Zaloguj się do konta

Ulga w opłatach PZW

utworzono: 2012/01/06 18:48

A ja jestem za tym by niebyło żadnych ulg dla emerytów, w tych czasach ludzie którzy pracują i mają dzieci które trzeba wykarmic i wykształcic mają cięższe warunki niż emeryci. [2012-01-12 09:10]

pawelz

A ja jestem za tym by niebyło żadnych ulg dla emerytów, w tych czasach ludzie którzy pracują i mają dzieci które trzeba wykarmic i wykształcic mają cięższe warunki niż emeryci.


:)
Uwazaj, ja za tekst w podobnej nucie uslyszalem o zyczeniach emerytow zwiazanych z moja osoba ;)
"A na marginesie ...jestem przekonany że emeryci,którzy czytają Pańskie słowa życzą Panu żeby jako emeryt miał Pan wybór:-kupić leki czy pozwolenie na połów ryb.A znam niestety takie przypadki i wcale nie odosobnione." [2012-01-12 09:31]

JaroDaw

Ja nie mam nic przeciwko zniżką dla osób po 65 roku życia, ale powinien być postawiony warunek : minimum 5 ( a może nawet 10 )lat nieprzerwanie w PZW, przed uzyskaniem prawa do zniżek. Koledzy, pisanie o sytuacji emerytów w dzisiejszych czasach mija się z celem. Przecież jeden dostaje 700zł, a inny 2500zł , a czy sytuacja ludzi pracujących jest tak dużo lepsza?Zdecydowanie jednak jestem za ulgami dla dzieci i młodzieży, nawet 10% rocznej składki dla osób do 14 roku życia, 25% r.s. do 18 r.ż i 50% r.s. dla osób uczących się, osób niepełnosprawnych ruchowo (trwałe kalectwo).  [2012-01-12 09:37]

[2012-01-12 09:39]

JaroDaw

A ja jestem za tym by niebyło żadnych ulg dla emerytów, w tych czasach ludzie którzy pracują i mają dzieci które trzeba wykarmic i wykształcic mają cięższe warunki niż emeryci.


:)
Uwazaj, ja za tekst w podobnej nucie uslyszalem o zyczeniach emerytow zwiazanych z moja osoba ;)
"A na marginesie ...jestem przekonany że emeryci,którzy czytają Pańskie słowa życzą Panu żeby jako emeryt miał Pan wybór:-kupić leki czy pozwolenie na połów ryb.A znam niestety takie przypadki i wcale nie odosobnione."

Ja też wczoraj stanąłem przed wyborem, chodź mam dopiero 30 lat, czy kupić leki ( dla dzieci bo angina ), zapłacić komitet rodzicielski i czesne w przedszkolu, czy opłacić kartę. Może w lutym się uda wykupić znaczki :/

edit:PS: a nie uważam się za skrajnie ubogiego i wiele jest osób w moim wieku, które mają naprawdę trudne sytuację materialne. [2012-01-12 09:47]

pawelz

Dlatego sadze, ze sprawa ulg to bardzo delikatna materia i kazdy przypadek powinien byc rozpatrywany idywidalnie a nie z klucza - jak leci - wszystkim pow 65 lat bez zadnych innych warunkow. W obecnych czasach bycie pracownikiem wcale nie gwarantuje dochodow na zycie na poziomie minimum socjalnego. Niestety takie czasy.
[2012-01-12 09:58]

JaroDaw

Tylko rozpatrywanie prawa do ulg, na poziomie kół :/ hmm  [2012-01-12 10:15]

Romuald55

Niestety na malkontentów nie ma argumentów.To nie o pieniądze chodzi,kolego Lin.To chodzi o uhonorowanie wieloletnich trudów poświęconych na wychowanie młodego pokolenia,i nie koniecznie wędkarskiego.Teraz to pokolenie chętnie by się pozbyło tego "zbędnego"balastu.Zapomina się lub nie wie się że na przestrzeni rozwoju cywilizacji wiele plemion nie dbało o swoich Nestorów i nie przetrwało do dzisiaj.Całe szczęście,że są jeszcze mądrzy ludzie którzy mają decydujące głosy.Nawet w nowo wybranym Parlamencie pierwsze posiedzenie prowadzi Marszałek Senior.Najstarszy Poseł.Dlaczego? Dla uhonorowania ludzi którzy życie poświęcili dla następnych pokoleń. [2012-01-12 10:42]

Zibi60

Ja nie mam nic przeciwko zniżką dla osób po 65 roku życia, ale powinien być postawiony warunek : minimum 5 ( a może nawet 10 )lat nieprzerwanie w PZW, przed uzyskaniem prawa do zniżek. Koledzy, pisanie o sytuacji emerytów w dzisiejszych czasach mija się z celem. Przecież jeden dostaje 700zł, a inny 2500zł , a czy sytuacja ludzi pracujących jest tak dużo lepsza?Zdecydowanie jednak jestem za ulgami dla dzieci i młodzieży, nawet 10% rocznej składki dla osób do 14 roku życia, 25% r.s. do 18 r.ż i 50% r.s. dla osób uczących się, osób niepełnosprawnych ruchowo (trwałe kalectwo).

W pełni podzielam pogląd i propozycje Jarka. Mirek też dołożył tym filmikiem (szkoda, że to spot). Tylko koledzy zastanówcie się jak to technicznie wykonać, weryfikować uprawnienia, jak kontrolować, by nikogo nie skrzywdzić. Musiało by chyba powstać zaplecze socjalne przy PZW. Ale może tylko ja nie widzę rozwiązania, może coś z naszej dyskusji da się przeforsować. Słyszałem, że w tym roku będzie zmieniany zapis naszego Statutu i są propozycje aby do ulg dodać ludzi z trwałym, orzeczonym kalectwem - oby.


[2012-01-12 10:53]

naruto1919

Po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi na ten temat uważam że jest to dyskusja która nie ma możliwości zakończenia się ponieważ obie strony mają swoje racje i oczywiście sensownie je argumentują osobiści uważam, że pomimo olbrzymiego szacunku do osób starszych nie wkładałbym wszystkich do jednego worka w tym wieku też są ludzie i ludziska i nie zawsze tak po ludzku zasługują na szacunek ( jak ktoś dwa razy w życiu był karany za zabójstwo i siedział w więzieniu to ja raczej szacunku mimo że ukończył 65 lat do niego nie mam i zniższki tylko na podstawie wieku bym mu nie przyznał).
Uważam że należałoby na razie oczywiście w luźnej rozmowie zastanowić się nad obowiązkiem należenia do koła (PZW) przynajmniej 5 lat. Co do młodzieży to w moim kole jest dodatkowo składka 5 zeta na młodzieżówkę (nie obowiązkowa) ale raczej płacą wszyscy w końcu to nasza przyszłość i jak by trzeba było to nawet dam 10 zł żeby dzieciaki mogły powędkować może faktycznie na jedną wędkę zawsze to jakiś pomysł
pozdrawiam  [2012-01-12 10:55]

JaroDaw

(..)

W pełni podzielam pogląd i propozycje Jarka. Mirek też dołożył tym filmikiem (szkoda, że to spot). Tylko koledzy zastanówcie się jak to technicznie wykonać, weryfikować uprawnienia, jak kontrolować, by nikogo nie skrzywdzić. Musiało by chyba powstać zaplecze socjalne przy PZW. Ale może tylko ja nie widzę rozwiązania, może coś z naszej dyskusji da się przeforsować. Słyszałem, że w tym roku będzie zmieniany zapis naszego Statutu i są propozycje aby do ulg dodać ludzi z trwałym, orzeczonym kalectwem - oby.



To tylko luźna wypowiedź i moje zdanie. Do wprowadzenie takich zmian daleka droga, ale z drugiej strony, gdyby warunkiem uzyskania ulgi była przynależność do PZW przez 5 lat, to chyba nie jest tak trudno ustalić:) zaglądając do legitymacji przez skarbnika :) A co do młodzieży to dziś już mają zniżki, więc dodatkowe obniżenie składki nie utrudniło by weryfikacji uprawnień . Osoby z orzeczonym kalectwem, również posiadają odpowiednie dokument (zaświadczenia) więc też się da. Jedyne czego raczej nie widzę, to przyznawanie prawa do ulgi indywidualnie, bo niby kto miał by o tym decydować, skarbnik? Sąd koleżeński? Przecież zaraz by się narodziły podejrzenia o kolesiostwo. [2012-01-12 11:13]

Zibi60

A skarbnicy w kołach się cieszą jak diabli. Co roku mają dokładane jakieś świstki do prowadzenia, jak im dojdzie weryfikacja (bo oni mają decydować jak rozumiem) to będzie "siwy dym".
Wiem, wiem, zaraz się odezwą głosy: "przecież mają płacone", tylko ja jestem blisko tych rzeczy i przypuszczam co będzie.
[2012-01-12 11:25]

JKarp

Ja nie mam nic przeciwko zniżką dla osób po 65 roku życia, ale powinien być postawiony warunek : minimum 5 ( a może nawet 10 )lat nieprzerwanie w PZW, przed uzyskaniem prawa do zniżek. Koledzy, pisanie o sytuacji emerytów w dzisiejszych czasach mija się z celem. Przecież jeden dostaje 700zł, a inny 2500zł , a czy sytuacja ludzi pracujących jest tak dużo lepsza?Zdecydowanie jednak jestem za ulgami dla dzieci i młodzieży, nawet 10% rocznej składki dla osób do 14 roku życia, 25% r.s. do 18 r.ż i 50% r.s. dla osób uczących się, osób niepełnosprawnych ruchowo (trwałe kalectwo).

W pełni podzielam pogląd i propozycje Jarka. Mirek też dołożył tym filmikiem (szkoda, że to spot). Tylko koledzy zastanówcie się jak to technicznie wykonać, weryfikować uprawnienia, jak kontrolować, by nikogo nie skrzywdzić. Musiało by chyba powstać zaplecze socjalne przy PZW. Ale może tylko ja nie widzę rozwiązania, może coś z naszej dyskusji da się przeforsować. Słyszałem, że w tym roku będzie zmieniany zapis naszego Statutu i są propozycje aby do ulg dodać ludzi z trwałym, orzeczonym kalectwem - oby.

Cześć
Dokładnie o tym samym mówiłem:
"Uważam, żeby nabrać jakiś praw do zniżek w stowarzyszeniu jakim jest PZW należy minimum rok należeć :-)Poza tym wędkarstwo to hobby i naprawdę nikt nikogo nie skazuje na łowienie ryb :-) "Zbyszek nikogo nie trzeba szczególnie kontrolować z przynależności do PZW :-) Każdy wędkarz ma swoją kartotekę w kole - to w nawiązaniu do nabycia praw do zniżek po 65 roku życia.Zupełnie inaczej ma się sprawa w wypadku wędkarzy mających jakiś tam staż w PZW, niejednokrotnie byłych działaczy, którzy poświęcili dużo czasu na działalność, a którzy w wyniku różnych zmian lub zawirować życiowych mają bardzo złą sytuację materialną. W takim wypadku każda ze spraw powinna być rozpatrywana indywidualnie na szczeblu Koła PZW i po chyba pozytywnej opinii Zarządu Koła odesłana do Okręgu, który po prosu przyjmie to wiadomości bez dodatkowych działań.Jeszcze jedna uwaga ciśnie mi się na usta. Mam wrażenie, że ogólnie ludzie ( nie tylko wędkarze ) jakoś szczególnie doświadczeniu przez los i niemajętni nie stają w pierwzsym szeregu po dofinansowane czegokolwiek by ono dotyczyło.Janusz JKarp



[2012-01-12 11:38]

pawelz

Ale przeciez nikt nikogo nie zmusza do bycia skarbnikiem. Jak nie bedzie chetnych, to moze PZW zatrudni kogos kto bedzie robil to za kase (wiem ze teraz dostaja, ale skoro zrezygnuja - to widocznie za malo). Jestem czlowiekiem, ktory uwaza ze kazda praca powinna byc odpowiednio nagrodzona. I nie widze nic zlego w placeniu skarbnikom. I wole tak, niz obecne lamenty, jakie to ich zycie uslane kolcami.
Jak to robia, to niech robia i nie marudza. A jak nie chca, niech zrezygnuja. Proste jak konstrukcja cepa.
[2012-01-12 11:41]

JaroDaw

Januszu, sorka widocznie nie doczytałem każdego postu, ale wychodzi na to, że mamy podobny pogląd na tę sytuację :), przy czym uważam że 1 rok to troszkę za mało. Zbyszku :) wystarczy spojrzeć w kartę członkowską i tam są znaczki za lata ubiegłe :) Jest pięć lat i wiek jest zniżka, niema to niema :) Jeśli któryś skarbnik pokręcił by nosem, że musi dodatkowo to sprawdzać, to tylko dla zasady (marudzenia) :) [2012-01-12 11:55]

JaroDaw

Ale przeciez nikt nikogo nie zmusza do bycia skarbnikiem. Jak nie bedzie chetnych, to moze PZW zatrudni kogos kto bedzie robil to za kase (wiem ze teraz dostaja, ale skoro zrezygnuja - to widocznie za malo). Jestem czlowiekiem, ktory uwaza ze kazda praca powinna byc odpowiednio nagrodzona. I nie widze nic zlego w placeniu skarbnikom. I wole tak, niz obecne lamenty, jakie to ich zycie uslane kolcami.
Jak to robia, to niech robia i nie marudza. A jak nie chca, niech zrezygnuja. Proste jak konstrukcja cepa.

No niby tak, ale czemu by nie wynająć profesjonalnej agencji ochrony w miejsce obecnej SSR, menażera zatrudnić na stanowisku prezesa koła, ..... koszty wzrosną x razy, a efekty pozostaną takie same. :)  [2012-01-12 12:05]

pawelz

Koszty na pewno wzrosna, ale co do efektow, to nie zgodze sie z Toba.
Czemu na tej samej wodzie (gorna wisla), po przejeciu jej z rak PZW w rece prywatne, woda stala sie na tyle atrakcyjna dla wedkarzy ze placili po 70 zl / dzien lowienia w pierwszych dwoch latach. Okazuje sie ze mozna w Polskich realiach, ale zarzadzac tym musi ktos kto ma o tym pojecie. Pilnuja tej wody tez nie straznicy SSR a oplacani przez wlasciciela ludzie.
Czemu na Pisecznie (tym kolo Gdanska) ludzie placa po 100 zl / dzien lowienia a na podobnych jeziorach PZW lowi sie marna plotki i skarlowaciale leszczyki.
Bo te lowiska zatrudniaja fachowcow a nie opieraja sie w najmniejszym stopniu na spolecznej pracy. Czemu OS'y zatrudniaja dodatkow ochrone (wody PZW). Bo przy uzyciu SSR juz dawno by ich nie bylo. Tam wiedza ze jak ktos placi 50-70 zl / dzien, to MUSI sie czuc ze ktos pilnuje lowiska. Gdybym na takim osie spotkal klusola wiecej jak 1-2 razy (co nie oznacza ze ich tam nie ma) i byl swiadom jego bezkarnosci - wiecej moja noga by tam nie postala.
Powiem tak. Wolale zaplacic wiecej i rzadziej byc na rybach, ale miec swiadomosc, ze jade nad wode w ktorej sa ryby, niz biegac za jedna gow... rybka po rzekach takich jak obecnie np Pilica w moich rejonach. Wiem ze wedkarstwo to nie tylko ryby, ale jak komus wystarcza samo obcowanie z przyroda, to po co mu wogole karta wedkarska.
[2012-01-12 12:27]

JaroDaw

Paweł masz rację, tylko zaczynam się gubić, o czym teraz rozmawiamy. Nie ma co porównywać prywatnych firm ze strukturami PZW, jak i nie ma sensu porównywać OS'ów, ŁS'ów i prywatek, z ogólnodostępnymi wodami PZW. Sam napisałeś 70zł,100zł/dzień, w porównaniu do składek członkowskich ( u mnie 180zł) to są gigantyczne kwoty, więc i ryba jest i czysto też jest. Przecież jakim budżetem by musiało dysponować PZW by należycie ochronić wszystkie wody. No chyba że składki wzrosną no powiedzmy ... dziesięciokrotnie, to i tak by była tanioch w porównaniu do tych o których pisałeś, ale może wtedy chodź część mogła by być należycie chroniona. [2012-01-12 12:45]

pawelz

Zjechalismy nieco z temu, ale bylo to spowowdowane wlasnie tym, ze PZW opiera sie na spolecznej pracy i taniocha. Bo inaczej tego nie mozna nazwac.
Bo jesli PZW kalkuluje cene na 1200 zl / rok (OS San) i jet to kwota ktora pozwala na utrzymanie lowiska na niezlym poziomie bez deficytu (ale i bez dodatkowych z tego tytulu dochodow), to na co liczy biorac skaldke 180 zl / rok i to nie na 5 km odcinek rzeki a na wielokrotnie wiekszy obszar.
Musza wiedziec, ze skazuja sie na dzidostwo, bo nie wierze ze siedza tam sami idioci.
[2012-01-12 12:55]

jurek

To nie Skarbnik będzie decydował , czy dać komuś zniżkę ( bo musiałby zwracać ze swojej kieszeni ) , co miesiąc jest Zebranie Zarządu Koła i tam są rozpatrywane , takie sprawy .

Zresztą bardzo rzadko słyszałem , żeby w tym wieku ludzie wstępowali do PZW , no może jakiś malutki odsetek .

Gdy każdy wędkarz uiszcza swe składki , to jest to rejestrowane również w kartotece wędkarza i też sprawdza się staż w wędkarstwie , poprzednie wpłaty i czy wędkarz uzyskał jakieś zniżki

                           Chociaż mało Kół to stosuje , a powinno
[2012-01-12 17:24]

xemit



:)
Uwazaj, ja za tekst w podobnej nucie uslyszalem o zyczeniach emerytow zwiazanych z moja osoba ;)
"A na marginesie ...jestem przekonany że emeryci,którzy czytają Pańskie słowa życzą Panu żeby jako emeryt miał Pan wybór:-kupić leki czy pozwolenie na połów ryb.A znam niestety takie przypadki i wcale nie odosobnione."





Lepiej wykupić pozwoleni niż leki. Bo przecież zawsze można złapać złotą rybkę która poza zdrowiem spełni jeszcze dwa życzenia.Nie, jednak lepiej leki. Bo by rybka spełniła życzenia trzeba ją wypuścić, a z tym u nie jednego emeryta moze być problem. [2012-01-12 18:26]

szkarlupnia3

Zniżki dla dzieci, młodzieży, studentów, ludzi niepełnosprawnych, emerytów jak najbardziej ... za to zniżki za znaczki należy znieść i to szybko, w pierwszej kolejności!

[2012-01-13 12:03]

Zniżki dla dzieci, młodzieży, studentów, ludzi niepełnosprawnych, emerytów jak najbardziej ... za to zniżki za znaczki należy znieść i to szybko, w pierwszej kolejności!


Dla dzieci młodzieży czy ludzi najniżej uposażonym oczywiście jestem za .ale nie rozumiem dlaczego emeryt w wieku 65 lat ma być uprzywilejowany?? przecież nawet taki emeryt dostający 2000 emerytury ,po ukończeniu 65 lat nabywa praw do zniżek .Jest to według mnie bez sens.
Co do inwalidów to uważam że tylko ci którzy którzy mają problemy ruchowe powinni mieć ulge.
[2012-01-13 13:21]

szkarlupnia3

Kwestia dochodowości to drugorzędna sprawa, można to prosto rozwiązać. Ilu jest w Polsce emerytów, którzy dostają 2 czy 3 tys., a ilu jest takich co dostają poniżej 1000? [pytanie retoryczne, proszę nie odpowiadać]
Minimalną emeryturę w kwocie 645 zł dostaje z ZUS ponad 400 tys. ludzi ... 

[2012-01-13 14:20]

bluehornet

Dla zainteresowanych .

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/3/wiadomosci/14423/pliki/statut_pzw.pdf

[2012-01-13 14:49]