Ukleja jako pierwsza ryba w życiu - jak ją łowić

/ 13 odpowiedzi
Ukleja - głównie odławiana przez młodych adeptów wędkowania. Założę się, że pierwsza ryba wielu z Was, złowiona na bambus i spławik z pióra :) Dodatkowo ryba zawodnicza, rzadziej poławiana od tak...chociaż...

No właśnie, a może jednak wybieracie się nad wodę z typowym nastawieniem na ukleję... kanał, jezioro, rzeka ?

Podobno wprawny zawodnik potrafi wyciągnąć jedną sztukę na sekundę. Sama przekonałam się o tym, że aby osiągnąć dobry wynik na zawodach, trzeba się nieźle "namachać".

A Wy macie jakieś "patenty" w łowieniu uklei ? Sprzętowe - od wędki przez haczyk czy też zanętowe ?

Oliwia.


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

89krzysztof


Jeśli ukleja jest w łowisku to nawet zanęty za bardzo nie trzeba. U mnie na Wiśle stoją na granicy nurtu i spokojnej wody, bat 4m przy zestawie pół gramowym z haczykiem 16 i jedną pinką można łowić i łowić.
Widziałem na zawodach jak w 4 godziny łowienia najlepszy zawodnik miał ponad 5kg samych uklejek, więc rzeczywiście musiał się namachać trochę ... :) (2013/06/13 11:41)

luzy


Ja poławiam ukleje i je później mrożę. Najlepszy gatunek "trupka" na drapieżniki. (2013/06/13 14:46)

sjunge


Sprzęt oczywiście zależy od łowiska.Na Odrze gdzie łowię ukleja zazwyczaj żeruje tuż przy brzegu w tym wypadku bacik 3m wystarcza. Spławik max 0.75g,haczyk 18 z pinką.Na zanętę nie trzeba się jakoś bardzo silić.Zawsze mam pod ręką bułkę tartą własnej roboty.Po prostu przeciskam suchą bułę przez maszynkę do mięsa.Jako takich kulek nie robię,ściskam mocno bułkę w dłoni i rzucam lekko przed siebie.Oczywiście najpierw szukam miejsc gdzie rybka jest,dla mnie mija się z celem nęcenie i czekanie na rybkę.Na YT można znaleźć dużo filmików takich "wyczynowców" :)Dla ciekawości jeszcze napiszę że kilka lat temu na zawodach spławikowych u mnie w Opolu wygrała osoba która złowiła .... jedną uklejkę.Takie to są nasze rybne wody :) (2013/06/14 00:51)

Esox53


ttp://gorek-gliny.pl/?cat=59 Na tej stronie w dziale porady i wskazówki masz 3   części kompendium wiedzy na temat sportowego łowienia uklei.  (2013/06/14 12:24)

olivia85


A co sądzicie o zastosowaniu haków bezzadziorowych przy połowie uklei ? (2013/06/17 11:14)

Bernard51


No na pewno będziesz miała dużo spiętych, przy haczyku nr 18 zadzior tez nie jest zbyt byczy ale jednak trochę pomaga w wyjęciu rybki. (2013/06/23 08:52)

seboa


pomaga a tak naprawdę ciężko stwierdzić czy bardziej kaleczy rybki bo na moje oko przy hakach 18-20 zadzior jest minimalny ale rybki nie schodzą :) (2013/06/23 17:40)

olivia85


To prawda - przy małych hakach zadzior jest niewielkich rozmiarów. Osobiście szczegółowo dobieram odpowiednie haki do połowu uklei. Tam gdzie zadzior jest zbyt duży, lekko przyginam.

Chęć rywalizacji musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem i zwróceniem uwagi na kondycję ryb, a szczególnie na wrażliwy otwór gębowy.

To czy ukleja spadnie nam z haka zależy od kilku rzeczy: wprawa łowiącego, długość przyponu, wielkość haka, rodzaj wędziska.

Polecam "stopowanie" łopatek haków - dzięki temu zyskamy wiele cennych sekund :) (2013/06/24 10:55)

Bernard51


To czy ukleja spadnie nam z haka zależy od kilku rzeczy: wprawa łowiącego, długość przyponu, wielkość haka, rodzaj wędziska.

Oliwia skoro tak jesteś wtajemniczona w arkana połowu ukleji to po co to pytanie?
Jeżeli twoje serduszko jest tak wrażliwe na uszkodzenia otworu gębowego to pociesz się  tym że bez zadziorowe też rozrywają pyszczek każdej rybki o delikatnej strukturze jak ukleja,szczególnie małej rybce. (2013/06/24 11:44)

wirefree


Podrywka ją tę ukleje podrywką.

(2013/06/24 12:58)

olivia85


Bernard - moje pytanie było ogólnikowe. Czysta ciekawość i zwykła wymiana zdań między kolegami ;)

Każdy z nas cały czas doszkala się i uczy czegoś nowego.

Z pozdrowieniami. (2013/07/08 14:28)

Bernard51


Bernard - moje pytanie było ogólnikowe. Czysta ciekawość i zwykła wymiana zdań między kolegami ;)

Każdy z nas cały czas doszkala się i uczy czegoś nowego.

Z pozdrowieniami.

Żle zrozumiałem twoje intencje jeśli chodzi o haki bez zadziorowę, bo sądziłem że masz obawy że za bardzo kaleczą rybę zadziorowe, a ja powiem Ci że poławiam uklejki i segreguję te wieksze na patelnie, i smakowo są bardzo dobre wysmażone na chrupko jak frytki -polecam.




"Każdy z nas cały czas doszkala się i uczy czegoś nowego."
Na pewno masz rację całe życie się uczymy i tak wszystko nie wiemy.
Pozdrawiam! (2013/07/08 19:08)

pstrag222


Ja uklejki łowiłem na baty 4m , 5m.
spławik od O.2 do 0.4
Hak 22 zawsze czerwony,
 przypon 0.065.
Przynęta pinka również zawsze czerwona (2013/07/09 19:45)