Uniwersalny zestaw spinningowy.

/ 22 odpowiedzi
Witam! Dopiero zaczynam przygode ze spiningiem i zamierzam kupic sobie wedke spiningowa:). Bede łowił w rzece glownie okonie,klenie,czasem pstragi ale wystepuja w niej tez szczupaki. I moje pytanie do doswiadczonych kolegow -jaka wedke kupic tak za ok 100-120 zeta + kolowrotek do 80 zeta? Z gory dziekuje za podpowiedzi i pozdrawiam:)
u?ytkownik44916


Jeśli chodzi owędkę to polecam Konger Tiger Cross Maxx L 270. Podaje link:

http://konger.pl/pl/start/wedka/138-Konger-Tiger-Cross-Maxx-L-270

Co do tanich kołowrotków to Robinson daje rade. Ale to już niech kolega coś sam wybierze, najważniejsze kryterium to precyzyjny przedni hamulec, łożysko oporowe i podparta na łożyskach główna przekładnia i rolka. 

(2010/10/10 13:40)

Manolo8


Nie ma wędek spinningowych uniwersalnych. Ta przedstawiona przez Kolegę regnok jest wędką sandaczową, czyli sztywna o akcji A szczytowej. Na początek proponuję wędkę o podobnych parametrach ale bardziej miękką o ugięciu B, czy nawet C. Trudno doradzić jaki model i jakiego producenta bo jest tego bardzo dużo, ja mam stare, sprawdzone wędki których nie ma w sprzedaży, podobnie z kołowrotkiem. Pozdrawiam (2010/10/10 15:29)

z@mela


W mairę uniwersalna  hmm sam takiej szukam  i wiem ze najbardziej uniwersalnym kijem którym połowisz szczupaki (okazów w pl nie ma ) , okonie  i inne drapieżniki   będzie kij  o  C.W. 5-25 lub 7-28g  coś generalnie w tym zakresie i oczywiście  żeby to nie była wklejanką  .
 Co do długości kija to  zależy gdzie masz zamiar łowić  ale znowu najbardziej uniwersalnym kijem jest 2,7m ,
Jeśli chodzi o producenta to już  wybór należy do Ciebie   i jest on pewnie uwarunkowany grubością portfela    natomiast ja bym szukam czegoś  z Cormorana , Kongera , Shimano oczywiście  min 100 musisz  daćzeby kij  był w miarę miły w użytkowaniu. (2010/10/10 18:15)

u?ytkownik34009


zgodze się - nie ma kija uniwersalnego...

wybierając kij weź pod uwagę to jakie ryby będziesz łowił

okoń - najlepiej wklejanka, ale przy kleniach, szczupakach i pstrągach już wklejanka się nie sprawdzi

jakbyś kupował wędkę z zamiarem łowienia szczupaka i sandała to poleciłbym Ci wędke o ciężarze wyrzutu 5 -25 gr

jednakże chcesz łowić tym samym kijem okonie, klenie i pstrągi - czasem szczupaki to polecam Ci kija  od 3-4 gr do 21 gr

wtedy będziesz miał idealną przyjemność z rzucania różnymi przynętami pod te rybki, prowadzenia przynęt i oczywiście holowania ich

sprawdzi się w precyzyjnym podawaniu małych, średnich kleniowych woblerków jak i podawaniu i prowadzeniu gum na główkach 15 gr i cięższych

na taką wędkę można wyjąć też sporego szczupaka lub rybę  10 kg, więc żeby ciężar wyrzutu nie był dla Ciebie barierą lub straszakiem przed większą rybą - wszystko zależy od ustawienia hamulca w kolowrotku , techniki, plecionki itd.

jeśli chodzi o długość to osobiście polecam Ci kija 2,40 - idealny do łowienia w krzakach na mniejszych rzekach, zbiornikach z utrudnionym dostępem, ale i na dużych rzekach lub łodzi - wszystko zależy od indywidualnego dopasowania i preferencji

nie słuchaj bajek, że dłuższym kijem można dalej rzucić , dokładniej bo takie bzdury piszą kolesie posiadający jednego kija 2,90 i łowiacy nim nawet z łodzi...

2,40 - 2,70 przy dobrych przelotkach i dobrze wywarzonych przynętach i dobrym kołowrotku - mała różnica przy wyrzucie a duża różnica przy przebijaniu się przez krzaczory

polecam 2,40

jeśli chodzi o firmę to trudno mi powiedzieć i nie chce nikogo reklamować

ale pomyśl w sklepie jak będziesz wybierał czy nie dorzucić paru złotch i nie wziaść lepszego kijka

w tej granicy cenowej to chyba wszsytko jest na podobnym poziomie - ale jaxon i shimano odpada

pomyśl o kongerkach jakiś może coś z niższej polki dragona, może coś z Maxa

popytaj w sklepie sprzedawca na pewno coś Ci poradzi

jeśli chodzi o kołowrotki to tylko Shimano , na każdej półce w porównaniu z konkurencją wypadaja chyba lepiej

pozdro

(2010/10/10 19:45)

łysy wąż


Ja jako pierwszy kij spiningowy poleciłbym Ci shimano catana. Są to miękkie kijaszki, jednak dzięki temu mniej ryb będzie Ci spadało z haka podczas holu. Na klenie i okonie powinien być ok. Cenowo też powinieneś się wyrobić lub dopłacić jakieś 20-30 zł.
Co do kołowrotka to niestety nie potrafię Ci pomóc. No, może tylko jedna rada - postaraj się do tych 80 zł dołożyć jeszcze z minimum 50zł - wybór będzie większy, a kręciołek posłuży Ci dłużej.

połamania (2010/10/10 19:53)

marapala


Dzieki wielkie za podpowiedzi i pomoc:). Duzo mi pomogliscie, i tak zrobie pojde do sklepu,popytam,poprobuje,zapytam sprzedawcy i cos wybiore. Pozdrawiam:) (2010/10/10 20:46)

arekde


Jeśli poławiasz z brzegu to polecam kijek Shimano Alivio Super Sensitive 2,60-3,00m cena ok 130-160zł cw do 21g jest miękki ale naprawdę uniwersalny i fajnie wykonany, kręcioł Shimano Catana 2500 koszt ok 100 zł i masz mega fajny zestaw. (2010/10/10 21:07)

marapala


zgodze się - nie ma kija uniwersalnego...

wybierając kij weź pod uwagę to jakie ryby będziesz łowił

okoń - najlepiej wklejanka, ale przy kleniach, szczupakach i pstrągach już wklejanka się nie sprawdzi

jakbyś kupował wędkę z zamiarem łowienia szczupaka i sandała to poleciłbym Ci wędke o ciężarze wyrzutu 5 -25 gr

jednakże chcesz łowić tym samym kijem okonie, klenie i pstrągi - czasem szczupaki to polecam Ci kija  od 3-4 gr do 21 gr

wtedy będziesz miał idealną przyjemność z rzucania różnymi przynętami pod te rybki, prowadzenia przynęt i oczywiście holowania ich

sprawdzi się w precyzyjnym podawaniu małych, średnich kleniowych woblerków jak i podawaniu i prowadzeniu gum na główkach 15 gr i cięższych

na taką wędkę można wyjąć też sporego szczupaka lub rybę  10 kg, więc żeby ciężar wyrzutu nie był dla Ciebie barierą lub straszakiem przed większą rybą - wszystko zależy od ustawienia hamulca w kolowrotku , techniki, plecionki itd.

jeśli chodzi o długość to osobiście polecam Ci kija 2,40 - idealny do łowienia w krzakach na mniejszych rzekach, zbiornikach z utrudnionym dostępem, ale i na dużych rzekach lub łodzi - wszystko zależy od indywidualnego dopasowania i preferencji

nie słuchaj bajek, że dłuższym kijem można dalej rzucić , dokładniej bo takie bzdury piszą kolesie posiadający jednego kija 2,90 i łowiacy nim nawet z łodzi...

2,40 - 2,70 przy dobrych przelotkach i dobrze wywarzonych przynętach i dobrym kołowrotku - mała różnica przy wyrzucie a duża różnica przy przebijaniu się przez krzaczory

polecam 2,40

jeśli chodzi o firmę to trudno mi powiedzieć i nie chce nikogo reklamować

ale pomyśl w sklepie jak będziesz wybierał czy nie dorzucić paru złotch i nie wziaść lepszego kijka

w tej granicy cenowej to chyba wszsytko jest na podobnym poziomie - ale jaxon i shimano odpada

pomyśl o kongerkach jakiś może coś z niższej polki dragona, może coś z Maxa

popytaj w sklepie sprzedawca na pewno coś Ci poradzi

jeśli chodzi o kołowrotki to tylko Shimano , na każdej półce w porównaniu z konkurencją wypadaja chyba lepiej

pozdro

Kolego ziom7 dlaczego wklejanka nie sprawdzi sie przy lowieniu szczupaka,klenia i pstraga? (2010/10/10 22:12)

u?ytkownik34009


ponieważ wklejanka jest bardzo czuła i miękka przy tym - służy do łowienia okoni ponieważ mają dość delikatne - kruche pyszczki i  ich brania są częskto delikatnymi skubnięciami

wklejanki sandaczowe są inne - bardzo mocne kije zazwyczaj przy delikatnej szczytówce do sygnalizacji brań

szczupaki i pstrągi atakują dość agresywnie i spos. ich walki wymaga mocniejszego wędziska

mają dość twarde pyski i przy wklejance ryba może być poprostu za słabo zacięta i się spiąć

oczywiście to teoria bo wielokrotnie polując na okonia wklejanką do 7 gr udawało mi się wyjąć szczupaki - oczywiście dobrze ustawiony chamulec to podstawa przy takim finezyjnym łowieniu

klenie też łowiłem wklejanką ale zaobserwowałem wiele niezaciętych brań więc nie praktykuje już tego

pozdro

(2010/10/11 08:22)

marapala


Dzieki kolego za wyczerpujaca odpowiedz na moje pytanie. Teraz juz rozumiem wszystko:) pozdro...

(2010/10/11 22:30)

abraham


Witam kolegów po kiju.
Zauważyłem ten wątek i od razu pomyślałem: uniwersalny kij spinningowy, hmm czy istnieje?
Otóż drodzy koledzy wędkarze nie ma takiego kijaszka niestety. Jak dużo jest gatunków ryb, jak dużo jest przynęt na rynku tak i wędek spinningowych jest cała masa.
Pierwsze pytanie jakie nie padło do początkującego kolegi powinno być pytanie o rodzaj rzeki na której zamierza zacząć przygodę ze spinningiem. Czy jest to mała rzeczka górska, czy może duża dzika rzeka typu Wisła, Odra. Na spinning łowię już około 20 lat więc sporo kijaszków przeszło przez moje dłonie, z własnego doświadczenia wiem że uniwersalnej wędki nie ma, a i tak jak zajdzie potrzeba musimy sobie radzić z każdą zaciętą rybą na aktualnym naszym sprzęcie.

Dla mnie głównym kryterium jest wielkość rzeki, i tutaj głównym parametrem wędziska jest jego długość. Rzeczki o charakterze górskim meandrujące, ciasne i płytkie wymagają od nas kijaszka dość krótkiego maksymalnie do 2,40m, podamy nim celnie w takiej rzeczce celnie każdą przynętę, a i szalejące okonie czy pstrągi łatwiej i przyjemniej będzie się nam holowało.
Duża rzeka wymaga od nas kija dość długiego nawet do 3,20m, optymalna długość stosowana przeze mnie na Wiśle od wielu lat to 2,70m. Oddamy nim dalekie i celne rzuty, a i nad szalejącymi szczupakami czy boleniami będziemy mieć lepszą kontrolę.
 Konkludując, jeśli chodzi o długość kijaszka na początek weź pod uwagę warunki twojej rzeczki.
Polecam mimo wszystko dł 2,70 na początek zabawy ze spinningiem, później sam ocenisz z doświadczeniem jaki będzie dla będzie lepszy.
Co do gramatury wyrzutu, tutaj pod uwagę należy brać tylko i wyłącznie gatunki ryb na jakie się nastawiamy. Z tego co opisałeś doradzam kije w przedziale do 25g, na pewno nie więcej, ja używam kijaszka do 23g i jestem na maxa zadowolony z jego posłuszeństwa. Podaje nim zarówno ciężkie gumy sandaczowe, duże wahadłówki boleniowe jak i małe wirówki nr 1 i nr 2, włącznie z woblerkami dł 2,3cm.

Generalizując jaka rzeka taki kijek, jaki człowiek taki kijek, jakie przynęty taki kijek.
Polecam kijek dł 2,70, ciężar wyrzutu do 25g.
Firmę kijaszka wybierzesz sam, za dużo tego na rynku żeby precyzować.
Mając określone parametry kija nie będziesz miał problemu z jego wyborem, większą uwagę skup na kołowrotku to przy spinningowaniu jest według mnie ważniejszy aspekt niż sam kij.
Wybierz taki z dużym przełożeniem, niezawodnym hamulcem i odpowiednią liczbą dobrze pracujących łożysk. Taki kołowrotek w zasadzie powinien "sam nawijać żyłkę" przy minimalnym wkładzie twojej siły dłoni. W przedziale 100zł-200zł kupisz już maszynkę która przez wiele lat ci posłuży. Rozmiar dobierzesz już do kupionego kija, ocenisz jego gramaturę względem wędki, ora określisz gdzie będzie znajdował się punkt ciężkości wędki po dołożeniu kołowrotka, tak aby kilkugodzinne biczowanie wody nie miało większego wpływu na twoje zmęczenie nadgarstka i sprawiało ci przyjemność.

Ilu wędkarzy tyle tez i teorii, ta jest moja, określona 20-letnim doświadczeniem z nad Wisły.Pozdrawiam.
        (2010/10/12 08:34)

u?ytkownik34009


"Na spinning łowię już około 20 lat więc sporo kijaszków przeszło przez moje dłonie, z własnego doświadczenia wiem że uniwersalnej wędki nie ma, a i tak jak zajdzie potrzeba musimy sobie radzić z każdą zaciętą rybą na aktualnym naszym sprzęcie."

no to mądrości nam tutaj walnąłeś - niemalże odkryłeś amerykę

radzęczytać dokłądnei inne wpisy

wszyscy to doskonale wiedzą, ale kolega prosił o poradę odn tych ryb...

nic lepszego nie moża było mu polecić

(2010/10/12 09:50)

marapala


Hej. Tak wiem, niema uniwersalnej wedki ale jestem zielony w spinningu i  dlatego pytam i chcialbym poprobowac lowic kilka gatunkow ryb. Rzeka duza,ale moze troche mniejsza jak Wisla.Mam zamiar czasem polowic tez na jeziorku z brzegu, wiec juz wiem ze kijek musi miec minimum 270cm. Jednak chyba najczesciej bede sie nastawial na okonia, bo ten ladnie i dosyc czesto wali w przynete i jest duza frajda (kilka razy poszedlem z kumplem na okonie i widzialem) choc to nie duza rybka. Ale sa tam tez i szczuple... :)! Wszystkim Wam wielkie dzieki za cenne wskazowki i zycze TAAAAKIEJ RYBY ...pozdro... (2010/10/12 23:04)

u?ytkownik44916


"Na spinning łowię już około 20 lat więc sporo kijaszków przeszło przez moje dłonie, z własnego doświadczenia wiem że uniwersalnej wędki nie ma, a i tak jak zajdzie potrzeba musimy sobie radzić z każdą zaciętą rybą na aktualnym naszym sprzęcie."

no to mądrości nam tutaj walnąłeś - niemalże odkryłeś amerykę

radzęczytać dokłądnei inne wpisy

wszyscy to doskonale wiedzą, ale kolega prosił o poradę odn tych ryb...

nic lepszego nie moża było mu polecić


Nie rób też z siebie alfy i omegi. Nieraz zdarzy się że będzie gorzej niż zanegowanie Twojej opinii. Po prostu, daj na luz, będzie zdrowiej. I nie bierz tego do siebie. Pozdrawiam.

(2010/10/12 23:18)

u?ytkownik34009


chodzi o to ze zupełnie nie biore tego do siebie

tylko te polemiki rodem z książki - proszę was, idealna polewka

to że nie ma kija uniwersalnego napisalo to kilka osób, a w innych wątkach jest to nagminnie powtarzane - a nie o to tu chodzi w tym temacie

zauważ, że do twojego opisu nic nie napisałem choć mam inne zdanie

więc ponownie apeluję do doświadczonego kolegi abrahama o uważne czytanie

buahahahahahaah

pozatym kolega zaczyna pisać o sandaczach (ciężkich gumach) i szczupakach - a nie o to chodzilo chyba

szczupak - czasami !!!

więc wiodące ryby to te wymienione na początku - tego należy się trzymać

można wywnioskować, że jak kolega chce łowić pstrągi to raczej rzeka będzie mała a miejsca trudniejsze do dostępu

czyli po jaki ch... pisaćo dużych rzekach i kijach 3,20 m

pozatym jak ma to być kij do kilku gatunków ryb w różne miejsca - to łódź też należy brać pod uwagę i moim zdaneim kij 2,40 wystarczy

co więcej to sam wolę łowić kijem 2,40 nawet na dużej rzece i bzdurą jest pisanei laikowi o odległości rzutu - to zależy od przynęty (posiadam również kijaszki dłuższe i krótsze)

dosiwadczony wędkarz powinien wiedzieć, żę na odległóść rzutu zalicza się więcej czynników

apeluję po 1 czytajmy dokładniej tematy i odpowiadajmy konkretnie na zadane pytania

"łowię od 20 lat: buahahahaha

nei jestem alfą i omegą tylko odpowiadam prosto, krótko i przede wszsytkim na temat

nara i pozdro

(2010/10/13 08:16)

u?ytkownik44916


No i słusznie, jeśli na początek to coś co względnie szeroki asortyment przynęt obsłuży. Pozdrawiam. (2010/10/13 09:59)

magnat


jednego nie rozumiem,wiele osób pisze ,że kołowrotek do 100 pln to tylko shimano i to najlepiej catana 2500 ,a tu znajduję taki test
http://fishing-test.pl/koowrotki/22-koowrotki/165-shimano-catana-2500-fa
i nie wiem komu zaufać (2010/10/13 14:34)

u?ytkownik44916


Według mnie za psem rzucić. Ale nie przekonasz się że parzy dopóki... 100 zeta to nie cuda znowuż. (2010/10/13 14:38)

mar83


Ziom i abraham maja racje Wynika z ich postów,że powinni dostać tytuły profesora zwyczajnego.Bez jaj ich wiedza naprawdę jest duża.Szkoda ,jedynie,że nie chwalą się wynikami,ale to tak na marginesie srawy (2010/10/13 15:37)

abraham


Udziel się człowieku to cię zjedzą... no i generalnie to srał to pies.
A jeśli chodzi o efekty to jak się ktoś pochwali to i tak zaraz pójdzie że ryby w opowieściach przybierają dwukrotnie na masie i długości :P
Po za tym jeśli łowicie dla efektów i chwalenia się nimi no to ja już nie mam nic do dodania...
Koniec mojej polemiki
Rada konkret: spin 2,70 wyrzut 5-25g koniec (2010/10/13 17:16)

u?ytkownik34009


hehehehe

już wiem

teraz będę każdej rybie złowionej robił zdjęcie dodawał kilkanaście centymetrów i koledze mar83 info słał na priva - wtedy będę się czuł dowartościowany 

proszę Cie nie rozśmieszaj mnie  swoimi tekstami

moim zdaniem jesteś najwyraźniej zazdrosny, że Twa uboga wiedza nie pozwala Ci zrozumieć żadnego z naszych wpisów, może poprostu nie nadążasz

a teraz najważniejsze - jeśli znudziło Ci się brandzlowanie 6 razy dziennie i nie masz co robić to zacznij pisać mądrzejsze teksty, które pomogą wędarzom

no i  czekamy z niecierpliwością na twój bardzo bogaty dorobek

chcemy się czegoś dowiedzieć - oczywiście mam na myśli fotki złowionych ryb, bo nie interesują nas twoje prywatne sesje onanistyczne, których masz zapewne sporo

i bardzo proszę o mniej zniewiaściałych maruderskich tekstów bo chyba jesteś facetem???

jeśli jesteś kobietą - bo one w czasie miesiączki walą podobne farmazony to przepraszam wtedy mój post jest nieaktualny

(2010/10/14 16:33)