałem nad czymś z dragona, o dyche droższa jest fox rage, a nowa na rynku jest także ośmiosplotowa JMC adventure. Ty podobno zakupiłeś pare sztuk tej plecionki z tego co widziałem na forum. Masz już odnośnie jej jakieś opinie obserwacje? [2019-06-07 08:46]

Sith

JMC to przyzwoite plecionki, ale nie jest to "to co tygrysy lubią najbardziej". Proponuję dołożyć kilka złociszy i nabyć KAMATSU Techron Olive Green, warte swojej niewygórowanej ceny, jeszcze mnie nie zawiodły.
Nie przesadzaj z grubością, do tego wędziska maksymalnie0,10. Osobiście zszedłbym nawet do 0,08. [2019-06-07 11:24]

Igorkurek

OK dzięki za radę. [2019-06-07 12:20]