Zaloguj się do konta

Tworzenie mini stawiku-porady

utworzono: 2014/07/07 17:32
marcin-falkowsk

Witam wszystkich bardzo serdecznie ! W planach mam wykopanie małego stawiku (oczka wodnego, jak kto chce, niech tak to nazywa). wymiary jego będą 8x4 metrów, najprawdopodobniej prostokątny. Głębokość planuję ustawić na około 1.5 metra. I co to reszty mam kilka pytań:- Ryby jakie mam zamiar wpuścić to: lin, płoć, karp, okoń (w wiadomych celach), karaś pospolity i złocisty. Wszystko z umiarem, żeby uniknąć przerybienia. Wyraźcie swoje zdanie na ten temat, czy może warto coś wpuścić czego nie wymieniłem, lub czego uniknąć.- Czy ten stawik (tak to będę nazywał) trzeba wykładać specjalną folią jak oczko wodne ? - Czy okoń poradzi sobie ze swoim zadaniem, czy jednak jeden mały szczupaczek będzie konieczny ?- Jakiego pochodzenia wodą go wypełnić ? Czy instalować jakiś napowietrzacz ? 
Na razie było by na tyle. Jeśli coś mi się przypomni, to zamieszczę te pytanie. Pozdrawiam ! [2014-07-07 17:32]

Zipero

Zainwestuj w folie a pod nią stare dywany wykładziny itp bez foli będzie ciągle syf, wpuść tylko lina i karasia po co Ci płoć i okoń zaśmiecą tylko staw swoją liczebnością, jak już lin i karaś się wytrze to wpuść jednego szczupaczka
[2014-07-07 17:55]

robson270

Ja u siebie wykopałem taki stawik (3,5 x 7 x 0,8 m) http://youtu.be/7TRJb6PhzG0 jego boki wyłożyłem pod kątem kostką ażurową (niedroga a ciekawie wygląda) zrobiłem także półkę z wypłyceniem gdzie posadziłem trochę roślinności (popełniłem tylko jeden błąd, ponieważ powinienem między kostką ażurową a ziemią położyć folię a tego nie zrobiłem i troszkę skarpy mi się osypują na dno). Do stawu polecam: orfy, jazie, karpie koi, karasie, amury, ewentualnie jakiegoś jesiotra ale te są bardzo wymagającymi rybami ( potrzebują zimnej, dobrze natlenionej wody).
[2014-07-07 18:44]

marcin-falkowsk

Hmm, dziękuje za odpowiedzi :)Na dno zamierzałem dać sporą ilość kamieni, mieszkam na wsi więc nie było by z tym problemu, ale raczej dam folię :) Co myślicie żeby wpuścić Amura ? Oczyścił by trochę glonów. Do okonia mam hmm... "sentyment" i kilka muszę po prostu muszę mieć :) A co do pochodzenia wody to musi być ona z rzeki, stawu, jeziora czy może być prosto z kranu  ? Karpia będę mógł wpuścić w maksymalnie dwóch osobnikach ?  [2014-07-07 20:19]

gwarek55

wpuść wszystko co chcesz,(drapieżnik odpada)nie wpuszczaj amura,utrapienie z nim,mam dość spore oczko,ale parę lat temu na moje nieszczęście zgodziłam się na wpuszczenie 3 osobników,no i mam za swoje,wszystka roślinność zżarta,nawet liliom nie odpuszczą,codzienne dokarmianie sałatą,przywożenie trzciny itp,.Co do pytania o wodę,możesz dopuścić kranówę,ale daj czas na jej sklarowanie i uwolnienie chloru,dopiero wpuść ryby,na pewno potrzebna będzie pompa lub napowietrzacz ,jak masz pytania,to pisz,

[2014-07-07 21:14]

marcin-falkowsk

Dziękuje ! Szkoda że okonia odradzacie. Czy da się zrobić jakiś "ala wiatraczek" własnej roboty do takiego stawiku ?  [2014-07-08 12:15]

marcin-falkowsk

A i jeszcze jedno pytanko. Czy stawik 10-4m głębokość 2m trzeba gdzieś rejestrować ? Do jakiego wymiaru nie trzeba rejestrować ?  [2014-07-08 14:26]

piotrek2606

jak ma czyscic glony to tolpyga a nie amur [2014-07-09 00:46]

Lujski

do 30m2 zglaszac nie musisz - powyzej musisz zglosic i trzeba wtedy za taki zbiornik płacić
[2014-07-09 05:36]

limakryba

piotrek2606  tołpyga żywi się planktonem nie glonami. Sam posiadam mini stawek o wymiarach 9x8 i ok 1,5m głębokości z płytszymi miejscami. Pływają w nim kilka sztuk karpia, lina, 1 leszcz, 2 płotki i 1 mały kleń. Wodę mam doprowadzoną rurką z pobliskiej nieużywanej studni. Ryby dokarmiam co drugi dzień i nawet fajnie rosną. W w tym roku nawet liny mi się wytarły. Ostatnio złowiłem karpia 41cm
[2014-07-09 16:39]