Zaloguj się do konta

Ulga w opłatach PZW

utworzono: 2012/01/06 18:48
pawelz

Kolego @pawelz dlaczego oczekujesz tak szczegółowej odpowiedzi od Romualda, albo od kogoś na tym forum? Napisz do rzecznika PZW - może odpowie. Wygląda to tak, jak bym się miał burzyć, że szynka staniała i dociekał w drogerii dlaczego ?
Co do Twoich wyliczanek, to myślę, że masz za małą wiedzę o obiegu pieniądza w naszej organizacji, żeby ferować takie diagnozy. Jeśli uważnie czytasz, w co nie wątpię, to pewnie zauważyłeś kilka postów w tym temacie, więc ja nie będę się powtarzał.

Problem w tym, ze poza nielicznymi wyjatkami, nikt nie zna prawdziwego obiegu kasy w PZW. Organizacja ta nie byla i nie jest transparentna jesli chodzi o finanse. Jesli uwazasz ze wiesz dokladnie jak sa rozdzielane srodki finansowe, to moglbys bardzo sie zdziwic. Poza tym kazdy okreg poza tymi 10% skladki sam okesla podzial pozostalej kwoty. Wiec skad mozesz wiedziec jak jest np w piotrkowskim.
A wracajac do ulg. Ja nie zadalem odpowiedzi od nikogo z tego forum poza zalozycielem watku , ktory napisal ze mu sie nalezy. Nie chodzilo mi o odpowiedz typu, ze nalezy mu sie bo tak jest w statucie, tylko dlaczego uwaza (tak po ludzku), ze mu sie nalezy (pomijajac zapisy).

Zeby byla jasnosc. Ja tez uwazam ze ulgi byc powinny. Ale nie rozdzielane wg jakiegos zapisu ale powinny byc przyznawane potrzebujacym.

Dobrym przykladem jest ten kawal z babcia. Ustapilbym jej miejsca nie dlatego ze jest powiedzmy 70-letnia osoba, ale dlatego ze tego potrzebuje. Podobnie jak ustapilbym miejsca mlodemu chlopakowi, ktory stalby o kulach i sprawialoby mu to trudnosc.
Wg mnie do znizki w PZW maja takie samo prawo osoby starsze jak i mlodsze. Pod warunkiem, ze tej znizki naprawde potrzebuja. Dla mnie niemoralne jest udzielenie znizki gosciowi w wieku 65 lat, ktory ma wypasiona chalupe, jezdzi terenowym mercem a placi polowe bo ukonczyl 65 lat. A jednoczesnie goli sie goscia ktory ma na utrzymaniu bezrobotna zone i 3 dzieci a sam zarabia 1500 zl.

[2012-01-10 09:03]

Zibi60

Wg mnie do znizki w PZW maja takie samo prawo osoby starsze jak i mlodsze. Pod warunkiem, ze tej znizki naprawde potrzebuja. Dla mnie niemoralne jest udzielenie znizki gosciowi w wieku 65 lat, ktory ma wypasiona chalupe, jezdzi terenowym mercem a placi polowe bo ukonczyl 65 lat. A jednoczesnie goli sie goscia ktory ma na utrzymaniu bezrobotna zone i 3 dzieci a sam zarabia 1500 zl.

Jakoś mi patosem zaleciało. Zastanów się, czy są możliwości żeby to wprowadzić - moim zdaniem to jest utopijna teoria.



[2012-01-10 14:29]

jarekk

 
Wg mnie do znizki w PZW maja takie samo prawo osoby starsze jak i mlodsze. Pod warunkiem, ze tej znizki naprawde potrzebuja. Dla mnie niemoralne jest udzielenie znizki gosciowi w wieku 65 lat, ktory ma wypasiona chalupe, jezdzi terenowym mercem a placi polowe bo ukonczyl 65 lat. A jednoczesnie goli sie goscia ktory ma na utrzymaniu bezrobotna zone i 3 dzieci a sam zarabia 1500 zl.



Jakieś absurdalne wnioski. Jak wyobrażasz sobie kontrolę uczciwości przyznania zniżki ? Policja skarbowa pod sztandarem PZW, czy zwyczajne donosicielstwo przez kolegów z koła ? :) Takie zasady już kiedyś obowiązywały. Jak ktoś miał za dużo, to otrzymywał tzw domiar w imię tzw "sprawiedliwości społecznej", ale to było dawno, bardzo dawno i na szczęście nie wróci.

 

Faktem natomiast jest, że nie ma sprawiedliwego systemu przyznawania ulg i zwolnień z opłat. Być może dobrą metodą byłoby wyznaczenie czystego i jedynego kryterium - np stażu pracy społecznej dla stowarzyszenia ? I nic poza tym. Bo niby dlaczego mają być zniżki. Opłaty i tak są raczej symboliczne.

[2012-01-10 14:45]

pawelz

Wg mnie do znizki w PZW maja takie samo prawo osoby starsze jak i mlodsze. Pod warunkiem, ze tej znizki naprawde potrzebuja. Dla mnie niemoralne jest udzielenie znizki gosciowi w wieku 65 lat, ktory ma wypasiona chalupe, jezdzi terenowym mercem a placi polowe bo ukonczyl 65 lat. A jednoczesnie goli sie goscia ktory ma na utrzymaniu bezrobotna zone i 3 dzieci a sam zarabia 1500 zl.

Jakoś mi patosem zaleciało. Zastanów się, czy są możliwości żeby to wprowadzić - moim zdaniem to jest utopijna teoria.



Wierz mi ze znam wiele takich przypadkow. A zalozenie, ze wszystkim po 65 jest po prostu pojsciem na latwizne. Populistyczny chwyt.
A jak to zrealizowac ?. Nie wiem. Byc moze potrzebujący skladalby podanie do wladz okregu z prosba o znizke. Z uzasadnieniem. Nie jest to dobre rozwiazanie, ale nie ja jestem we wladzach zwiazku, miedzy innymi dlatego ze nie mam predyspozycji i umiejetnosci do rozwiazywania podobnych problemow. Ale co sie dziwic, ze gora PZW nic nie zmieni skoro tam pchaja sie nie Ci co umieja a Ci co chca.

[2012-01-10 14:46]

Zibi60

To, że trzeba mieć pewne predyspozycje do określonych działań - wiadomo. Ale nie wymagaj od reszty, żeby zrobiła to co Ty sobie wymarzysz.
Uwierz mi, nie znam członka władz kół mi bliskich, który tam wszedł bo o tym marzył od dziecka. Każdy kto godzi się na podjęcie pracy społecznej, analizuje swoje możliwości wykazania się na danym odcinku, lub podejmuje wyzwanie na skutek niezgody z działaniem poprzednika. Nie wykluczam kilku procent którzy wietrzą łatwą kasę lub możliwości przekrętów, są ludzie i ludziska.
Tylko dla działaczy są określone i zapisane ścisłe kryteria przyznawania ulg w opłatach.
Pozostałe ulgi obejmują uczniów, studentów (legitymacja i wiek) oraz osoby starsze - tu wiek 65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety jest jedynym kryterium i tak jest w miarę sprawiedliwie, bez bezsensownej biurokracji.
Oby te nasze teoretyczne rozważania, co i jak trzeba zmienić, doprowadziły do konstruktywnych wniosków, które zgłosimy na Walnych Zebraniach.
[2012-01-10 18:09]

Pitbul

Jak już tak sobie "gdybamy", to może taki pomysł:
Wszyscy, korzystający ze zniżek mają prawo połowu na jedną wędkę i wyłącznie na wodach nizinych z możliwością wędkowania jedynie w macierzystym Okręgu. 
Chcą więcej - proszę bardzo - dopłata do pełnej składki.T.  [2012-01-10 18:29]

Zibi60

Zniżki dla działaczy są formą nagrody za ich pracę i zachętą dla innych, więc nie bardzo to widzę. Ty proponujesz ich ukaranie.
[2012-01-10 20:08]

Zniżki dla działaczy są formą nagrody za ich pracę i zachętą dla innych, więc nie bardzo to widzę. Ty proponujesz ich ukaranie.

najłatwiej to zasłużonych karać, lecz samemu zasłużyć swoją społeczną pracą na formę nagrody trudno... [2012-01-10 20:13]

Pitbul


Składka członkowska - ulga 50%
1) młodzież szkolna i studenci w wieku 16-24 lat,
2) członkowie odznaczeni srebrną i złotą odznaką PZW
3) mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia,
4) kobiety po ukończeniu 60 roku życia
Składka członkowska- ulga 75%
1) członkowie uczestnicy do lat 16
2) członkowie odznaczeni odznaką PZW złotą z wieńcami

Przepraszam . Gdzie Kolega w moim pomyśle widzi karę ?Ja podpowiadam, by niemałe ulgi ( 50%, 75%) zachować pomimo ogromnej liczby osób do tych ulg uprawnionych. Prawo do uprawiania ulubionej pasji, możliwość realizowania się w hobby wędkowania za niewielka kasę to chyba nie jest kara. 
Bardziej ciekawi mnie to, że koncentrujesz się w swoim poście jedynie na "działaczach".Tu trafiłeś w mój czuły punkt.Sam sobie odpowiedz - ilu jest w zarządach figurantów, którzy dostają odznaki i wieńce za ....Za nic.Niech tacy będą w połowie Kół (raczej niedoszacowanie). Przemnóż to przez (np ostatnie) 10 lat i mamy wynik: 2500/2x10= 12.500 osób, które nic lub niewiele robią a korzystają z ulg.Nadal twierdzisz, że moja propozycja to kara ?T.


[2012-01-10 20:54]

ja mam 50% zniżki i nie za darmo dostałem:) musiałem się ciężko napracować społecznie... [2012-01-10 20:59]

ja mam 50% zniżki i nie za darmo dostałem:) musiałem się ciężko napracować społecznie... [2012-01-10 20:59]

Pitbul

A gdyby nie ulgi to Pan by społecznie nie pracował ?T. [2012-01-10 21:05]

A gdyby nie ulgi to Pan by społecznie nie pracował ?T.
Panie strażniku pitbul  pracowałem 10 lat i otrzymałem odznakę w 2008 roku na wniosek Okręgu PZW- teraz mamy 2011 i też społecznie pracuję :)nic się nie zmieniło
[2012-01-10 21:21]

Zibi60

Panie @Pitbul (skoro taka wola) na "odznaki i wieńce" trzeba jednak trochę popracować ( na Złotą Odznakę z Wieńcami grubo ponad 10 lat). Czy myśli Pan, że ten okres można przebumelować nic nie robiąc? Jakiemu prezesowi potrzebny obibok w zarządzie który leżąc, czeka na odznaczenia? Są sankcje, które to błyskawicznie dyscyplinują.
Pozostańmy przy swoich interpretacjach nagrody i kary.
[2012-01-10 21:35]

Pitbul

Kolego @Zibi60.Formy "Pan" użyłem kierując słowa do usera @meridianon (odejścia od formy "Kolega" chyba nie muszę uzasadniać)Zgadzam się, że obaj mamy prawo pozostać przy swoim zdaniu i nie stanowi to dla dorosłych ludzi - ani problemu, ani powodu do niepoważnych zachowań.Pozostając przy swojej opiniipozdrawiamT.

[2012-01-10 22:14]

jarekk

Znam realia PZW i trudno odmówić racji, że ilość cwaniaków szukających tylko i wyłącznie osobistych korzyści w PZW jest ogromna.

Jak rzadko kiedy zgodzę się z Panem @Meridianon. Mam wrażenie, że bez względu na okoliczności robiłby to co robi :)

A może ulga powinna wynosić 50 % (dla emerytów, uczniów, studentów, bezrobotnych, itp ..osób mniej zamożnych) i oznaczałaby ograniczenie praw o połowę (jedna wędka, itp), ale przy jednoczesnym wprowadzeniu ulgi za działalność społeczną z zachowaniem pełnych praw. Rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich i Kol. Pitbul'a i Kol. Zibi60 ? Teoretycznie :)

PS: A swoją drogą mamy powyżej bardzo ładny przykład jak można zachować swoje zdanie i w dobrej atmosferze zakończyć wymianę zdań. Brawo Pitbul :)

[2012-01-10 22:38]

tomustad

KOLEGO @jarekk nie mogę zgodzić się z Twoją opinią dotyczącą zniżki dla emerytów. Zapis dotyczący ulg w opłatach jest przemyślany i specjalnie w nim nie ma ujętych emerytów, a dlaczego ?. Podam przykład - po 15 latach w wojsku przechodzę na emeryturę i załóżmy,że mam 38 lat. Idąc do PZW opłacić składkę dostaję 50% zniżki, to chyba było by jakieś nieporozumienie. Drążyć temat dalej to ukończone 65 lat , to jak jeszcze do tej pory właśnie osiągnięty wiek emerytalny, a nie coś tam wyssane z palca i tego nikt sobie nie ubzdurał. [2012-01-11 00:07]

szkarlupnia3

 
Ulga 50% dla członków odznaczonych srebrną i złotą odznaką natychmiast do likwidacji!

Powiem krótko, odznakę taką dostają koledzy i koledzy kolegów prezesów i sekretarzy (w 9 przypadkach na 10 odznaki dostają członkowie zarządów), bynajmniej nie za działalność społeczną związaną z wędkarstwem.

[2012-01-11 09:31]

jarekk

KOLEGO @jarekk nie mogę zgodzić się z Twoją opinią dotyczącą zniżki dla emerytów. Zapis dotyczący ulg w opłatach jest przemyślany i specjalnie w nim nie ma ujętych emerytów, a dlaczego ?. Podam przykład - po 15 latach w wojsku przechodzę na emeryturę i załóżmy,że mam 38 lat. Idąc do PZW opłacić składkę dostaję 50% zniżki, to chyba było by jakieś nieporozumienie. Drążyć temat dalej to ukończone 65 lat , to jak jeszcze do tej pory właśnie osiągnięty wiek emerytalny, a nie coś tam wyssane z palca i tego nikt sobie nie ubzdurał.


OK, to był tylko przykład teoretyczny, takie luźne dywagacje :) Na razie jest jak jest i nie widzę żadnych szans, aby w PZW cokolwiek drgnęło. Nie tylko w temacie ulg. Pozdrawiam [2012-01-11 09:32]

Zibi60

Coś czuję, że demagogia zapanuje (ale mi się rymło).
Aby mieć możliwość uzyskania odznaczenia przyznawanego przez PZW nie wystarczy być członkiem tego stowarzyszenia, ani głośno krzyczącym userem na forum wekuje.pl. Kryteria przyznawania mówią, że trzeba być AKTYWNYM członkiem: SSR, zarządu, komisji rewizyjnej czy sądu koleżeńskiego lub sędzią wędkarskim, niestety nie ma wzmianki o długoletnich wędkarzach (a szkoda), o no-killowcach czy kłusolach. Kryteria określają także czas w jakim można te "profity" uzyskać i określają okres między jednym a drugim - wyższym - odznaczeniem.
Zapewne większość kolegów o tym wie, ale aby dyskusja zbytnio nie zboczyła...
[2012-01-11 11:26]

szkarlupnia3

Coś czuję, że demagogia zapanuje (ale mi się rymło).
Aby mieć możliwość uzyskania odznaczenia przyznawanego przez PZW nie wystarczy być członkiem tego stowarzyszenia, ani głośno krzyczącym userem na forum wekuje.pl. Kryteria przyznawania mówią, że trzeba być AKTYWNYM członkiem: SSR, zarządu, komisji rewizyjnej czy sądu koleżeńskiego lub sędzią wędkarskim, niestety nie ma wzmianki o długoletnich wędkarzach (a szkoda), o no-killowcach czy kłusolach. Kryteria określają także czas w jakim można te "profity" uzyskać i określają okres między jednym a drugim - wyższym - odznaczeniem.
Zapewne większość kolegów o tym wie, ale aby dyskusja zbytnio nie zboczyła...


W teorii ...

Srebrna Odznaka....5 lat działalności społecznej.

Złota Odznaka....5 lat działalności od otrzymania srebrnej

Złota z wieńcami....7 lat działalności  od otrzymania złotej   Dodatkowo trzeba się wykazać konkretną działalnością a nie być tylko działaczem na papierze. Ilość odznak jest limitowana i wynosi 2,5 promila na liczbę członków okręgu.Praktycznie na średniej wielkości koło przypada jedna odznaka na rok.Jeżeli weżmiemy pod uwagę fakt iż odznakę może dostać zarówno członek zarządu,członek Komisji rewizyjnej,sądu koleżeńskiego czy SSR może się zdarzyć że prawo do zniżki 75% można nabyć po 20-30 latach działalności.


 W praktyce ...

Tak się składa, że byłem dwa lata członkiem zarządu jednego z kół PZW ... w kole rządził prezes i komendant SSR. 

 Członkini Zarządu, która razem ze mną została wybrana w tzw. "wyborach uzupełniających" do zarządu koła, wędkowała od roku, w kole też była od roku (zimą razem z mężem często łowiła rybki, w porcie rybackim ... na szarpaka). Już na drugi rok dostała srebrną odznakę PZW z okazji 65-lecia koła za ... zorganizowanie w szkole podstawowej przedstawienia teatralnego "O złotej rybce". To się wg Ciebie nazywa konkretna działalność mająca na celu krzewienie wędkarstwa wśród młodzieży?

Papier wszystko przyjmie. Nikt na górze nie zweryfikuje tego co władze koła (zwykle sekretarz) napiszą we wniosku o odznaczenie. Znam związkowe życie z praktyki, więc nie musisz mi bajek opowiadać. Na wspomnianej uroczystości 5 osób, w tym 4 z władz 70-osobowego! koła dostało odznaki PZW.

[2012-01-11 12:01]

Zibi60

Przykro mi, że masz takich kolegów i takie negatywne doświadczenia. U mnie w kole i okręgu to funkcjonuje poprawnie, ale wiem, że ludzie nie są wszędzie jednakowi.
Jeśli ja bym puścił z koła do okręgu kogoś do odznaczenia, nie upewniwszy się, że mu się ono należy (dokładne sprawdzanie kryteriów) to by się skończyło nieprzyznaniem przez okręg odznaki za dany rok, a przychodzą do koła dwie w roku.
Takie patologiczne działanie jak u Ciebie zraża i zniechęca ludzi, stąd Twoje zrozumiałe frustracje. Tylko, że przykład z "mojego podwórka" pokazuje, iż nie powinniśmy uogólniać.
[2012-01-11 12:41]

Romuald55

Jeszcze toczy się bój o szacunek dla ludzi starszych? [2012-01-11 12:49]

Romuald55

......i....dziwny jest ten świat /jak śpiewał Czesław Niemen/ gdzie nie szanuje się Ojca i Matki / to mój dodatek/. [2012-01-11 12:56]

Romuald55

...a potem się czyta na szpaltach kryminalnych.....syn zadżgał Matkę bo nie dała mu na piwo. [2012-01-11 12:59]